Jedna z nejrozšířenějších seznamovacích stránek pro dospělé v ČR - erotická seznamka flirtkontakt.cz

Stres vytlačuje z našich životů touhu po sexu

9.listopad 2021
Stres vytlačuje z našich životů touhu po sexu

Každodenní stres může vést k nízkému libidu - od starostí o peníze až po deadliny v práci. Řešení mnoha starostí může mít vliv na váš sexuální život, což stres ještě zhoršuje a může způsobit problémy ve vztahu. Co s tím dělat, když stres začne ovládat váš sexuální život?

Jak stres ovlivňuje libido?

Když reagujete na stres, vaše tělo prochází řadou změn, aby vás připravilo na útěk nebo na to, že zůstanete a budete bojovat. To je známé jako reakce "bojuj nebo uteč". Při reakci boj nebo útěk dochází ke zvýšení srdeční frekvence, krevního tlaku a dechové frekvence, zatímco nepodstatné funkce, jako je sexuální apetit, jsou velmi sníženy.

Fyziologické účinky

Tato reakce také spouští uvolňování hormonů, jako je kortizol a adrenalin, které ve vysokých hladinách mohou způsobit snížení sexuální touhy. Pokud je stres chronický, tělo využívá pohlavní hormony k uspokojení zvýšených nároků na vyšší produkci kortizolu, což snižuje váš zájem o sex.

Psychologické účinky

Kromě fyziologických účinků stresu existuje také psychologický aspekt. Stres může způsobit, že máte zaneprázdněnou, roztěkanou mysl a odvádí vás od touhy po sexu nebo od přítomnosti při sexu. Může mít také vliv na vaši náladu, což vede k úzkosti a depresi, které mohou samy o sobě snižovat libido.

Životní styl

Nezvládnutý stres může vést i k nezdravým návykům, jako je kouření, pití a přejídání, a ke špatným volbám životního stylu, jako je nedostatek péče o sebe a pohybu. Tyto změny mohou ovlivnit to, jak se cítíte, a narušit zdravý sexuální život.

Pokud se vaše reakce na stres nezmění, může to přispět ke stavu známému jako chronický stres, který ovlivňuje vaše fyzické zdraví mnoha způsoby, včetně způsobení nízkého libida.

Zvládání stresu

Minimalizovat stres a udržet si dobrý sexuální život s partnerem je možné, zejména pokud tomu oba věnujete čas a úsilí.

Procvičování zvládání stresu

Jestliže máte podezření, že životní stres brzdí vaše libido, jedním z prvních řešení, které byste měli zvážit, je naučit se stres zvládat. Pokud zvrátíte svou stresovou reakci pomocí účinných relaxačních technik, nebudete pociťovat tolik hormonálních poruch způsobených chronickým stresem.

Vyzkoušejte některé známé strategie pro zvládání starostí nebo úzkosti v jiných oblastech vašeho života, aby neměly vliv na vaši sexuální touhu. Technik zvládání stresu, které stojí za zvážení, zahrnují:

 • Aromaterapie
 • Dechová cvičení
 • Řízené představy
 • Psaní deníku
 • Meditace
 • Progresivní svalová relaxace
 • Rozhovor s terapeutem, který se specializuje na zvládání stresu, vám také může pomoci objevit techniky zvládání stresu, které odpovídají vaší individuální situaci.

Druhy terapie u lidí s nízkým libidem způsobeným stresem

Individuální terapie

Individuální kognitivní terapie nebo kognitivně behaviorální terapie: Kognitivní terapie vychází z konceptu, že stres nám nezpůsobují pouze události v našem životě, ale způsob, jakým o těchto událostech přemýšlíme. Při individuální práci s terapeutem budete zkoumat, co stojí za vaším stresem, a definovat a plnit své cíle pro lepší zvládání stresu, aby nenarušoval váš sexuální život.

Párová terapie

V manželské poradně nebo na párové terapii budete vy a váš partner pracovat s terapeutem na společných sezeních. Hlavním cílem společné terapie je podpořit otevřenou komunikaci, rozpoznat a řešit konflikty, posílit váš vztah a lépe si porozumět.

Sexuální terapie

Sexuální terapie je specializovaný typ terapie rozhovorem, který se zaměřuje na sexuální problémy. Prostřednictvím sexuální terapie, která je nabízena v rámci individuálních i společných partnerských sezení, se můžete naučit jasně vyjadřovat své obavy a lépe porozumět svým i partnerovým sexuálním potřebám.

Nemáte chuť na sex kvůli stres? Zvolněte a zvažte s partnerem terapii

Zvažte správný typ terapie

Pokud zvažujete možnost terapie, vyhledejte terapeuta, který vám vyhovuje a který se specializuje na typ terapie, o kterou máte zájem. Kognitivní terapeut vás může povzbudit, abyste si začali psát deník a zaznamenávali si emoce, které cítíte před, během nebo po sexu, nebo abyste sledovali, kdy jste nejvíce ve stresu, a také co vám pomáhá (a co ne) při relaxaci.

Sexuální terapeut vám může dát "domácí úkoly", které budete plnit jako pár, například (role play) hraní rolí nebo komunikační cvičení.

Další zdravotní příčiny nedostatečné touhy

Pokud i po vyzkoušení určité úpravy životního stylu a spolupráci s terapeutem na lepším zvládání stresu stále pociťujete nízké libido, můžete zvážit rozhovor se zdravotníkem o možné zdravotní příčině ztráty sexuálního zájmu.

Existuje několik základních zdravotních problémů, které mohou váš sexuální život připravit o jiskru, například:

 • Chronický únavový syndrom
 • Chronická bolest
 • Deprese
 • Diabetes
 • Erektilní dysfunkce
 • Fibromyalgie
 • Hormonální nerovnováha
 • Peri-menopauza a menopauza
 • Revmatoidní artritida
 • Poruchy spánku
 • Onemocnění štítné žlázy
 • Vaginální suchost
 • Vaginismus

Pokud vám nízké libido a nezájem o sex způsobují značné potíže a ovlivňují váš vztah nebo sebevědomí a nejsou způsobeny zdravotními nebo jinými psychiatrickými příčinami, může vám být diagnostikována hypoaktivní porucha sexuální touhy (HSDD).

Poruchy sexuální touhy

Diagnostický a statistický manuál duševních poruch (DSM-5), který používají odborníci na duševní zdraví, ve svém nejnovějším vydání rozdělil HSDD do dvou kategorií: porucha sexuálního zájmu/vzrušení u žen a hypoaktivní porucha sexuální touhy u mužů. Pro diagnózu obou poruch je nutné, aby příznaky trvaly alespoň šest měsíců a způsobovaly výrazné potíže.

Mezi příznaky poruchy sexuálního zájmu/vzrušení u žen patří:

 • Nezájem o zahájení sexuálního styku
 • Málo nebo žádné sexuální myšlenky nebo fantazie
 • Ztráta spontánní sexuální touhy
 • Neschopnost reagovat na sexuální podněty
 • Neschopnost udržet zájem během sexu

Mezi příznaky hypoaktivní poruchy sexuální touhy u mužů patří:

 • Nedostatečná nebo chybějící touha po sexuální aktivitě
 • Málo nebo žádné sexuální myšlenky nebo fantazie

Je důležité si uvědomit, že je přirozené, že dochází ke kolísání sexuální touhy. Pokud však stres negativně ovlivňuje váš sexuální život, neváhejte se svěřit svému partnerovi a vyhledat pomoc. Společně můžete vyzkoušet strategie, které sníží hladinu stresu a zvýší vaši sexuální touhu. Tímto způsobem můžete dokonce posílit svůj vztah a zlepšit své celkové zdraví. Odborníky můžete hledat po celé České republice, ale nejlepší bude, když najdete nějakého kvalitního poblíž svého bydliště.

[Lil]

Varování: Tyto stránky obsahují erotický chat, videa, fotky a jiné sexuálně explicitní materiály. Pro vstup na tyto stránky musíte být starší 18 let nebo 21 let, je-li to vyžadováno zákonem. Všechny modelové a modelky na těchto stránkách jsou starší 18 let. Virtuální kontakty možné.