Jedna z nejrozšířenějších seznamovacích stránek pro dospělé v ČR - erotická seznamka flirtkontakt.cz

Chlamýdie: Co vše byste měli vědět

6.duben 2018
Chlamýdie: Co vše byste měli vědět

Se sexuálně přenosnými nemocemi není radno si zahrávat. Jednou z nich je známá nemoc - chlamýdie. Jakým způsobem se na vás může přenést a jak naopak předejít tomu, aby se vám to stalo? Jaké jsou příznaky a průběh nemoci?

Nakažených různými sexuálně přenosnými nemocemi bohužel neustále přibývá, ačkoliv by si člověk řekl, že díky internetu bude již osvěta taková, že by se tyto nemoci měli v podstatě vymýtit. Realita je ale úplně jiná. Lidé nedbají na bezpečný sex a na sexuální historii svých partnerů. Dopadá to tak, že jsou pak opravdu hodně překvapeni tím, že dostali kapavku, chlamýdie nebo syfilis. Nárůst počtů nakažených kapavkou se z roku 2015 na rok 2016 zvýšil o neskutečných 20 %! U syfilisu se jedná o 18 % a u chlamýdií o 5 %. Je to opravdu velmi smutná věc, kterou by nikdo, kdo je sexuálně aktivní, neměl přehlížet. A vůbec to není tak, že by byli nakaženi jen muži! Naopak právě podíl žen ve věku 15 - 34 let u nakažení chlamýdiemi se rovná 62 %, obecně pak ženy tvoří i více než 70 % nakažených chlamýdiemi.

Jak můžete chlamýdiemi onemocnět?

Tuto nemoc způsobuje bakterie chlamydia trachomatis. Nejohroženější jsou lidé, především ženy, ve věku do 25 let. Infekce se přenáší spermatem a vaginálními tekutinami a šíří se vagínálním, análním, ale i orálním sexem s člověkem, který je nakažený. To ale není vše. Také se můžete nakazit díky sdílení erotických hraček nebo vzájemným dotýkáním rukou intimních partií. Dokonce je možné se nakazit i díky kontaktu ruky s genitálií a následným kontaktem ruky s okem. Chlamýdie mohou nakazit cervix, anus, močovou trubici nebo, i když je to vzácnější, krk nebo oči. Nenakazíte se běžným kontaktem, takže můžete pít ze stejné skleničky jako postižený, jíst stejné jídlo, líbat se, objímat, držet se na ruce nebo používat stejnou toaletu. 

Jak poznáte, že jste se nakazili?

Onemocnění chlamýdiemi je známé také jako tichá choroba, protože méně než 30 % žen a zhruba 50 % mužů zažije nějaké symptomy. I když nějaké příznaky pocítíte, mohou se objevit až po několika týdnech od nákazy, takže vás nemusí ani napadnout, že by to mohlo mít spojitost například s jednorázovým sexem, který jste si užili už dávno. I tyto symptomy ale mohou být zpočátku nevýrazné po týdny nebo měsíce, takže vám může trvat dlouho, než si všimnete, že něco opravdu není v pořádku. 

Mezi příznaky nakažení chlamýdiemi patří:

Vřed

Prvním příznakem, kterého si můžete všimnout, je vřídek na genitálu. Ten vám rozhodně napoví, že je něco špatně a pravděpodobně vás to okamžitě donutí jít k lékaři. Nicméně ne vždy se vřídek objeví nebo ne vždy ho objeví jeho "majitelé". V tomto případě jsou další příznaky pro postiženého velmi nespecifické a určitě si je v první řadě nespojí s onemocněním chlamýdiemi. 

Zimnice a horečka

Prvním velmi nespecifickým příznakem jsou horečka a zimnice. Každý má jednou za čas horečku, která je doprovázená zimnicí, řekne si, že asi někde nachladl a že to postel, čaj a prášek na snížení teploty spraví. Pokud máte jakýkoliv důvod kdykoliv ve svém životě mít podezření na jakoukoliv sexuálně přenosnou nemoc, všímejte si i příznaků, které zažíváte i díky jiným příčinám. Ne vždy máte horečku kvůli chřipce. Zaměřte se pak především na příznaky v oblasti genitálií, kterých je celá řada.

Vydáte se cestou sexuálně přenosných infekcí, nebo bezpečného sexu?

Abnormální vaginální výtok/výtok z penisu

Vaginální výtok zažila každá žena. Má opravdu mnoho příčin a rozhodně ne vždy znamená nějakou pohlavně přenosnou nemoc. Zbystřit by ženy měly v případě, když výtok zapáchá, je žlutý nebo zelený, to znamená infekci podobnou chlamýdiím. Nicméně každá změna v barvě nebo množství výtoku většinou znamená nějakou infekci, takže je lepší pro jistotu navštívit lékaře. Také se může objevit vaginální svědění.

U mužů je to trochu jiné, protože ti výtok z penisu běžně nezažívají ani v malém množství. U chlamýdií se může jednat o hnisavý, občas nažloutlý výtok různé intenzity. I když příznaky budou mírné, neváhejte navštívit lékaře. Stejně jako u žen se i u mužů může objevit svědění.

Bolestivé nebo časté močení

Tento příznak platí jak pro ženy, tak pro muže. Infekce se může dostat do močové trubice, kde způsobuje pálení, řezání nebo bolest při močení. Také se vám může stát, že se budete cítit, jako byste pořád potřebovali na záchod. Naneštěstí jsou to ale stejné příznaky jako u klasického zánětu močových cest, na které některé ženy hodně trpí. Takže než příště sáhnete po brusinkách a urologickém čaji, zvažte, zda by se nemohlo jednat o chlamýdie.

Napětí nebo bolest ve varlatech

Ačkoliv varlata jsou citlivým orgánem a nesnesou hrubé zacházení, když i lehký tlak působí bolest, není to normální. Při nakažení chlamýdiemi mohou být na omak tvrdá a bolestivá.

Rektální bolest

Jestliže se u vás objeví v rektální oblasti bolest, žlutý nebo šedivý výtok nebo krvácení, navštivte co nejrychleji lékaře. Může to znamenat, že máte v konečníku chlamýdie. To se může stát, i když jste neměli anální sex. Infikované sperma nebo vaginální tekutiny se mohly do těchto oblastí dostat i nechtěně, například při předehře. A pokud provozujete anální sex, pamatujte, že je nutné vždy používat kondom, i když při análním sexu žena nemůže otěhotnět, protože mnoho sexuálně přenosných onemocnění se přenáší i análním sexem.

Bolest v oblasti pánve nebo dolní části břicha

Pokud jsou tyto příznaky zachyceny dostatečně brzy, jsou tyto příznaky velmi nepravděpodobné, ale v případě, že infekce byla ponechána neléčená, chlamýdie se mohou rozšířit do dělohy a vaječníků a způsobit hluboký pánevní zánět (zkratka PID). To může vést ke slepení vejcovodů a tím k mimoděložnímu těhotenství. Také se může "rozpadnout" celé pohlavní ústrojí, což by mělo za následek neplodnost. Hluboký pánevní zánět způsobuje bolesti v oblasti pánve nebo spodní části břicha, na které jsou ženy zvyklé během své periody. Pokud se ale objeví jen tak znenadání, určitě by se to mělo řešit. Díky neléčeným pohlavně přenosným nemocem má ročně 24000 Američanek problém otěhotnět.

Nezapomeňte se chránit kondomem, nejenom před chlamýdiemi

Špinení mezi periodami

Špinění může způsbit spoustu věcí, například změna antikoncepční metody. Také se ale ve zvýšené míře objevuje u infekce chlamýdiemi, zejména u žen, které nejsou v té době sexuálně aktivní.

Bolest nebo krvácení po nebo při sexu

Existuje několik důvodů, proč chlamydie mohou způsobit bolest nebo krvácení během sexu nebo po něm. Mohou způsobit zánět děložního čípku, který může způsobit, že je citlivý během penetračního styku, nebo způsobí krvácení. A pokud vede infekce až k hlubokému pánevnímu zánětu, rozhodně bude sex pro ženy méně příjemný.

Jak se chlamýdie diagnostikují?

Naštěstí je velmi jednoduché udělat test na chlamýdie, takže pokud máte jakékoliv podezření, tak neváhejte. Určitě se vyplatí nemoc zarazit co nejdříve, ještě před tím, než se objeví závažné následky. Gynekolog může infekci jistit ze vzorku moči nebo z výtěru, který pošlou do laboratoře. Jak často byste se měli nechat testovat záleží na vašem rizikovém faktoru - zda jste sexuálně aktivní, kolik máte sexuálních partnerů, jestli máte nebo jste měli partnera, kterému byla nějaká sexuálně přenosná nemoc diagnostikována, jestli jste měli nechráněný sex nebo zda máte některé z výše uvedených symptomů. Nemoc je možné odhalit až 7 dní od doby, kdy jste se infikovali. 

Léčba

Pokud jste přišli na to, že trpíte touto nemocí, neděste se přespříliš, ale ani to neberte na lehkou váhu. Chlamýdie neodejdou z vašeho těla jen tak samy, takže je opravdu nutné, abyste lékaře navštívili a léčbu nezanedbali. Chlamýdie se léčí antibiotiky, stejně tak hluboký pánevní zánět. 95 % lidí je úspěšně vyléčeno, u ostatních komplikace přetrvávají a léčba se musí opakovat. Vždy doberte všechna antibiotika, neukončujte léčbu dříve! Za 8 týdnů od vyléčení byste se měli k lékaři dostavit opět, aby zjistil, zda se nemoc úspěšně vyléčila. Během léčby nesmíte mít sex, a to až do dalších 7 dnů od vyléčení! 

Prevence

Nejlepší prevencí před chlamýdiemi je samozřejmě sexuální abstinence. Málokdo by se ale kvůli tomu sexu vzdal. Proto nezapomínejte používat kondomy, obzvláště pokud nejste v dlouhodobém vztahu nebo neznáte partnerovu sexuální historii. Důležité také je, z jakého materiálu je kondom vyrobený. Měl by být z latexu nebo polyuretanu, ne z jehněčí kůže a jiné typy přírodních kondomů. Kondom na obale vždy musí mít uvedeno, že vás ochrání před pohlavně přenosnými nemocemi, protože ty přírodní to většinou bohužel nedokáží. Nezapomeňte, že se můžete nakazit i při předehře nebo kontaktem rukou s genitálií, tudíž si dávejte velký pozor. 

Bezpečným sexem se můžete sexuálně přenosným nemocem vyhnout, myslete na to. Pokud už je pozdě a máte podezření, navštivte specialistu, kteří se nachází v každém větším městě po celé České republice.

[Lil]

Varování: Tyto stránky obsahují erotický chat, videa, fotky a jiné sexuálně explicitní materiály. Pro vstup na tyto stránky musíte být starší 18 let nebo 21 let, je-li to vyžadováno zákonem. Všechny modelové a modelky na těchto stránkách jsou starší 18 let. Virtuální kontakty možné.