Jedna z nejrozšířenějších seznamovacích stránek pro dospělé v ČR - erotická seznamka flirtkontakt.cz

Jak prozkoumat svou sexualitu?

13.červenec 2021
Jak prozkoumat svou sexualitu?

Na zkoumání své sexuality není vůbec nic špatného, a to ať je vám 15, 25 nebo třeba 50. Je dost možné, že objevíte něco nového, o čem jste neměli ani tušení.

Možná vás tam dole při sledování Portrétu hořící dámy (francouzské romantické drama, v originále Portrait de la jeune fille en feu) zasvrbělo. Možná vás celý život přitahovaly jen ženy, ale teď se vám zdají divoké sexuální sny s vaším mužským trenérem v posilovně. Nebo možná už léta se vám líbí lidi napříč genderovým spektrem a teprve teď se snažíte najít nálepku, která by vám seděla. Ať už je důvod jakýkoli, pokud zkoumáte svou sexualitu (nebo chcete zkoumat), klikli jste na správný článek.

"Je naprosto normální a běžné zkoumat svou sexualitu, abyste zjistili, co a koho máte a nemáte rádi, a to v jednom nebo více momentech svého života," říká queer sexuální pedagožka Marla Renee Stewart, sexpertka značky Lovers. Jeden z průzkumů mezi 12 000 osobami, který byl zveřejněn v časopise Journal of Sex Research, totiž zjistil, že sexualita se výrazně (podstatně!) mění v období od dospívání do začátku dvacátých let a pak znovu od začátku dvacátých let do konce dvacátých let, což naznačuje, že zkoumání vlastní sexuality je nejen běžné, ale i nezbytné k dosažení sebepoznání.

A co přesně je vaše sexualita? Sexuální terapeutka Katrina Knizek z Washingtonu říká, že sexualita je velký, široký pojem, který pojmenovává řadu věcí. Patří mezi ně: kdo vás sexuálně přitahuje, kdo vás romanticky přitahuje, jakou strukturu vztahu preferujete, jaké doteky máte rádi, v jakou denní dobu máte rádi sex, jaké máte preference v oblasti erotické náplně života, jaké jsou vaše minulé a současné názory na sex, jaké máte úchylky a fetiše, jaké máte sexuální zkušenosti z minulosti a další.

"Když však lidé mluví o zkoumání své sexuality, obvykle chtějí přijít na to, kdo je schopen je sexuálně, romanticky nebo citově přitahovat (tzv. sexuální orientace)," říká Knizek. A pokud jste právě proto zvolili tento článek, máte štěstí: Queer sexuální pedagogové a terapeuti nabízejí tipy, které vám pomohou najít vaši sexuální orientaci.

Zaprvé, musíme vůbec dávat své sexualitě nálepku?

Rozhodně ne! Některým lidem poskytují nálepky jistotu identity. 28letá Gabi z Bostonu, říká: "Identifikovat se jako bisexuálka je pro mě jako návrat domů." Používání tohoto termínu jí umožňuje, aby si uvědomila a cítila se oprávněně ve zkušenostech, které v životě zažila.

"Označení sebe sama má také tu výhodu, že vám pomůže snáze najít lidi s podobnými zkušenostmi, se kterými (nebo za kterými) můžete vstoupit do komunity," říká Knizek. Mít nálepku (nebo více nálepek) může být užitečné i při aktivním seznamování. "Dá vám to něco, co můžete uvést do svého životopisu na online seznamce, nebo vám to umožní pojmenovat pohlaví, která vás zajímají, pokud vám někdo nabídne schůzku," dodává.

Jiným ale označení sexuality připadá dusivé. "Chodila jsem s lidmi - s ženami, muži i nebinárními lidmi - ale nechci se označovat jako bisexuální, pansexuální nebo omnisexuální, protože označování mi připadá jako škatulkování," říká 22letá Ash z Hartfordu.

Přesto někteří lidé považují jednu nálepku za nedostatečně vypovídající při pojmenovávání svých tužeb a rozhodnou se dát dohromady dvě nebo více nálepek. "Osobně se identifikuji jako queer, bisexuální lesba, protože tato trojice pojmenovává mé životní zkušenosti lépe než jakákoli nálepka zvlášť," svěřuje se Gabrielle.

Než se rozhodnete na nálepky zcela rezignovat nebo si jednu (či více) z nich přidat do seznamu své identity, měli byste vědět, jaké jsou běžně používané termíny sexuální orientace. Musíte mít ale na paměti, že všechny tyto termíny pochází z angličtiny. Češi si rádi věci počešťují, v těchto případech se naštěstí většinou jedná jen o mírné počeštění, budou vám tak rozumět po celém světě.

Nestresujte se, pokud nevíte, do jaké škatulky patříte. Nálepky nejsou povinné, avšak mohou být nápomocné. Berte to tak, jak to cítíte!

Druhy sexualit

Allosexuál

Lidé, kteří jsou allosexuální, pravidelně pociťují sexuální přitažlivost nebo touhu, což je opak asexuálů.

Asexuál

Asexualita je identita a/nebo orientace, která zahrnuje osoby, které neprožívají sexuální přitažlivost k nikomu, ať už je jakéhokoli pohlaví.

Bicurious

Bicurious je označení pro lidi, kteří zkoumají, zda jsou, nebo nejsou bisexuální. Obvykle je "bicurious" považováno za dočasnou identitu.

Bisexuál

Označuje lidi, kteří mají schopnost sexuální, romantické nebo emocionální přitažlivosti k lidem s pohlavím podobným jejich vlastnímu a nepodobným jejich vlastnímu. Někdy se také definuje jako přitažlivost ke dvěma nebo více pohlavím.

Demisexuál

Demisexualita je orientace na spektru asexuality a popisuje lidi, kteří mají schopnost prožívat sexuální přitažlivost pouze k někomu, s kým již mají romantický nebo citový vztah.

Fluidní

Popisuje lidi, jejichž sexuální orientace se v průběhu času mění nebo je neustále v pohybu.

Homosexuál

Označuje osoby, které sexuálně přitahují osoby se stejným nebo podobným pohlavím, jako je jejich vlastní.

Graysexuál

"Graysexualita" je termín, který používají lidé, kteří zřídkakdy pociťují sexuální přitažlivost.

Každá sexualita má svoji vlastní barevnou vlajku

Lesbička

Historicky nejpřesnější definice lesby je, že se nejedná o muže, a tento člověk je přitahován jinými osobami než muži. Někdy se však tento termín definuje také jako ženy, které zažívají přitažlivost k lidem stejného nebo podobného pohlaví.

Gay

U gaye je to stejné jako u lesbičky, akorát se vymění žena za muže.

Omnisexuál

V tomto případě se používá pro označení osob, které mají potenciál být přitahovány lidmi všech pohlaví.

Pansexuál

Je to označení pro lidi, kteří mohou pociťovat přitažlivost k jakékoli osobě bez ohledu na její pohlaví.

Queer

Souhrnný termín, který může použít někdo, kdo není heterosexuální, není allosexuální nebo není cisgender. Někdy ho používají lidé, kteří se nehodí do žádné jiné kategorie sexuální orientace.

Questioning

Je to dočasné označení pro někoho, kdo v současné době zkoumá svou sexualitu.

Tak názvosloví máme, ale rychle vás mohou napadnout další otázky...

Co když chci prozkoumat svou sexualitu, ale jsem ve vztahu?

Držíme palce, aby byl váš vztah šťastný, zdravý a naplňující. A pokud to tak je, máme pro vás dobré zprávy: Stále můžete bez obav prozkoumávat svou sexualitu a/nebo sexuální orientaci. To platí bez ohledu na to, zda jste v monogamním vztahu (což znamená, že jste jeden pro druhého tím jediným), nebo v otevřeném či polyamorním vztahu (můžete sexuálně, romanticky a/nebo citově zkoumat další lidi).

"Vaše sexuální orientace existuje a je platná bez ohledu na to, zda aktivně chodíte a spíte s pohlavím, které vás přitahuje, nebo se všemi pohlavími," říká Knizek. Jinými slovy, stále jste bisexuální, pokud spíte pouze s někým jiného pohlaví než jste sami, a stále můžete být lesbou, pokud v současné době chodíte s mužem. "Sexuální orientaci určuje sebeidentifikace, nikoliv současný nebo minulý vztah nebo sexuální historie," dodává.

Vaše sexualita není určena vaší sexuální historií, ani předchozími vztahy. Řídí se podle sebeidentifikace

Jak přesně mohu zkoumat svou sexualitu?

Chcete-li začít se zkoumáním své sexuality, Knizek doporučuje naplnit své sociální sítě lidmi napříč celým spektrem sexuality. "Tito vlivní lidé vám dají představu o tom, kým můžete být nebo jak by mohla vypadat vaše budoucnost," říká. Při procházení si tedy všímejte, ve kterých tvůrcích se vidíte.

Pokud jste spíše offline osoba, která nemá sociální sítě (v lásce), mohli byste se s respektem zařadit do queer prostoru. Například byste si mohli zajít na pivo do místního queer baru nebo si koupit knihu v knihkupectví, které vlastní queer lidé. Za zkoušku stojí také poslouchat LGBTQ podcasty.

Dále přemýšlejte, přemýšlejte a ještě jednou přemýšlejte. Knizek doporučuje strávit nějaký čas přemýšlením nebo dumáním nad otázkami, například těmito:

  • Kdo mě v mém životě nejvíce přitahuje?
  • Jakým způsobem chci zkoumat svou sexualitu?
  • Kde jsem se naučil povinné heterosexualitě?
  • Jaké označení (jaká označení) mi dělá dobře, když je vypouštím z úst?

A nezapomeňte, že můžete masturbovat! Pravidelná masturbace, která je definována jako jakákoli praktika sebeuspokojování, vám může pomoci pochopit, co a kdo vás vzrušuje. "Když se budete dotýkat sami sebe, fantazírujte o různých pohlavích a sledujte heterosexuální a queer (etické) porno, abyste zjistili, kdo vás nejvíce přitahuje," říká Knizek.

Musím se s tím ostatním svěřit?

Možná budete chtít někomu sdělit, že právě zkoumáte svou sexualitu, nebo že jste svou sexualitu zkoumali a rozhodli jste se pro nové označení. Nebo také nemusíte chtít. Ať tak, či onak, nemusíte dělat nic. "Je to osobní rozhodnutí," říká Knizek.

"Na jedné straně sdílení své sexuality s ostatními lidmi může být silným, nádherným a potvrzujícím zážitkem," říká. Na druhou stranu, pokud příjemce nereaguje na tuto zprávu s laskavostí, kterou si zasloužíte, může to být také děsivá zkušenost, která naruší vaši stabilitu.

Stewart navrhuje: "Pokud jste na někom závislí nebo pokud by vás coming out mohl ohrozit, zvažte výhody a důsledky sdílení této informace, abyste si zajistili osobní bezpečí." A pokud sdělení někomu vyústí ve svízelnou situaci, udělejte, co můžete, abyste se co nejdříve dostali do bezpečí. Možná dokonce zavolejte do jednoho z center služeb pro LGBTQ, kde vám pomohou a poradí.

Pár slov na závěr

Knizek zdůrazňuje, že ačkoli je mnoho lidí z objevování své sexuality nervózních, tento proces může být zábavný a naplňující. A kdo ví? Možná si cestou užijete skvělou sólo, partnerskou nebo vícepartnerskou noc - nebo si prostě najdete novou skupinu kamarádů.

Do prozkoumávání své sexuality můžete zahrnout i registraci na bezpečné online erotické seznamce.

[Lil]

Varování: Tyto stránky obsahují erotický chat, videa, fotky a jiné sexuálně explicitní materiály. Pro vstup na tyto stránky musíte být starší 18 let nebo 21 let, je-li to vyžadováno zákonem. Všechny modelové a modelky na těchto stránkách jsou starší 18 let. Virtuální kontakty možné.