Spermie ohroženým druhem
22.září 2020Tak jako vymírají nížinné gorily, indičtí gaviálové, ussurijští tygři či dvourozí nosorožci, ocitá se na červeném seznamu ohrožených druhů i vysoce specializovaná buňka jménem spermie.
Rozsáhlý mezinárodní výzkum, zhodnotil tisíce studií a dospěl k závěru, že koncentrace spermií u mužů v západních zemích mezi lety 1973 a 2011 poklesla o 52 % a v současné době prý dále každý rok klesá o 1,4 %. Lidstvo může brzy vyhynout, tvrdí dokonce v souvislosti s tímto zjištěním někteří odborní komentátoři, případně alespoň připouštějí, že vyspělý svět čelí velkému sociálnímu a biologickému problému. Největší komplikací je, že toho stále o příčinách mužské neplodnosti víme málo. V podstatě nejsou žádné vhodné způsoby, jak zlepšit produkci spermií u neplodných mužů. Jistě. Mnohé je jasné. Pesticidy, látky narušující hormony, strava, stres, kouření, obezita, to všechno jsou možné důvody pro zmíněný dramatický pokles spermií, ale mnozí odborníci tvrdí, že je naléhavě zapotřebí většího výzkumu, který by odstartoval skutečně úspěšnou záchranou misi mužství.
Téměř každý aspekt moderního života - od mobilních telefonů až po perorální antikoncepci znečišťující pitnou vodu - byl obviňován z poklesu počtu spermií, ale dosud nikdo v podstatě nepřinesl žádný přesvědčivý důkaz. Podle studie měl v roce 1938 průměrný muž ve vyspělých zemích 120 milionů spermií v 1 mililitru ejakulátu. Studie z roku 1952 zjišťuje jen 73,4 mil./ml, ale průzkum z roku 1972 nachází v průměru již jen 54,4 mil./ml. Tyto údaje umožňují sestrojit křivku, podle které klesá plodnost mužů v rozvinutých západních zemích, a odhadnout její vývoj do budoucnosti. Není to radostná perspektiva a podněcuje k řadě katastrofických úvah o konci naší civilizace.
Jaké jsou potenciální příčiny tohoto stavu? Uvažuje se o možném účinku jedovatých látek v zevním prostředí, zejména tzv. těžkých kovů. Tkáň varlete je jedna z nejproduktivnějších v lidském organismu s velmi rychlou látkovou výměnou, a jako taková toxické látky přímo přitahuje. Uvažuje se i o úloze imunitního systému, který je při současném znečištění prostředí velmi zatěžován. Stoupající výskyt alergií je toho důkazem, ale projevy mohou být i jiné, například tzv. autoimunitní onemocnění, při kterém jsou produkovány protilátky proti vlastnímu organismu. Varle pak bývá často cílem takového špatně nasměrovaného útoku.
Nejvýznamnější jsou ale pravděpodobně látky s hormonálním účinkem, kterých je v našem okolí stále více a více. Plodnosti vadí zejména ty, které mají účinek ženských pohlavních hormonů (estrogenů), a těch je až až. Nejznámější jsou polychlorované bifenyly, některé insekticiy, např. DDT, ale i estrogeny rostlinného původu zvané fytoestrogeny.
Těch je nejvíce v dnes velmi propagovaných sójových produktech. Význam může mít i konzumace mléka, které je v moderních velkovýrobnách získáváno i od březích krav a obsahuje velké množství samičího hormonu estronsulfátu.
Hrozba jménem antikoncepce
Hormonálně působící látky jsou hrozba, o niž toho zatím mnoho nevíme. Světová zdravotnická organizace je řadí mezi největší zdravotní problémy dneška. Vědci upozorňují, že tyto látky obsažené ve vodě, vzduchu, potravinách či kosmetice paradoxně působí nepříznivě spíše v extrémně nízkých koncentracích než ve velkých dávkách. Některé země EU proto prosazují jejich úplný zákaz. Látky s hormonálním účinkem, které jsou přítomny v prostředí, jsou určitě zdrojem problémů také v oblasti plodnosti mužů i žen. Říká se jim hormonální disruptory, což označuje jejich schopnost narušovat fyziologické hormonální procesy v lidském organismu.
V rozsáhlém výčtu disruptorů ovlivňujících plodnost, který ve své práci z roku 2013 uvedli A. Marques Pinto a D. Carvalho, endokrinologové z Lékařské fakulty univerzity v Portu, je vedle často zmiňovaných polychlorovaných a polybromovaných bifenylů, dioxinů, pesticidů a dalších více či méně jedovatých látek uvedena také látka, která je součástí téměř všech perorálních antikoncepčních přípravků: ethinylestradiol. Jde o látku, která ve velmi malém množství blokuje normální funkci vaječníků. Hormonální disruptory jsou často spolu s pasivním způsobem života, kouřením, pitím alkoholu, nošením těsných kalhot a používáním notebooku na klíně používány jako kouřová clona či kamufláž ze strany lékařů, kteří jsou dotazováni na příčiny rostoucí neplodnosti u žen i u mužů.
Tyto faktory jsou nemedicínské, je možné je označit jako viníka problémů a není je třeba medicínsky řešit, diagnostikovat a léčit, lze na ně neplodnost docela jednoduše a bez práce svést. Stejní lékaři však předepišují hormonální antikoncepci s ethinylestradiolem milionům mladých žen, které pak, když po vysazení antikoncepce nemohou otěhotnět, posílají titíž lékaři na IVF. Že nejde o planý poplach dokazuje i nedávné zjištění vědců z Exeterské univerzity ve Velké Británii. Podle nich je v současnosti nejméně 20 % ryb "intersexuálních", tedy vykazujících samčí i samičí vlastnosti. Děje se tak mj. právě v důsledku vyplavování části estrogenů obsažených v ženské hormonální antikoncepci.
Vedle "transgenderových" znaků ryb pozorovali vědci i další změny v jejich fyzologii: omezení agresivního a konkurenčního chování, malá aktivita při páření, výrazně horší kvalita spermií.
Slipy, sauna, plasty...
Ač značná část otázek kolem stále se zhoršujícího stavu mužské plodnosti zůstává i v odborném světě nezodpovězena a medicína nedisponuje účinným lékem na dostatečnou produkci zaručeně kvalitních spermií, alespoň některé zásady, jimiž si muži mohou sami pomoci, známé jsou.
Zinek pomáhá
Alespoň podpůrný účinek pro zdraví mužských reprodukčních orgánů, počet, pohyblivost a optimální podobu spermií zinek prokazatelně má. Optimální zdroj najdete mj. v hovězím mase či dýňových semenech.
Rybí tuk
Pro zdravou reprodukci mužů jsou omega-3 mastné kyseliny podle některých odborníků takřka nezbytností. Spermie ochraňují před napadením volnými radikály a dalšími negativními faktory životního stylu.
Chlad svědčí
Pokud něco spermie opravdu z duše nesnášejí, pak teplo. Ne nadarmo výzkumy prokazují, že v zimě bývá mužská plodnost vyšší než během nejteplejších měsíců. Znamená to jediné - místo slipů volné boxerky, nedávat nohy přes sebe, dlouhé sezení přerušovat "větracími" přestávkami, vyhýbat se horkým lázním a saunám.
Nebezpečné plasty
Odborníci dnes nezřídka poukazují na negativní vliv plastů vyvolávající hormonální nerovnováhu a snižování testosteronu v těle. Ačkoli se to může zdát nerealizovatelné, doporučení zní: omezit používání i takových maličkostí, jako jsou plastové obaly či lahve.
Mobil nemusí být všude
Aktuálně probíhající debaty, do jaké míry škodí mužské reprodukci mobilní telefony, stále nemají jasnou odpověď. Zůstává však jasné, že poslední místo, kde by měli muži nosit svůj telefon, je kapsa kalhot. Někteří odborníci doporučují odstranění všech vyzařujících zařízení v ložnici, kde spíte.
A zase životní styl
Stokrát omílané v případě jakýchkoli nemocí je nezbytné zmínit i v případě spermií. Cigarety, alkohol, kofein, cukr - to všechno jsou potenciální nepřátelé. Přiměřený pohyb, dostatek zeleniny a ovoce, a především zdravá psychika bez stresového zatížení prý v mnohých případech dokáží i zcela apatické spermie probrat k životu.
Není nad pravidelný sex
Pokud vám spermie nefungují, jak mají, nevadí. Nikdy se nevzdávejte svého potěšení. Touhu po sexu si rozhodně nevyčítejte, naopak, ordinujte si ho pravidelně jako skvělou medicínu, která prospívá tělesnému i duševnímu zdraví. A proč mít pravidelný sex?
Zvyšuje sebevědomí
Sex zvyšuje sebevědomí, protože ujišťuje dotyčného, že je přitažlivý, atraktivní a chtěný.
Odbourává stres
Sex snižuje napětí a tím pádem i odbourává stres. Existují pro to i vědecké důkazy. V jedné studii výzkumníci sledovali, jak čtrnáct dní pravidelně provozovaný pohlavní styk následně ovlivnil zvládnutí slovního matematického testu. Zjistili, že takto sexuálně uspokojení lidé měli během testu výrazně nižší krevní tlak, byli méně stresovaní a po zkoušce se rychleji uklidnili než ti, kteří si v předešlých dvou týdnech libovali v jiných aktivitách.
Pomáhá relaxovat
Ve vyšším věku již v sexu rekreujeme, funkce reprodukční je obvykle splněna. Při sexu také odpadá stres způsobený nechtěným otěhotněním, který dříve často snižoval prožitek partnerů při milování. Antikoncepce osvobodila myšlenky na sex. Ženy, které již neplánují děti, mohou využít výhod nitroděložního tělíska s obsahem hormonů. To se zavádání na pět let, je spolehlivé a není u něj třeba myslet na pravidelné užívání jako v případě pilulek. Vzhledem k tomu, že díky zavedenému tělísku žena často ani nemenstruuje, mohou si partneři lépe užívat čas i neplánované milování.
Přispívá ke štíhlé linii
Pomilovat se je mnohem lepší prostředek k hubnutí než jakákoli drastická dieta. Pravidelný sexuální život zlepšuje fyzickou kondici, posiluje svalstvo, a to nejen to u ženy, svalstvo pánevního dna. Díky tomu, že při aktivním sexu spálíme zhruba 400 kilojoullů, což je dvakrát více než v posilovně za stejnou dobu, tak i hubneme.
Ulevuje od bolesti
Až vás někdy rozbolí hlava, zkuste namísto polknutí prášku léčbu sexem. Milování může pomoci při migréně či bolestech zad. Výzkumníci to vysvětlují tím, že vzrušení a především orgasmus vyvolává uvolnění hormonu oxytocinu, který působí právě v oblastech mozku, jež zpracovává bolestivé signály.
Zlepšuje usínání
Možná je vaším zaručeným receptem na to, jak zabrat, počítání oveček. Ale třeba ho rádi vyměníte za jinou, příjemnější cestu ke spánku. Prožitek orgasmu a s ním spojené uvolňování hormonů oxytocinu, endorfinu a dalších totiž může působit jako sedativum.
S nově nabytými informacemi o sexu se můžete pustit do seznamování s lidmi, se kterými byste si to chtěli bezpečně rozdat. Není vůbec problém takové lidi potkat na sex seznamce, na které si jednoduše založíte profil a začnete se seznamovat prostřednictvím zpráv.
[ivi]