Jedna z nejrozšířenějších seznamovacích stránek pro dospělé v ČR - erotická seznamka flirtkontakt.cz

Pečujte správně o své sexuální zdraví

11.říjen 2022
Pečujte správně o své sexuální zdraví

Od těch několika trapných hodin sexuální výchovy na střední škole se jen málokdo z nás dozvěděl, jak si udržet sexuální zdraví na vrcholu. Péče o sexuální zdraví je však životně důležitá - nejen pro vaše vlastní bezpečí, ale i pro bezpečí ostatních.

Při příležitosti týdne informovanosti o sexuálním zdraví se Abbas Kanani, lékárník a zdravotní poradce, podělil o své tipy, jak si udržet sexuální zdraví.

Co udělat pro své sexuální zdraví?

Nechte se pravidelně testovat

I když máte dlouhodobý vztah nebo nejste sexuálně aktivní, doporučuje se pravidelné testování na pohlavně přenosné nemoci a infekce, zejména proto, že některé z nich nejsou odhaleny hned, například HIV. "Je dobré nechat se testovat každé čtyři až šest měsíců, abyste se ujistili, že nejste nakaženi," říká Abbas pro Metro.co.uk.

"Měli byste se podívat po klinikách sexuálního zdraví ve vašem okolí a zaregistrovat se, abyste si mohli snadno rezervovat schůzky online a být v kontaktu se zdravotní sestrou pro sexuální zdraví. Testovací sady pro domácí testování jsou také dobrým způsobem, jak se otestovat, pokud se nemůžete dostat na kliniku, jsou rychlé a snadné a umožňují vám testování v pohodlí vašeho domova." Bohužel ale nejsou tak spolehlivé a nejsou dostupné pro všechny pohlavně přenosné nemoci.

Předcházejte infekci

Prevence je většinou lepší než léčba. Proto je lepší používat ochranu než léčit pohlavní chorobu, jejímuž nakažení jste se mohli vyhnout. "Je nezbytné, aby byl každý typ sexu, ať už vaginální, anální nebo orální, chráněn použitím kondomu," říká Abbas. "Je to nejúčinnější způsob, jak zajistit, aby nedošlo k přenosu pohlavně přenosných chorob. Dodává, že pokud váš partner odmítá použít kondom, měli byste s ním odmítnout spát."

"Kondomy jsou k dostání v lékárnách a většině supermarketů nebo se často rozdávají zdarma na každé klinice sexuálního zdraví," říká. "Pokud jste s partnerem dlouhodobě a chcete se vyhnout těhotenství, zvážila bych i jiné druhy antikoncepce. Vždy se však doporučuje používat kondom jako dodatečnou ochranu. Je důležité si uvědomit, že některé pohlavně přenosné infekce, jako například HPV, se mohou přenášet i s použitím kondomu, takže je dobré nechat se testovat, i když používáte ochranu."

Poznejte svou hodnotu

Sexuální zdraví je často odsouváno na druhou kolej, ale podle Abbase je důležitou součástí celkové a duševní pohody. "Sexuální zdraví se netýká pouze prevence pohlavně přenosných chorob a sexuálně přenosných infekcí, ale zahrnuje také emocionální a duševní pohodu těch, kteří jsou sexuálně aktivní," říká. "Měli byste se ujistit, že máte stabilní a zdravý sexuální vztah a že si sex užívají obě strany. Důležité je také znát svou hodnotu při sexu, pochopit, že můžete říci "ne" různým sexuálním aktivitám, a že pokud váš partner odmítá nosit prezervativ, je v pořádku odmítnout sex bez něj."

Chápejte a ctěte souhlas

Bez souhlasu neexistuje zdravý sex a pochopení této skutečnosti je zásadní pro každého, kdo chce mít spokojený sexuální život. "Důležité je pochopit hranice toho druhého a vědět, že je v pořádku přerušit jakoukoli sexuální aktivitu, pokud se necítíte bezpečně a příjemně," říká Abbas. "Pokud se chcete poradit o sexuálním zdraví a souhlasu, obraťte se na svého praktického lékaře nebo místní zdravotní kliniku pro sexuální zdraví."

Udělejte si průzkum

Důležité je informovat se o různých typech pohlavně přenosných chorob a jejich příznacích, o různých typech antikoncepce a o vývoji modelů souhlasu - nejenže vám to pomůže zajistit bezpečnost, ale také vám to dodá sílu na vaší cestě za sexuálním zdravím.

Neberte své sexuální zdraví na lehkou váhu

"Můžete si udělat vlastní průzkum prostřednictvím internetu a podívat se na nejčastější typy infekcí a jejich příznaky, což je také dobrý nápad, abyste si v případě, že se u vás v budoucnu objeví nějaké příznaky, mohli rovnou objednat návštěvu u svého praktického lékaře," říká Abbas, který je také lékárníkem v online lékárně Chemist Click.

"O různých typech infekcí si také můžete promluvit se zdravotní sestrou pro sexuální zdraví. Měli byste si také udělat průzkum možností antikoncepce, pokud si ji chcete pořídit. Google je váš nejlepší přítel, případně si můžete promluvit s lékařem o různých možnostech a vedlejších účincích."

Zdroj správné léčby

Pokud vám byla diagnostikována pohlavně přenosná nemoc/i, je důležité porozumět možnostem léčby a vybrat si tu správnou pro vás. "Některé pohlavně přenosné nemoci, jako jsou například chlamydie, se snáze léčí pomocí perorálních tablet," říká Abbas. "Jiné infekce, jako je syfilis a HIV, však vyžadují rozsáhlejší léčbu, kterou je nejlepší probrat s lékařem. Pokud jste byli na cokoliv pozitivně testováni, měla by vám vaše sexuologická klinika nebo poskytovatel poradit, jak postupovat při léčbě."

Ale jak postupovat při sdělování této skutečnosti partnerovi, například když se jedná o lidský papilomavirus?

Mám HPV. Mám to říct partnerovi?

HPV (lidský papilomavirus) se nevyskytuje jako jiné pohlavně přenosné nemoci a pohlavně přenosné choroby - proto nemusíte nikomu říkat, pokud se u vás při screeningu rakoviny děložního čípku objeví. Nelze ho léčit jako jiné běžné nemoci přenášené pohlavním stykem, jako jsou například chlamydie, takže HPV neznamená, že musíte obvolávat všechny své minulé milence a milenky, abyste jim "dali vědět".

Možná to ale budete chtít říct partnerovi - a právě tady může nastat problém. Jak to tedy můžete udělat, aniž byste vyvolali další paniku a získali emocionální podporu, kterou asi budete potřebovat?

Boření mýtů o HPV

  • HPV nelze v současné době testovat v rámci pravidelné gynekologické prohlídky – test není běžně hrazen zdravotní pojišťovnou. Vyšetření je indikováno u žen ve věku 35 let a 45 let, které mají negativní nález cytologického screeningu (tzn. na děložním čípku nebyly objeveny žádné změny svědčící pro onkologické onemocnění), dále je hrazeno u žen se sporným cytologickým nálezem bez věkového limitu a ženám, které mají výsledek cytologie pozitivní.
  • Většina lidí - s děložním čípkem i bez něj - se někdy v životě HPV nakazí
  • Tělo většiny lidí se s HPV vypořádá bez dalších komplikací – pouze některé kmeny mohou vést ke zvýšenému riziku vzniku rakoviny
  • HPV se může šířit i při používání kondomů během penetračního sexu

Sam Dixon, výkonný ředitel organizace Jo's Cervical Cancer Trust, říká: "Existuje mnoho nejasností a mezer v chápání toho, co znamená mít HPV."

Náš průzkum bohužel zjistil, že více než 40 % žen tvrdí, že informace o tom, že mají HPV, by ovlivnila jejich randění a sexuální život a polovina z nich by zvažovala ukončení vztahu s partnerem, který má tento virus. HPV je neuvěřitelně rozšířený a můžete ho mít dlouhou dobu, aniž byste o tom věděli, možná roky nebo dokonce desetiletí.

To znamená, že je obtížné zjistit, kdy jste se nakazili a od koho. HPV může postihnout každého bez ohledu na pohlavní identitu nebo sexuální preference. To znamená, že ať už chodíte s kýmkoli nebo máte vztah s kýmkoli, mohl již přijít do kontaktu s HPV. Při rozhovoru se sexuálním partnerem o HPV - pokud se tak rozhodnete - je důležité probrat nuance týkající se tohoto viru.

HPV vás může postihnout i přesto, že používáte kondomy

Sam říká, že neexistuje žádný oficiální pokyn nebo doporučení, že byste museli někomu říct, že máte HPV, takže zde je několik věcí, které byste měli mít na paměti:

  • Možná se budete cítit nervózní, když se svým partnerem budete o HPV mluvit - to je normální a neměli byste se cítit pod tlakem, že musíte sdělovat informace, které nechcete.
  • Před rozhovorem se snažte o viru zjistit co nejvíce informací, abyste měli jasno v tom, jak o něm diskutovat.
  • Může být užitečné mít s sebou informace z důvěryhodného zdroje, na které se můžete odvolat a sdílet je se svým partnerem, například informace z důvěryhodných webových stránek.
  • Někdy se lidé v dlouhodobých vztazích obávají, že přítomnost HPV znamená, že jim byl někdo nevěrný. Není to pravda.
  • Pokud má osoba, které to říkáte, i přes všechny informace špatnou reakci, není vaší odpovědností to napravit.

Sam dodává: "Nejdůležitější je, aby diagnóza HPV nebyla stigmatizována. Přibližně 8 z 10 z nás dostane HPV v průběhu života a ve většině případů zmizí, aniž by tělu jakkoli uškodil. Je velmi potřebné zvýšit vzdělání a porozumění tomuto viru, aby byly rozhovory po stanovení diagnózy mnohem snazší."

Je to těžký rozhovor a může být děsivé zjistit, že máte HPV, takže si pamatujte, že si zasloužíte laskavost od každého, komu to řeknete - i když musí odejít a dozvědět se o tom něco sám.

Pomohou vaginální detoxikační nápoje vašemu sexuálnímu zdraví?

TikTok vládne světem. A tak není divu, že vám může přijít, že vždycky, když se přihlásíte, objeví se nový aspekt sexuální výchovy, který vám ve škole zřejmě unikl. Gynekologové, urologové, sexuální terapeuti a další se na TikToku věnují sexuální výchově, aby nás poučili o nedostatcích, které naši učitelé vynechali, a snaží se díky tomu i normalizovat rozhovory o sexu a sexuálním zdraví. Zatímco se však na TikTok hrnou zvědaví mladí lidé, lékaři se předhánějí ve vyvracení mýtů, které se na této stránce šíří jako požár.

Jedním z takových témat, kterým odborníci na sexuální zdraví rádi přispívají, jsou nyní virální domácí "vaginální detoxikační" nápoje, na TikToku známé také jako kitty drinks, které slibují těm, kdo je pijí, lepší zdraví vagíny a "lepší chuť vaginální tekutiny".

Jediné rychlé prolistování hashtagu "kittydrink" ukazuje nekonečné množství tvůrců obsahu, kteří míchají dohromady obrovské množství různých tekutin a čerstvého ovoce - v receptech na "vaginální očistu" se znovu a znovu objevuje ananasový džus, brusinkový džus, čerstvé jahody, med, cukr, skořice, citronová šťáva a jablečný ocet.

Proč bychom je měli pít? Podle uživatelů TikToku pomáhá pití této kombinace šťáv a sladidel vyrovnávat vaginální pH a mění chuť vaginální tekutiny.

Co na to ale říkají odborníci?

Dr. Sarah Welsh, spoluzakladatelka společnosti HANX, začala svou kariéru v medicíně a specializovala se na gynekologii a sexuální zdraví. "Složky některých nápojů ve videích TikTok mohou mít pozitivní vliv na vaše vaginální a intimní zdraví," říká pro Metro.co.uk. "Existují studie, které ukazují, že sloučeniny v brusinkách mohou pomoci vyrovnat vaginální pH. Kyselá vlastnost brusinek může také pomoci v boji proti bakteriím, které způsobují infekce, například infekce močových cest. Je však důležité pít 100% brusinkový džus, nikoliv slazené šťávy, a pokud máte infekci, brusinky ji nevyléčí."

Dbejte na prevenci a nechte se pravidelně testovat na pohlavně přenosné choroby

"Díky kyselým vlastnostem jablečného octa ho některé ženy pijí nebo se v něm koupou, pokud mají problémy s vaginálním pH a bakteriální vaginózou. Při celkovém pohledu na výzkum však neexistují žádné přesvědčivé důkazy, které by podporovaly zdravotní přínos jablečného octa. Některé ženy se domnívají, že ananasová šťáva ovlivňuje chuť vaginálního sekretu. Konzumace některých potravin může ovlivnit přirozené pH a vůni tělesných sekretů, včetně vaginálního sekretu. Jedná se však pouze o jeden z mnoha aspektů (jako je vaše celková pohoda) a účinky se projevují po dlouhou dobu."

"Proto například konzumace nebo pití určitých potravin před sexem nezpůsobí okamžitý rozdíl. Ale třeba ananas má vysoký obsah vitamínů A a C a mnoha minerálů, takže podporují zdravý imunitní a trávicí systém."

Než se vydáte do uličky s chlazenými nápoji v místním supermarketu, stojí za to zmínit, že velké množství velmi sladkých ovocných šťáv (zejména pokud přidáváte ještě další cukr nebo med) v těchto receptech by mohlo vaši vagínu ne naladit, ale rozladit.

Pozor na cukry

Sarah varuje: "V těchto směsích je také hodně přirozeně se vyskytujících cukrů, které mohou být škodlivé pro zdraví, stejně jako pro zdraví vagíny, pokud jich konzumujete příliš. Například nadbytek cukrů ve stravě může ženy předurčovat ke vzniku vaginální kvasinkové infekce. Zdraví pochvy je odrazem vašeho celkového zdraví a pohody. Vaše strava je jeho součástí, nicméně pití těchto takzvaných 'vaginálních detoxikačních nápojů', nepřinese z dlouhodobého hlediska velký rozdíl. Důležité je, abyste zůstala zdravá, pokud jde o intimní hygienu, stravu, pohyb a sexuální zdraví."

A pak je tu ten nejzásadnější bod ze všech, upozorňuje další odborník - vagíny mají vonět a chutnat jako vagíny. Valentina Milan, zakladatelka společnosti Daye, která se zabývá gynekologickým zdravím, zdůrazňuje: "Průmysl vaginální 'hygieny', včetně vaginálních mýdel, sprch, deodorantů a voňavé menstruační péče, existuje čistě proto, aby podporoval umělou nejistotu vnucovanou ženám."

"Vagina se čistí sama díky našim laktobacilům, které neustále pilně pracují a produkují v našem vaginálním mikrobiomu kyselinu mléčnou, která brání patogenům, aby se v poševním kanálu zdržovaly příliš dlouho. To je to, co udržuje vaginu čistou a díky tomu má svou obvyklou vůni, nikoliv nějaký nápoj nebo vložka. Všem ženám vzkazuji: vaše vagina voní dobře! Pokud zaznamenáte nepříjemný zápach, může to být příznak bakteriální vaginózy, kterou nelze léčit 'vaginálním detoxikačním nápojem' nebo výplachem, ale pouze léky."

Takže co když nebudeme pít litry "detoxikačních" šťáv, abychom vyrovnaly vaginální pH?

"Vagina se čistí sama, takže je důležité nechat ji, aby se sama vyčistila," nabádá Sarah. "Neměly by se používat žádné parfémy, mycí prostředky ani vnitřní mýdla s vůní, protože mohou narušit vaginální rovnováhu, což znamená, že jste náchylné k přemnožení 'špatných' bakterií a pravděpodobně dostanete infekci (například bakteriální vaginózu)."

"Nošení spodního prádla z přírodních tkanin, jako je nebarvená bavlna nebo bambus, může také snížit vlhkost a podráždění, což pomáhá předcházet infekcím, jako je například kvasinková infekce. K udržení zdravého výtoku přispívá také péče o zdraví obecně, například zajištění pohybu, pití velkého množství vody, zdravého stravování a omezení stresu na minimum. Ujistěte se, že s novými sexuálními partnery nebo v případě rizika pohlavně přenosných infekcí používáte kondomy. Při jakýchkoliv obavách týkajících se vašeho vaginálního zdraví nebo výtoku si určitě promluvte se svým lékařem nebo navštivte kliniku sexuálního zdraví."

Dbejte nejen o své zdraví obecně, ale nezapomínejte i na to sexuální, ať už se jedná o prevenci přenosu pohlavních nemocí, komunikaci s partnerem ohledně nich nebo o potvrzení pravdivosti "zaručených" tipů, jak zlepšit vůni vaginálních šťáv. Při nejasnostech navštivte lékaře – od Karlových Varů po Ostravu.

[Lil]

Varování: Tyto stránky obsahují erotický chat, videa, fotky a jiné sexuálně explicitní materiály. Pro vstup na tyto stránky musíte být starší 18 let nebo 21 let, je-li to vyžadováno zákonem. Všechny modelové a modelky na těchto stránkách jsou starší 18 let. Virtuální kontakty možné.