Jedna z nejrozšířenějších seznamovacích stránek pro dospělé v ČR - erotická seznamka flirtkontakt.cz

Sexuální fobie, které mohou zkomplikovat váš sexuální život

16.květen 2018
Sexuální fobie, které mohou zkomplikovat váš sexuální život

Každý se něčeho bojí. Existují však i lidé, kteří se bojí sexu. Jak se může někdo bát sexu? Nebo něčeho, co se sexem souvisí? Sex je přece ta nejúžasnější věc na celém světě, mnohem příjemnější, než si někdo dokáže představit. Proč by na tom někoho něco děsilo?

Jednoduše řečeno, fobie postrádají logiku a zřídkakdy dávají smysl. Takže ano, lidé mívají fobii z něčeho, co většina ostatních lidí nepovažuje za děsivé. Může jít i o sex nebo pohlavní orgány. Sexuální fobie jsou častější, než byste chtěli věřit.

Důvody pro tyto fobie mohou být způsobeny buď nějakým druhem náboženské či společenské podmínky, nebo mohou vzniknout z případů sexuálního zneužívání, úzkosti z výkonu nebo jakékoliv jiného traumata, s nímž se člověk setkal. Někdy tyto fobie bývají prostě vrozené. Je důležité si uvědomit, že veškeré fobie jsou vážným problémem a lidé, kteří trpí některou z nich, nedokážou svůj strach snadno překonat. Správný druh lékařské pomoci a terapie lidem většinou pomůže překonat tyto fobie, ale neexistuje žádná záruka úplného zotavení.

Jaké sexuální fobie existují?

Erotofobie

Erotofobie je obecně používaný termín pro všechny druhy fobií souvisejících se sexem. Jedná se v podstatě o strach z jakéhokoli předmětu, jednání nebo osoby související se sexem. Lidé, kteří trpí touto fobií, se bojí či znepokojují tím, když třeba jenom mluví o sexu nebo o něčem sexuálním. Erotofobii jsme věnovali samostatný článek, ve kterém si také můžete přečíst co dělat, když touto fobií trpíte.

Genofobie

Jedná se o fyzický nebo psychický strach ze sexuálního styku. Muži a ženy s touto fobií se bojí užívání si sexu, a přestože mají zájem o intimní povahu vztahu, nikdy nezajdou dál než k líbání a mazlení. Pokud tento strach dosáhne extrému, může způsobit značné problémy. Mimo panické hrůzy se genofobní lidé mohou potýkat i se studem a pocitem osamělosti, neboť se díky svému strachu mohou stranit a vyhýbat se tak intimním vztahům s dalšími lidmi.

Gymnofobie

Lidé trpící touto fobií se bojí nahoty. Často se tito lidé obávají, že je někdo uvidí nahé nebo oni sami uvidí někoho nahého nebo dokonce obojí. Může také být součástí některých duševních poruch, kterými může člověk trpět na základě toho, jak vnímá své vlastní tělo. Představuje to zásadní problém pro partnery, komplikuje sexuální život, ale se správným přístupem a profesionální pomocí se dá řešit.

Hafefobie

Hafeofobie, také známá jako chiraptofobie, je strach z dotyků, a to nejen z těch související se sexem. Lidé, kteří trpí touto fobií, mají averzi dokonce i k příležitostnému dotyku ramen, ke kterému může třeba omylem dojít ve veřejných dopravních prostředcích či na jiných veřejných místech. Lidé s touto fobií mohou být nadměrně vyděšeni, když se nachází v obzvlášť přeplněné oblasti.

Filemafobie

Toto je strach z líbání. Docela prominentní mezi těmi, kteří se obávají přenosu bakterií, to však není podmínkou. Ti, kteří trpí filemafobií, mají strach z líbání na fyzické úrovni, nemají však problém se sexem. Některým to nemusí vadit, pro jiné však líbání představuje součást sexu a fyzického vyjádření lásky a náklonnosti vůči partnerovi, pro takové lidi to tedy může spíš představovat trochu problém.

Parafobie

Zatímco většina lidí pohrdá zvrhlíky, lidé trpící parafobií se bojí zvrácenosti. Obávají se nejen jiných lidí, které považují za sexuální zvrhlíky, ale také se bojí, že se jimi sami stanou. Sex pro ně musí být přísně podle jejich morálních zásad.

Mezi sexuální fobie patří filemafobie neboli strach z líbání

Ithyfalofobie

Také známá jako medortofobie a falofobie, což je strach z penisu. Touto fobií mohou trpět jak muži, tak i ženy, ale důsledky pro každého jsou jiné. Zatímco muži, kteří trpí touto fóbií, mají strach, že dostanou erekci, u žen se jedná o strach z vidění nebo dotýkání se mužského vzpřímeného penisu.

Medomalacufobie

U penisů ještě chvilku zůstaneme, neboť tato fobie je strach ze ztráty erekce, který je často spojený s výkonnou úzkostí u člověka. Muži, kteří trpí touto fobií, někdy odmítají si dopřát sex, protože se obávají, že zklamou svoji partnerku a dostanou se do rozpaků.

Agrofobie

Agrofobie je velmi častá u lidí, kteří v minulosti utrpěli nebo byli svědky nějakého sexuálního zneužívání. Jedná se o strach z toho, že se stanete obětí sexuálního zneužívání. Může se to stát i těm, kteří nikdy nepřišli do styku se sexuálním obtěžováním.

Eurotofobie

Tato fobie je opakem falofobie, jedná se totiž o strach z vagíny. Zatímco ženy s touto fobií se obávají jakékoliv sexuální stimulace, muži se obávají, že uvidí nebo přijdou do styku s vagínou. Pro sexuální život člověka toto představuje velký problém.

Androfobie

Androfobie je strach z mužů. Nejen atraktivních mužů, ale mužského pohlaví obecně. Tento strach může pramenit z neoprávněné minulé zkušenosti s muži, je však také možné, že ke strachu dochází bez jakéhokoli konkrétního důvodu. Opakem androfobie je strach z žen - venustrafobie.

Heterofobie

Jedná se o strach z opačného pohlaví - muži, kteří se bojí žen a naopak. Nemá to víceménně nic společného se sexualitou; heterosexuálové mohou být sexuálně přitahováni k opačnému pohlaví, ale mohou mít i strach. Podobně jako u homofobie, ke které se následně dostaneme, se může jednat o iracionální strach a averzi vůči heterosexuálům. Zahrnout do toho můžeme i podivnou frustraci a nenávist k přímému útlaku, kterým heterosexuálové tyranizují LGBT komunitu.

Homofobie

Homofobie představuje iracionální strach, pohrdání, odpor a antipatii k lidem, kteří jsou součástí komunity LGBT. Často souvisí s náboženským vyznáním. Homofobie se projevuje nepřátelským chováním, jako je diskriminace a násilí, na základě sexuálních orientací, které nejsou "normální" (heterosexuální). Uznané typy homofobie zahrnují institucionální (náboženská homofobie a homofobie podporovaná státem) a internalizovanou homofobii, kterou prožívají lidé, které přitahuje stejné pohlaví, bez ohledu na to, jak se identifikují.

Fobie vůči specifickým skupinám LGBT komunity mají svá jména:

  • lesbofobie - jedná se o homofobii a sexismus vůči lesbičkám
  • bifobie - zaměřuje se na bisexualitu a bisexuální lidi
  • transfobie - cílem jsou transgender a transsexuální lidé

V našem seznamu fobií si tato fobie zaslouží své místo, neboť i ona může lidem ztížit nejen sexuální život.

Parthenofobie

Jakkoli bizarně to může znít, parthenofobie je iracionální strach z panen a mladých žen. Je častější u mužů než u žen. Muži trpící tímto strachem považují za nemožné, aby byli sexuálně přitahováni k ženě, která nikdy neměla sex.

Trpíte některou z fobií a brání vám to v plnohodnotném sexuálním životě? Ať už jste z PrahyPlzně nebo z Brna, zkuste vyhledat profesionální pomoc ve svém okolí.

[rox]

Varování: Tyto stránky obsahují erotický chat, videa, fotky a jiné sexuálně explicitní materiály. Pro vstup na tyto stránky musíte být starší 18 let nebo 21 let, je-li to vyžadováno zákonem. Všechny modelové a modelky na těchto stránkách jsou starší 18 let. Virtuální kontakty možné.