HPV přenášejí muži a nemají ani tušení
21.leden 2018Víte, že přenašeči papilomavirů, které u žen mohou způsobit rakovinu děložního čípku, jsou muži? Znamená to, že kdyby se podařilo vakcinovat všechny mladíky před začátkem sexuálního života, výskyt karcinomu hrdla děložního i ostatních nádorů souvisejících s těmito viry by se dramaticky snížil. Alespoň to tvrdí odborníci.
Lidské papilomaviry (HPV) jsou všude kolem nás. Až 85 % sexuálně žijící populace se s touto infekcí opakovaně setká. Většina z nás se jimi nakazí v prvních dvou až třech letech po zahájení sexuálního života, protože v tomto věku dochází v rámci hledání k častějímu střídání partnerů. Přítomnost viru v organismu ale v žádném případě neznamená nemoc. Většina typů HPV je naprosto neškodná. Imunitní systém člověka se většinou této infekce dokáže sám zbavit.
Vysoce rizikové viry
To, jestli se přechodná přítomnost viru stane trvalou, závisí na celé řadě faktorů, z nichž nejdůležitějším je stav našeho imunitního systému. Předpokladem pro vznik přednádorových změn a následně zvrat těchto změn do stavu nádorového je trvalá infekce vysoce rizikovými typy HP virů. Při trvalé přítomnosti těchto virů v cílové tkáni dojde u žen na čípku děložním k průniku virových částic do nitra buňky. Virus napadne struktury buňky, které jsou zodpovědné za dělení buněk, a tím dojde k jejich nepravidelnému, tedy nádorovému množení.
V ohrožení jsou i muži
O karcinomu děložního čípku, který způsobuje HPV, se už všeobecně ví. Osvětě pomohla i vakcína, která je na trhu už přibližně šest let a díky níž se můžeme proti nejrizikovějším typům HP virů účinně chránit. Málo se ale ví o tom, že rakovinu nezpůsobují tyto viry jen u žen. Infekce papilomaviry působí přednádorové a následně nádorové stavy konečníku, konkrétně koncové části střeva, a také karcinom penisu. Ten je sice v Evropě relativně málo častý, vyskytuje se v jednom případě na 100 000 mužů, ale v zemích mimo západní svět představuje až 10-20 % malignit vyskytujících se u mužů.
HP viry ale mohou u mužů způsobit i nádory v oblasti hlavy a krku. K dramatickému nárůstu výskytu právě těchto nádorů dochází v posledních letech v souvislosti se změnami sexuálního chování teenagerů. Sexuologové uvádějí, že tato věková skupina stále více preferuje orální sexuální aktivity, a to až tři roky před zahájením skutečného sexuálního života. Když vynecháme přenos klasických sexuálně přenosných nemocí jako je kapavka a syfilis, které se takto přenášejí velmi spolehlivě, k přenostu HP virů může dojít i jen prostým polibkem a kontaktem pokožky v oblasti pohlavních orgánů, a tím spíše přímo orálním sexem.
Kondylomata dokážou potrápit
Neméně závažné jsou ale i nezhoubné kožní projevy, které tyto viry způsobují. Jedná se o kondylomata, kožní bradavičnaté výrůstky na penisu a na hrázi kolem konečníku. Tyto změny představují zásadní problém v oblasti sexuálního života. Jejich odstraňování je navíc nepříjemné a výskyt se velmi často opakuje, takže léčba je často velmi drahá. U žen i u mužů mohou tyto viry vést ke vzniku opakující se respirační papilomatózy, což je onemocnění, při němž se obdoba kondylomat opakovaně tvoří v dýchacích cestách, kde je pak zásadní překážkou v dýchání a mluvení.
Nepodceňte prevenci
Maximálně efektivní cestou k odstranění rizika následků infekce lidskými papilomaviry by mohla být kombinace primární a sekundární prevence. Kdyby se ženy nechaly vakcinovat a pravidelně chodily na preventivní gynekologické kontroly s odběry cytologických stěrů, radikálně by se snížil počet nově zjištěných zhoubných nádorů hrdla děložního a pravděpodobně by nezemřela podstatná část ze 400 až 500 žen ročně.
Preventivně, tedy očkováním, se ale mohou chránit i muži. Problém je v tom, že o tom nevědí. Ví se, že většina mladých mužů ví pouze okrajově o vakcinaci dívek, a o možné ochraně mužů vakcinací neví téměř žádný. Nejčastěji nechávají své syny očkovat lékaři a zdravotničtí pracovníci. Zřejmě proto, že mají možnost setkat se s následky infekce papilomaviry nebo si o nich dovedou sehnat informace. Přesné údaje o proočkovanosti u mužské populace prakticky nelze exaktně zjistit, protože se nikde nevykazuje.
Proočkovanost ženské populace je u nás zhruba 16 %. Ze zemí, v nichž není vakcinace hrazena plošně státem, jsme tak na prvním místě.
Některé ženy, které nemají žádné potíže, nechtějí jít na preventivní vyšetření, aby se náhodou "na něco" nepřišlo. Je to nelogické a nerozumné. Některé dokonce i ve chvíli, kdy již mají potíže, raději vyšetření odkládají ze strachu, aby se nepotvrdila obava, že se "uvnitř" děje něco nebezpečného, že v jejich organismu roste zhoubný nádor. V této chvíli již jde o vyslovený hazard a čas přestává být onou silnou zbraní v boji s nepřítelem a naopak začne působit ve prospěch zhoubného nádoru. Vyhlídka na uzdravení se zmenšuje každým dnem, kdy nádor zůstává neléčen.
U malého procenta žen je cytologický nález abnormální. To pouze znamená, že ve Vašem stěru byly zjištěny změněné buňky (rakovina děložního čípku bývá zjištěna jen zcela výjimečně). Obvykle se jedná o nezávažné změny, které většinou neznamenají, že máte rakovinu děložního čípku. Většina žen s abnormálním výsledkem vyšetření nebude potřebovat žádnou léčbu, některé však ano. V případě abnormálního výsledku tedy lékař doporučí ještě doplňující vyšetření a na základě jeho výsledků se rozhodne pro další postup.
Vakcinace
Na našem trhu jsou k dispozici dvě vakcíny, které chrání před HP viry. Ale pouze kvadrivalentní vakcína Silgard má indikace pro vakcinaci chlapců a mužů. Zároveň jde o vakcínu, která chrání i před již zmíněnými kondylomaty. Ve Velké Británii byla studie týkající se výsktu kondylomat u obou pohlaví a ekonomických nákladů na jejich léčbu důvodem, proč došlo ke změně plošně používané vakcíny hrazené ze státních prostředků.
Původně byla k vakcinaci jako levnější vybrána vakcína Cervarix, která ovšem nenavozuje tvorbu protilátek proti těm sérotypům papilomavirů, které kondylomata působí. Dnes proto na ostrovech plošně používají právě Silgard. Také v Austrálii a na Novém Zélandu je už několik let zavedeno plošné očkování Gardasilem, což je tamní název pro Silgard, a výskyt genitálních bradavic dramaticky poklesl.
Dívky od 13 do 14 le se mohou nechat očkovat zdarma!
Víte, že očkování proti rakovině děložního čípku je pro 13leté dívky zdarma? Vakcína proti lidským papilomavirům je od dubna 2012 pro cílovou skupinu mladých dívek od 13. narozenin do ukončení 14. roku hrazena z veřejného zdravotního pojištění. Máte-li doma malou slečnu, nepropásněte termín, jinak by vám nezbylo než uhradit očkování ze svého. Pojišťovny hradí stejnou částku za aplikaci oběma vakcínami. Levnější vakcinu Cervarix uhradí kompletně, pokud se rozhodnete pro vakcínu Silgard, která chrání ještě před dalším dvěma typům virů, a je tedy dražší, připlatíte za každou ze tří dávek 300,-. Pouze Silgard má také indikaci k vakcinování chlapců. Obě vakcíny jsou považovány za vysoce bezpečné.
10 mýtů o rakovině děložního čípku
- Očkování proti rakovině děložního čípku je jen pro dívky, které ještě neměly sexuálního partnera.
- Kolem rakoviny děložního čípku se rozpoutal zbytečný povyk, skutečná hrozba není tak velká.
- Rakovina děložního čípku je dědičná.
- Očkovány mohou být jen dívky a ženy.
- Papilomavirem jsou ohroženy pouze ženy, které žijí promiskuitním způsobem života a vystřídaly už mnoho partnerů.
- Proti přenosu HPV mě ochrání kondom.
- U vakcín proti rakovině děložního čípku nebyla prokázána bezpečnost po jejich aplikaci.
- Očkování mě proti rakovině ochrání po zbytek života.
- Mohu se nechat očkovat kdykoli, aniž bych tím sama sebe ohrozila.
- Cytologický stěr je dostatečnou prevencí proti rakovině děložního čípku.
Věrnost pomáhá
Jedinou nemedicínskou metodou ochrany proti následkům infekce papilomaviry je buď absolutní sexuální zdrženlivost, nebo absolutní věrnost partnerů od počátku sexuálního života. Obě tyto varianty je ovšem možné v současném světě považovat za ryze teoretické. Je ale pravda, že promiskuitní chování je hlavní příčinou vzniku trvalé infekce HP viry. K přenosu infekce HP viry, ale i dalších závažných sexuálně přenosných chorob, dochází i při nonkoitálních praktikách, které jsou stále častější zvláště mezi mladými lidmi.
K přenosu HP infekce dochází i prostým kontaktem kůže na kůži, tedy nejen při skutečném sexuálním styku.
Nemáte partnera a jste single? Nebojte, naše rady můžete vyzkoušet při seznamování na naší seznamce.
Zdroj: https://www.medicinenet.com
[ivi]