Jedna z nejrozšířenějších seznamovacích stránek pro dospělé v ČR - erotická seznamka flirtkontakt.cz

Trápí-li vás sexuální frustrace, klíčové je svěřit se partnerovi

10.květen 2022
Trápí-li vás sexuální frustrace, klíčové je svěřit se partnerovi

Dobrý sex (ať už se jedná o sex se sebou samým nebo s partnerem) je jedním z největších životních potěšení, hned po něm následuje mazlení se štěňaty a otevření lahve oblíbeného vína. Pokud se však cítíte plní úzkosti, jste naštvaní nebo nespokojení s množstvím sexu (který nemáte) nejste sami. Ukazuje se, že sexuální frustrace je mnohem častější, než si myslíte.

I když pojem sexuální frustrace není "oficiální" diagnózou v Diagnostickém a statistickém manuálu duševních poruch, terapeutka pro sex a vztahy Emily Jamea, říká, že ji v určitém okamžiku života zažívá mnoho lidí. "Sexuální frustrace je charakterizována pocity nespokojenosti, úzkosti, hněvu, a dokonce i deprese v důsledku neuspokojených sexuálních potřeb," vysvětluje Jamea. "Vyskytuje se, když máte v sexu určitá očekávání a ta nejsou naplněna," dodává Marla Renee Stewart, sexuoložka a sex expertka značky Lovers.

Vzhledem k tomu, že přání, potřeby a touhy lidí se v průběhu života mění a formují, je celkem logické, že se v určitém okamžiku můžete cítit sexuálně frustrovaní. Možná se dostáváte do fáze, kdy toužíte po větší intimitě, možná váš partner potřebuje méně fyzického spojení než vy, nebo prostě jen máte najednou chuť na více orálního sexu. Ať už je to jakkoli, pokud vaše sexuální potřeby nejsou uspokojeny, pocit sexuální frustrace je normálním důsledkem (takže vaše pocity jsou oprávněné).

Ale nebojte se - ať už jste to vy, kdo touží po větším množství sexu, nebo touhy vašeho partnera převažují nad vašimi, máme pro vás řešení! Od toho, jak sexuální frustraci rozpoznat, až po to, jak ji napravit, vás zasvětí odborníci ze světa sexu.

Co tedy přesně znamená termín sexuální frustrace?

Protože sex a citová intimita jdou často ruku v ruce, tak se může stát, že pokud někdo pociťuje nerovnováhu mezi svými sexuálními potřebami a skutečným sexuálním naplněním, může se začít cítit sexuálně frustrovaný. "Sex je příležitostí k sebevyjádření, citovému spojení a fyzickému potěšení," říká Jamea. "Lidé, kteří se cítí sexuálně frustrovaní, často popisují, že se ve vztahu cítí osamělí a izolovaní."

Ačkoli sexuální frustrace může potkat lidi všech pohlaví, Jamea poznamenává, že u každého se může projevovat trochu jinak. "Typicky u žen se sexuální frustrace objevuje kvůli tomu, že jejich partneři nevědí, jak je uspokojit, nebo nejsou ochotni sexuálně experimentovat," vysvětluje. A i když si možná myslíte, že modré (plné) koule = sexuální frustrace pro muže, není to tak úplně pravda. Jamea říká, že sexuální frustrace je spíše "emocionální stav", zatímco modré koule jsou prchavý fyzický pocit, když muž zažívá sexuální vzrušení bez uvolnění.

Proč lidé pociťují sexuální frustraci?

Neexistuje jeden jednoznačný důvod, proč lidé pociťují sexuální frustraci, protože každý je jiný a tento stav může být způsoben celou řadou faktorů. Jamea však vysvětluje, že nejčastějším je, když dva lidé ve vztahu pociťují rozpor v touze po sexu.

Pokud má jedna osoba výrazně vyšší sexuální apetit než její partner, může to vést k tomu, že osoba s vyšším sexuálním apetitem pociťuje sexuální frustraci, protože její partner prostě nechce mít sex tak často nebo stejným způsobem. Na druhou stranu, pokud váš partner nezná - nebo není ochoten znát - vaše sexuální záliby a věci, které se vám v sexu nelíbí, i když máte sex každý den, může také velmi snadno dojít k sexuální frustraci. "Sexuální kompatibilita je důležitá," vysvětluje Jamea. "Máme k dispozici hodně výzkumů, které ukazují na silnou souvislost mezi sexuální spokojeností a spokojeností ve vztahu."

Ale lidé ve vztahu nejsou jediní, kdo zažívá sexuální frustraci - stejně tak ji pociťují i svobodní lidé. Jamea říká, že odborníci na duševní zdraví zaznamenali nárůst sexuální frustrace nesezdaných/nezadaných osob během pandemie, kdy lidé nemohli randit nebo mít sex tak často jako dříve. Není to tedy prokletí pouze párů. Ale nebojte se, existuje na to lék.

K sexuální frustraci dochází z několika důvodů

Sexuální frustrace se netýká jen samotného sexuálního aktu, ale také intimity, která se za sexem skrývá. "Lidé se mohou masturbací postarat o fyzický prvek, ale emocionální složku může uspokojit pouze partner," vysvětluje Jamea.

Jak rozpoznat sexuální frustraci

Sexuální frustrace se může projevovat podobně jako každodenní frustrace. Lidé, kteří jsou sexuálně frustrovaní, se obvykle cítí podobně, jako když uvíznou v dopravní zácpě, přijdou pozdě do práce a snadno pak vybuchnou. A přestože sexuální frustrace může vypadat různě, Stewart uvádí několik příznaků:

 • Nový nedostatek sexu a intimity ve vašem životě a/nebo vztahu
 • Trávíte více času přemýšlením a přehráváním myšlenek v hlavě, zejména když máte sex.
 • Když máte sex s partnerem a/nebo sólo, neprožíváte tolik potěšení jako dříve.
 • Při sexu nemáte orgasmus (i když jste ho v minulosti měli).
 • Máte pohlcující myšlenky na sex, zejména v nevhodnou dobu.
 • Pociťujete nesoustředěnost a máte problémy se soustředit na každodenní činnosti.
 • Cítíte se partnerovi citově a/nebo fyzicky vzdáleni.
 • Zlobíte se na partnera kvůli malým, zdánlivě bezvýznamným věcem.
 • Snažíte se iniciovat sex mnohem častěji, než je opětováno, nebo naopak už sex neiniciujete vůbec.
 • Odmítáte sex s partnerem mnohem častěji nebo už sex neiniciujete, protože víte, že by nebyl příjemný.
 • Váš partner není ochoten naučit se, jak vás sexuálně uspokojit.

Kromě výše uvedeného Jamea říká, že lidé se sexuální frustrací často pociťují celkovou malátnost. "Studie nacházejí silnou souvislost mezi sexuální spokojeností a pocitem smysluplnosti života, štěstím, fyzickým zdravím, duševním zdravím, kvalitou spánku a spokojeností ve vztahu," vysvětluje. "Pokud zjistíte, že máte problémy v některé z těchto oblastí, může být na vině sexuální frustrace."

Jaké jsou důsledky sexuální frustrace?

Jak už asi tušíte, sexuální frustrace nikomu nedělá dobře. Nejenže vaše sexuální potřeby nejsou uspokojeny, ale může to být náročné i pro vaše tělo i v mnoha dalších ohledech.

"Když je někdo sexuálně frustrovaný, často dochází k uvolňování stresového hormonu kortizolu, který může způsobit únavu, podrážděnost, úzkost, depresi, vysoký krevní tlak, zácpu nebo sexuální problémy, jako je anorgasmie, erektilní dysfunkce nebo reprodukční problémy," vysvětluje Stewart. Dále dodává, že můžete pociťovat "citové strádání, zejména ve vztahu k partnerovi."

Jak se vypořádat se sexuální frustrací?

Dobrou zprávou je, že pokud vás sexuální frustrace postihla, existuje spousta způsobů, jak ji zvládnout - a to jak krátkodobě, tak dlouhodobě.

Jste-li sexuálně frustrovaní, promluvte si o tom se svým partnerem

Pokud zažíváte sexuální frustraci vy:

Jamea v první řadě zdůrazňuje, že je důležité, abyste si uvědomovali, jakým způsobem partnerovi vyjadřujete své pocity. Komunikace je sice nezbytná, ale zahanbovat svou drahou polovičku kvůli její nižší úrovni touhy (ve srovnání s tou vaší) nejenže není v pořádku, ale také to nepomůže ani jednomu z vás. "Nezapomeňte partnerovi říct, že toužíte po větším citovém spojení a intimitě," vysvětluje. "Když se bude jednat spíše o fyzické uvolnění, může se váš partner cítit jen jako prostředek k uspokojení vašich potřeb."

V krátkodobém horizontu Stewart navrhuje využít tuto nahromaděnou sexuální energii k něčemu jinému, jako je cvičení, masturbace nebo fyzická aktivita, která vás baví. Díky tomu se ve vašem těle uvolní endorfiny, budete se cítit lépe a budete mít čistější hlavu při rozhovorech a interakcích s partnerem.

"A když už si k rozhovoru sednete, dbejte na otevřenou mysl a pochopení," doporučuje Stewart. "Promluvte si o svých pocitech a ujistěte svého partnera, že je milován a že můžete společně pracovat na tom, abyste byli na stejné vlně."

Pokud zažívá sexuální frustraci váš partner:

Když uslyšíte, že váš partner pociťuje sexuální frustraci, může se ve vás snadno spustit vnitřní alarm a vy budete mít pocit, že je to všechno vaše vina. Než se ale vystresujete, zhluboka se nadechněte. Jamea radí, aby lidé svému sexuálně frustrovanému partnerovi aktivně naslouchali a vcítili se do něj, než začnou panikařit. "Může pro něj být zranitelné přiznat, že se ve vztahu cítí osamělý kvůli neuspokojeným sexuálním potřebám," vysvětluje. "Páry musí společně pracovat na péči o erotickou část svého vztahu stejně jako o citovou a přátelskou."

Ačkoli běžným řešením může být rozhodnutí, kolikrát týdně nebo měsíčně budete mít sex, Jamea říká, že tento způsob nemusí fungovat pro každého. "Lidé ve vztahu musí nejprve pochopit, co může být příčinou rozporu. Spoléhá partner s vyššími nároky příliš na sex, aby se uvolnil nebo se cítil ve vztahu vážený? Cítí se partner s nižší touhou příliš vystresovaný na to, aby se uvolnil natolik, aby se dostal do nálady? Spolupráce na pochopení toho, co ovlivňuje sexuální touhy toho druhého, a práce s tím, co je ovlivňuje, může přispět k minimalizaci rozdílů."

Abyste se posunuli vpřed, navrhuje Jamea zaměřit se na zvýšení kvality oproti kvantitě sexuálních interakcí. "Sexuální spokojenost obvykle více souvisí s tím, jak příjemný je sexuální zážitek, než s tím, jak často ho děláte," vysvětluje. Zde může přijít na řadu pomoc sexuálního terapeuta. Správný vyškolený odborník vám a vašemu partnerovi může pomoci lépe sladit své sexuální cíle a touhy s těmi druhými.

Pokud pro vás terapie nepřipadá v úvahu, můžete vyzkoušet mapování rozkoše, zkoumání tantrického sexu nebo používání různých sexuálních hraček, které vaše sexuální prožitky umocní. "To může usnadnit zaměření na emocionální spojení, po kterém sexuálně frustrovaný partner pravděpodobně touží," vysvětluje Jamea.

"Především je však důležité, abyste k sobě byli laskaví. Sexuální frustrace je velmi častá, a jak naše tělo prochází změnami, můžeme prostě toužit po něčem jiném než dříve," říká Stewart. "Jen se tomu musíme přizpůsobit."

Pokud byste rádi využili služeb sexuálního terapeuta, zkuste se porozhlédnout ve velkých městech - v Praze nebo Brně.

[Lil]

Varování: Tyto stránky obsahují erotický chat, videa, fotky a jiné sexuálně explicitní materiály. Pro vstup na tyto stránky musíte být starší 18 let nebo 21 let, je-li to vyžadováno zákonem. Všechny modelové a modelky na těchto stránkách jsou starší 18 let. Virtuální kontakty možné.