Jedna z nejrozšířenějších seznamovacích stránek pro dospělé v ČR - erotická seznamka flirtkontakt.cz

Četnost sexu se v populaci dlouhodobě snižuje. Proč? A existuje řešení?

26.květen 2022
Četnost sexu se v populaci dlouhodobě snižuje. Proč? A existuje řešení?

Trápí vás, že nemáte tolik sexu, kolik jste mívali? Věřte, že to není záležitostí jednotlivců, ale celé populace. Proč se to děje? A jak napravit, když vy sex chcete, ale váš partner nebo partnerka o něj nemá zájem?

Podle všeobecného sociálního průzkumu provedeného v letech 1999-2014, v němž respondenti uváděli, kolikrát za rok mají sex, se průměrný počet sexuálních styků za rok v průběhu času snižuje. Jak ale vysvětluje uroložka a sexuální pedagožka Dr. Rena Malik, není to tak jednoduché, že bychom mohli zkrátka jen říct, že lidé mají méně sexu.

Lidem nezbývá na sex čas

"Konkrétně se zjistilo, že nejvíce ubývá lidí ve středním věku, kteří mají děti školního věku," říká Malik. "A to dává smysl; musíte se starat o děti, pracujete a pro některé lidi může být vyčerpávající zvládat domácnost a zároveň si udělat čas na intimnosti." Dále přiznává, že někteří lidé mají děti později, než tomu obecně bývalo dříve, což znamená, že v době, kdy jsou tyto děti soběstačné, mohou být rodiče ve fázi, kdy jejich sexuální apetit z důvodů souvisejících s věkem klesá.

Mezi další faktory, které je třeba v této studii zohlednit, patří to, že někteří lidé nemají dlouhodobé partnery a že lidé, kteří mají dlouhodobé partnery, ještě nemusí mít nutně sex. Malik spekuluje, že to může být částečně způsobeno kulturním a technologickým posunem od roku 1999: v současnosti je zkrátka více možností zábavy než před 20 lety. "Také došlo k poklesu štěstí a nárůstu depresí," dodává.

Méně sexu s partnerem, více sexu bez partnera

Zajímavé je, že studie v jiných zemích (Velká Británie a Austrálie) také zjistily, že frekvence sexu se zřejmě snižuje, a navíc se zdá, že lidé rozšiřují svůj "sexuální repertoár" o erotické hračky a masturbaci, aby se cítili naplněni i bez sexuálního partnera.

Změněný pohled na sexualitu a znalost následků sexu

A netýká se to jen dospělých. Novější výzkumy ukazují, že stoupá počet dospívajících, kteří se vůbec nevěnují žádné sexuální aktivitě. Částečně to může být způsobeno snadným přístupem k sexuálnímu obsahu na internetu a také vyvíjejícím se pohledem na sexualitu a pohlaví mezi mladými lidmi (například je nyní běžnější, že se někdo označí za asexuála).

Malik poznamenává, že v dnešní době je také mnohem větší povědomí o důsledcích sexu, jako je nechtěné těhotenství a pohlavně přenosné nemoci, a také o jejich emocionálních a psychologických důsledcích, které mohou mít. A konečně, z praktického hlediska jde o ekonomické problémy: stále méně lidí si může dovolit vlastní bydlení a déle žijí ve společné domácnosti s rodiči, rodinou nebo spolubydlícími.

Průměrný počet sexuálních styků za rok od konce 20. století klesá

"Tady je třeba se zamyslet nad tím, zda méně sexu znamená, že jsou lidé nespokojení. Nutně to tak nemusí být," říká Malik. "Ano, mohou mít méně sexu. Promítne se to do nižší porodnosti nebo do toho, že budeme mít málo obyvatel? To se teprve ukáže."

Sex v novém vs. dlouhodobém vztahu

Když jste ženatí nebo máte dlouhodobý vztah, je přirozené, že se mění frekvence sexu. "Když se páry dají dohromady, často nastává období vysoké sexuální frekvence kvůli počátečnímu vzrušení z nového vztahu," říká sexuální terapeut Ian Kerner, Ph.D., autor knihy So Tell Me About the Last Time You Had Sex. Postupem času však faktor novosti přirozeně vyprchá a sexuální frekvence může klesnout, protože se lidé vrátí ke svému přirozenému libidu, které ale u partnerů může být odlišné. Pokud váš sexuální život už není, co býval, možná jste už někdy přemýšleli nad tím, jak často mají ostatní sezdané páry (nebo páry v dlouhodobém vztahu) doopravdy sex. Pokusíme se vám na to dát odpověď.

Přirozené libido každého z nás je jiné: Pro někoho může přirozené libido znamenat touhu mít sex každý den nebo několikrát týdně, zatímco pro jiného to může být několikrát za měsíc nebo i méně. Lidská touha po sexu může také kolísat v závislosti na faktorech, jako je stres, spánek, léky, strava a cvičení. "Pokud se vy a váš partner potýkáte s rozpory mezi sexuálními choutkami, neznamená to, že je váš sexuální život odsouzen k zániku," říká Kerner. Dokonce i když jste ve "vztahu bez sexu" - kdy si páry nepamatují, kdy měly naposledy sex, nebo ho mají méně než 10krát za rok, podle Kernera stále existuje naděje.

Jak často mají sezdané páry sex?

Podle studie Archives of Sexual Behavior z roku 2017 má průměrný americký manželský pár sex 56krát ročně, což je přibližně jednou týdně. Odborníci v časopisech TIME a Prevention uvádějí podobná čísla, respektive 51 a 52krát ročně.

Pokud vaše sexuální frekvence neodpovídá výše uvedeným číslům, není třeba si dělat starosti, pokud jste spokojení. Jestliže jste však zaznamenali změnu ve své sexuální frekvenci a nejste s ní spokojení, možná je čas jednat. "Myslím, že životní stresory se mohou začít hromadit, takže musíme trochu bojovat za to, abychom si vytvořili prostor pro sex," říká.

Jak často by se měly partneři v dlouhodobém vztahu snažit mít sex?

Neexistuje žádný "správný" počet sexuálních styků, pokud jste oba se svým sexuálním životem spokojeni. Pokud ale oba víte, že byste to chtěli dělat častěji, a nejste si jisti, na co se zaměřit, Kerner navrhuje, abyste se snažili mít sex jednou týdně. Studie z roku 2015, kterou zveřejnila Společnost pro osobnostní a sociální psychologii, zjistila, že páry, které mají sex jednou týdně, jsou nejšťastnější.

Nestresujte se počtem sexuálního styku ve vašem vztahu, důležité je, abyste byli spokojeni

"Ačkoliv je častější sex spojen s větším štěstím, tato souvislost již nebyla významná, když byla frekvence sexu častější než jednou týdně," uvedla hlavní výzkumnice Amy Muise ve studii. "Naše zjištění naznačují, že je důležité udržovat intimní spojení s partnerem, ale nemusíte mít sex každý den, pokud váš vztah udržujete." Kerner však dodává, že byste se měli zaměřit na to, co vás a vašeho partnera dělá šťastnými, a ne se řídit jen podle výzkumu. Přílišné zabývání se čísly by vás mohlo přimět zapomenout na důležitější aspekt sexuálního života: kvalitu.

"Lidé rádi vzpomínají na vrcholné sexuální zážitky nebo si prohlížejí fotografie z dovolených a vzpomínají na to, jak se někde milovali," říká Kerner. "Takže přemýšlet o kvalitních zážitcích nebo vytvářet výjimečné zážitky je pravděpodobně lepší přístup než se soustředit jen na číslo."

Otřepané, ale pravdivé: Správnou cestou je komunikace

"Prvním krokem k dosažení oboustranně uspokojivějšího sexuálního života je promluvit si s partnerem o svých touhách. Komunikace s ním vám pomůže lépe pochopit, co vám ve vztahu může chybět. Ať už jde o to, jak často máte sex, o experimentování s novými aktivitami, jako je používání sexuálních hraček nebo role play, nebo otevření vašeho vztahu novým lidem," říká Kerner. Rozdíl v sexuálních potřebách může dokonce znamenat, že si od partnera přejete více fyzických doteků nebo blízkosti mimo věci, které se odehrávají v ložnici. Pokud však chcete, aby se situace změnila, musíte si s partnerem sednout a promluvit si.

"Někdy jde jen o to, abyste se znovu snažili být sexuálně aktivnější, nebo o to, abyste přemýšleli o tom, jak chcete definovat váš sexuální život do budoucna." říká Kerner. "Pokud například prožívám touhu mnohem více než moje žena nebo se cítím vzrušený, měl bych být schopen tuto energii stále vyjadřovat a moje žena by se měla stále cítit žádoucí, a ne všechna tato sexuální energie musí být spojena se sexem."

"Masturbace je dalším skvělým způsobem, jak překlenout propast mezi nesourodými libidy a který nezahrnuje vyvíjení nepřiměřeného tlaku na partnerku," říká Kerner. Navíc se díky ní lépe sladíte se svými vlastními sexuálními potřebami.

Je důležité si uvědomit, že častý sex není jediným ukazatelem spokojenosti v manželství nebo dlouhodobém vztahu. Vztah může být vzrušující a naplňující i díky flirtování nebo romantickým gestům, nejen díky penetračnímu sexu. Spíše než o cokoli jiného jde o to, abyste si s partnerem vyjadřovali touhu a udržovali silné citové pouto. Takže ať už máte sex každý den, nebo jednou za měsíc, pokud se cítíte celkově spokojeni ve svém manželství a sexuálním životě, není třeba se stresovat.

Chybí-li vám ale v životě sex, navštivte naši erotickou seznamku...

[Lil]

Varování: Tyto stránky obsahují erotický chat, videa, fotky a jiné sexuálně explicitní materiály. Pro vstup na tyto stránky musíte být starší 18 let nebo 21 let, je-li to vyžadováno zákonem. Všechny modelové a modelky na těchto stránkách jsou starší 18 let. Virtuální kontakty možné.