Jedna z nejrozšířenějších seznamovacích stránek pro dospělé v ČR - erotická seznamka flirtkontakt.cz

Proč ženy po sexu trápí bolest břicha?

8.březen 2022
Proč ženy po sexu trápí bolest břicha?

Sex má být úžasný pocit. Ale buďme realisté, z mnoha důvodů tomu tak vždy není - nejčastěji u žen. Ty může při nebo po sexu trápit bolest v různých částech těla, psychické problémy nebo třeba i následná infekce. Jedním z problémů, které ženy často řeší, je bolest oblasti břicha po sexu. Proč se to děje?

Jakýkoli druh bolestí břicha je na nic, ale obzvlášť nefér je, když se svíjíte v bolestech po něčem, co by mělo být příjemné. "Není neobvyklé, že ženy po sexu bolí břicho," říká doktorka Amy Roskin, vedoucí lékařka The Pill Club.

"Bolest břicha může být důsledkem několika věcí, včetně hlubokého proniknutí během pohlavního styku, které může v důsledku kontaktu s děložním čípkem probudit vazovagální nerv, který spojuje mozek, srdce a trávicí systém," upozorňuje doktorka Roskin.

"Obvykle se po orgasmu nedobrovolně stáhnou svaly v pánvi a pánevním dnu, což způsobí pocit křečí po sexu," říká doktor James A. Gohar, gynekolog a generální ředitel společnosti Viva Eve v New Yorku, která se zabývá zdravím žen a myomy.

"Tento typ bolesti je obvykle léčitelný, často může užívání nesteroidních protizánětlivých léků, jako je ibuprofen, pomoci zmírnit příznaky," poznamenává doktorka Roskin. "Pokud po sexu trvale pociťujete bolest břicha, vyhledejte radu lékaře. A pokud nemáte přístup k lékaři ve svém okolí, díky službám telezdraví může být proces konzultace vašich příznaků s lékařem jednoduchý a bez stresu," dodává Roskin.

Příčiny bolesti břicha po sexu u žen

Zvolili jste špatnou polohu

Když pacientky navštíví doktorku Mary Jane Minkin, gynekoložku z Yale New Haven Hospital, kvůli bolesti po sexu, nejprve se jich zeptá, v jaké poloze si nejčastěji užívají. Pokud máte vždy bolesti po misionáři nebo poloze na pejska, může to být způsobeno hlubokým průnikem.

Co dělat: Nejprve vyzkoušejte volně prodejné léky proti bolesti. "Užití jednoho nebo dvou léků hodinu před sexem může některým ženám velmi pomoci," říká Minkin. Doporučuje také vyzkoušet polohu, při které jste nahoře a máte vše pod kontrolou, například na koníčka nebo polohu tváří v tvář.

"Klíčem k úspěchu je zvolit takovou polohu, při které máte větší kontrolu nad hloubkou a frekvencí pronikání," vysvětluje doktorka Ja Hyun Shin, ředitelka oddělení ženského zdraví, porodnictví a gynekologie v Montefiore Health System. Doporučuje také vyzkoušet polohu na boku, například lžiček, která umožňuje mělčí průnik.

Trápí vás vaginální suchost

Minkin říká, že některé antikoncepční pilulky mohou způsobovat suchost, ale vyšší dávka estrogenu může být na druhou stranu i užitečná. A pokud se blížíte k menopauze, pravděpodobně ji bolest můžete přičíst na vrub.

Bolest břicha po sexu může být způsobena vaginální suchostí, infekcemi nebo jinými onemocněními

Co dělat: Použijte lubrikant. Pokud to nezabere, zeptejte se svého lékaře na možnosti léků na předpis. Minkin říká, že může pomoci vaginální estrogen a/nebo vaginální léky s DHEA (hormon dehydroepiandrosteron).

Máte ovariální nebo pánevní cystu

U mnoha žen se v průběhu života objeví cysty na vaječnících - váčky nebo kapsy naplněné tekutinou ve vaječníku nebo na jeho povrchu - i když nejčastěji se objevují po menopauze. Většina z nich je neškodná a bez léčby po několika měsících zmizí, některé však mohou dále růst a způsobovat bolest.

Pánevní cysty jsou trochu jiné. "Pánevní cysta může vzniknout z jizvy po předchozí operaci nebo případně z infekce, kdy se v pánevní oblasti hromadí tekutina," říká Shin. "Pokud jde o bolest, považujte celou oblast pánve a pochvy za jeden celek," říká, protože bolest na jednom místě pravděpodobně ovlivní i jiné místo. "Sex může způsobit bolest v jiných oblastech pánve."

Co dělat: Váš lékař provede ultrazvukové vyšetření, aby diagnostikoval problém, a poté bude možná nutné provést laparoskopii k odstranění cyst.

Máte menstruaci

"I když se menstruační křeče a bolesti mohou během sexu zmírnit, po něm se tyto příznaky mohou vrátit v důsledku stahování děložních svalů a tlaku na děložní čípek během sexu," říká doktorka Roskin.

Co dělat: Máte několik možností: užívání ibuprofenu před sexem nebo přikládání nahřívacího polštářku po sexu - to může pomoci zmírnit menstruační křeče během, stejně jako vyhýbání se pohlavnímu styku, pokud jsou vaše křeče v daný den obzvláště intenzivní.

Máte infekci nebo jste prodělaly zánětlivé onemocnění

Vaginální infekce způsobená bakteriemi, které se běžně vyskytují v pochvě, nebo pohlavně přenosnými chorobami, jako jsou chlamydie nebo kapavka, se může z pochvy rozšířit do dělohy, vejcovodů nebo vaječníků (tzv. pánevní zánětlivé onemocnění). "A jako by infekce samotná nebyla dost zlá, má tendenci způsobovat bolesti pochvy a pánve. Tato bolest je v podstatě neustálá, ale sex ji může ještě zhoršit, protože dráždíte již tak podrážděnou oblast," říká Shin.

Abyste trpěly tímto druhem bolesti, ani nemusíte mít akutní vaginální infekci. Podle Minkina může předchozí pánevní zánětlivé onemocnění způsobit po sexu bolest pánve, pokud v ní zanechalo jizvy.

Bolest břicha po sexu je velmi nepříjemná

Co dělat: Pokud se jedná o infekci, stačí, když si necháte předepsat antibiotika. Pokud se však jedná o předchozí pánevní zánětlivé onemocnění, váš gynekolog vám pravděpodobně předepíše léky proti bolesti nebo odřízne srůsty (laparoskopicky).

Je to způsobeno úzkostí nebo neklidem

"Bolest po sexu může někdy pramenit spíše z emocionálního rozrušení než z fyzické příčiny," říká doktor Roskin. "Někdy může i předchozí sexuální trauma způsobit pocity nepohodlí nebo bolesti během sexu nebo po něm."

Co dělat: Pro pomoc při řešení těchto pocitů nebo stresorů spojených se sexem doporučuje vyhledat odborníka na duševní zdraví, který vám může nabídnout potřebné vedení.

Máte myomy

U 20-70 procent žen se myomy objeví v době, kdy jsou schopné reprodukce. I když jsou myomy nezhoubné (nenádorové) nádory dělohy, mohou způsobovat bolest při pohlavním styku v závislosti na jejich velikosti a umístění v děloze. Mohou také způsobovat svalové křeče, což může také vysvětlovat, proč máte po sexu pánevní bolesti.

Co dělat: Navštivte svého lékaře a nechte si udělat ultrazvuk nebo magnetickou rezonanci pánve a poté s ním proberte možnosti léčby. Ty sahají od nitroděložního tělíska až po hysterektomii.

Máte endometriózu

Endometrióza se vyskytuje, když sliznice dělohy roste mimo dělohu. "Jedním z nejčastějších příznaků tohoto onemocnění je pánevní bolest při a po sexu," říká Shin. Endometriózou trpí 2-10 % žen a její diagnostika obvykle trvá 6 až 10 let.

Pokud máte těžkou formu endometriózy pánve, můžete mít v oblasti pánve husté srůsty (v překladu: pánevní tkáně a orgány přilepené k sobě). Tlak, který je na ně vyvíjen při hluboké penetraci, tak může být dost bolestivý. Bolest však můžete pociťovat i bez těchto srůstů, protože endometrióza způsobuje bolest i kvůli zánětu.

Co dělat: Zajděte ke svému gynekologovi. I když vás trápí "jen" bolesti břicha, doktor se vás pravděpodobně zeptá na celkovou anamnézu vaginálních bolestí. Míváte bolesti při menstruaci? Krvácíte silně?

Pak vám možná navrhne ultrazvuk nebo laparoskopii, což je menší chirurgický zákrok, při kterém se vyšetří vaše pánev. Podle Shin je to jediný způsob, jak s jistotou diagnostikovat endometriózu. K léčbě vám lékař pravděpodobně předepíše antikoncepční pilulky nebo léky na endometriózu.

Vyhněte se hlubšímu průniku a zkuste polohy s mělčím průnikem, například polohu lžiček

Může za to zakloněná děloha

Neděste se. "Nejméně 30 procent žen má dělohu zakloněnou dozadu, takže to není nic nenormálního," říká Minkin. Ale pokud se vaše děloha zaklonila v důsledku zjizvené tkáně po infekci nebo endometrióze, pak by vás to mohlo bolet.

Proč ale zakloněná děloha někdy způsobuje bolesti břicha? Minkin vysvětluje, že lékaři ve skutečnosti nevědí, ale myslí si, že je to proto, že jizvy připojují orgány k jiným orgánům - k těm, které by neměly být připojeny - a ty mohou být při sexu zasaženy. A pokud jsou střeva připojena k děloze jizvou, mohou být při sexu tlačena nebo tažena jinam. A to je dost bolestivé.

Co dělat: Váš lékař vám řekne, zda je vaše děloha přirozeně zakloněná, nebo zda to může být důsledek zjizvení. Pokud tam jizvy nebudou, zkuste sexuální polohu s mělčím průnikem. Pokud se jedná o jizvení, je pravděpodobné, že je způsobeno endometriózou a váš lékař to vyšetří a určí pro vás nejlepší léčbu.

Máte chlamydie

Jedním z příznaků chlamydií, pohlavně přenosného onemocnění, je bolest v podbřišku a bolestivý pohlavní styk.

Co dělat: V případě, že se jedná o chlamydie, můžete se obrátit na lékaře: "Chlamydie se často testují během rutinních každoročních stěrů z rodidel, proto je důležité si tyto prohlídky každoročně naplánovat," říká Dr. Gohar. "Pokud máte podezření, že jste se chlamydiemi nakazila, měla byste se neprodleně obrátit na gynekologa, aby vás otestoval a zahájil správnou léčbu. Chlamydie lze léčit pomocí antibiotik."

Při pohlavním styku vždy používejte ochranu, abyste se chránili před možnými pohlavně přenosnými chorobami.

V případě pochybností při bolestech břicha se poraďte se svým lékařem

Kdykoli máte bolesti v oblasti pánve, každý doktor doporučuje promluvit si se svým gynekologem. "Je důležité zajít na vyšetření, protože existuje celá řada závažných onemocnění, která, pokud zůstanou nediagnostikována, mohou v budoucnu vést k dalším bolestem," říká Shin.

Gynekologa nebo gynekoložku najdete ve většině měst v České republice, tak neváhejte některého z nich oslovit.

[Lil]

Varování: Tyto stránky obsahují erotický chat, videa, fotky a jiné sexuálně explicitní materiály. Pro vstup na tyto stránky musíte být starší 18 let nebo 21 let, je-li to vyžadováno zákonem. Všechny modelové a modelky na těchto stránkách jsou starší 18 let. Virtuální kontakty možné.