Jak vypadal sex v minulosti? Očekávejte včely, krokodýly, kozy a mnohem více
15.červen 2017Přesuneme se do Starověkého Egypta a představíme si opravdu kuriozní věci, které Starověcí Egypťané měli na denním pořádku. Mimojiné jsou také známí svou pokrokovostí, přesvědčí i v oblasti sexu a mileneckých vztahů?
Starověký Egypt byl jednou z nejznámějších, nejvýznamnějších a nejstarších civilizací. Abyste měli konkrétnější představu, budeme se dnes pohybovat okolo roku 3150 – 300 před naším letopočtem, což zahrnuje všech 30 dynastií. Ve škole vás naučí, jak lidé v této době žili, ale většinou je opomíjen jejich sexuální život. Naštěstí jsme tu my, abychom vám sexuální zvyky této starobylé civilizace, jež se rozkládala na úrodných březích Nilu v severovýchodní Africe, představili. Mimochodem, tyto úrodné břehy daly Egypťanům možnost bohatství a vytvořila se tak společnost, kterou hýbaly sociální vlivy, ale i náboženské zvyky.
Je snadné si Starověký Egypt představit jako hromadu pyramid, mumie, faraony a jejich masky. Ale jeho obyvatelé byli mnohem progresivnější, než by se mohlo zdát, obzvláště pak, když dojde na sex (ačkoliv nejen v něm byli trochu napřed). Nicméně nejsme na hodině dějepisu, pojďme se konečně zaměřit na opravdovou erotickou stránku Egypťanů v dávné době.
Panenství nebylo podstatné
Starobylí Egypťané nepřikládali nějakou zvláštní hodnotu panenství (ani panictví). Každý si v podstatě mohl užívat s kýmkoliv, tedy pokud jeden z nich nebyl provdaný za někoho jiného. Douglas J. Brewer a Emily Teeter z Chikagské univerzity k tomuto tématu říkají: "Panenství ani panictví nebyly pro manželství nutností. Předmanželský sex nebo sex mezi jakýmikoliv dvěma neprovdanými lidmi byl opravdu společensky přijatelný." Takže jakmile jste byli jednou ve svazku, už jste museli být věrní. Tresty za porušení tohoto pravidla byly přísné a dalo by se říci i sexistické – zatímco žena, která podvedla svého muže, byla odkázána na smrt, nevěrný muž byl spíše pouze donucen k rozvodu.
Prostituce byla přijatelná
Během let se debatovalo o tom, že prostituce ve Starověkém Egyptě "tak nějak" existovala, ale nyní se spíše domníváme, že za tuto informaci vděčíme morálním hodnotám viktoriánských egyptologů než nějaké přesné analýze. Pravděpodobnější totiž je, že prostituce v té době byla spíše samozřejmostí. James Bronson Reynolds napsal ve své knize Sex Morals In Ancient Egypt And Babylon (Sexuální morálka ve Starověkém Egyptě a Babylonu): "...lehká žena byla v zemi velmi známá. Prostituce byla pravděpodobně běžná a v řadách kurtizánek bylo mnoho žen, které opustit jejich manžel, a které se toulaly po zemi a vykonávaly svou profesi."
Uznávali vztahy lidí stejného pohlaví
Za tohle dáváme Egyptu rozhodně palec nahoru. Některým lidem to dělá problém pochopit dodnes. Niankhkhnum a Khnumhotep byli údajně zapletení do prvního stejnopohlavního vztahu, který je zdokumentován v historické knize. Oba byli vysoce postavenými služebníky rodiny Pharaoh Niuserre okolo roku 2400 před naším letopočtem, což na ně prozrazovaly dobře upravené nehty. Oba byli ženatí a měli děti. I přes jejich rodinné zázemí je ale kresby zobrazovaly stojící tváří v tvář, což pro Starobylé Egypťany byl ekvivalent k líbání se. V dalších kresbách byl pak Khnumhotep vyobrazován stojící vedle Niankhkhnuma v pozici, ve které se většinou kreslily manželky.
Existují různé teorie ohledně jejich vztahu. Včetně třeba teorie, že byli siamskými dvojčaty. Za nejpravděpodobnější ale historici označují právě to, že měli milostný vztah, vzhledem k tomu, že byli pohřbeni ve stejné hrobce, místo toho, aby je pohřbili s jejich rodinami. Ačkoliv není žádný důkaz, že by Egypťané opravdu plně uznávali stejnopohlavní vztahy, nic nenasvědčuje tomu, že by tyto vztahy byly nějak odmítány, zakázány nebo dokonce penalizovány. Vzhledem k tomu, že byli Niankhkhnum a Khnumhotep takovými populárními osobami a lidé je bezstarostně zvěčňovali na malbách, předpokládá se, že společnost byla k těmto věcem tolerantní.
Měli rádi trochu erotiky
Jak na to historikové přišli? Dalo by se říct, že měli štěstí. Našli totiž známý Papyrus 55001 neboli Erotický papyrus neboli Turínský papyrus. Nalezen byl po roce 1820 v Thébách a byl pro veřejnost tajemstvím až do 70. let minulého století z celkem vtipného důvodu. Historikové se báli, že by obrázky na tomto papyru mohly pobouřit a urazit veřejnost kvůli jejich eroticky zaměřenému tématu. Je to absurdní. Lidé to namalují před 5 tisíci lety a nás by to mělo pobuřovat, ačkoliv se stejně nahé obrazy malovaly vždy. Proč by je neměli malovat i ve starověku?
Z tohoto papyru se dochovaly pouze fragmenty, ale i z nich jde poznat, o co šlo. Abyste měli představu, zde se můžete podívat na přibližnou podobu papyru, jak asi původně vypadal. Papyrus zachycuje 12 obyčejných egyptských žen a mužů, kteří provozují sex v různých polohách. Bohužel ani dnes nevíme, co je opravdový význam těchto kreseb. Vyobrazuje to snad sexuální život bohů? Chtěli nám snad těmito obrázky "doručit" nějakou zakódovanou zprávu? Nebo se jedná o součást nějakého tajemného rituálu početí? Starověký pornografický časopis? Nebo je to nakonec jenom denní sexuální život běžného člověka? To se asi nikdy nedozvíme, ale jasné je, že se Starověcí Egypťané rozhodně nebáli takovéto obrázky kreslit.
Věděli, jak funguje reproduktivní systém (víceméně)
Staří Egypťané věděli, že produkce spermií je nějak spojena s varlaty, ale nevěděli přesně jak. Mysleli si, že se spermie rodí z kostí. I tak je úctyhodné, že se vůbec touto otázkou zabývali. Nicméně jejich biologie ženy je poněkud matoucí. Věřili totiž, že děloha je přímo napojena na tkáň žaludku, a proto si dělali test plodnosti následovně: vložili do vagíny stroužek česneku a čekali, zda ženě začne dech zapáchat po česneku. No, popravdě nechápu, jak jim podle tohoto testu mohlo něco vyjít. No snad jen doufejme, že česnek ve vagíně nenechali moc dlouho.
Antikoncepce byla dostupná a pravděpodobně i účinkovala
Egypťané si na svůj účet mohou připsat snad první antikoncepci na světě. První zdokumentovaná zmínka o spermicidu pochází z roku 1850 před naším letopočtem. Celá tato akce zahrnovala krokodýlí hnůj a kynuté těsto. Oboje se vložilo do vagíny. Má se za to, že tato metoda opravdu fungovala, pravděpodobně na principu snížení pH. Další zmínku najdeme v Ebersově papyru (egyptský lékařský papyrus s vědomostmi o léčivých rostlinách, datovaný asi do roku 1550 před naším letopočtem), kde se píše o nevyzrněné bavlně (bavlna se semínky), akácii, datlích a medu a také o kyselině mléčné (produkt akácie), která je známým spermicidem. Pravděpodobně to také působilo pro spermie jako fyzický blok. Také věřili, že jim bylina silphium (česky mužák) vyvolá potrat, což byla pro Starověké Egypťany pouze další forma antikoncepce.
Měli dokonce i těhotenský test
Jeden nepojmenovanný papyrus tvrdí, že se ženy podrobovaly testu, kdy po několik dní močily na semena pšenice a ječmene. Pokud vyrostl ječmen, znamenalo to, že porodí kluka. Když rostla pšenice, znamenalo to dívku. Jestliže nevyrostlo ani jedno, žena nebyla těhotná. Trochu mi to připomíná nějaké staré české tradice. Nicméně asi pro ně tyto všechny pokusy měly opravdovou váhu a možná i efekt. Jelikož v porovnání s ostatními kulturami byli Starověcí Egypťané hodně otevřeni sexu. Ono je totiž jednodušší si užívat, když víte, že neotěhotníte a máte věci tak nějak pod kontrolou.
Měli ponětí o erotických hračkách
Podle knihy Encyclopedia of Unusual Sex Practices (Encyklopedie neobvyklých sexuálních praktik) se Kleopatra rozhodla si vytvořil prvopočáteční vibrátor. Naplnila dřevěnou krabici živými včelami a přiložila k intimním partiím. Na již zmíněném Erotickém papyru pak můžete vidět, jak žena sedí na nějaké "váze", předpokládáme, že aby se uspokojila.
Byli velmi tolerantní k incestu
Věří se, že rodiče jednoho z nejznámějšího panovníka, Tutanchamona, byli sourozenci - potvrdily to testy DNA. Stejně tak jeho manželka byla jeho poloviční sestra (měli stejného otce). A rozhodně tohle nebyla výjimečná situace. Starověcí Egypťané si chtěli zachovat čistou krev. Tento zvyk měl nepochybně svůj podíl na tolika smrtích dětí a mladých lidí, obzvláště královské rodiny. Sám Tutanchamon na to doplatil. Měl několik vývojových defektů, včetně nemoci kostí, také jeho dvě dcery zemřely (jedna nenarozená, druhá krátce po porodu).
Aby byli plodní, měli sex s kozami
Hérodotos, který je nazývám otcem dějepisu, ve svých spisech uvádí, že kozy byly trénovány pro sex s muži i ženami v rámci rituálů plodnosti. Dokonce i zaznamenal, jak měla žena sexuální styk s kozlem. Napsal: "V tomto se mi stal malý zázrak, a to, že jsem viděl kozla, který měl veřejně pohlavní styk se ženou. Každý muž to mohl vidět."
No a taky s krokodýly
Podle některých historiků se Starověcí Egypťané učili před tím, než s nimi měli sex, házet s krokodýly tak, aby byli na zádech, aby je nemohli pokousat. Patrně to mělo zvyšovat mužnost (na to, že hrubé zacházení bylo technicky nelegální, je vidět, že se na to občas nebral ohled).
Masturbace byla magická věc
Podle starých mýtů bůh Atum stvořil sám sebe v podstatě z ničeho. Po tomto vskutku chvályhodném výkonu následovala masturbace, načež své spermie pozřel, čímž sám sebe oplodnil a splodil své děti Shu and Tefnut. Lidé měli opravdu skvělou představivost. Tak abychom pohádku dopověděli... Děti vyrazili prozkoumat svět a Atum tak plakat, až se jeho slzy staly prvními lidmi.
Vidíte? Kdybyste byli jako Starověcí Egypťané, rozhodně byste si na nudu v posteli nemohli stěžovat, jelikož fantazii měli opravdu obří. Navíc asi i díky tomu byli tak tolerantní k mnoha věcem, které i dnes vyvolávají ve společnosti rozepře. Nicméně svou sexuální fantazii můžete procvičit i na sex seznamce. Tak co, jdete co toho?
[Lil]