Jedna z nejrozšířenějších seznamovacích stránek pro dospělé v ČR - erotická seznamka flirtkontakt.cz

Dejte si pozor na sexuální problémy ve vztahu i v životě

3.leden 2023
Dejte si pozor na sexuální problémy ve vztahu i v životě

Problémy v sexuálním životě mají velký vliv na kvalitu vztahu mezi partnery a často vedou k frustraci nebo nespokojenosti. S jakými problémy se v sexuálním životě můžete potýkat? Jak je řešit? A lze se jim vyvarovat?

Sexuální život je jednou z nejdůležitějších součástí vztahu mezi dvěma lidmi a může mít velký vliv na celkové zdraví a pohodu obou partnerů. Nicméně, bohužel je velmi časté, že se v průběhu času vyskytnou určité problémy, které mohou mít negativní dopad na vztah a na sexuální život obou partnerů.

Jaké jsou nejčastější problémy v sexuálním životě?

Pokles sexuální touhy

Jedním z nejčastějších problémů je pokles sexuální touhy. Tento problém může být způsoben různými faktory, jako je stres, únava, nemoci nebo léky. Mezi další problémy patří nedostatečná komunikace mezi partnery o jejich sexuálních potřebách a přáních. Někdy může být také těžké se srovnat s tím, že se sexuální touha partnera může lišit od vaší vlastní.

Pokles sexuální touhy je snížení nebo úplná absence sexuální chuti. Jak jsme již zmínili, tento problém může být způsoben mnoha různými příčinami, včetně stresu, únavy, nemocí, léků, ale také hormonálních změn nebo psychologických problémů (úzkost nebo deprese). Ztráta chuti na sex může mít negativní dopad na vztah mezi partnery a vést ke sníženému sexuálnímu životu nebo sexuálnímu napětí.

Je důležité, aby se oba partneři snažili otevřeně komunikovat o svých pocitech a potřebách a společně hledali řešení pro tento problém. Pro řešení těchto problémů je důležité otevřeně komunikovat se svým partnerem o tom, co je pro vás důležité a co byste rádi změnili. Je také důležité udržovat si zdraví a dobré sebevědomí, což pomůže zvýšit chuť na sex. Pokud se oba partneři snaží otevřeně komunikovat a jsou ochotni spolupracovat, mohou společně najít řešení, které bude vyhovovat oběma.

Asexualita: Toto je úplná nebo téměř úplná absence sexuální touhy nebo chuti.

Dalším problémem, který se často objevuje, jsou sexuální dysfunkce, jako je například erektilní dysfunkce nebo porucha orgasmu.

Erektilní dysfunkce

Erektilní dysfunkce, také známá jako impotence, je neschopnost dosáhnout erekce (nebo ji udržet) dostatečné pro pohlavní styk. Tento problém může mít fyzické nebo psychologické příčiny, jako je například onemocnění srdce, vysoký krevní tlak, cukrovka, úzkost, stres, deprese nebo užívání určitých léků. Erektilní dysfunkce má mít významný vliv na kvalitu sexuálního života a vztahu mezi partnery, a proto je důležité vyhledat pomoc lékaře. Existuje mnoho léčebných možností pro erektilní dysfunkci, včetně léků, chirurgie a terapie. Ve vztahu je opět důležitá především komunikace a společné hledání řešení. Chcete-li se dozvědět, jak si udržet erekci, doporučujeme článek Prodlužte dobu a zvyšte tvrdost své erekce – 19 snadných způsobů.

Problémy s orgasmem

Porucha orgasmu je problém s dosáhnutím orgasmu nebo s jeho kvalitou. Tento problém může postihnout jak muže, tak ženy a může mít fyzické nebo psychologické příčiny, mezi které patří stejně jako u erektilní dysfunkce onemocnění srdce společně s vysokým krevním tlakem, cukrovka, úzkost, stres, deprese a užívání některých léků (například antidepresiv). Při poruchách orgasmu bývá kvalita sexuálního života významě zasažena, a proto byste měli tento problém řešit, a to nejlépe s odborníkem. Samozřejmě nesmíte zapomínat na svěření se partnerovi, aby mohl pochopit, co se děje.

Problémy v sexu mohou být způsobeny různými faktory

Jedním z častých problémů s orgasmem je anorgasmie. Jedná se o problém s dosáhnutím orgasmu, který může postihnout jak muže, tak ženy. U mužů může být anorgasmie způsobena například erektilní dysfunkcí nebo nedostatečnou stimulací, zatímco u žen může být způsobena například nedostatečnou stimulací nebo úzkostí. Anorgasmie může mít významný vliv na kvalitu sexuálního života a vztahu mezi partnery a může vést k frustraci nebo nespokojenosti.

Léčba anorgasmie může zahrnovat léky, terapii nebo změnu životního stylu. Je důležité, aby osoby s anorgasmií vyhledaly pomoc od lékaře nebo odborníka na sexuální zdraví, aby našli řešení a podporu. To může zahrnovat zkoušení nových technik nebo poloh při sexu. Je důležité, aby se oba partneři cítili dobře ohledně toho, co dělají a jakým způsobem to dělají, a aby se snažili učinit sex příjemným a uspokojivým pro oba. Při tomto problému také může pomoci terapeut, jelikož je příčina často psychického rázu. 

Existuje mnoho dalších problémů, které mohou vzniknout v sexuálním životě partnerů. Některé z dalších problémů, které mohou být řešené s odbornou pomocí, jsou:

Změna sexuální identity

Porucha sexuální identity je problém, kdy si je osoba nejistá nebo v nesouladu s vlastním pohlavím nebo sexuální orientací. Pro dotyčné osoby to může být velmi bolestivé a frustrující a negativní dopady se následně týkají nejen osobního a sexuálního života, ale nepřímo všech oblastí v životě.

Existuje několik různých typů poruch sexuální identity:

Transsexualita: Jedná se o stav, kdy se osoba cítí, že je v těle opačného pohlaví než to, které jí bylo přiděleno při narození. Někteří transsexuálové se rozhodnou pro lékařskou pomoc při přechodu na opačné pohlaví, včetně hormonální terapie a chirurgických zákroků.

Genderqueer: Toto je termín pro osoby, které se cítí jako něco jiného než tradiční muž nebo žena. Někteří genderqueer lidé se identifikují jako neutrální pohlaví nebo jako kombinace mužského a ženského pohlaví.

Porucha sexuální identity může být velmi složitá a může vyžadovat podporu odborníků, jako jsou lékaři, psychologové nebo terapeuti. Je důležité, aby osoby s poruchou sexuální identity měly dostatečnou podporu a pomoc při vyrovnávání se s tímto problémem.

Fobie ze sexu

Fobie ze sexu, také známá jako genitofobie nebo sexuální fobie, je závažný strach ze sexu nebo ze sexuálních situací. Tento strach často vede k úplné abstinenci nebo k potížím s pohlavním stykem. Příčiny fobie ze sexu mohou být různé a zahrnují předchozí negativní zážitky se sexuálním napětím nebo zneužitím, úzkost nebo stres, nebo může být způsobena poruchou osobnosti nebo jiným mentálním onemocněním. Léčba fobie ze sexu většinou tkví v terapii, léky nebo kombinaci obojího. 

Dyspareunie

Dyspareunie znamená bolest při pohlavním styku, která může mít fyzické nebo psychologické příčiny. Tato bolest může být pociťována jak v pochvě, tak v penisu a setkáváme se s různými stupni závažnosti. I dyspareunie má velký vliv na kvalitu sexuálního života i na sexuální a celkový vztah mezi partnery, obzvlášť proto, že může vést k úplné sexuální abstinenci nebo potížím při sexu.

Sexuální problémy mohou být fyzické i psychické

Příčiny dyspareunie mohou zahrnovat fyzické problémy, jako je například infekce pohlavních orgánů, zánět pochvy nebo krčku dělohy, genitální zranění, poškození při porodu, cévní onemocnění nebo endometrióza. Příčiny psychologického rázu mohou zahrnovat stres, úzkost, depresi nebo předchozí zážitky s bolestí při pohlavním styku. 

Dyspareunie se většinou léčí pomocí léků, fyzioterapie nebo terapie u psychologa či jiného odborníka. Je nezbytné, aby člověk s dyspareunií navštívil odborného lékaře (gynekolog, urolog) a přišlo se na pravou příčinu. Jen tak se může zahájit správná léčba. V partnerském vztahu nesmí chybět dostatečná komunikace v sexuální oblasti.

Závislost na sexu

Závislost na sexu je závislost na sexu nebo na sexuálních aktivitách, která může mít negativní vliv na osobní a profesní život. Závislost na sexu může být spojena s přehnanou sexuální touhou nebo s potřebou trávit velké množství času při sexuálních aktivitách nebo hledáním nových sexuálních partnerů. Může být také spojena s nezdravými vztahy nebo s nevhodným chováním v souvislosti se sexem (nechráněný styk).

Příčiny závislosti na sexu mohou být různé a mohou zahrnovat například nízké sebevědomí, úzkost nebo depresi, nebo může být způsobena poruchou osobnosti nebo jiným mentálním onemocněním. Léčba této závislosti se podobá léčbě ostatních závislostí. Takový člověk potřebuje podporu svého okolí, dobrého terapeuta a lékaře, kteří mu pomohou závislost překonat. Objevily se ale také názory, že závislost na sexu vlastně neexistuje. Podrobně jsme se tomuto tématu věnovali ve dvou článcích: Závislost na sexu: Symptomy a Závislost na sexu: Léčba.

Jak se problémům v partnerském sexuálním životě vyvarovat?

Přečtěte si těchto 5 kroků, díky kterým se vyvarujete sexuálním problémům ve vztahu:

  1. Otevřená komunikace: Je důležité, aby se oba partneři otevřeně bavili o svých pocitech, touhách a obavách v souvislosti se sexem. To může pomoci předejít nedorozuměním a pomoci přizpůsobit sexuální život tak, aby vyhovoval potřebám obou partnerů.

  2. Věnování dostatku času na přípravu: Někdy může být stresující nebo náročné vyrovnat se s povinnostmi v práci nebo doma, což následně negativně ovlivní sexuální touhu nebo výkon. Je důležité, aby se oba partneři snažili vyhradit dostatek času pro přípravu na sexuální aktivity a pro vzájemné pohlazení a doteky, aby se oba cítili připravení a uvolnění.

  3. Vyhledávat pomoc: Pokud se vyskytnou sexuální problémy, měli byste vyhledat pomoc lékaře nebo odborníka.

  4. Zdravý životní styl: Dodržování zdravého životního stylu, jako je pravidelné cvičení a zdravá strava, vám může pomoci udržet dobré fyzické i mentální zdraví. Jako bonus můžete očekávat zlepšení i ve vašem sexuálním životě.

  5. Vyhýbání se rizikovému chování: Vyhýbání se rizikovému chování, jako je nechráněný pohlavní styk nebo užívání drog, pomůže zabránit sexuálním problémům v budoucnu.

Nikdy před problémy neutíkejte, a to ani v sexuálním životě. Když už se objeví, myslete racionálně a snažte se (ideálně společně s lékařem) přijít na příčinu, případně problém vyřešit. Pokud budete mít otázky, neváhejte se zeptat odborníků.

[Lil]

Varování: Tyto stránky obsahují erotický chat, videa, fotky a jiné sexuálně explicitní materiály. Pro vstup na tyto stránky musíte být starší 18 let nebo 21 let, je-li to vyžadováno zákonem. Všechny modelové a modelky na těchto stránkách jsou starší 18 let. Virtuální kontakty možné.