Brání vám deprese v sexu? Jak to změnit? - 2. díl
29.červen 2021Zákeřná deprese nám z života bere hodně. Nejen, že odejdou veškeré radosti, ale i vzrušení, touha, uspokojení a orgasmy. Není ale ještě všechno ztraceno. Přečtěte si, co můžete udělat, aby se váš sexuální život dal zase dohromady a mohli jste si užívat, jak jste byli zvyklí (nebo třeba ještě lépe).
Možnosti léčby
Léčba deprese je jen jedním ze způsobů, jak překonat sexuální dysfunkci. Podle studie publikované v časopise American Family Physician mělo 70 procent dospělých, kteří se potýkali s depresí bez léčby, problémy s libidem. Znovu se cítit dobře vám může pomoci vrátit se k normálnímu sexuálnímu životu.
Přesto se problém nemusí vždy vyřešit u dospělých, kteří vyhledají léčbu deprese. Pokud váš poskytovatel primární péče zjistí, že sexuální dysfunkce je vedlejším účinkem antidepresiva, které užíváte, může vás přeřadit na jiný lék. Mirtazapin, Nefazodon a Bupropion obvykle nezpůsobují sexuální nežádoucí účinky.
Existují i jiné typy antidepresiv, například Wellbutrin, ale ty mohou někdy zvýšit úzkost nebo podrážděnost, říká Manley. "Je velmi důležité promluvit si s lékařem o vedlejších účincích těchto léků: Jak to ovlivní vaši sexuální touhu? Budete mít problémy s lubrikací nebo se vzrušením či touhou? Možná budete muset vyzkoušet několik léků, než najdete ten, který za to stojí," říká.
Může to také skončit analýzou nákladů a přínosů: Léky, které fungují nejlépe, mohou být ty, které mají nějaký vliv na váš sexuální život, takže vy a váš partner byste měli spolupracovat se svým lékařem, abyste určili, co je pro vás vhodné.
Kromě doplňků a úprav v rámci běžné léčby deprese existují i další kroky, které můžete podniknout a které mohou zlepšit celkové sexuální zdraví:
- Užívání dávky antidepresiva po zahájení sexuálního styku.
- Zeptejte se svého poskytovatele na možnost přidání léku na sexuální funkce (např. Viagra pro muže).
- Pravidelně cvičte pro zlepšení nálady a fyzické pohody.
- Promluvte si s partnerem o tom, jak vaše deprese ovlivňuje vaše sexuální zdraví. Otevřená komunikace nemusí problém automaticky vyřešit, ale může pomoci zmírnit pocity viny a bezcennosti.
Deprese je protikladem sexu
Když jste v depresi, je to, jako by vám zmizela ze života veškerá radost. Věci, které byly dříve příjemné - špagety, ranní káva, poslech hudby nebo sledování oblíbeného seriálu - už s depresí nejsou stejné.
Deprese ve vás zanechává pocit vnitřní prázdnoty
Často vás deprese vede také k tomu, že se odtahujete od lidí. Zrušíte plány na večeři a přestanete se hýbat. A když je to opravdu zlé, skončíte v izolaci doma pod peřinou.
Také se mohou přidat potíže se spánkem, úzkost a celkový pocit otupělosti
Sex je především o spojení s druhým člověkem, o vytvoření intimity a zmíněného spojení. Jde o prožívání rozkoše, ztracení se v okamžiku a dobrý pocit ze sebe sama. Sex je jako taková malinká oslava života, která v sobě spojuje tělesný i duševní požitek. Deprese vám nic z toho nepřeje. Proto zažíváte pokles touhy.
Zde je několik možných řešení, jak bojovat s nízkou sexuální touhou, když máte depresi.
1. Vyhledejte odbornou pomoc
Nikdo si nevybírá srdeční onemocnění a nikdo si nevybírá ani depresi. Můžete však vyhledat pomoc, abyste se uzdravili a cítili se opět dobře. Je to důležitý krok obzvláště v případě, pokud se potýkáte s těžkou depresí.
Jakmile se začnete cítit lépe, můžete pracovat na obnovení sexuální touhy. Do té doby je však nanejvýš důležité vyhledat odbornou pomoc. Běžná léčba deprese zahrnuje antidepresiva a terapii rozhovorem, například kognitivně-behaviorální terapii nebo psychodynamickou terapii.
Mnohdy se doporučuje užívat jak léky, tak terapii. Kombinace obou je nejúčinnější možností léčby.
2. Řešení problémů léky
Pokud jste zahájili léčbu, ale vaše sexuální touha stále nikde, dalším krokem je vyřešit problémy s léky. To je důležitý aspekt, protože antidepresiva jsou známou příčinou nízkého libida. Rozhovor s lékařem vám pomůže zjistit, zda vaše léky mohou být zodpovědné za sexuální nežádoucí účinky, jako je nízká touha, potíže se sexuálním vzrušením, problémy s dosažením orgasmu nebo ztráta citlivosti genitálií.
Lékař vám může doporučit úpravu dávkování vašeho současného léku, změnu léku nebo přidání jiného léku, který vám pomůže bojovat s negativními vedlejšími účinky vašeho současného antidepresiva. Nezapomeňte, že je vždy důležité, abyste jakoukoli změnu medikace nejprve projednali se svým lékařem. Okamžité ukončení léčby nebo úprava dávkování na vlastní pěst může vést k dalším negativním účinkům.
3. Vyhledejte sexuální terapii nebo koučink
Pokud v současné době neužíváte léky nebo se vám podařilo vyloučit antidepresiva jako příčinu vašeho nízkého libida, budete chtít zvážit další faktory.
I když hlavní příčinou vaší nízké sexuální touhy byla původně deprese, návyky, které jste si během deprese osvojili, mohou být důvodem, proč se touha nevrátila. Někteří lidé si vytvoří negativní vzorce týkající se sexu, které potlačují touhu, i když se s danou depresí vypořádali. Když se začne projevovat nízké libido, možná je pro vás obtížné o tom mluvit s partnerem.
Místo abyste vedli nepříjemný rozhovor, stáhnete se, abyste se sexu vyhnuli. Až se k vám příště partner přitulí na pohovce, zmizíte do koupelny. Když se váš partner vydá pro polibek na přivítanou, otočíte tvář, abyste se vyhnuli polibku na rty. Pokaždé, když váš partner iniciuje sblížení nebo intimitu, couvnete ze strachu, že ho budete muset odmítnout. Tím se vyhýbáte nepříjemným pocitům a obtížným rozhovorům. Z dlouhodobého hlediska se však stále více vzdalujete touze a celkové intimitě ve vašem vztahu. I když vaše deprese odezní, stále je tu ta niterná reakce, která vaší mysli a tělu říká, že sex se rovná tlaku, stresu a něčemu, co je pro vás špatné - něčemu, co prostě nechcete (i když v hloubi duše po něm možná stále toužíte).
Abyste to změnili a zvýšili svou touhu, musíte se znovu naučit, co pro vás sex znamená. Někdy to zvládnete sami, ale častěji budete potřebovat pomoc - a zde přichází na řadu odborná pomoc. Vyhledání pomoci sexuálního terapeuta nebo sexuálního kouče je skvělým způsobem, jak se znovu naučit chtít sex. Kombinace jejich znalostí sexuální vědy a psychologie a praktických nástrojů a cvičení, které nabízejí, vám může pomoci získat zpět sexuální apetit.
4. Sport zmírní depresi
Dokonce i něco tak jednoduchého jako pohyb může pomoci. "Opravdu doporučuji lidem, aby experimentovali s novými druhy cvičení. Je velmi důležité, aby začali znovu cítit spojení se svým tělem, a to je může opravdu nakopnout," říká Manley. Pokud se vám příčí představa, že byste se měli táhnout do posilovny, zvolte aktivity, při kterých se zapotíte i bez speciálního vybavení nebo členství v posilovně: tanec, procházky, honičky s dětmi na hřišti,...
5. Nesexuální kontakt nevytváří nátlak
Pomoci může také navázání nesexuálního kontaktu v ložnici i mimo ni. "Pouto s partnerem můžete znovu navázat dotykem, polibkem, mazlením, hlazením atd. Díky tomu se lidé mohou cítit méně nuceni dodržovat tradiční cyklus sexuálních reakcí a procvičovat si užívání zážitku takového, jaký je. Když to lidé dělají, povzbuzuji je, aby věnovali pozornost tomu, co je jim nejpříjemnější a při čem se cítí skvěle, a nechali tělo a emoce na tyto pocity reagovat," říká Salas. Často se tento kontakt stane sexuálním, vy jste se však zbavili tlaku na výkon.
6. Komunikace je základ u všech problémů
A mluvte. Mluvte, mluvte, mluvte o svých pocitech. "Mnohokrát není problém v sexu, ale v intimitě. Partneři si nejsou jisti, jak se spojit, nebo spojení, které měli předtím, bylo silně ovlivněno depresí. Aktivně se pokoušejte o obnovení vašeho pouta: Připomeňte jim, jak jste se cítili, když jste se poprvé setkali, mluvte o době, kdy jste se cítili opravdu propojení. Pokud má někdo problém s touto úrovní základní zranitelnosti ve vztahu, sexuální intimita tím samozřejmě utrpí," vysvětluje Manley.
Teď už víte, že s negativními účinky deprese na váš sexuální život můžete něco udělat.
Příběh ze života
Ztráta touhy kvůli depresi je znepokojivý vedlejší účinek, ať už depresí trpíte vy, nebo váš partner.
Před deseti lety Karen C. doslova zmizela sexuální touha. Devětatřicetiletá žena nedávno nasadila léky na nevyrovnanou náladu, ale zatímco její emoce se stabilizovaly, libido kleslo na dno - a už se nevrátilo.
"O sex nemám vůbec žádný zájem, doslova se jen ohýbám nebo převaluji a mlčky snáším vše, co můj partner potřebuje, aby byl spokojený," říká Karen. "Myslím, že to nechápe. Vím, že to nechápe. Jak někomu sdělit, jak se cítíte, když to sám neprožívá? A někdy ani nevíte, jak se cítíte, takže to nedokážete správně vyjádřit."
"Přála bych si, aby to bylo jinak," říká Karen. "Přála bych si, abych se nemusela spoléhat na léky, které stabilizují mé nálady, ale opakovaně jsem se je snažila vysadit a doslova jsem se z toho zbláznila. Tak strašně toužím cítit se jako dřív, že se mi zdá, že to depresi skoro ještě zhoršuje."
Co když je váš partner ten, kdo má deprese?
I když to nejste vy, kdo trpí depresí, může to váš sexuální život smést z povrchu zemského - a může to být i ještě horší, protože člověk většinou neví, jak na tento problém upozornit. Ať už uděláte cokoli, postupujte opatrně. "Lidé se mohou za pocity deprese hodně stydět, takže pokud jen projevíte zvědavost, zasejete tím druhému člověku do hlavy semínka, aby depresi považoval za problém," říká Salas.
Ujistěte se, že dotyčný ví, že kvalita jeho života je důležitější než vaše sexuální uspokojení. Pokud jste však s partnerem, který nechce mluvit o své depresi nebo o tom, že kvůli ní váš sexuální život upadá do ztracena, nebo už dokonce skončil, měli byste navštívit partnerského terapeuta. "Budete muset otevřeně říct, že potřebujete věci změnit, abyste ve vztahu zůstali. Někdy mohou být lidé příliš mírní nebo se těmto tématům raději vyhýbají," dodává Salas. Nejlepší je však jasně říci, jaké jsou vaše pocity, potřeby a jak vám pouto s partnerem chybí.
Vyžeňte ze svého života deprese a přivítejte vzrušující sexuální život - seznamte se pak třeba s novým mužem nebo ženou.
[Lil]