Jedna z nejrozšířenějších seznamovacích stránek pro dospělé v ČR - erotická seznamka flirtkontakt.cz

Sexuální terapie: Svěřte se odborníkovi s čímkoliv

9.únor 2023
Sexuální terapie: Svěřte se odborníkovi s čímkoliv

Pokud věříte, že při sexuální terapii se budete muset svléknout donaha nebo že vás někdo bude sledovat při sexu, velmi se mýlíte. Přečtěte si, co je podstatou sexuální terapie a jak vám může pomoci.

"Včera večer jsem se podíval na nějaký sýr a dostal jsem erekci," říká Otis Milburn - amatérský sexuální poradce a dospívající syn sexuální terapeutky - svému nejlepšímu příteli Ericovi v úvodních minutách druhé série seriálu Sex Education od Netflixu.

Ačkoliv vás mléčné výrobky možná sexuálně nevzrušují, většina lidí se během svého života setká s nějakou sexuální obavou (ne zcela nepodobnou té Otisově). Podle Clevelandské kliniky totiž více než třetina populace uvádí nějaké potíže se sexuálním uspokojením. Pokud tedy máte starosti se sexem, nejste v tom sami.

Sex byl tak dlouho tabuizovaným tématem, že i lékaři (dokonce i gynekologové a urologové) se často zdráhají o sexuálních problémech mluvit. Sexuální zdraví je však nedílnou součástí celkové pohody. "Sex je základní potřebou v Maslowově pyramidě. Ale sex je mnohem víc než jen fyzické uvolnění," říká Donna Oriowo, certifikovaná sexuální terapeutka a zakladatelka AnnodRight, sexuální a vztahové terapie zaměřené na černošské ženy v okolí Washingtonu. "Sex může mít vliv na vaše duševní zdraví a také na vaše fyzické zdraví, a to jak pozitivně, tak negativně, na základě zkušeností, které jste zažili."

A právě zde přichází na řadu sexuální terapie. Stejně jako vám s fyzickým zdravím pomůže najmutí osobního trenéra a terapeut vás provede případnými psychickými bloky, může vám sexuální terapeut pomoci zlepšit vaši sexuální pohodu.

Sexuální terapeutky vám vysvětlí, co přesně sexuální terapie je, jak funguje, jak poznat, zda ji potřebujete, a jak vám může pomoci zlepšit vztah k sobě samým i k ostatním.

Co je to sexuální terapie?

Kolem sexuální terapie panuje mnoho mylných představ - že probíhá nahá, že terapeuti sledují své klienty při sexu nebo že se terapeut klientů dotýká. Zatímco tyto senzacechtivé představy jsou důvodem k poutavým titulkům v televizi, ve skutečnosti je "sexuální terapie formou terapie založené na rozhovoru, která pomáhá lidem zlepšit jejich sexuální život," vysvětluje Shadeen Francis, certifikovaná sexuální terapeutka z Filadelfie. Stejně jako jiné formy terapie rozhovorem vám sexuální terapie "může pomoci prozkoumat vaše vzorce chování, podpořit vás v lepším pochopení minulých zkušeností, které vás pomohly formovat, a naučit vás novým strategiím k dosažení vašich cílů, s hlavním zaměřením na sex a sexualitu," dodává.

Sex a sexualita samozřejmě zahrnují širokou škálu témat. Jaké oblasti vám tedy může sexuální terapie konkrétně pomoci rozkrýt? Oriowo upřesňuje, že tato forma terapie může zahrnovat rozhovory o čemkoli od sexuálního fungování, sexuálního života a spokojenosti až po sexuální traumata, sexuální scénáře a sexuální úctu, což znamená celkovou důvěru člověka ve svou sexualitu a schopnost užívat si její projevy.

Jak sexuální terapie funguje?

Sexuální terapie funguje stejně jako jakákoliv jiná forma terapie rozhovorem. Díky tomu, že hovoříte o svých zkušenostech a pocitech, je terapeut schopen vás provést problémy, které považujete za náročné. Každý terapeut je jiný, ale někteří vám mohou dokonce navrhnout domácí úkoly, které si můžete vyzkoušet sami nebo s partnerem.

Zjistěte, jak funguje sexuální terapie

Sexuální terapie o samotě, nebo s partnerem?

Když už mluvíme o partnerech, právě zde se projevuje potenciální rozdíl. Tradiční terapie probíhá často mezi klientem a terapeutem, ale u sexuální terapie si můžete vybrat, zda se jí budete účastnit s partnerem. Chodit na terapii se svým partnerem může přinášet jedinečné výhody, ale také několik výzev. Proč? "Při individuální terapii jste hvězdou představení vy," vysvětluje Francis. "Individuální terapie je prostor, který je navržen tak, aby vám umožnil ponořit se do hloubky a zaměřit se na to, co potřebujete pro své blaho. V párové terapii je však klientem vztah." Na zkušenostech každého z partnerů stále záleží, ale úkolem sexuálního terapeuta není rozhodovat, kdo má pravdu a kdo ne. Místo toho je jeho úlohou nabídnout podporu tím, že upřednostní způsoby, jak se k sobě navzájem chovat s jasností, laskavostí a respektem.

Přítomnost neutrální třetí strany, která usnadní obtížné rozhovory, může pro lidi, kteří mají problémy s porozuměním, znamenat velký rozdíl. "Jedinečnou výhodou párové terapie je, že lidé mohou pracovat na věcech v reálném čase, například si s podporou terapeuta procvičovat nové komunikační strategie s partnerem nebo mít pomoc při sdílení choulostivých informací v bezpečnějším emocionálním prostředí," říká Francis.

Přesto mnoho lidí stále dává přednost tomu, aby navštěvovali sexuální terapii sami - buď proto, že by chtěli mít při probírání citlivých otázek víc soukromí, nebo proto, že v současné době nemají partnerský vztah. Koneckonců, k návštěvě sexuálního terapeuta nepotřebujete s nikým chodit (nebo dokonce mít sex).

Můžete využívat výhod sexuální terapie a pracovat na problémech souvisejících se sexem a sexualitou bez ohledu na svůj vztahový status.

Potřebuji sexuální terapii?

Kombinace stigmatu spojeného s mluvením o sexu a návštěvou terapie může způsobit, že se někteří lidé zdráhají vyhledat sexuologa. Obrátit se na odborníka však neznamená, že je s vámi něco "špatně". "Každému by se hodila nějaká další podpora," říká Francis. 

"Vzhledem k množství stresu, kterému většina lidí v každodenním životě čelí, je skutečností, že většina lidí žije s následky nevyřešeného traumatu." Může se jednat o trauma související s nenaplněnými a/nebo nepříjemnými sexuálními zkušenostmi z minulosti, v závažných případech může pramenit z traumatických zážitků, jako je sexuální napadení. Podle organizace RAINN je každých 68 sekund sexuálně napaden jeden Američan. I když se to může zdát jako extrémní číslo, statisticky je pravděpodobnější, že většina lidí má za svůj život nějakou nepříjemnou sexuální zkušenost.

"Sexuální terapie by prospěla mnoha lidem i proto, že na mnoha školách chybí komplexní a inkluzivní programy sexuální výchovy," říká Francis. Sexuální terapie však není určena pouze těm, kteří zažili sexuální trauma. Mnoho lidí vyhledává podporu, protože se potýkají s běžnými problémy, jako je úzkost z výkonu, nízké sexuální sebevědomí nebo nesoulad úrovně touhy ve vztahu.

Sexuální terapeut vám může pomoci s různými sexuálními potížemi

Nakonec může být sexuální terapie velkou pomocí při řešení toho, jak se vypořádat se stresem z prostého života ve světě - zejména pokud ztělesňujete jednu nebo více marginalizovaných identit. Například lidé, kteří jsou asexuální, se často setkávají s odporem ze strany přátel, rodiny a potenciálních partnerů, kteří se snaží trvat na tom, že je s nimi něco v nepořádku, místo aby asexualitu přijali jako zcela platnou identitu (kterou také je).

Dokonce i v situacích, kdy se sexu aktivně nevěnujete, může sexuální terapie pomoci podpořit sebepřijetí a také vám pomoci vytvořit si nástroje pro komunikaci o vašich touhách a potřebách s ostatními. Pokud pociťujete malou nebo žádnou sexuální touhu, můžete být asexuál. Pokud si nejste jistí nebo se chcete o asexualitě dozvědět něco víc, přečtěte si náš článek Co byste měli vědět o asexualitě.

Jak najít sexuálního terapeuta?

Výběr terapeuta je důležité rozhodnutí, proto se vyplatí udělat si průzkum a najít někoho, kdo bude vyhovovat vašim potřebám. Zaměřte se na to, jaké má daný terapeut vzdělání, praxi, ale třeba i na to, jak se staví k LGBTQ+ skupinám či k nemonogamním párům, jestliže je to váš případ. Určitě potřebujete někoho, kdo vám porozumí.

Často je při tak osobní volbě, jako je hledání sexuologa, nejlepší doporučení od někoho, kdo vás již zná. Pokud máte svého ošetřujícího lékaře, gynekologa nebo jiného zdravotnického pracovníka, kterého máte rádi a kterému důvěřujete, zeptejte se ho, jestli ho nenapadá nějaký odborník na svém místě.

A neváhejte oslovit také přátele. Ne každý je otevřený návštěvě terapeuta, ale jedním z nejlepších způsobů, jak zbořit stigmata, je dostat tyto rozhovory na veřejnost. Proč se tedy nezeptat na návrhy na Facebooku? Pokud vám připadá, že psaní na zeď je příliš veřejné, doporučuji psát v soukromých skupinách, které se týkají vaší identity, například ve skupinách otevřených vztahů, pokud hledáte terapeuta, který je přátelský k polyamorii. Většinou jde v těchto skupinách pokládat otázky i anonymně.

Jak může sexuální terapie pomoci mému vztahu?

Sexuální terapie vám může pomoci nejen v lepším sexu, ale také v rozvoji lepšího vztahu k sobě samému a k partnerovi (partnerům). Podle Oriowo vám sexuální terapie pomůže lépe porozumět intimitě, tomu, jak váš partner dává a přijímá intimitu, jakou roli v intimitě hraje sex, a naučí vás efektivněji komunikovat o svých touhách a potřebách. A kdo tohle nepotřebuje?

Věc se má takto: Nevíte to, co nevíte. I ve vztazích, které jsou šťastné, zdravé a naplňující, se často dají udělat malé úpravy, které mohou mít obrovský vliv na celkovou spokojenost ve vztahu - zejména v ložnici. Sexuální terapie vám i vašemu partnerovi či partnerce poskytne bezpečný prostor pro diskusi o potřebách nebo přáních, které nejsou naplněny, a pro vypracování "plánu", abyste si mohli užívat ještě více orgasmů.

Pokud se stále zdráháte získat další podporu, vzpomeňte si na tato slova, která sdílela Francis: "Zasloužíte si klid, potěšení a rozkoš." Protože vaše spokojenost pod peřinou souvisí s vaším celkovým zdravím a pohodou, stojí za to ji upřednostnit. A přestože rozhovory o sexu mohou zpočátku působit děsivě (a, ehm, trapně), stojí za to je vést. Naprosto nezávazně je můžete vést s dalšími lidmi po přihlášení na sex seznamku.

[Lil]

Varování: Tyto stránky obsahují erotický chat, videa, fotky a jiné sexuálně explicitní materiály. Pro vstup na tyto stránky musíte být starší 18 let nebo 21 let, je-li to vyžadováno zákonem. Všechny modelové a modelky na těchto stránkách jsou starší 18 let. Virtuální kontakty možné.