Jedna z nejrozšířenějších seznamovacích stránek pro dospělé v ČR - erotická seznamka flirtkontakt.cz

Problémy s erekcí mohou souviset s úzkostí: Vyřešte je během 4 týdnů

17.květen 2022
Problémy s erekcí mohou souviset s úzkostí: Vyřešte je během 4 týdnů

Byli jste někdy tak vystresovaní z toho, že jste si chtěli udržet erekci tak moc, že jste ji nakonec ztratili? Cítíte často úzkost, a nemůžete kvůli tomu erekce dosáhnout? Poradíme vám, jak během 4 týdnů tento stav změnit k lepšímu!

Psychogenní erektilní dysfunkce trápí mnoho mužů

Uroložka Rena Malik vytváří na svém kanálu na YouTube vzdělávací obsah, který, jak doufá, může pomoci lidem užívat si bezpečný a zdravý sexuální život. V jednom ze svých videí se věnuje obzvláště citlivému tématu: erektilní dysfunkci. Ačkoli může existovat řada fyziologických problémů, které mohou erektilní dysfunkci způsobit, Malik dodává, že k tomuto problému mohou přispívat i psychologické faktory.

Začíná kategorizací tří různých typů erekce: reflexní, způsobené fyzickou stimulací, noční, vyskytující se během spánku, a psychogenní, vyvolané mentální představou nebo touhou. Jak Malik vysvětluje, myšlení je pro dosažení a udržení erekce stejně důležité jako hormonální a neurologické složky.

"Psychogenní erektilní dysfunkce je neschopnost dosáhnout nebo udržet erekci při sexu v důsledku psychologických faktorů," říká. "Mezi tyto faktory mohou patřit věci jako sebevědomí, deprese, úzkost, problémy ve vztazích.... Ve skutečnosti jsou poruchy duševního zdraví a erektilní dysfunkce velmi často propojeny."

Malik zmiňuje studie, které zjistily, že lidé, kteří mají problémy s erekcí, se s nepoměrně větší pravděpodobností potýkají také s příznaky deprese a emočním stresem. Deprese může způsobovat erektilní dysfunkci, nebo naopak. To znamená, že člověk v depresi může mít sníženou sexuální touhu a mít potíže navázat kontakt se svým partnerem, nebo muž s erektilní dysfunkcí může být v depresi v důsledku dopadu erektilní dysfunkce na sexuální život.

Pokud se erektilní dysfunkce objevila náhle, je to také vodítko, že příčina může být psychologická. U zdravotních příčin erektilní dysfunkce k ní obvykle dochází postupněji.

Jedním z běžných způsobů léčby psychogenní erektilní dysfunkce je kognitivně-behaviorální terapie (KBT), která se zaměřuje na pochopení, zvládnutí a přeformulování očekávání jedince od pohlavního styku. Další možností je sexuální terapie s cvičením zaměřeným na smyslové vnímání, které se zaměřuje na potěšení z doteku bez očekávání sexu. A pokud je ED způsobena duševní poruchou nebo poruchou nálady, může být nutná psychiatrická léčba.

Úzkost ze sexuální výkonnosti

K psychogenní erektilní dysfunkci se úzce pojí úzkost ze sexuální výkonnosti. Jedná se o nepřekonatelnou obavu, že nebudete schopni sexuálního výkonu. Tato všudypřítomná negativní myšlenková spirála vám brání v tom, abyste se v intimních situacích angažovali tak, jak skutečně chcete.

"Úzkost z výkonu v ložnici trápí nejméně 25 % mužské populace. Mezi běžné faktory, které k ní přispívají, patří stres a úzkost, negativní obraz těla, stud za penis, strach kolem sexuálního výkonu nebo rozpaky ze sexuální dysfunkce (erektilní dysfunkce, předčasná ejakulace atd.)," říká Dr. Vipul Khanpara, hlavní lékař v Rugiet Health, digitální zdravotní klinice zaměřené na léčbu erektilní dysfunkce.

Vyřešte své psychogenní problémy s erekcí za 4 týdny

Nabídneme vám několik konkrétních způsobů, jak tyto problémy vyřešit, abyste mohli vést plnohodnotnější sexuální život. Zúčastněte se následující 4týdenní výzvy, která vám pomůže snížit úzkost z výkonu, abyste si užívali lepší sex.

Máte problém s erekcí? Vyzkoušejte naše tipy a znovu si užívejte sex

Během následujících 4 týdnů se naučíte:

  • Jak se lépe seznámit se svým tělem prostřednictvím dýchání, cvičení všímavosti a soustředění se na pocity.
  • Techniky, které vám pomohou s jistotou ovládat erekci.
  • Jak zůstat v přítomnosti, abyste si mohli sex užít bez tlaku na výkon.

Jde o to naučit se být ve svém těle, zůstat v přítomnosti a užívat si sex naplno. Všechna tato cvičení jsou přizpůsobitelná a měli byste k nim přistupovat s flexibilním myšlením.

"I pokud trpíte úzkostí ze sexuální výkonnosti tak dlouho, že je pro vás neustále těžší navázat kontakt s partnerem, pořád existuje naděje," říká Dr. Nazanin Moali, sexuální terapeutka.

První týden

Úkol 1: Dýchací technika 4-7-8

Když cítíme úzkost, náš nervový systém se nastartuje. Mozek pak vyšle signál do genitálií, aby zastavil proces vzrušení. To následně vede k ukončení erekce. Hluboké dýchání může pomoci tento průběh zastavit. "Dýchání a cvičení všímavosti jsou známá nejen tím, že zlepšují jasnost mysli, ale také napomáhají průtoku krve. Obojí je nezbytné pro uspokojivý sexuální zážitek," říká Khanpara. Jedná se o techniku, kterou používají terapeuti, aby pomohli zklidnit nervový systém. Má hluboce uklidňující účinek.

Jak na to: Zastavte se a nadechněte se. Nadechněte se na 4 sekundy, zadržte dech na 7 sekund a vydechujte 8 sekund (proto "4-7-8"). Klidně na chvíli přerušte styk a vysvětlete situaci partnerce. Tento způsob dýchání nejenže dokáže snížit úzkost, ale může také pomoci usnout. Někteří zastánci tvrdí, že metoda pomáhá lidem usnout za 1 minutu.

Úkol 2: Zapomeňte na erekci

Jedním z klíčů k dosažení spolehlivější erekce je přestat snažit se dosáhnout erekce. Víme, že to zní zvláštně, ale když na sebe vyvíjíme tlak, abychom dosáhli nebo udrželi erekci, nebo abychom neejakulovali příliš rychle, úzkost se ještě zvýší, a tím se snižuje pravděpodobnost, že se nám bude dařit tak, jak chceme. Když na týden nebo dva vynecháte veškeré sexuální aktivity, můžete se těšit na lepší sexuální zážitky.

Jak na to: Udělejte si večer, kdy budete vzájemně zkoumat svá těla, aniž byste do toho zapojili penis.

Úkol 3: Vyzkoušejte vědomou masturbaci

Teď, když jste provedli předchozí cvičení a víte, že penis není základem a cílem sexuálního prožitku, je třeba začít věnovat penisu více pozornosti, abyste snížili úzkost. Cvičení všímavosti znamená soustředit se na přítomný okamžik, ne na vír myšlenek vyvolávajících úzkost, které se v hlavě točí stále dokola. V tomto případě chceme, abyste se soustředili na svůj penis. Když se snažíte odvést pozornost, abyste se vyhnuli ejakulaci, ve skutečnosti ztrácíte schopnost erekci ovládat.

Jak na to: Najděte si doma pohodlné, teplotně komfortní místo, na kterém budete mít soukromí a nikdo vás nebude rušit (proto si odložte i mobilní telefon). Začněte tím, že se budete dotýkat celého těla. Věnujte pozornost všem svým smyslům: Masturbujte tak, jak byste to dělali normálně, a používejte pouze svou představivost. Zaměřte se na na pocity v penisu a věnujte pozornost všemu, co se děje, a tomu, co cítíte. Dýchejte zhluboka podle dechové metody 4-7-8 z úkolu 1. Tuto techniku cvičte, dokud se nezačnete cítit více propojeni se svými smysly a bezpečně ve svém těle.

Zklidněte se pomocí dechových cvičení a přestaňte se snažit o erekci

Druhý týden

Úkol 1: Použijte techniku stisku

Technika stisku je osvědčená technika sexuální terapie, která se používá především při předčasné ejakulaci. Může však pomoci při úzkosti z výkonu v souvislosti s jakýmikoliv potížemi s erekcí, protože vám dává lepší pocit kontroly ejakulace.

Jak na to: Když masturbujete a dosáhnete toho "bodu, z něhož není návratu" těsně před vyvrcholením, jemně stiskněte penis ukazováčkem a palcem pod žaludem. Tento postup zopakujte pětkrát. Po pátém pokusu si dovolte dosáhnout orgasmu.

Úkol 2: Krabicové dýchání (nebo dýchání 4, 4, 4, 4)

Stejně jako metoda 4, 7, 8 vám krabicové dýchání pomůže dostat se do svého těla a zklidnit nervový systém, kdykoli ucítíte úzkost ze sexu.

Jak na to: Zhluboka se na 4 sekundy nadechněte. Na 4 sekundy zadržte dech. Vydechujte 4 sekundy a následně vydržte bez vzduchu další 4 sekundy. Tento postup opakujte 3-5krát, dokud se nezačnete cítit ve své kůži. Tento postup lze provádět během sexuálních hrátek (sólo i s partnerem), nebo můžete hrátky přerušit, než se znovu zkoncentrujete.

Úkol 3: Vyzkoušejte sólo edging (technika start/stop)

Edging je stimulace penisu až na samou hranici vyvrcholení, a poté ukončení veškeré stimulace. Jakmile se vrátíte do stavu menšího vzrušení nebo úplně klidového stavu, začněte se stimulací znovu. (Tím se liší od výše uvedené techniky stlačování, kdy držíte ruku na penisu po celou dobu.) Tento postup opakujte, dokud už to nemůžete déle vydržet nebo dokud se vědomě nerozhodnete překročit "hranu" a prožít orgasmus.

Jak na to: Ujistěte se, že jste v teple, pohodlí a soukromí. Masturbujte tak, jak to děláte běžně. Když začnete cítit, že se blíží orgasmus, trochu zpomalte a snažte se soustředit na pocity v penisu. To je skvělá chvíle pro vyzkoušení krabicového dýchání. Věnujte pozornost tomu, jaké to je těsně před vyvrcholením. Uvolněte se a užijte si vyvrcholení. Druhý den to zkuste znovu. Masturbujte, dokud nebudete téměř u vyvrcholení. Přestaňte. Snažte se přestat tolikrát, kolikrát jen můžete (obvykle asi třikrát). Pak si vychutnejte své vyvrcholení. Nezapomeňte použít lubrikant.

Třetí týden

Úkol 1: Masturbujte před partnerským sexem

Úzkost z výkonu se obvykle soustřeďuje na obavy ze sexuální schopnosti, tvrdosti erekce nebo dostatečně dlouhé výdrže v posteli. Masturbace před sexuálními hrátkami s partnerem vám může pomoci vypustit část této "energie". Díky tomu můžete vydržet déle a budete se cítit lépe. Pokud víte, že jste již vyvrcholili, tlak klesá. Navíc se při orgasmu uvolňuje oxytocin a dopamin, které
pomáhají přirozeně zklidnit úzkost.

Než si začnete užívat sex s partnerkou, uvolněte se pomocí masturbace

Jak na to: Asi hodinu před plánovaným sexem (penetrační nebo jiný), si dopřejte masturbaci. Můžete se při tom koukat na porno, ale mějte na paměti, že erotické filmy jsou vždy intenzivnější než partnerský sex, a pokud máte nerealistická očekávání ohledně sexu a sexuálního výkonu, může to velmi ovlivnit vaše sebevědomí. Pokud pracujete na překonání úzkosti z výkonu, možná bude lepší použít svou představivost.

Úkol 2: Provádějte Kegelovy cviky

Kegelovy cviky procvičují skupinu svalů, které tvoří pánevní dno. Jsou zodpovědné za mnoho věcí, včetně držení pánevních orgánů na místě a napomáhání správné sexuální funkci. Slabé pánevní dno může způsobit potíže s erekcí, protože vyvíjí tlak na žíly v penisu. Tento tlak brání odchodu krve z této oblasti, což způsobuje erekci. Ochablé pánevní dno může vést k problémům s průtokem krve.

Jak na to: Zatněte svaly pánevního dna. Měli byste mít pocit, že zastavujete proud moči a zatahujete svaly nahoru k pupíku. Vydržte 5-10 sekund a pak uvolněte. Tento postup opakujte 3-5krát denně. Až budou vaše svaly silnější, můžete se propracovat až k 30sekundovému zatnutí.

Čtvrtý týden

Úkol 1: Používejte pánské erotické hračky (sólo)

Erotické hračky vám umožní zažít širší škálu pocitů, které vám pomohou lépe poznat své tělo. Čím více porozumíte tomu, co se vám líbí a co ne, tím větší kontrolu budete mít nad svým tělem. Čím větší kontrolu budete mít, tím menší úzkost z erekce vás bude trápit.

Jak na to: Vyberte si erotickou hračku zaměřenou na penis, která se vám líbí. Pokud hledáte místo, kde začít, podívejte se na společnosti Tenga, Fleshlight a Autoblow, nebo navštivte některý z našich článků v kategorii Erotické pomůcky, kde najdete tipy na nejlepší erotické hračky pro muže. Nezapomeňte používat hodně lubrikantu.

Úkol 2: Vyzkoušejte edging při sexu s partnerkou

Teprve až zvládnete samotný edging, měli byste do akce přibrat partnerku. Když jsme s jinou osobou, můžeme se obávat, že nás bude soudit, že nebudeme dostatečně výkonní atd. Jakmile se budete cítit sebejistě a pod kontrolou sami, bude přechod k procvičování s partnerkou mnohem lépe zvládnutelný.

Jak na to: Nechte partnera, aby vás stimuloval (orálně nebo manuálně), dokud nepocítíte intenzivní pocit. Požádejte ho, aby přestal. Můžete se rozhodnout použít neverbální signály, jako je poklepání na rameno nebo na hlavu, pokud vám to bude příjemnější nebo snazší. Začněte znovu. Jakmile se přiblížíte k "hraně", zastavte. Zkuste to udělat tolikrát, kolikrát to zvládnete. 

Úkol 3: Používejte pánské erotické hračky (s partnerkou)

Jakmile si užijete dost erotických hraček o samotě, je čas dát jim šanci s partnerkou. Nezapomeňte, že hračky nejsou náhradou sexu, jsou to sexuální spoluhráči. Sebevědomí je velkou součástí zmírnění úzkosti z výkonu a erotické hračky vám mohou pomoci toto sebevědomí zvýšit.

Jak na to: Hračku můžete použít buď sami na sobě, zatímco se vaše partnerka dívá, nebo ji nechte, aby ji použila na vás. Měla by to být zábava; je to sexuální dobrodružství, při kterém přebíráte kontrolu nad svým potěšením. Nezapomeňte vyzvat partnerku, aby také zapojila svou oblíbenou sexuální hračku. Každý by se měl cítit svobodně, aby se mohl sexuálně projevit.

Úzkost z výkonu je neuvěřitelně běžná a nic, za co byste se měli stydět. Doufáme, že jsme vám dokázali pomoci snížit stres a zvýšit sebevědomí. Zasloužíte si úžasný, naplňující sexuální život svých snů. S tím vám navíc může pomoci i naše sex seznamka, na které se můžete seznámit online.

[Lil]

Varování: Tyto stránky obsahují erotický chat, videa, fotky a jiné sexuálně explicitní materiály. Pro vstup na tyto stránky musíte být starší 18 let nebo 21 let, je-li to vyžadováno zákonem. Všechny modelové a modelky na těchto stránkách jsou starší 18 let. Virtuální kontakty možné.