Muž a nechce sex?! Co za tím vězí?
18.únor 2021Že by muž nechtěl sex, se může zdát neslýchané. V mnoha médiích bývají často prezentováni jako by jejich život závisel na sexu. Ve skutečnosti tomu však není. Existuje mnoho důvodů, proč si muži odpírají sex. V dnešním článku si na celou situaci posvítíme.
Proč muži nemají sex?
Údajně by měly být mužské pohlavní orgány v pravidelných intervalech vyprazdňovány výronem semene. Minimálně jednou za deset dní. Ale jsou i muži, kteří se sexu dobrovolně vyhýbají.
V českých zemích prvního desetiletí 20. století byl celibát povinný pro všechny učitelky. To se ještě dá pochopit - kdo by stál o sex s takovými brécami? Tehdy opravdu byly učitelkami staré, ne zcela atraktivní ženy. Když to vezmeme s nadsázkou, tak můžeme říct, že než aby někoho znásilnily, tak jim to ředitelé zatrhli úplně. Ale to byl jen takový malý pohled do minulosti žen a celibátu.
Otázkou dnešního článku je, co k tomu vede muže? A ještě ke všemu dobrovolně? Může se zdát, že o tom nesmyslu už někdo napsal do bible. Ale ne. Zákaz manželství a závazek celibátu pro vysvěcené v ní nemá jednoznačné vysvětlení. Když už někdo zákaz sexu obhajuje a zrovna je to pánbíčkář, odvolává se na Ježíšovu řeč o trojím panictví, přičemž to třetí je dobrovolné "pro Boží království". Chápete to? Pravděpodobně moc ne.
Takže polopatě. Mnozí křestaňé včetně poustevnické verbeže, mnichů a kdovíjakých dalších zlořádů už přes dva tisíce let nespí s holkami, protože se soustředí jedině na Boha. A jak se vyvíjely kultury, měnily se i konkrétní formy života v celibátu. Jinak ho třeba prožívají bratři sv. Benedikta z Nursie a jinak zase bratři sv. Františka z Assisi. Podstata je ale stejná. Žádné vagíny. Někteří vykladači celibátu vcelku vtipně poznamenávají, že za skutečný důvod povinného zavedení celibátu v 11. století považují ekonomický zájem církve zamezit rozkrádání farního majetku rodinou kněze.
Z jednoho bezvýznamného průzkumu z nedávných let vyšlo najevo, že každý dvacátý vztah je celibátní. Ať už dobrovolně, nebo ne. A jedno procento populace je asexuální - to znamená, že necítí vůbec žádnou sexuální přitažlivost. Někteří lidé na tom dokonce založili svoje jméno a jako asexuálové pořádají konference, přednášky a píšou o tom knihy. Takže vedle hetero, homo a bi (a mnoha dalších) tady máme ještě další fenomén - A.
Asexualita nerovná se celibát
Pojďme se na chvíli u asexuality zastavit, neboť mnozí lidé mají o této sexualitě často mylné představy. Jedním z hlavních mýtů je myšlenka, že asexuálové se rozhodli přijmout životní styl bez sexu. To se opět vracíme k věřicím, kteří praktikují celibát. To oni se rozhodli pro život bez sexu, byla to jejich volba. Asexuálové si nevybírají. Sex je v podstatě jedním z našich primárních, zakódovaný v našich genech již od pravěku. Jak ale již bylo zmíněno, někteří lidé necítí žádnou nebo velmi sníženou sexuální přitažlivost. Není však úplně pravidlem, že by sex neměli.
Nejznámější komunita těchto lidí bez touhy se jmenuje AVEN a má celosvětově minimálně přes padesát tisíc členů, pravděpodobně o mnoho víc. Existuje i česká "pobočka". Ti říkají: "Každý člověk má určité lidi, kteří ho nepřitahují. No a pro asexuály do téhle kategorie spadá každý. Někteří asexuální lidé mají sex, třeba proto, aby mohli být ve vztahu s někým, kdo asexuální není. A někteří jsou k sexu lhostejní. To ale není můj případ, to je pro mě nemyslitelné," říká, jako by se sexu štítil, Angličan Michael J. Doré. Není podle něj nutně pravidlem, že asexuál necítí vzrušení ze sexu, ale jeho definice je prostě nedostatek sexuální přitažlivosti.
Když se Michaela v pátnacti letech zeptali, jestli není náhodou na kluky, odpověděl popravdě: "Asexuální bylo to pravé slovo. Už jsem ho znal z biologie, ale tam má odlišný význam. Komunita AVEN byla založena v roce 2001 a já do ní vstoupil v roce 2009." A jak se k tomuto tématu vyjadřuje legendární sexuolog Jaroslav Zvěřina, který šéfuje Sexuologickému ústavu a o sexu ví zřejmě všechno? Je tohle normální? "Někteří muži (ale i ženy) nemají sex prostě proto, že nejsou dostatečně atraktivní pro získání partnerky. Patří k nim zejména muži mentálně defektní nebo duševně nemocní. Další mohou sexuální abstinencí reagovat na předchozí neúspěchy či přímo katastrofy. Někteří homosexuálně orientovaní muži svou menšinovou orientaci odmítají přijmout a ženy jsou pro ně neatraktivní. A nakonec je tu malá skupina mužů, motivovaných ideologicky či nábožensky."
A co se děje v hlavě, když si muž dlouho odpírá sex? Nevrhne se pak na nějakou školačku jako zvíře? "Pokud muž není vystaven sexuálním objektům, jeho sexuální zájem oslabuje. Muži si dokážou poměrně snadno odepřít partnerský sex, jejich autoerotické aktivity se tím zpravidla nijak nevytrácejí. Ostatně masturbace je také sexuální aktivita. V hlavě muže, který nemá partnerský sex, většinou ubývá sexuálních představ a témat," uklidňuje Zvěřina. Takže z toho vyplývá, že kdo to nedělá, má prázdno v hlavě.
A ta masturbace? Masturbují asexuálové aspoň? A na co u toho myslí? Na tyto otázky odpovídal opět Michael: "Hele, někteří asexuálové potřebují masturbovat a jiní ne. Někteří mají libido, tedy sexuální touhy, a jiní ne. Pokud je mi známo, nebyla vypracovaná žádná studie o tom, na co asexuálové myslí při masturbaci. Ale co jsem pochytil od přátel, tak jejich fantazie většinou nezahrnují pohlavní styk, někdy v ní nejsou ani oni sami." Asexuální lidé, kteří si to dělají sami, obvykle podle Michaela berou tuto kratochvíli jen jako "čištění chlívku". To ostatně doporučuje i sexuolog Zvěřina.
Vyhýbání se sexu není z dlouhodobého hlediska prospěšné
"Muži by nějaký sex poměrně pravidelně mít měli. Není-li ten partnerský, který je jistě hodnotnější, pak alespoň náhradní - masturbační. Mužské pohlavní orgány by měly být v pravidelných intervalech vyprazdňovány výronem semene. Minimálně tak jednou za deset dní. Ovšem někteří chlapi se onanovat bojí. Mohou se bát pro falešné představy, že to škodí jejich duševnímu, nebo dokonce tělesnému zdraví," usmívá se Zvěřina. A pro úplnost se ještě vydejme do země vycházejícího slunce. Máme tu asexuály, mnichy, losery a kluky s "ufiknutým" penisem a pak... Japonce!
Co se týče technologií, jsou na špičce. Co se týče sexu, jsou za největší chudáky. Průzkum japonského Sdružení pro plánování rodičovství ukázal, že téměř 40 % Japonců ve věku 16 až 49 let nemělo pohlavní styk déle než měsíc. Sex si podle průzkumu na dlouhou dobu odepírá také více než třetina manželských párů. "Když nemáte sex jednou za měsíc, pravděpodobně ho nemáte ani jednou za rok," říká šéf sdružení Kunio Kitamura. Na vině jsou podle něj také upadající komunikační schopnosti současné internetové generace, která obtížněji navazuje partnerské vztahy. Japonci mají podle společnosti Durex sex průměrně 45krát ročně, celosvětový průměr je přitom 103 styků, tedy více než dvojnásobek.
Sexuální neaktivitě podléhají muži různého věku
Samozřejmě to nejsou jen Japonci, kteří se vyhýbají sexu. Sexuální hrátky si odříkávají lidé různých národností i věkových kategorií. Důvodů, proč tomu tak je, existuje hned několik. V dnešní době snadno přístupných moderních technologií internetu mnoho lidí tráví spoustu času především na sociálních sítích, a proto hlavně tedy mladší generace sexuje méně než před internetovým boomem, kdy takovým častým odrazujícím strašákem byla morálka a strach z nechtěného těhotenství. Tehdy však docházelo ke kontaktu, který nebyl pouze virtuální, a tak mladí tyto překážky překonali.
Skutečnost, že v posledních letech klesl zájem o sex, potvrzuje i studie Dr. Petera Uedy, postgraduálního výzkumníka ze švédského Institutu Karolinska ve Stockholmu. Jeho výzkum porovnal sexuální (ne)aktivitu mladých lidí v letech 2000-2002 a 2016-2018. Sexuální neaktivita se u mužů ve věku 18 až 24 let zvýšila z necelých 19 % na necelých 31 %. Studie dále prokázala, že sexuální aktivita významně poklesla u mužů a žen ve věku 25 až 34 let (7 % oproti 14 % u mužů, a dále 7 % oproti 12 % u žen). U starších lidí ve věku 35 až 44 let nedošlo k žádným změnám.
Méně dospělých také uvedlo, že mají sex každý týden nebo častěji. U svobodných, nízkopříjmových a nezaměstnaných nebo na částečný úvazek zaměstnaných mužů byla větší pravděpodobnost, že v předchozím roce neměli sex, než u těch, kteří byli ženatí, měli vyšší příjem nebo měli zaměstnání. Není se čemu divit. Když má člověk starosti, jak vyjít s penězi, vybere si to daň na jejich duševním zdraví a to člověk potom nemá moc pomyšlení na sex. "Vypadá to, že v USA a jinde je pro část populace těžší se prosadit ve společnosti, na trhu práce a možná i v oblasti randění," říká Ueda.
Studie také zjistila, že dokonce i u lidí, kteří mívají sex, frekvence poklesla. Veškerá zjištění této studie byla získána z odpovědí 4291 mužů a 5213 žen, kteří se zúčastnily amerického obecného sociálního průzkumu v letech 2000 až 2018.
Je možné, že od té doby, kdy byl proveden tento výzkum, se leccos opět změnilo. Před rokem celosvětově propukla koronavirová pandemie, která co se týče sexu vůbec nepomáhá. Díky karanténám a pověření k povinnému odstupu, zákázům shromažďování se, ale i poklesu ekonomiky, lze předpokládat, že se sexuální neaktivita opět o něco zvýšila. V této nepřející době není lehké randění ani sexuální dovádění. Jste-li tedy nezadaní a připadáte si občas osamělí, oddejte se vášnivým dobrodružstvím alespoň virtuálně na sex seznamce.
[Lil]