Jedna z nejrozšířenějších seznamovacích stránek pro dospělé v ČR - erotická seznamka flirtkontakt.cz

Vaginóza, vulvodynie, nebo infekce? Najděte příčinu bolestí "tam dole"

5.červenec 2022
Vaginóza, vulvodynie, nebo infekce? Najděte příčinu bolestí "tam dole"

Není pochyb o tom, že vaginální bolest je na nic - komplikuje ženám život víc, než si muž vůbec dokáže představit, a okamžitě je uvrhne do spirály paniky, kdy se ptají: Proč mě trápí vaginální bolest? Je to normální?

Potenciální příčina vašich potíží může být různá, od něčeho tak jednoduchého, jako je kvasinková infekce nebo pohlavně přenosná infekce, až po endometriózu. Prvním krokem ke zjištění, co přesně vás trápí, je určit, odkud bolest pochází. "Některé ženy popisují oblast dole jako vagínu," vysvětluje doktorka Melissa A. Simon, profesorka klinické gynekologie na Northwestern University. Ve skutečnosti ji můžete cítit na vulvě, v děloze nebo v pánevní či břišní oblasti. V závislosti na umístění se může jednat o jiný stav.

Co když si ale nejste jistá, odkud vaše potíže pocházejí? "Veďte si deník bolesti, abyste mohla svému lékaři lépe charakterizovat bolest, pokud budou příznaky přetrvávat," říká doktorka Kendra Segura, gynekoložka z Kalifornie. "Vagína by vás neměla bolet. Vždy je k tomu nějaký důvod." Samozřejmě, že při jakýchkoli vaginálních bolestech byste se měla poradit se svým lékařem, zejména pokud bolest narušuje vaše každodenní aktivity. Může vám pomoci zjistit, o co jde, a předepsat vhodnou léčbu.

Pokud chcete mít lepší představu o tom, s čím přesně se "tam dole" můžete potýkat, podívejte se na tento seznam běžných příčin vaginální bolesti podle odborníků.

Odhalte příčiny bolesti vagíny, vulvy a/nebo břicha

Kvasinkové infekce

"Nejčastější příznaky kvasinkových infekcí se projevují spíše ve formě svědění a pálení," říká doktor Gokhan Anil, gynekolog z Mayo Clinic. Tyto infekce mohou být ale také bolestivé (nemluvě o tom, že jsou pekelně otravné). "Kvasinky mohou zasáhnout vnitřek pochvy nebo přímo vnější část pochvy, což může způsobit otok a zarudnutí," říká doktor Anil. Může se také objevit vaginální výtok. "Je bílý a běžně se popisuje, že má vzhled tvarohu," vysvětluje Simon.

Jak je léčit: I když můžete kvasinkovou infekci léčit volně prodejnými léky (a můžete tuto metodu zvolit, pokud jste se s tímto typem infekce setkala již dříve), je nejlepší vyhledat lékaře v případě, že se s tímto stavem setkáváte poprvé. Váš gynekolog vám provede vyšetření pánve a předepíše vám krém proti plísním, který budete používat, dokud příznaky nezmizí. A pokud se rozhodnete pro volně prodejný krém, nezapomeňte navštívit lékaře, pokud vaše příznaky do týdne nezmizí.

Bakteriální vaginóza

Bakteriální vaginóza může také způsobovat svědění a vaginální nepohodlí, ale výtok, který se může objevit, bude pravděpodobně více vodnatý a doprovázený rybím zápachem. Tento stav je způsoben přemnožením bakterií v pochvě.

"Za normálních okolností je pochva osídlena dobrými bakteriemi, které udržují pH pochvy v rovnováze," říká doktorka Lauren Streicher, ředitelka Centra sexuální medicíny a menopauzy Northwestern Medicine. Když však "špatné" bakterie převáží nad těmi "dobrými", nastává bakteriální vaginóza. Lékaři si nejsou jisti, co přesně ji vyvolává, ale ví se, že sex a menstruace mohou narušit vaginální pH.

Jak ji léčit: Pokud máte bakteriální vaginózu, rychlé podání antibiotik (obvykle v podobě tablet nebo krému) od lékaře ji zničí a zbaví vás všech příznaků.

Sexuálně přenosné infekce

"Herpes, chlamydie, kapavka - obecně jakýkoli druh sexuálně přenosné infekce může tam dole způsobovat bolest. Konkrétně u herpesu - který mimochodem postihuje asi každého šestého Američana - jde obvykle o nervové nebo zánětlivé onemocnění," říká Dr. Anil. "Herpes má formu specifických lézí, které můžete vidět a které jsou na dotek docela citlivé," dodává.

Za bolestí ve vagíně mohou stát pohlavně přenosné infekce

Bolest při jiných pohlavně přenosných chorobách obvykle pochází z celkového zánětu. "Mají tendenci vytvářet větší otok vaginální tkáně, která pak bývá citlivá na bolest a nepříjemné pocity, stejně jako při pálení a svědění," říká Dr. Anil. Každopádně pokud pociťujete bolest a zánět jakéhokoli druhu v oblasti pochvy, musíte se nechat vyšetřit doktorem, aby se věci dostaly pod kontrolu.

Jak je léčit: Segura uvádí, že pohlavně přenosné infekce jsou naštěstí jedním z nejsnadněji řešitelných onemocnění na tomto seznamu. "Existuje jasný způsob léčby pomocí antibiotik a existuje jasná metoda prevence - abstinence nebo používání kondomu," vysvětluje. Chlamydie, kapavku a další pohlavně přenosné choroby lze obvykle vyléčit pomocí léků a herpes, ačkoli není vyléčitelný, lze zvládnout, aby se omezily budoucí návraty a bolest.

Vaginální suchost

Vaginální suchost je způsobena hormonem estrogenem - konkrétně jeho nedostatkem (tento problém se nevyskytuje pouze u žen po menopauze!). "Estrogen je sám o sobě růstovým hormonem, který zlepšuje průtok krve do pochvy, tloušťku poševní stěny a také pružnost a lubrikaci pochvy," říká Dr. Anil. A když se ve vašem těle nedostává estrogenu - ať už je to kvůli antikoncepčním pilulkám, kojení, nebo menopauze - může to pěkně bolet.

Jak ji léčit: "Pokud máte pocit, že se vaše pochva už nezvlhčuje tak jako dřív, možná je čas navštívit lékaře," říká Dr. Anil. Ošetří vás lokálně, nebo dokonce změní metodu antikoncepce, abyste se cítila trochu pohodlněji.

Mužské intimní partie

I když máte tendenci obviňovat svou vlastní anatomii, možná byste se měly podívat i na svého partnera. "Je to skutečně bolest ve vaší vagíně, kterou pociťujete, nebo je to bolest při penetraci - něco, co cítíte v břiše?" říká doktorka Mary Jane Minkin, gynekoložka a zakladatelka webu MadameOvary.com. "Může být velmi těžké to rozlišit."

V podstatě může být "bolest břicha" ve skutečnosti způsobena nepříjemným pronikáním penisu (možná proto, že je na vaši anatomii velký). Pokud je vám sex nepříjemný - a máte podezření, že za to může velikost intimních partií vašeho partnera -, zkuste změnit polohu, konkrétně na takovou, která neumožňuje super hluboký průnik. A nezapomeňte používat lubrikant... hodně lubrikantu.

"A pokud to není velikostí, možná je to tím, co má váš partner na penisu. Má piercing? Máte piercing? Obojí může způsobovat nepříjemné pocity při sexu. Je také důležité zvážit, jaké používáte kondomy," říká Simon. Můžete být alergická na latex, což může mít za následek svědění a vaginální bolest.

Jak to řešit: Váš lékař nebo gynekolog to bude schopen zjistit na základě vyšetření a upřímného rozhovoru. Může vám navrhnout změnu kondomů nebo vyzkoušení lubrikačního přípravku.

Dysfunkce pánevního dna

Podle Clevelandské kliniky se jedná o stav, kdy nedokážete správně uvolnit a koordinovat svaly pánevního dna, abyste se mohly vyprázdnit. Způsobuje také bolest při sexu. Dysfunkce pánevního dna může být důsledkem traumatických zranění v této oblasti, nadměrného používání těchto svalů, operace pánve, nadváhy a stárnutí. Postiženy jsou často také ženy po porodu, protože porod může zatěžovat svaly pánevního dna, zejména pokud trval dlouho nebo byl obtížný.

Pociťujete-li bolest v intimních místech, navštivte svého lékaře

Pokud kromě bolestí pánve pociťujete také časté nutkání na toaletu, máte zácpu, potýkáte se s problémy s vyprazdňováním, únikem stolice nebo moči nebo máte bolesti při močení, navštivte svého lékaře, který vám poradí.

Jak ji léčit: Dysfunkce pánevního dna se obvykle léčí fyzioterapií. Lékař vám také může doporučit léky a relaxační techniky.

Vulvodynie

Vulvodynie je chronická vaginální bolest bez identifikovatelné příčiny (tedy nikoli kvůli infekci nebo jinému zdravotnímu stavu), jak uvádí Americká akademie porodníků a gynekologů. "Asi devět procent žen se s tímto druhem bolesti v životě setká," říká doktorka Minkin a popisuje nepříjemné pocity, které se objevují při penetraci nebo i při zavádění tamponu. U některých žen jsou však návaly bolesti spontánní a nesouvisí se sexem ani s tím, že by se dané oblasti jakkoli dotýkaly. "Je to záhadné v tom, že jak rychle to přijde, stejně rychle to může odejít," poznamenává doktor Minkin.

O vulvodynii se toho moc neví, ale lékaři se domnívají, že bolest pochází z dodatečných nervových vláken v této vnější části pochvy a vulvy. "Je to nejvíce inervovaná část pochvy," říká doktor Anil.

Jak ji léčit: Lékaři, kteří diagnostikují vulvodynii, ji často léčí lokálními léky, jako je lidokain, které se používají také při fibromyalgii, dalším chronickém bolestivém stavu bez známé příčiny.

Endometrióza

Endometrióza je poněkud matoucí onemocnění - a pro lékaře je také dost složité ji diagnostikovat. Jde o stav, kdy děložní tkáň roste v místech mimo dělohu (například uvnitř pánevní oblasti, v břiše nebo dokonce na jiných místech, například v plicích). Podle Úřadu pro zdraví žen postihuje toto onemocnění 11 % amerických žen v plodném věku a častěji se vyskytuje u třicátnic nebo čtyřicátnic.

Toto onemocnění je také neuvěřitelně bolestivé. "Vytváří chronický zánět a jizvení v okolí tkání, což může způsobovat bolest," říká Dr. Anil. Bolest se může projevovat několika způsoby: velmi bolestivými menstruačními křečemi, chronickou bolestí v dolní části zad a pánve, bolestí při nebo po sexu, bolestí střev a bolestí při vyprazdňování nebo močení. Endometrióza také způsobuje krvácení nebo špinění mezi menstruacemi, neplodnost a gastrointestinální problémy, jako je zácpa, nadýmání a průjem. Pokud je vaše vaginální bolest doprovázena těmito dalšími příznaky, obraťte se co nejdříve na svého lékaře.

Jak ji léčit: Endometrióza se diagnostikuje pomocí vyšetření pánve a zobrazovacích testů, ale jediným způsobem, jak si být jistá, že ji máte, je laparoskopie - druh operace, kterou lékaři používají k nahlédnutí do oblasti pánve. Léčba obvykle zahrnuje hormonální terapii nebo chirurgické odstranění tkání, které způsobují bolest.

Hluboký pánevní zánět

Hluboký pánevní zánět (anglická zkratka PID) - infekce dělohy, vejcovodů nebo vaječníků - je další zánětlivé onemocnění, které může způsobovat vaginální bolest. "Může mít za následek zjizvení uvnitř pánevních orgánů nebo může způsobit, že se pánevní orgány k sobě přichytí, což způsobuje chronické nepohodlí a bolest," říká Dr. Anil.

PID je často důsledkem neléčených pohlavně přenosných chorob, jako jsou chlamydie a kapavka, ale tento stav mohou způsobit i jiné druhy infekcí. Vyšší riziko onemocnění PID hrozí, pokud máte více než jednoho sexuálního partnera, pokud jste již PID prodělala, pokud jste si dělala výplach pochvy nebo pokud jste si v posledních třech týdnech nechala zavést nitroděložní tělísko.

Zánětlivé onemocnění může způsobovat vaginální bolest

Jak ho léčit: Po vyšetření pánve a ultrazvukovém vyšetření, které určí, zda hluboký pánevní zánět máte, vám lékař pravděpodobně nasadí antibiotika k odstranění infekce. Používání kondomu při sexu může pomoci snížit pravděpodobnost, že PID dostanete.

Vulvovaginální atrofie

Vulvovaginální atrofie je ztenčení, vysušení a zánět poševních stěn, ke kterému může dojít, když vaše tělo produkuje méně estrogenu, tedy nejčastěji po menopauze (obvykle u žen po 50. roce života). Pokles hladiny estrogenu však mohou zažít i ženy, které právě porodily, a ty, které kojí. Pokles tohoto hormonu vede k menšímu množství vaginální tekutiny a lubrikace, což je obvykle prvním příznakem tohoto stavu. Tento stav může znepříjemnit sex a močení. Kromě bolesti může způsobovat také vaginální suchost, svědění a zarudnutí. Můžete také pozorovat žlutý výtok, mít špinění nebo krvácení a cítit tlak v oblasti vulvy a pochvy.

Jak ji léčit: Po stanovení diagnózy gynekologem se tento stav obvykle léčí lubrikačními prostředky a hormonální terapií.

Rakovina děložního čípku

Dlouhodobá infekce určitými typy HPV je podle Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí hlavní příčinou rakoviny děložního čípku. Odhaduje se, že nejméně polovina sexuálně aktivních lidí bude mít někdy v životě HPV, ale jen u málo žen se opravdu vyvine tento typ rakoviny. Nejlepším způsobem, jak jí předcházet, je pravidelný screening a očkování proti HPV.

Bolest v pánvi (spolu s abnormálním krvácením a hnědým výtokem) je příznakem rakoviny děložního čípku. Pokud tyto příznaky pociťujete a v posledním roce jste nepodstoupila stěr z děložního čípku, poraďte se se svým lékařem.

Jak ji léčit: V závislosti na druhu a stádiu se rakovina děložního čípku obvykle léčí operací, chemoterapií nebo ozařováním.

Trauma

Pokud jste navštívila svého lékaře a ten zjistil, že jste po zdravotní stránce v pořádku, možná byste měla zvážit i minulé události ve vašem životě, které mohly mít za následek vaši bolest. "Odhalila jste ve své minulosti zneužívání v dětském věku, sexuální napadení nebo trauma při vaginálním porodu?" ptá se doktorka Simon. "Všechny tyto nezjevné faktory by mohly mít za následek vaginální bolest," vysvětluje.

Jak ho léčit: Pokud jste zažila sexuální napadení nebo operace, které vedly k traumatickému hojení, odhalení této skutečnosti vašemu lékaři by mohlo pomoci doporučit vhodnou léčbu - ať už se jedná o terapii, léky nebo něco jiného. Je důležité, aby si lékaři i pacienti uvědomili, že duševní zdraví je stejně důležitou součástí zdravotní prohlídky jako cokoli jiného.

Mluvit o vaginální bolesti může být velmi nepříjemné (i když by nemělo!). Ale promluvit si s lékařem je klíčem k nalezení úlevy a vyloučení jakéhokoli základního onemocnění, které vyžaduje léčbu. Při bolestech tedy neváhejte a navštivte gynekologa, ať už se nacházíte v Karlových Varech nebo v Brně.

[Lil]

Varování: Tyto stránky obsahují erotický chat, videa, fotky a jiné sexuálně explicitní materiály. Pro vstup na tyto stránky musíte být starší 18 let nebo 21 let, je-li to vyžadováno zákonem. Všechny modelové a modelky na těchto stránkách jsou starší 18 let. Virtuální kontakty možné.