Jedna z nejrozšířenějších seznamovacích stránek pro dospělé v ČR - erotická seznamka flirtkontakt.cz

Jak je ve vztahu doopravdy důležitý sex?

18.duben 2023
Jak je ve vztahu doopravdy důležitý sex?

Všichni jsme viděli rozchodové scény ve filmech a seriálech, které obsahují větu o tom, že pár už měsíce neměl sex. Proto si často vykládáme pokles sexuální frekvence jako první známku toho, že je ve vztahu něco špatně, a že pokud máme hodně sexu, náš vztah musí fungovat. Dá se to takhle jednoduše konstatovat?

Možná si říkáte, jak důležitý je vlastně sex ve vztahu. Jste odsouzeni k záhubě, když to neděláte tak často jako váš kamarád, který se v šatně v posilovně neustále chlubí svým milostným životem?

Odpověď zní: ne nutně.

Díky všemu od popkultury až po patriarchální představy o rozkoši máme tendenci považovat častý sex za poznávací znamení zdravého vztahu. "To není pravda," říká sexuální a vztahová terapeutka Rachel Wright. "Sexuální pudy se u jednotlivých lidí liší, což znamená, že lidé se mohou cítit uspokojeni při velmi rozdílné frekvenci sexuálních styků. Navíc pokud spadáte pod asexuály, možná po sexu vůbec netoužíte. Společnost se mylně domnívá, že každý je sexuální, což znamená, že prožívá sexuální touhu," dodává Wright.

A jak je to v reálu: Důležitost sexu ve vztahu závisí na tom, jak moc si sexu ceníte.

Jak důležitý je doopravdy sex ve vztahu?

Důsledný sex má několik zdravotních výhod. Podle Clevelandské kliniky je prokázáno, že sex zmírňuje stres, zlepšuje spánek a posiluje imunitní systém. Studie také ukázaly, že čím méně sexu máte, tím větší je pravděpodobnost, že se s partnerem rozejdete. Pokud však s partnerem nemáte sex 4 za noc, nepanikařte! Nemusí to nutně znamenat, že jste ztraceni.

Skutečnost je taková, že sex ve vztahu je tak důležitý, jak si sami řeknete. Čas na obavy nastává, když se objeví rozpor v tom, jak si vy a váš partner sexu ve vztahu ceníte. Přemýšlejte o sexu jako o jakékoli jiné společné hodnotě; pokud se jeden z partnerů opravdu chce jednou stát rodičem a druhý děti nechce, možná se k sobě nehodíte. Totéž platí pro sex: "Pokud ho někdo považuje za velmi důležitý a ten druhý za nedůležitý, budou mít problémy," říká Nicole Prause, doktorka medicíny, zakladatelka společnosti Liberos, která se zabývá sexuálními biotechnologiemi.

Proč je sex pro jednoho člověka důležitější než pro druhého?

Rozdíly v tom, jak páry hodnotí sex, mohou pramenit z řady faktorů - velkým z nich je libido. Podle Clevelandské kliniky mohou faktory, jako je duševní a fyzický zdravotní stav, věk, stres, léky a hormonální nerovnováha, ovlivnit to, jak moc toužíte po sexu. (Pokud vás trápí změny, které jste zaznamenali ve své sexuální touze, poraďte se se svým lékařem.)

Různé vzorce touhy mohou také vést k tomu, že někteří lidé chtějí sex častěji než jiní. Touha může být vyvolána vaším okolím nebo může vznikat náhodně. "Přibližně 75 % mužů zažívá tzv. spontánní touhu, což znamená, že mohou jen tak jít po ulici a najednou si říkají: 'Hmm, teď bych si to s někým rozdal'," říká Wright.

Víte, jak důležitý je sex ve vztahu?

Zbývajících 25 % zažívá takzvanou reaktivní nebo kontextovou touhu. To znamená, že určitý podnět způsobí skokový nárůst sexuální touhy. "Může to být, že je všechno nádobí umyté, nebo když jsou děti pryč, nebo když jste na dovolené," říká Wright. "Tyto věci pak vytvářejí kontext, v němž je možné myslet na sex."

Pro vaši informaci je důležité poznamenat, že studie, na které Wright odkazuje, se skládaly pouze z cisgenderových mužů, s výjimkou těch, kteří se identifikují jako LGBTQ+. Než bude možné dělat zobecňující závěry o významu různých typů touhy, je třeba provést inkluzivní výzkum v rámci různých sexualit. Chybí také studie týkající se těch, kteří se označují za asexuály, definované jako osoby s malou nebo žádnou sexuální přitažlivostí k ostatním nebo bez zájmu o sexuální aktivity.

Jak mám mluvit se svým partnerem o naší sexuální frekvenci?

"Pocit odloučení od partnera v souvislosti s vaším sexuálním životem se může stát každému. Klíčem je promluvit si o tom a vymyslet plán," říká Wright.

Nejprve zjistěte, v čem jste v souladu a v čem ne, pokud jde o to, jak často máte sex. Jestliže existují rozdíly v tom, co každý z vás považuje za "správné" množství sexu, zeptejte se sami sebe, odkud se bere představa o "správnosti". Opravdu toužíte po větším (nebo menším) množství sexu, nebo vás k tomu jen nutí společenský tlak?

Rozdíl v požadované sexuální frekvenci může být také způsoben souvislostmi. Možná je jeden člověk ranní ptáče, které má rádo ranní sex, a druhý je noční sova, která to ráda dělá před spaním.

Podle Wrighta stojí za to prozkoumat také typy touhy. Možná máte rádi nějakou úchylku, kterou váš partner nemá rád, nebo chce váš partner vyzkoušet něco, co vy nechcete.

"Jakmile zjistíte nesoulad, promluvte si o tom, jak se kvůli němu cítíte, a hledejte řešení, která pomohou uspokojit všechny," říká Wright. Pokud má váš partner nižší libido a nechce mít sex tak často jako vy, Jste s tím v pohodě? Pokud ne, pomohlo by vám více masturbovat? Pokud ano, nevadí to vašemu partnerovi? Jak vám může pomoci cítit se spokojeně, aniž by se toho nutně musel účastnit? Takové otázky si můžete klást a odpovídat na ně společně.

Udržujte otevřenou komunikační linku, abyste zůstali ve spojení se svým partnerem, pokud jde o váš sexuální život. Nezapomeňte také, že úroveň touhy se v průběhu jednotlivých fází života mění, takže je důležité v těchto rozhovorech časem pokračovat.

Zkuste se také partnera zeptat, jestli by nepomohlo sex trochu okořenit. Co třeba vyzkoušet nějakou erotickou pomůcku?

[Lil]

Varování: Tyto stránky obsahují erotický chat, videa, fotky a jiné sexuálně explicitní materiály. Pro vstup na tyto stránky musíte být starší 18 let nebo 21 let, je-li to vyžadováno zákonem. Všechny modelové a modelky na těchto stránkách jsou starší 18 let. Virtuální kontakty možné.