Jedna z nejrozšířenějších seznamovacích stránek pro dospělé v ČR - erotická seznamka flirtkontakt.cz

Otevřený vztah: termíny a pravidla

6.září 2022
Otevřený vztah: termíny a pravidla

Toužíte po otevřeném vztahu nebo jste jen zvědaví, jak to v takovém vztahu funguje a chcete zjistit, jestli by vám vyhovoval? Tak to jste na správném místě. Udělejte si pořádek v termínech a pojmech a zjistěte, jaká jsou pravidla otevřeného vztahu.

Doktorka Joli Hamilton se v podcastu o sexu na serveru Metro.co.uk zabývala složitostí otevřených vztahů. Ve světě více partnerů existuje spousta termínů, které lidé používají, aby co nejlépe definovali své preference - a pokud uvažujete o tom, že se do tohoto světa ponoříte poprvé, stojí za to si o něm něco přečíst a tyto termíny si vyjasnit. Dr. Joli říká: "Musíme si opravdu definovat pojmy, protože jsou jako velké deštníky." Slovo deštníky užívá proto, že každý termín zastřešuje určitou skupinu lidí. Tito lidé se díky těmto pojmům cítí pohodlněji - že někam patří, nemusí všem zdlouhavě vysvětlovat, kam patří, jaký vztah právě mají nebo o jaký usilují. 

V závislosti na tom, jak moc jste v problematice nemonogamie zběhlí, se možná právě z rozhovoru moderátorky podcastu Mirandy s doktorkou Joli něco dozvíte.

Termíny ve světě otevřených vztahů

Nejdříve se podívejte na následující slovníček pojmů, abyste věděli, o čem vůbec bude řeč. Od swingu po ambiamorii - níže uvidíte seznam běžných frází a slov, které byste měli znát.

Swinging/Swinger

Pokud jste swinger, nevadí vám ve vztahu střídat sexuální partnery. Tento termín také asociuje požitek ze skupinových setkání a večírků - což se samozřejmě nebude líbit úplně každému, kdo má otevřený vztah. Swinging je starší termín, který podle doktorky Joli u mladších generací trochu vychází z módy.

Polyamorie

Polyamorie je termín, který se hodí pro lidi, kteří se cítí být schopni milovat více než jednu osobu najednou. Polyamorie (stejně jako všechny termíny v tomto seznamu) se nepovažuje za podvádění, protože všechny strany o sobě navzájem vědí a souhlasí se svým zapojením.

"Polyamorie je takový skotačivý konglomerát latiny a řečtiny, který znamená "mnoho lásek"," vysvětluje doktorka Joli. "Pro jiné lidi může znamenat něco více formálního, zatímco pojmy jako 'etická nemonogamie' nebo 'konsensuální nemonogamie' (o čemž se dozvíte níže) jim pomáhají říct: Jsem tomu otevřený."

Polysexualita

Polysexualita je podobná polyamorii v tom, že se jedná o více lidí - až na to, že tento termín se méně týká citů, ale především vašich sexuálních preferencí. Dr. Joli říká, že mnoho lidí z generace Z a mileniálů dává přednost tomuto termínu před termínem swinging, a dodává: "Polysexuál je jiný způsob, jak říct: 'Chci mít více sexuálních vztahů'."

Tito lidé však mohou mít limity, které kladou na to, pro koho jsou citově dostupní. Mohou to být lidé, kteří se předem rozhodli, že nejsou citově dostupní, nebo dokonce že nejsou ochotní se ani přátelit s lidmi, se kterými se stýkají za účelem sexu.

Ambiamorie

Pokud jste ambiamorní, může se vaše preferované uspořádání vztahů lišit.

Dr. Joli říká, že ambiamorní je: "Někdo, kdo cítí, že by mohl být skutečně šťastný v obou možnostech, a to buď v monogamii, nebo v polyamorii, v závislosti na situaci. Řekla bych, že to je pravděpodobně naprostá většina lidí, protože lidé se umí skvěle přizpůsobit."

Koneckonců ne všechny vztahy, do kterých vstupujeme, budou stejné - to, co funguje s jedním partnerem, vás nemusí nutně dělat šťastné s jiným.

Multiamorie

Multiamorie je souhrnný termín pro všechny různé způsoby bytí ve vztazích. Někteří mohou tento termín preferovat, protože může zahrnovat celou řadu různých uspořádání, aniž by byl přehnaně specifický, což znamená, že se nemusí omezovat na jediný status.

Na druhou stranu se někomu může toto označení ze stejného důvodu nelíbit a dává přednost konkrétnější terminologii.

Uvažujete o otevřeném vztahu? Přečtěte si tipy pro spokojený otevřený vztah

Konsensuální/etická nemonogamie

Tyto termíny v podstatě označují to, co je na nich napsáno - pokud jste konsensuálně nebo eticky nemonogamní, nejste ve výlučném vztahu s plným vědomím a souhlasem všech zúčastněných stran. "Pravděpodobně nejčastějším slovem, které v této souvislosti slyšíme, je konsensuální nemonogamie," vysvětluje doktorka Joli.

"Nicméně i v případě tohoto termínu se lidé brání a říkají: 'Počkejte, proč musíme nemonogamii předjímat slovem 'konsensuální' - znamená to, že se na věci díváme skutečně jen monogamním pohledem?' Takže kdykoliv uslyšíte někoho popisovat cokoliv od polyamorie přes swinging až po polysexualitu, multiamorii nebo ambiamorii či etickou nemonogamii; zeptejte se ho, co tím myslí a co to pro něj znamená. Pokud to uděláte, jste na správné cestě. Protože každý bude mít svůj vlastní význam, který tomu přiřadil. Prvním krokem všech skvělých vztahů je ujasnit si podmínky."

5 tipů pro spokojený otevřený vztah

Ponořit se poprvé do světa polyamorie může být stejně vzrušující jako skličující. Podle nedávného průzkumu společnosti Lovehoney však jeden ze čtyř Britů tvrdí, že by uvažoval o otevřeném vztahu (27 %), takže to není tak neobvyklá touha.

Ať už víte, že to chcete zkusit, nebo jste jen zvědaví, Ness Cooper, sexuoložka z The Sex Consultant, má pro vás pět klíčových rad, jak úspěšně projít otevřeným vztahem.

Stanovte si hranice otevřeného vztahu

Nejdříve si stanovte základní pravidla otevřeného vztahu. "Zjistěte, jaké role máte v rámci vašeho vztahu," říká Ness. "Otevíráte svůj vztah, abyste mohli mít více romantických partnerů, nebo doufáte, že se s partnerem budete stýkat jen kvůli nezávaznému sexu a erotickým hrátkám?"

Komunikace o hranicích je klíčová

Hranice pravděpodobně nebudou jednorázovým a univerzálním rozhovorem. "Komunikace o hranicích je zásadní," vysvětluje Ness, "ale je také důležité pochopit, že různí partneři budou mít často různé hranice. Každý bude mít různé sexuální a vztahové hranice a jejich poznání může pomoci vyhnout se narušení dynamiky vašeho vztahu."

Respektujte soukromí toho druhého

Je rozdíl mezi utajením a soukromím. Ness to vysvětluje takto: "Někteří jedinci mohou být šťastní, když mohou mluvit nebo slyšet o spojení svého partnera s jinými partnery. Další o to ale vůbec stát nemusí. Je proto důležité přesně pochopit, co vašemu partnerovi nevadí slyšet."

Soustřeďte se na správné plánování času

Když do vašeho milostného života přidáte další lidi, znamená to, že budete muset s termíny v kalendáři a s časem obecně žonglovat ještě více. "Může se snadno stát, že špatně zorganizujete čas mezi více partnery nebo dokonce čas mimo domov kvůli příležitostným schůzkám," říká Ness. "Vytvoření harmonogramu s vaším hlavním partnerem (pokud ho máte) a dalšími partnery je klíčem k tomu, abyste se vyhnuli žárlivosti a rezervování dvou rande a dalších intimních aktivit ve stejný čas."

Ujistěte se, že jste diskutovali o bezpečnosti

Dalším důležitým logistickým aspektem otevřeného vztahu je rozhovor o bezpečném sexu. "Je důležité zvážit také bezpečné aspekty - od seznámení s novými partnery na sexuální hrátky až po používání bezpečných sexuálních metod, jako jsou kondomy. Je důležité, abyste tyto diskuse vedli se všemi svými partnery v otevřeném vztahu," upozorňuje Ness. "Pravidelné vyšetřování na pohlavně přenosné choroby může být také užitečné pro zvýšení jistoty."

Jste-li fanouškem otevřeného vztahu a nic vám nebrání v takovém být, můžete sehnat jednoho (nebo klidně všechny) z partnerů na naší online erotické seznamce. Stačí se zdarma zaregistrovat!

[Lil]

Varování: Tyto stránky obsahují erotický chat, videa, fotky a jiné sexuálně explicitní materiály. Pro vstup na tyto stránky musíte být starší 18 let nebo 21 let, je-li to vyžadováno zákonem. Všechny modelové a modelky na těchto stránkách jsou starší 18 let. Virtuální kontakty možné.