Jedna z nejrozšířenějších seznamovacích stránek pro dospělé v ČR - erotická seznamka flirtkontakt.cz

Jak dlouho bez sexu ve vztahu je moc dlouho?

28.únor 2023
Jak dlouho bez sexu ve vztahu je moc dlouho?

Co když se postupně začne sex z vašeho milostného života vytrácet? Je na čase panikařit a přemýšlet o rozchodu? Určitě ne. Podívejte se, jak dlouhá doba bez sexu je ještě "normální" a co byste měli dělat, když s partnerem nemáte intimní styk.

Ať už jste seriál skutečně viděli, nebo jste o něm jen viděli množství memů, jistě víte, že jedním z nejdiskutovanějších televizních momentů roku 2022 byla 2. série Bílého lotosu. A i když se v seriálu diskutovalo hlavně o zápletce s tajemnou vraždou nebo o katastrofální dovolené pro páry, velkým aspektem oblíbeného televizního seriálu byla ubývající sexuální chemie mezi manželským párem Harper (Aubrey Plaza) a Ethanem (Will Sharpe), což vyvolalo otázku: Jak dlouho je ve vztahu MOC DLOUHO bez sexu?

Pro rychlé osvěžení děje je v průběhu seriálu jasné, že Ethan ztratil velkou část své přitažlivosti pro dlouholetou partnerku Harper a raději sleduje pornografii a tajně masturbuje, než aby se intimně věnoval jí, což v Harper vyvolává pocit nejistoty a zrady. A i když všichni vidíme, že ve fiktivním světě Bílého lotosu jde o ošemetný, vícerozměrný problém, potýká se s ním mnoho lidí i ve skutečném životě - ať už jde jen o to, že dlouhodobý vztah utlumuje touhu, každodenní stres poškozuje partnerovo libido, nebo je to dokonce známka toho, že jde o širší problém.

Abyste se dozvěděli více o tom, co pro vás a vašeho partnera může znamenat méně častý sex a co s tím dělat, oslovil magazín Cosmpolitan Marianne Johnson, vztahovou terapeutku a zakladatelku skupinové praxe The Thought House Partnership.

Jak dlouho může být vztah bez sexu?

Je důležité mít na paměti, že různé páry mají různý sexuální život a nebudou mít přirozeně sex se stejnou frekvencí. Přesto vám může pomoci mít představu o tom, jak může vypadat "průměrný" sexuální život v páru. Pokud hledáte odpovědi na tuto otázku, můžete se podívat na výzkum publikovaný v časopise The Archives of Sexual Behaviour, který naznačil, že americké páry mají sex v průměru přibližně jednou týdně.

Klíčem k tomu, jak se ve vztahu vypořádat s obdobím sexuální pauzy, však není posuzovat svůj sexuální život ve srovnání s ostatními, ale podívat se, zda váš sexuální život není neobvyklý ve srovnání s rytmem, který jste si s partnerem dříve zavedli. A ani v takovém případě to nemusí nutně znamenat, že je ve vztahu něco "špatně" - jde jen o to, abyste byli k sobě a k partnerovi upřímní a věděli, jak se kvůli tomu cítíte.

"Neexistuje žádné pravidlo, jaká doba bez sexu je pro vztah příliš dlouhá. Existuje spousta různých způsobů, jak k sobě lidé mohou být šťastně připoutáni způsobem, který jim vyhovuje. Některé páry nemají sex vůbec a uvádí, že jsou s tím oba partneři naprosto spokojení," vysvětluje vztahová terapeutka Marianne Johnson.

Pokud vás však trápí, že sex je stále méně častý, možná byste o tom měli začít mluvit raději dříve než později. "Pokud jste v partnerském vztahu, kde sexu ubývá, a o sexu se mluví málo nebo vůbec, může vám být opravdu trapné toto téma vytahovat, a čím déle to necháváte být, tím obtížnější to může být," dodává Johnson.

Jak mluvit s partnerem o sexuálním životě

Mluvit o sexu (nebo jeho nedostatku) s partnerem může být trochu trapné i pro ty nejpozitivnější z nás - ale opravdu nemusí. Když se připravujete na nadhození tohoto tématu, může vám pomoci, když rozhovor přetvoříte na příležitost naslouchat a být vyslechnut a dát partnerovi také tento prostor.

Komunikace je klíčová, nebojte se mluvit s partnerem o svém sexuálním životě

Nejdůležitější je nepředstírat, že situace neexistuje - pokud jste si jí všimli vy, váš partner možná také. "Možná to bude chtít trochu odvahy, abyste o tom začali mluvit, ale pokud si s tím děláte starosti, je velká pravděpodobnost, že váš partner o tom přemýšlí také, zejména pokud to dříve bylo zdrojem potěšení mezi vámi oběma," vysvětluje Johnson.

Pokud jde o samotný rozhovor, nestavte si ho v hlavě - nechte ho jednoduše plynout. "Způsob zahájení rozhovoru závisí na páru a jeho okolnostech, ale může být užitečné klidně a bez obhajoby uvést, co se mezi vámi změnilo, ať už se jedná o nižší frekvenci sexu nebo žádný sex, a pak se zeptat, jak to cítí váš partner," říká Johnsonová. "Obecně chceme cítit, že nás partner chápe a přijímá, takže možnost prostě si promluvit a naslouchat je opravdu cenná."

Pokud se rozhovory o nedostatku sexu ve vztahu ukazují jako nepříjemné, bolestivé nebo neproduktivní, mohlo by pomoci kontaktovat odborníka a rozkrýt situaci s párovým terapeutem.

Možné důvody, proč s partnerem máte méně sexu

Může být snadné internalizovat si pocity nejistoty, pokud se nám zdá, že nás partner přitahuje méně než dříve, nebo se naopak cítit provinile, pokud prostě nemáme ve vztahu na intimnosti příliš náladu. I když jsou tyto emoce pochopitelné, může být užitečné zaujmout neutrálnější postoj. Koneckonců, naše sexuální touhy se s časem a okolnostmi mění.

"I když někteří lidé o sobě řeknou, že jsou mnohem více sexuálně nabití než jiní, naše libido není pevně daná věc," říká Johnson. "U většiny z nás se bude posouvat a měnit v závislosti na obrovském množství různých vlivů v průběhu celého života."

Místo toho, abyste se cítili bezmocní tváří v tvář kolísavé sexuální touze, možná byste se měli prakticky zamyslet nad vším, co ve vašem životě mohlo k těmto změnám přispět. "Pokud jste zaznamenali změnu ve svém sexuálním životě, zamyslete se nad tím, zda v poslední době nedošlo k nějakým událostem, které by mohly ovlivnit vaše nebo partnerovo libido," vysvětluje Johnson. "Může jít buď o něco vnějšího, jako je stres v práci, ztráta, porod nebo jiná velká změna, nebo o něco více vnitřního, jako jsou hormonální změny, léky nebo problémy s duševním zdravím."

Je také třeba zdůraznit, že zde skutečně může hrát roli nerovnost pohlaví. Nedávná studie publikovaná v roce 2022 v časopise The Archives of Sexual Behaviour tvrdí, že nerovná dělba práce v heterosexuálních vztazích, kdy na ženy často připadá nepřiměřeně velká část úkolů spojených s péčí o děti, plánováním, vařením a úklidem, může přispívat k pocitům stresu a nespravedlnosti, které mohou snižovat libido partnerky.

Jak mít ve vztahu více sexu

Takže jste si problém přiznali, vyříkali si ho a nyní chcete vrátit váš sexuální život do stavu, kdy budou uspokojeny potřeby všech. Bohužel nemůžete jen tak lusknout prsty a očekávat, že se vše změní k lepšímu - je to proveditelné, ale možná bude zapotřebí práce a hlubšího zamyšlení.

Navraťte svému sexuálnímu životu jiskru

Jako první opatření se zbavte představy, že sex musí být naprosto spontánní smršť. Je čas začít myslet prakticky. "Pokud jde o sex, může se u vás v mysli objevit ne zrovna nápomocná představa, že musí být spontánní, jinak je nějak méně vzrušující," říká Johnson.

Můžete se s partnerem rozhodnout pro ideální čas, kdy budete mít intimní vztah, a naplánovat si ho směrem k tomuto datu. Spíše než abyste to považovali za zbytečné plánování, zkuste to pojmout jako způsob, jak do vašeho sexuálního života vnést více očekávání. "Pokud chcete, aby se stalo něco dobrého, dejte tomu přednost a užijte si čekání, stejně jako když plánujete uvařit chutné jídlo nebo se objednat na masáž."

Pokud hrají roli problémy s erekcí, vaginální bolesti nebo jiné obavy, heterosexuální páry by možná měly rozšířit svou definici toho, co sex znamená, a místo toho upřednostnit věci, jako je předehra, orální sex nebo vášnivé líbání. "Může být užitečné přemýšlet o sexu méně heteronormativním způsobem 'sex rovná se penetrace'. Mohou existovat i jiné způsoby sexuální intimity, které vám oběma budou možná vyhovovat lépe."

Pokud je nedostatek sexuální intimity dlouhodobějším problémem, který se ukazuje jako obtížně řešitelný, nebo pokud je způsoben trvalejší sexuální neslučitelností, možná by stálo za to prozkoumat možnosti, jako je otevření vztahu tak, aby každý z partnerů mohl usilovat o samostatné sexuální spojení. Takové předefinování partnerského vztahu je však zásadním krokem a bude vyžadovat vážné zamyšlení, výzkum, komunikaci a úsilí.

"Některé páry mohou diskutovat o otevření svého vztahu, pokud je jejich libido velmi nesourodé - ačkoli páry v konsenzuálně nemonogamních vztazích často volí tento model z velmi odlišných důvodů," říká Johnson. "Pokud máte pocit, že by to pro vás mohla být jedna z možností, je užitečné si o nemonogamii udělat dostatečný průzkum, abyste si byli jisti, že je to pro vás oba správné rozhodnutí."

Stojí za to se kvůli tomu rozejít?

Pokud jste se dostali až sem, možná hledáte odpověď na jednu velmi konkrétní otázku: Měli bychom se s partnerem rozejít, když už spolu nespíme?

Odpověď na tuto otázku není jednoduchá a závisí na tom, jaké jsou vaše vlastní přání a potřeby - a na tom, jak je váš partner ochoten komunikovat a vyjít vám vstříc.

Jak říká Johnson: "Neexistuje žádné pevné pravidlo, kdy by nedostatek sexuální intimity mohl vést k rozchodu, ale pokud se situace změnila a váš partner popírá, že by byl nějaký problém, nebo o něm není ochoten mluvit, pak můžete mít pocit, že nemáte moc na výběr, pokud je to něco, co ve vašem vztahu cítíte jako zásadní."

Rozhodnutí je nakonec na vás - a na nikom jiném.

Toužíte po sexu? Tak šup na erotickou seznamku!

[Lil]

Varování: Tyto stránky obsahují erotický chat, videa, fotky a jiné sexuálně explicitní materiály. Pro vstup na tyto stránky musíte být starší 18 let nebo 21 let, je-li to vyžadováno zákonem. Všechny modelové a modelky na těchto stránkách jsou starší 18 let. Virtuální kontakty možné.