Jedna z nejrozšířenějších seznamovacích stránek pro dospělé v ČR - erotická seznamka flirtkontakt.cz

Postkoitální dysforie: Proč polovina lidí pláče po sexu?

12.červen 2019
Postkoitální dysforie: Proč polovina lidí pláče po sexu?

I v intimním životě se občas objeví pláč a my se díky němu cítíme často dost trapně. Víte, co ho způsobuje, jak se s tím vyrovnat, případně i jak tomu předejít? Tyto věci se vám hodí i v případě, že jste to doposud nezažili, protože se to může přihodit každému.

Pláč při sexu není ničím výjimečným

I když pomineme všechny negativní případy, kdy by pláč při sexu byl důsledkem znásilnění nebo praktiky, která by se dané osobě nelíbila nebo způsobovala bolest, přesto se s ním při nebo po sexu setkáme. Všechno může být naprosto perfektní a stejně přijde. Vy budete velmi zmatení, protože nevíte, kde se to ve vás bere. Pokud nepřijdou přímo slzy, přijdou negativní pocity, které vám se zmatenou náladou také moc nepomůžou. 

Je pláč při sexu normální? Ano, nazývá se to postkoitální dysforie

Je to mnohem běžnější, než si možná myslíte. Tento fenomén je vlastně celkem populární, a dokonce má i své jméno, říká se mu postkoitální dysforie. Jedná se o pocity smutku, naštvanosti, úzkosti nebo deprese po aktivitě (sexu), po které bychom se měli cítit skvěle. V Americe ale vymysleli i lehce nadsazený název, a to crygasmus (cry je anglicky pláč). Může se to stát v průběhu nebo po skončení jakékoliv sexuální aktivity. I když se toto téma stáva populárnější, stále není dostatečně prozkoumané a veřejnost není dostatečně seznámená s příčinami. 

Studie odhalila šokující výsledky

První studie o postkoitální dysforii byla publikována v říjnu 2015 a výsledky byly velmi zajímavé. Zúčastnilo se jí 230 mladých žen ve vysokoškolském věku, z nichž celých 46 % se někdy setkalo s tímto problémem. Takže téměř polovina žen se někdy po milování cítila špatně, melancholicky, úzkostlivě, ve stresu, nebo dokonce v depresi nebo agresivně. A to vše i přesto, že sex (nebo masturbace) byly naprosto v pořádku a byly s nimi spokojené. 1 % žen pak přiznalo, že se takto cítí po každém sexu.

Mohou se i muži po sexu cítit pod psa?

Většina studií zaměřených na toto téma věnuje pozornost ženám, ale naštěstí se vše začíná v lepší obracet a myslí se i na muže. I jejich city jsou důležité. To si uvědomil Robert Schweitzer, doktor psychologie na Queenslandské univerzitě, a na začátku roku 2019 vydal novou studii v magazínu Journal of Sex and Marital Therapy. Podle této studie se muži potýkají s postkoitální dysforií skoro stejně často jako ženy. Online průzkumu se zúčastnilo 1208 mužů a 41 % z nich se svěřilo, že někdy v životě prožili takovéto pocity. I když se tato čísla mužů a žen téměř shodují, Schweitzer upozorňuje na to, že muži a ženy to prožívají trochu odlišně, mnohem komplikovaněji a maličko jinak, než si výzkumníci doposud mysleli. 

Smutek a deprese po sexu postihne alespoň jednou v životě polovinu lidí

Zkušenosti s intenzivními emocemi po pohlavním styku se mohou zdát obzvláště nepříjemné, protože muži spojují sex s mužností a vitalitou. Schweizer říká, že lidé tento pocit běžné popisují jako hněv, stud nebo ztrátu sám sebe. Jeden 20letý muž popsal v New York Times v roce 2009 svůj pocit takto: "V průběhu dalšího dne doslova cítím bolest a depresi." Ale nejběžnější popis je nostalgie nebo že se člověk cítí jako mimo vlastní tělo. 

Žádný z těchto pocitů není vždy doprovázen slzami a zároveň mohou někdy slzy přicházet i bez těchto pocitů. Ať už tak nebo onak, pokud se člověk cítí po sexu smutně nebo depresivně, vždy to je pro něj matoucí a následně se cítí sám, izolovaný. Ale vzhledem k předchozím číslům jen zdaleka může člověk říct, že je v tom sám. Jen se o tom málo mluví.

Proč se to děje?

Existuje několik důvodů, proč můžete prožívat pláč spojený se sexem:

Sex je až moc dobrý

Sex představuje velmi intimní aktivitu, která evokuje intimní pocity. Osoba může prožívat intenzivní pocity lásky a blízkosti. Tyto pocity blízkosti následně vygradují v nárůst oxytocinu v těle, který může vyvolat fyziologickou reakci v podobě pláče. Vidíte, takže na tom, když si po dobrém sexu pobrečíte, není vlastně vůbec nic špatného.

Vzpomenete si na ne moc dobré události

Díky sexu si ale bohužel můžete vzpomenout i na nepěkné události, které jste ve svém životě prožili, především ty týkající se sexuálních zkušeností. Když si začnete sexuálně užívat, tyto vzpomínky se mohou vynořit na povrch a způsobit pláč. To už není tak pozitivní, ale nestává se to zas tak často. Vědci nenašli moc souvislostí mezi historií zneužívání a postkoitálním smutkem, ačkoliv se tomu budou nadále věnovat a bude proveden další výzkum. 

I muži mohou prožívat postkoitální dysforii

Jste naštvaní nebo cítíte úzkost

Slzy také mohou pramenit z hlubokých nebo nevyjádřených pocitů. Lidé často projevují negativní emoce skrze pláč a ne pouze smutek. Hněv vůči partnerovi nebo úzkost ze sexuálního výkonu mohou být vyjádřeny právě skrz slzy. Ale nejen to, člověk se po sexu stává citlivějším, a tak i když vám přijde, že váš kamarád s výhodami je opravdu jen kamarád a máte naprosto nezávazný vztah, po sexu vás mohou dostihnout myšlenky a pocity smutku z toho, že netvoříte pár.

Fyzicky vás to bolí

Sex je občas bolestivý především pro ženu. Existuje pro to mnoho lékařských nebo fyzických vysvětlení, jako je například vaginální suchost, zánět pánve nebo endometrióza. Takže pláč může být i fyzického rázu.

Celkově existuje mnoho teorií. Obecně se věří, že jsou hormony vázány na zvýšení dopaminu a prolaktinu po sexu (zejména po orgasmu). Dopamin je považován za nohu na plynu "sexuálního auta" a prolaktin je považován za nohu na brzdě. Po euforii z orgasmu může prolaktin vyvolvat dysforické pocity. Tyto dysforické pocity se mohou vyskytovat i ve zdravých, spokojených, tak ale i ve špatných a nespokojených vztazích. Mnoho lidí, kteří prožívají tyto pocity jsou se svým současným partnerem spokojeni.

Může to být spojeno také s tím, že mnoho lidí netuší, jaký by měl sexuální zážitek být. Někteří mají moc vysoká očekávání, která nejsou jejich partneři schopni splnit.

S čím to naopak souvislost nemá?

Bojíte-li se, že se váš vztah žene do záhuby, protože při/po sexu brečíte, tak se bát nemusíte. Schweitzer tvrdí, že se neobjevila žádná souvislost mezi postkoitální dysforií a intimitou ve vztahu. 

Příčin smutku po sexu může být několik

V jaké fázi už to není normální?

Pokud se pláč při milování u vás objevuje pravidelně nebo negativní pocity trvají týden a déle, znamená to emocionální nebo fyzický problém vyžadující hlubší vyšetření. Začnete-li se vyhýbat sexu, také to není dobré znamení. Jestliže se vám to ale stalo jednou nebo dvakrát, tak jste pravděpodobně zrovna jen neměli dobrou náladu nebo jste například byli opilí a tím pádem i přecitlivělí.

Nehledě ale na to, jak často se postkoitální dysforie objeví nebo jaká je její příčina, vždy byste si o tom s partnerem měli promluvit. Toto téma si zaslouží pozornost, zejména pro ženy je pak důležitý stupeň emocí, které prožívá během fyzické intimity. Ale i muž, který pláče si zaslouží pozornost, protože ti jsou často nuceni ukazovat pouze svou "mužskou, silnou stránku", a tak nenadálé ukázání této křehké stránky pro něj může být velmi těžké.

Co s tím můžete udělat?

Jestliže je to druh pláče, který v sobě neobsahuje smutek, stačí, když si jen promluvíte se svým partnerem a vzájemně se ujistíte, že se nic neděje. Vysvětlete si, že po orgasmu se občas pláče a není to kvůli bolesti nebo smutku, ale jen díky intenzivnímu zážitku. V podstatě se jedná o dobrou věc.

Jestliže ale pravidelně váš pláč způsobuje smutek nebo si sami nejste jistí, proč vlastně pláčete, je dobré si o tom promluvit nejen se svým partnerem, ale i s odborníkem, který vám může pomoci vyřešit i problémy, které vy na první pohled nemusíte vidět nebo které teprve vznikají.

Kdo vám může pomoci?

Pokud se rozhodnete pro pomoc, možná budete tápat, na koho se obrátit. Ženy se mohou obrátit na svého gynekologa, který jim může pomoci probrat především fyzickou stránku a může odhalit důvod bolesti, která způsobuje pláč. Psychoterapeuti jsou pak schopni se potýkat i s emocionálními problémy, které se projevují v sexuální rovině, zejméně trauma, úzkost, hněv atd.

Takže co to celé vlastně pro vás znamená? Jak jsem evokovali na začátku - nic hrozivého. To jen svět kolem nás se nám snaží dávat do hlavy falešné obrazy toho, jak skvělé a dokonalé má všechno být, a to včetně intimního života. Takže když se nám jednou za čas stane, i když sex byl uspokojivý, orgasmus přenádherný, že se naše mysl po pár sekundách nebo minutách rozhodne jít trochu jiným směrem, nejsme divní, ale jsme vlastně úplně normální, protože přesně takové hloupé a matoucí pocity jednou za čas zažije polovina lidí, které znáte. I když o tom nevíte.

I vy občas brečíte při sexu? Nestyďte se za to. A jestli vás to obtěžuje a narušuje to váš intimní život, zajděte za odborníky v PrazeOstravě nebo Brně.

[Lil]

Varování: Tyto stránky obsahují erotický chat, videa, fotky a jiné sexuálně explicitní materiály. Pro vstup na tyto stránky musíte být starší 18 let nebo 21 let, je-li to vyžadováno zákonem. Všechny modelové a modelky na těchto stránkách jsou starší 18 let. Virtuální kontakty možné.