Nestaňte se obětí sexuálního groomingu!
8.únor 2022Se sexuálním groomingem jste se v minulosti již mohli setkat (ať už osobně nebo zprostředkovaně), ale možná jste o tom vůbec nemuseli vědět...
Když se řekne grooming, může se vám vybavit hned několik věcí. Kdo to nikdy neslyšel a neumí anglicky, tomu se nevybaví nic. Dalším to může připomenout zkrášlování, které probíhá u lidí i u psů. V psím salónu se o psa stará tzv. groomer, který psa vykoupe, ostříhá, vyfénuje... Tak podobně to funguje i u lidí, u kterých se to může vztáhnout i na intimnější místa - například můžete pečovat o své ochlupení díky oleji, zastřihnout ho nebo si chloupky vybělit. Ale když se řekne sexuální grooming, znamená to něco trochu jiného. V tomto případě se nejedná o zkrášlování psa nebo údržbu intimního ochlupení.
Sexuální grooming je ve skutečnosti druhem zneužívání. "Jedná se o temný a zvrácený přístup k sexuálnímu zneužívání, který se vyznačuje tím, že se zneužívající osoba pomalu, metodicky a manipulativně sbližuje se svou obětí v průběhu času. Konečným cílem sexuálního zneužívání je, aby oběť nakonec souhlasila se sexuálním a/nebo citovým sblížením," vysvětluje psycholožka Carmen Harra, PhD. Pamatujte, že manipulování někým, aby s něčím souhlasil, není souhlas.
Za zmínku rozhodně stojí, že většina sexuálního groomingu se týká dětí a dospívajících, protože ti jsou obzvláště náchylní k závislosti na druhých. "Ale ohroženi jsou i zranitelní dospělí," říká licencovaná terapeutka Megan Harrison, zakladatelka Couples Candy. "Obvykle je ve hře věkový nebo mocenský rozdíl."
Potřebujete nějaký popkulturní odkaz, který by vám celou situaci přiblížil? Nejzřetelnějším případem je Lolita. Ale nejnovější dějová linie seriálu A Million Little Things a skandál Michaela Jacksona se také kvalifikují jako grooming. Je to také téma písní, které se minulý rok dostaly na vrchol alternativních hudebních žebříčků, včetně Younger Women od Verite a Seventeen od Troye Sivana.
Pokud vás zajímá, co grooming, a konkrétně sexuální grooming, obnáší a jak groomera (v podstatě násilníka) rozpoznat, odborníci na duševní zdraví vám nastíní vše, co o této nebezpečné a manipulativní praktice potřebujete vědět:
Co přesně je sexuální grooming?
Grooming je postupný proces, kdy se (obvykle starší) násilník snaží získat důvěru zranitelného (obvykle mladšího) jedince.
Na začátku se chování násilníka obvykle zdá být docela neškodné. Například vám může skládat komplimenty nebo projevit pochopení. Podle Harrison však nakonec tyto projevy přerostou v takové věci, jako jsou fyzické doteky (držení za ruce, dlouhé objetí, polibek na tvář), sexuální narážky a sdílení tajemství. "Zneužívající se také často snaží izolovat osobu od jejích přátel a rodiny, aby nad ní měl větší kontrolu," dodává.
"Naneštěstí je porušování hranic tak pozvolné, že většina obětí (a jejich blízkých) nerozpozná nevhodnost falešné intimity dříve, než je příliš pozdě. Pro násilníka se tím také výrazně snižuje riziko, že bude přistižen nebo nahlášen," říká Harra.
"Je to součást promyšleného plánu, jak nakonec mladší osobu sexuálně nebo citově zneužít, jakmile se k ní připoutá," říká Harrison. "Často to vyvrcholí vykořisťovatelskými situacemi, které zahrnují znásilnění a/nebo sexuální napadení."
Jaké jsou fáze groomingu?
Jak jsme již zmínili, groomingové vztahy obvykle postupem času nabývají na intenzitě. "Jedná se o zákeřný typ vztahu, který postupně a nebezpečně graduje," říká Harra.
Podle Child Advocacy Center of Alberta prochází mnoho dynamických vztahů šesti stádii, která uvádíme níže.
Fáze 1: Zaměření na oběť
Podle Harrison je velmi běžné, že se násilníci se svými oběťmi seznamují online prostřednictvím komunikačních platforem, jako jsou chatovací místnosti a sociální média.
Zneužívající osoby se však mohou se svými oběťmi setkat i v reálném životě. Když grooming používají jako zápletku televizní pořady, většinou se spoléhají na vztahy chůva-dítě, učitel-student a trenér-sportovec. A to z dobrého důvodu: Harrison vysvětluje, že právě dynamika moci, která je v těchto vztazích obsažena, umožňuje, aby docházelo ke groomingu. "Tento věkový a mocenský rozdíl vytváří iluzi a vyvolává dojem, že starší osoba si zaslouží důvěru a je jí hodna," říká.
Fáze 2: Získávání důvěry a informací
Dále se násilník pomalu dozvídá informace o své oběti. Jak? Prostřednictvím rozhovorů, pozorování a příležitostně i rozhovorů s rodinou a přáteli oběti.
O této fázi Harrison říká: "Je běžné, že se násilník seznámí s rodinou oběti, nebo se s ní dokonce velmi spřátelí, aby to vypadalo, že je důvěryhodnou osobou".
Fáze 3: Naplnění potřeby
Nyní, když násilník ví o oběti trochu víc, může tyto informace využít k tomu, aby oběti poskytl něco, co jí chybí.
Nemají nikoho, kdo by se zajímal o jejich známky ze školy? Násilník vycítí příležitost a začne se ptát na každou zkoušku, kterou oběť skládá. Dokonce jí může pomoci se na ně učit. Nemá oběť nikoho, kdo by jí řekl "Jsem na tebe tak pyšný"? Najednou je groomer studnicí hrdosti a chvály. "Mezi další příklady patří, že násilník nabízí odvoz domů po akcích, kupuje dotyčnému večeři při více příležitostech nebo dává drahé dárky," říká Harrison.
V tomto případě násilník vyvolává v oběti pocit, že násilníka potřebuje, vysvětluje Harra. "Pro sexuálního groomera je snazší navázat citový vztah s mladší obětí, jakmile je na něm závislá," dodává.
Fáze 4: Izolace
"Další fází je pomalá izolace oběti od přátel a rodiny," říká Harra. To, jak to vypadá, závisí na přesných okolnostech, díky nimž se ti dva znají, ale může to být v podstatě cokoli - od žádosti násilníka, aby s ním oběť zůstala po vyučování nebo tréninku, až po sdílení tajemství s obětí, díky čemuž má oběť pocit, že jsou úplně sami.
Fáze 5: Normalizace dotyků a sexu ve vztahu
Upozorňujeme, že tato fáze je nejvíce znepokojující.
"Obvykle groomer nakonec oběť fyzicky nebo sexuálně využije," říká Harrison. "To může zahrnovat cokoli od nevhodných poznámek o jejím těle, přes sexuální návrhy až po skutečné sexuální napadení."
"V případě vztahů s převahou online (nebo pouze online) komunikace tato fáze obvykle zahrnuje věci jako přesvědčování oběti, aby poslala nahou fotografii nebo aby skočila na Zoom nebo Skype a dotýkala se sama sebe," říká Harrison.
Fáze 6: Udržování kontroly
Zneužívání bohužel nekončí po jedné lechtivější výměně zpráv nebo dotecích na intimních místech. Jakmile dojde ke zneužití, groomer obvykle přitvrdí a pracuje stále tvrději a tvrději na udržení důvěry, izolace a poblouznění oběti.
Pokud tento zneuživatel začne mít pocit, že mu oběť uniká, nebo je na pokraji toho, aby se s někým podělila o informace o jejich vztahu, běžně se uchyluje k zostuzování, obviňování nebo výhrůžkám. Tímto způsobem může svou oběť přimět, aby se cítila na dně, a pak ji zase postavit na nohy pochvalou jakožto manipulační taktikou, která má oběť přesvědčit, že zneužívající je jediný, kdo se o ni stará.
Jaké jsou příznaky spojené s groomingem?
Podle Harry je prvním nápadným příznakem tohoto druhu zneužívání obvykle to, že se člověk odtahuje od svých přátel a rodiny. "Je běžné, že se oběť stáhne z aktivit, které ji dříve bavily s blízkými, a začne být odtažitá a rezervovaná," říká Harra. Obvykle je to proto, že jim jejich groomer již neumožňuje stýkat se s ostatními.
Dalším častým znakem je, že se o oběť nyní stará způsobem, který jí připadá buď obzvlášť velkorysý, nebo obětavý. Pokud se nová známost může přetrhnout, aby oběť brala na nová místa nebo za ni utrácela velké množství peněz, může to zpočátku působit jako extrémní projev péče. Ve skutečnosti se však jedná o taktiku vytváření závislé dynamiky.
"Myslete na to, že váš blízký může být také obětí groomingové vztahu, pokud jsou jeho emoce nestabilnější a i drobnosti u něj vyvolají pláč nebo výbuch," říká Harra. "Oběti se ale málokdy otevřou, co je vlastně trápí, a místo toho se budou tvářit, že něco není v pořádku, aniž by upřesnily, o co se jedná."
Jaké jsou účinky groomingu?
Přímo řečeno, krátkodobé i dlouhodobé účinky groomingu jsou zničující. "Osoba, která zažila groomingový vztah, se může potýkat s depresemi, úzkostmi a posttraumatickou stresovou poruchou," říká Harrison. "U zneužívaných se také zvyšuje riziko, že budou mít problémy se zneužíváním návykových látek a budou se chovat nebezpečně v sexuální oblasti," dodává Harra.
Harrison dodává, že se také mohou potýkat s problémy s důvěrou, což může způsobit, že člověk bude v lepším případě nervózní a unáhleně kritický, v horším případě podezřívavý a vyčítavý. To vše jsou vlastnosti, které v budoucnu ztěžují šťastné a oboustranně naplňující vztahy.
Pokud máte důkazy, že je někdo obtěžován - nebo vám instinkt napovídá, že by mohl být - vyhledejte pomoc raději dříve než později. "V závislosti na vašem vztahu k oběti a na jejím současném systému podpory může být užitečné promluvit si s ní o varovných signálech a krocích, které může podniknout, aby se ochránila před zneužíváním," říká Harrison. Pokud si nejste jisti, že je to správný krok, upozornění jejich blízkých je další dobrou alternativou. Můžete také vyhledat pomoc odborníků, kteří se zabývají problémy se zneužíváním a pomáhají obětem se takového toxického vztahu zbavit. Najdete je většinou ve větších městech, například v Praze nebo Brně.
Může být děsivé zahájit s vaším blízkým takový rozhovor nebo zavolat odborníkovi. Ale věřte, že je to to nejlepší, co můžete pro někoho, kdo je obtěžován, udělat.
[Lil]