Jedna z nejrozšířenějších seznamovacích stránek pro dospělé v ČR - erotická seznamka flirtkontakt.cz

Dildo: erotická hračka stará 30 tisíc let

7.prosinec 2021
Dildo: erotická hračka stará 30 tisíc let

I když je zábava vytáhnout v ložnici téměř všestranný vibrátor nebo jinou složitou erotickou hračku, stále milujeme jednu osvědčenou a oblíbenou: obyčejné dildo. Dildo může používat každý a nemusí to být ani s partnerem. Pohlaví, sexuální orientace ani genitálie nemají žádný vliv na to, kdo může dildo používat. Je to zkrátka erotická hračka pro všechny lidi! Jaká je jeho historie?

Aby bylo jasno, dildo nemusí představovat penis. "Je to falický předmět, který slouží k simulaci penetrace a který lze použít při sólo hrátkách nebo s partnerem," říká Kenneth Play, mezinárodní sexuální pedagog, sex hacker a tvůrce série Sex Hacker Pro.

Jen několik (z mnoha!) způsobů, jak můžete dildo použít: zasunout ho do vulvy nebo análu během orálního sexu, nechat se jím přirážet od partnera, zasunout dildo do partnerových úst pro sexy BDSM hrátky, použít k hrátkám se sebou samým, stimulace prostaty během masturbace... Existují ruční varianty, dilda, která se přisávají k podlaze nebo ke zdi, a připínací dilda různých velikostí a tvarů. Existují dokonce dilda vyrobená tak, aby vypadala jako chapadla mimozemšťanů a chobotnic.

Od dild vyráběných v dávných dobách jsme ušli dlouhou cestu. Je snadné považovat za samozřejmost množství možností, které jsou dnes k dispozici, zatímco před 30 000 lety lidé používali to, co měli po ruce. Ikonická sexuální hračka nejen stovky, ale tisíce let. Jak vlastně dildo vzniklo?

Fascinující historie dilda

Pradávná historie

Jedny z prvních dild, které lidé našli, existovaly již před 30 000 lety. Tedy pokud víme. Archeologové našli 28 000 let starý kamenný předmět vypadající jako penis, o němž předpokládají, že byl používán k sexuálním účelům a k "tesání křemene" (což znamená bouchání dvěma kameny o sebe za účelem výroby nástrojů).

Hallie Lieberman, historička a autorka knihy Buzz: A Stimulating History of the Sex Toy, říká, že vzhledem k tomu, že neexistuje způsob, jak potvrdit jeho použití, musí archeologové připustit určité pochybnosti, zda nalezený předmět nebyl používán k jinému účelu, například k broušení oštěpů. Lieberman si je však jistá tím, co našli.

"Neexistuje žádný důvod, proč bychom si měli brousit oštěpy pomocí dilda," říká Lieberman. "To v 21. století neděláme. Proč bychom to tedy měli dělat předtím?"

Dokud lidé existují, chceme si to rozdávat všemi různými způsoby (ať už s hračkami, nebo bez nich). Existují dokonce i staroegyptská umění, která zobrazují lidi, jak souloží. Ale badatelé jako Lieberman museli dlouho a usilovně hledat fyzické nebo písemné důkazy o erotických hračkách, protože stejně jako dnes bylo mluvení o sexu považováno za neslušné. Erotické hračky se často schovávaly ze strachu z ponížení a Kate Lister, badatelka a autorka knihy A Curious History of Sex, říká, že se dokonce uchovávaly na důmyslných místech, například v Japonsku 18. století v sedadle křesla.

V dávných dobách se dilda vyráběli z toho, co lidé měli po ruce, to zahrnovalo i dřevo

"Sex byl pro některé lidi považován za velmi ostudný a byl poměrně silně omezován," říká Lister.

Starověké Řecko

Přesto různé kultury po celém světě vytvořily erotické hračky pro náboženství a potěšení. Například ve starověkém Řecku našli archeologové kresby žen nesoucích košíky s dildy. Dilda byla dokonce zmiňována v jejich divadelních hrách. V Aristofanově komedii Lysistrata se skupina žen rozhodne vyhlásit sexuální stávku ve snaze ukončit peloponéskou válku a diskutuje o používání dild během období, kdy neměly muže kvůli válce "k dispozici". Pro vaši informaci, podle Lieberman se dilda ve starověkém Řecku někdy vyráběla z kůže a používala se s lubrikantem z olivového oleje.

A až do dnešních dnů se podle Lieberman dilda vyráběla z nejrůznějších materiálů, včetně dřeva, naplavenin, slonoviny a skla. Dokonce i z chleba - alespoň jako vtip. Podle Lister existuje starořecká komedie o ženách, které jsou tak zoufalé, že si vyrábějí chlebová dilda. Druhy materiálů používaných na výrobu dild závisely na tom, co bylo dostupné v místě, kde lidé žili, a také na jejich ekonomickém a společenském postavení.

Nepovažujte je však všechny za levné hračky vyrobené z čehokoli, co lidé našli. "Když se podíváte na některé z těch, které se zachovaly, jsou opravdu zdobené. A musely stát spoustu peněz," říká Lister. "Nejsou to levné hračky. Lidé skutečně někam zašli, aby si vyžádali jejich výrobu, vyrobili je specializovaní řemeslníci a byly uchovávány na nějakém velmi speciálním místě."

Některé z nejlepších erotických hraček vyrobených v minulosti vypadaly stejně propracovaně a kvalitně jako ty, které používáme dnes. "Měly erekční kroužky a dilda. Není to nic nového pod sluncem," říká Lister.

Ve francouzské sexuální příručce vydané v 17. století se píše, že dilda se vyráběla dutá a plnila se tekutinami, například teplým mlékem, aby se simulovala ejakulace. Geniální.

Dilda moderní doby

S postupem času se zvyšovala i dostupnost kvalitních erotických hraček pro ty, kteří je chtěli nebo potřebovali.

Lieberman říká, že v 19. století se dilda (stejně jako anální kolíky) inzerovala v pochybných časopisech spolu se zmínkami o hazardních hrách a dalších zavrženíhodných činech. Říkalo se jim "protetické nástavce na penis" a používaly se při poruchách erekce desítky let před Viagrou. Pokud se vám nepostavil, mohli jste si penis vložit do dutého předmětu falického tvaru, který vám pomohl. V podstatě se jedná o ranou verzi návleku na penis. Anální kolíky se zase prodávaly jako léky na zácpu.

Zpočátku moderní doby byla dilda replikami penisu

Před 50. a 60. léty 20. století byl sex zcela soukromou záležitostí a v populárních médiích a na veřejných prostranstvích se o něm mluvilo převážně eufemismy a narážkami. Nenechte se mýlit: lidé měli sex, ale to neznamenalo, že se o něm mluvilo. "Většina dild, která se v té době prodávaly, se prodávala v lékařském provedení, které nevypadalo jako to, které můžete vidět dnes," říká Lieberman. "Ta, která takto vypadala, podléhala trestnímu stíhání."

Trvalo dlouho, než se sexuální hračky staly v USA snadněji dostupnými kvůli zákonům o obscénnosti. Jedním z takových zákonů byl Comstockův zákon z roku 1873, který zakazoval zasílání "obscénních" nebo "nemorálních" publikací či jiných materiálů poštou. To omezovalo nejen prodej vibrátorů, ale také antikoncepčních prostředků a nástrojů týkajících se potratů. Dodnes nebyl zákon zrušen, ale rozšířen a dále definován, takže prostředky jako antikoncepce již nejsou stíhány.

Pro dilda, která se více podobala tomu, co preferují moderní spotřebitelé, musíme přeskočit blíže k současnosti. Podle Lieberman si americký břichomluvec Ted Marche v polovině 60. let 20. století uvědomil, že gumový materiál pro jeho panenky by se dal použít i pro některé méně rodinné hračky. Do svého nového podniku zapojil celou svou rodinu a vyrobil dilda o velikosti od pěti do devíti palců, a to jak v duté, tak v připínací podobě.

Nebyly to však jen tvary a velikosti, které Marcheho jméno zapsaly do historie. Důkladně také zkoumal a zjišťoval, jakou barvu dilda ženy preferují. V minulosti se dilda vyráběla v "tělové barvě", což znamenalo narůžovělý odstín, který měl odrážet bílou pleť. Nakonec jeho subjekty preferovaly spíše světle oranžovou barvu, která příliš nepřipomínala lidskou, ale přesto byla příjemná. Marcheho vynalézavost přivedla výrobce o krok blíže k široké škále dnes masově vyráběných vibrátorů. Byl tu však problém. Marche byl stále muž - běloch, který vytvářel erotické hračky určené ženám.

"Když muži vytvářejí dilda, myslí si, že ženy chtějí jejich penis. A když máme bílé muže, kteří vytvářejí dilda, myslí si, že čím blíže penisu bílého muže, tím lépe. To je jejich modus operandi. To je to, co si myslí, že ženy chtějí. Realističtější žíly, koule. V archivech vidíte všechna dilda s umělým ochlupením," říká Lieberman.

Dilda bez penisů

Naštěstí ve stejné době přišel rozmanitější pokrok v oblasti dild, říká Lieberman, která o této fascinující historii napsala článek. V roce 1965 sedmatřicetiletý Gosnell Duncan svařoval ve svém sklepě nákladní plochu auta, když na něj vozidlo spadlo. Duncan přežil, ale stal se paraplegikem a nebyl schopen erekce. Na konferenci o zdravotně postižených v roce 1971 Duncan slyšel řečníky, kteří hovořili o svých problémech se sexem. Zeptal se tedy lidí na konferenci, zda by byli ochotní používat dildo. Odpověď zněla ano. Odtud se rozhodl vylepšit již existující dilda ve prospěch lidí s postižením.

Dnes se dilda vyrábějí v různých tvarech a z různých materiálů bezpečných pro zavádění do těla

Mnoho vibrátorů prodávaných v 60. a 70. letech bylo vyrobeno z dráždivých materiálů nebo z gumy, která nebyla příliš odolná vůči teplu. Po konferenci Duncan kontaktoval společnost General Electric, která v té době vyráběla silikon. Spojila ho se svým chemikem, který s Duncanem pracoval devět měsíců, dokud nevyvinuli vzorec bezpečný pro zavádění do těla člověka.

Jeho dalším krokem bylo získat veřejné mínění o silikonových dildech. V 70. letech 20. století byla dilda předmětem sporu ve feministickém hnutí, protože se jednalo o předměty vytvořené podle vzoru mužů, a proto jejich používání znamenalo pro některé ženy podporu patriarchátu. Navíc stále existovalo stigma kolem masturbace, zejména pro ženy, a to i díky tehdejšímu hnutí "Free Love".

Duncan se rozhodl navštívit Eve's Garden, první národní feministický obchod s erotickými hračkami. Majitelka Dell Williams provedla ve svém obchodě průzkum mezi zákazníky a Duncanovi prozradila, že většina žen nechce hyperrealistické penisy. Místo toho chtěly dilda, která byla mnohem subtilnější. Na základě svého průzkumu Duncan vytvořil "Venus" (Venuše), dildo, které se dodávalo v bledě růžové nebo hnědé barvě a vypadalo méně jako penis a spíše jako jednoduchá, ale účinná erotická hračka. A to nejen usnadnilo prodej všem, kteří chtějí používat dilda, ale také usnadnilo prodej v obchodech.

"Jedním ze skutečných znaků pokroku je, že v obchodech CVS, Walgreens a Walmart byly k dostání erotické hračky," říká Lieberman. "Zajímavé ale je, že neměly erotické hračky ve tvaru penisu, které mají žalud, žíly a podobně."

Desítky let od Duncana i Marchese se vibrátory staly variabilnějšími a přizpůsobivějšími. A stigma kolem sexuálních pomůcek se postupem času také pomalu zmenšuje. A to znamená snadnější přístup k erotickým hračkám a možnost mít ještě lepší sex.

[Lil]

Varování: Tyto stránky obsahují erotický chat, videa, fotky a jiné sexuálně explicitní materiály. Pro vstup na tyto stránky musíte být starší 18 let nebo 21 let, je-li to vyžadováno zákonem. Všechny modelové a modelky na těchto stránkách jsou starší 18 let. Virtuální kontakty možné.