Jedna z nejrozšířenějších seznamovacích stránek pro dospělé v ČR - erotická seznamka flirtkontakt.cz

Jak ovlivnila pandemie sexuální zdraví?

16.listopad 2021
Jak ovlivnila pandemie sexuální zdraví?

Podle nových údajů, které byly označeny za "jedinou nečekaně dobrou zprávu o pandemii", klesl počet diagnostikovaných sexuálně přenosných infekcí v Anglii v loňském roce téměř o třetinu. Jak konkrétně zasáhla pandemie svět sexu a pohlavních nemocí?

Počet pohlavně přenosných infekcí prudce vzrostl před první karanténou COVID-19 v březnu 2020, kdy se objevila vážná varování, že škrty ve službách sexuálního zdraví povedou k "explozi" infekcí. Předpokládá se, že výrazný pokles byl způsoben kombinací menšího počtu testů a také změnami v chování, když země přešla do karantény. Lidé jsou nyní varováni, aby si dávali pozor a nevyměnili sociální distanc za pohlavně přenosnou chorobu.

Organizace Public Health England uvedla, že počet diagnóz se v loňském roce snížil o 32 procent ve srovnání s rokem 2019, ale dodala, že počet diagnóz zůstává celkově vysoký. Služby pro diagnostiku infekcí probíhaly v loňském roce formou telefonických a internetových konzultací, přičemž PHE uvedla, že bylo diagnostikováno 317 901 pohlavně přenosných infekcí. Počet konzultací ve službách sexuálního zdraví se v roce 2020 oproti roku 2019 snížil o 10 procent.

Největší pokles zaznamenaly osobní konzultace, které se oproti roku 2019 snížily o 35 procent, zatímco internetové konzultace se za stejné období zdvojnásobily. O 25 procent poklesl počet vyšetření v oblasti sexuálního zdraví, tedy testů na chlamydie, kapavku, syfilis a HIV. PHE uvedla, že infekce, které vyžadují osobní vyšetření - jako jsou genitální bradavice a herpes - zaznamenaly větší pokles, a to o 46 procent, resp. 40 procent.

Některé věci zůstávají stejné

Nejvyšší počet diagnostikovaných pohlavně přenosných infekcí byl stále zaznamenán u osob ve věku 15 až 24 let, osob černošského etnika a homosexuálů, bisexuálů a jiných mužů, kteří mají sex s muži. Tyto trendy jsou stejné jako v předchozích letech.

Dr. Katy Sinka, vedoucí sekce sexuálně přenosných infekcí v PHE, uvedla: "Nikdo nechce vyměnit společenský odstup za pohlavně přenosnou infekci, a protože se těšíme z toho, že byla zrušena ta nejpřísnější omezení, je důležité, abychom i nadále dbali na své sexuální zdraví a pohodu. Pokud máte sex s novými nebo náhodnými partnery, používejte kondom a nechte se testovat - pohlavně přenosné choroby mohou mít vážné následky pro vaše zdraví i zdraví vašich současných nebo budoucích sexuálních partnerů."

Debbie Laycock, vedoucí politického oddělení charitativní organizace Terrence Higgins Trust zabývající se HIV a sexuálním zdravím, uvítala "výrazný pokles" jako "jednu z nečekaných dobrých zpráv o pandemii koronaviru". 

Nepodceňujte sexuální zdraví ani při pandemii

Není mnoho věcí, které by byly důležitější než naše zdraví. Prožití pandemie nás to naučilo. Zkušenosti z posledních dvou let nám všem umožnily nově si vážit zdraví a péče o vlastní pohodu. Jedna oblast je však stále často opomíjena a málokdy se o ní mluví - sexuální zdraví. Důvodem je z velké části stigmatizace.

Mluvit o sexuálním zdraví je stále tabu a stále je třeba pracovat na tom, aby se normalizovala konverzace o testování, příznacích a povzbuzování partnerů, aby spolu o těchto věcech mluvili.

Bianca Dunne je spoluzakladatelkou značky iPlaySafe App zaměřené na sexuální zdraví. Podělila se o své klíčové tipy, které vám pomohou pečovat o vaše sexuální zdraví a podpořit otevřenost v souvislosti s tímto nepříjemným tématem.

Předcházejte infekci

"Vaše sexuální zdraví má obrovský vliv na vaše duševní i fyzické zdraví," říká Bianca. "Všechny tři složky musí být v souladu, abyste se cítili dobře a byli produktivní. Udržení zdraví závisí na prevenci, testování a léčbě."

Prevence znamená zajistit si očkování proti virovým onemocněním, jako je hepatitida typu B a kmeny lidského papilomaviru (HPV), které jsou spojovány s rakovinou děložního čípku u žen. Pokud máte pochybnosti o tom, zda jste se nechali očkovat nebo zda máte nárok na obě očkování, měli byste se poradit se svým praktickým lékařem.

Znamená to také rozvrstvení rizika a zmírnění rizika tam, kde je to možné: účinným způsobem, jak toho dosáhnout, je kondom a dental dam, protože bariérová ochrana je jediným antikoncepčním prostředkem, který zároveň snižuje riziko přenosu pohlavně přenosných chorob (kromě abstinence).

Předcházejte pohlavně přenosným infekcím a chraňte tak sebe i svého partnera

Pravidelně se nechte testovat

Bianca říká, že v boji proti pohlavně přenosným chorobám je nesmírně důležité testování a sledování kontaktů - což je věc, kterou jsme v průběhu pandemie až příliš dobře poznali.

"Pokud máte sex s různými partnery, měli byste se pravidelně testovat, ideálně ve vhodném intervalu po každém styku," doporučuje. "Zeptat se partnera, kdy byl naposledy testován, je něco, co mnoho lidí dělá nerado, protože společnost v nás vyvolala pocit studu, když přijde řeč na sexuální zdraví."

Bianca však dodává, že je třeba si uvědomit, že některé infekce - například HIV - se při testech projeví až tři měsíce po styku, a proto je pravidelné testování klíčové.

"V závislosti na sexuální historii vašich partnerů by se měly testovat různé infekce. K dispozici jsou sady pro testování sexuálního zdraví, které běžně testují velkou šestku: HIV, žloutenku typu B, žloutenku typu C, chlamydie, kapavku a syfilis, ale je důležité mít na paměti i další infekce (například genitální herpes a genitální bradavice), které se diagnostikují klinicky, to znamená, že byste se měli poradit se svým gynekologem, urologem nebo venerologem, abyste tyto stavy léčili a zvládli.

Zvolte tu nejlepší léčbu

Dobrou zprávou je, že léčba sexuálně přenosných nemocí je stále lepší a lepší.

"Infekce, jako jsou chlamydie, mohou mít pro ženy zničující následky, například neplodnost, ale snadno se léčí antibiotiky," říká Bianca. "Díky pokrokům v oblasti antiretrovirových léků jsou nyní osoby nakažené virem HIV s nezjistitelnou virovou náloží považovány za osoby s nulovým rizikem přenosu viru. Doufáme, že s pokračující osvětou a důležitým vzděláváním v oblasti sexuálního zdraví se konverzace o pohlavně přenosných chorobách a testování normalizuje."

Tyto rozhovory nemusí být trapné, ale naopak mohou být pozitivním a zdravým začátkem nového sexuálního vztahu. Pravidelné testování a otevřenost ohledně sexuálního zdraví a nutnost znát své partnery pomůže snížit počet nežádoucích přenosů, abyste byli v posteli zdraví, a v konečném důsledku nás všechny povzbudí ke zdravějšímu životu.

Udělejte si průzkum

"Naštěstí se v oblasti sexuálního zdraví v posledních letech hodně udělalo," říká Bianca a dodává, že tuto situaci urychlila pandemie. "Existuje mnoho značek, které sdílejí podobné poslání, aby pomohly normalizovat toto téma."

Značky jako HANX, Smile Makers, Mojo poskytují produkty a řešení, která pomáhají všem pohlavím, a odborníci jako Dr. Kate Moyle a autorka sexuální výchovy Ruby Rare, také pomáhají poskytovat odpovědi na otázky, na které se lidé mohou ptát, protože dříve neměli řádné vzdělání. Vyzbrojit se nástroji, které vám pomohou pečovat o sexuální pohodu a užívat si ji, bude velmi důležité.

Dbejte na své zdraví obzvláště, když si chcete užívat s novým partnerem, ať už jste ho poznali v baru nebo online.

[Lil]

Varování: Tyto stránky obsahují erotický chat, videa, fotky a jiné sexuálně explicitní materiály. Pro vstup na tyto stránky musíte být starší 18 let nebo 21 let, je-li to vyžadováno zákonem. Všechny modelové a modelky na těchto stránkách jsou starší 18 let. Virtuální kontakty možné.