Jedna z nejrozšířenějších seznamovacích stránek pro dospělé v ČR - erotická seznamka flirtkontakt.cz

Erotofobie

20.říjen 2017
Erotofobie

Fobií existuje mnoho, neboť strach může mít člověk v podstatě z čehokoliv. I v oblasti sexuality. Jaké existují fobie? A jak je může člověk překonat?

Erotofobie je obecný termín, který zahrnuje širokou škálu specifických fobií. Obecně je známo, že se jedná o jakoukoliv fobii, která souvisí se sexem. Erotofobie je často komplexní a mnoho lidí trpí více než jednou specifickou fobií. Neléčená erotofobie může být zdrcující a může vést k vyhýbání se romantickým vztahům, ale i jiným formám intimního kontaktu.

Fobie obecně znamená, že z něčeho máte extrémní strach. Takovou fobii často doprovází příznaky jako iracionální strach, teror, panika, hrůza, bušení srdce, dýchavičnost, úzkost, nevolnost, sucho v ústech, rychlé dýchání, nepravidelný srdeční tep, pocení, nadměrné pocení, nevolnost, neschopnost formulovat slova nebo věty, třesení... Pokud některý z těchto příznaků zažíváte už jen při pomyšlení na sex, nahotu nebo cokoliv související se sexuální aktivitou, pravděpodobně čelíte erotofobii.

Jaké existují sexuální fobie?

Stejně jako jakákoli jiná fobie, příznaky a závažnost erotofobie se od sebe výrazně liší. Jedná se o velmi osobní strach a ne každý zažívá určitou fobii stejně jako někdo jiný se stejnou fobií. Možná najdete svou vlastní fobii v následujícím seznamu, pokud trpíte strachem ze sexu nebo z něčeho, co s ním souvisí.

Genofobie

Genofobie je strach z pohlavního styku. Mnoho lidí trpících genofobií si dokáže vytvořit vztahymůže si užívat aktivity jako jsou líbání a mazlení, ale bojí se přesunout dál a projevit svou lásku nejintimnější fyzickou formou. Tito lidé mohou zažívat panickou hrůzu při pokusu o sexuální styk nebo i jen při pomyšlení na něj. Extrémní strach může ve vztazích vést k problémům. Ti, kteří jsou postiženi genofobií, se mohou dokonce vyhýbat vztahům, aby se vyhnuli intimnímu kontaktu a sbližování. To může mít za následek pocit osamělosti. Genofobní lidé se mohou také cítit osamělí, když jsou rozpačití nebo se stydí za své osobní obavy.

Strach z intimity

Strach z intimity je často, i když ne vždy, zakořeněný ve strachu z opuštění nebo strachu z pohlcení. Ti, kteří mají strach z intimity, se nemusí nutně bát samotného sexuálního aktu, ale mají strach z emocionální blízkosti, ke které může dojít. Strach z intimity také úzce souvisí se strachem z dotyku.

Parafobie

Tato fobie se především týká perverze. Strach ze sexuální zvrácenosti je sám o sobě komplexní fobií. Někteří lidé se obávají, že by mohli být perverzní, zatímco jiní se obávají zvrácenosti ostatních. Někteří lidé trpící parafobií si mohou užívat tradiční sexuální vztahy, které jim nejsou proti srsti, zatímco jiní se obávají, že jakákoli podoba intimity by mohla být naprosto perverzní.

Hafefobie

Hafefobie, též známá jako chiraptofobie, je strach z dotyku. Často ovlivňuje všechny druhy vztahů. Někteří lidé se zaleknou toho, když kolem někoho jen projdou a letmo se omylem dotknou, zatímco jiní se obávají pouze delšího dotyku.

Gymnofobie

U gymnofobie jde především o nahotu. Strach z nahoty bývá často komplexní. Někteří lidé se bojí být nazí, jiným lidem nahání strach nahota ostatních lidí. Tato fobie může signalizovat problémy s tím, jak dotyčný vnímá své vlastní tělo, nebo pocity nedostatečnosti. Kromě toho představuje i překážku pro partnery.

Strach ze zranitelnosti

Stejně jako strach z intimity je strach ze zranitelnosti často spojován se strachem z opuštění nebo se strachem z pohlcení. Mnoho lidí se bojí, že pokud budou sami sebou, ostatní je nebudou mít rádi. Strach ze zranitelnosti může ovlivnit mnoho vztahů, a to jak sexuální, tak i obyčejné nesexuální.

Filemafobie

Také známá jako filematofobie, což je strach z líbání, který může mít mnoho příčin. Často se spojuje s obavami fyzického druhu, jako je znepokojení nad špatným dechem nebo dokonce mysofobie - tato fobie se vyznačuje tím, že dotyčný má strach z nečistoty, nákazy a z dotýkání se všeho možného, na čem mohou být bakterie. Člověk trpící filemafobií tedy má strach, že kromě špatného dechu, kterému by mohl při líbání čelit, se může nakazit bakteriemi.

Jakkoli iracionálně některé z těchto fobií zní, rozhodně svého partnera nezesměšňujte a nepopichujte, nebude se mu to zrovna líbit. Místo toho jej raději podpořte. Jestliže trpíte některou z těchto fobií vy, poradíme vám, co můžete udělat, abyste svůj strach překonali.

Strach z nahoty, ať už vlastní nebo ostatních lidí, se nazývá gymnofobie

Příčiny erotofobie

Jako vysoce personalizovaný strach může mít erotofobie nespočet příčin. V některých případech může být obtížné nebo nemožné určit konkrétní příčinu. Nicméně, někteří lidé mohou být vystaveni vyššímu riziku v důsledku minulých nebo současných událostí v jejich životě.

Sexuální zneužívání

Ačkoli ne každý trpící erotofobií byl někdy znásilněn nebo sexuálně zneužíván, ti, kteří byli traumatizováni, jsou vystaveni zvýšenému riziku vzniku nějaké formy erotofobie.

Jiné trauma

Lidé, kteří prodělali velké trauma, podléhají vyššímu riziku vzniku úzkostných poruch včetně fobií. Jestliže bylo trauma fyzické, je pravděpodobné, že se u postiženého rozvine hafefobie neboli strach z doteku, zatímco u člověka, který zažil psychické či citové zneužívání, se spíše rozvine strach z intimity nebo ze zranitelnosti.

Osobní, kulturní a náboženské zvyky

Ačkoli mnoho náboženství a společností sex spíše odsuzuje, s výjimkou plodnosti, dodržování tohoto omezení nepředstavuje fobii. Nicméně, mnoho lidí má potíže při hledání rovnováhy mezi minulými a současnými přesvědčeními. Pokud jste se přestěhovali z restriktivního prostředí, ale bojíte se změnit předešlé vzorce myšlení a jednání, existuje jisté riziko rozvoje fobie.

Úzkost z výkonu

Někdy to ve skutečnosti není ani sex, čeho se lidé trpící erotofobií bojí. Místo toho mohou zpochybňovat svoji schopnost uspokojit svého partnera. Úzkost z výkonu je běžná zejména u mladých nebo nezkušených lidí, může se však vyskytnout u všech věkových kategorií a úrovní zkušeností.

Obavy fyzického druhu

Někteří lidé se obávají, že sex bude bolet. Jiní se obávají, zda budou vůbec schopni mít sex kvůli svému zdravotnímu stavu. Strach, jehož odůvodnění má zdravotní základ, není považován za fobii. Někteří lidé však mají obavy, které jsou hodně vzdálené od reality situace. Pokud je váš strach nepřiměřený současným rizikům, je možné, že trpíte fobií.

Léčba erotofobie

Protože je erotofobie tak komplexní, vyžaduje profesionální léčbu. Sexuální terapeuti jsou licencovaní profesionálové v oblasti duševního zdraví, kteří absolvovali další školení a certifikace, mnoho lidí je tedy považuje jako nejlepší volbu pro léčbu sexuálních záležitostí. Obecně však není nutné vyhledávat pomoc sexuálního terapeuta, neboť většina profesionálů v oblasti duševního zdraví je schopna erotofobii zvládnout.

Erotofobie obecně dobře reaguje na léčbu, ačkoli komplexní erotofobie vyžaduje čas a úsilí k vyřešení. V závislosti na stylu terapeuta a myšlenkovém směru je možné, že postižený bude muset čelit obtížným a bolestivým vzpomínkám na cestě k uzdravení. Vzhledem k tomu, že povaha strachu je velmi osobní, je důležité, aby si člověk trpící erotofobií našel terapeuta, který mu bude vyhovat. To znamená, že si s ním bude rozumět a bude mu důvěřovat.

Ačkoli erotofobii není nikdy snadné porazit, většina lidí zjistí, že to stojí za tu námahu. Jestliže trpíte erotofobií, nebuďte na sebe tvrdí, mějte trpělivost a buďte upřímní ke svému terapeutovi. Časem se vaše obavy zmírní a vy se budete moci naučit vychutnávat si svůj osobní rozsah sexuálního vyjadřování.

Ať už pocházíte z PlzněBrna nebo Hradce Králové, udělejte první krok a naplánujte si schůzku s odborníkem ve vašem okolí.

[rox]

Varování: Tyto stránky obsahují erotický chat, videa, fotky a jiné sexuálně explicitní materiály. Pro vstup na tyto stránky musíte být starší 18 let nebo 21 let, je-li to vyžadováno zákonem. Všechny modelové a modelky na těchto stránkách jsou starší 18 let. Virtuální kontakty možné.