Jedna z nejrozšířenějších seznamovacích stránek pro dospělé v ČR - erotická seznamka flirtkontakt.cz

Co znamená být genderfluid nebo nebinární osobou?

24.červenec 2017
Co znamená být genderfluid nebo nebinární osobou?

Co si představíte, když slyšíte nebo si přečtete výraz nebinární? Něco, co je mimo normu či dokonce neobvyklé? Možná něco cizího? V dnešním článku se dozvíte, kdo jsou tito lidé a co pro ně znamená, že jsou takoví, jací jsou.

V komunitě LGBTQA+ se slovo nebinární (často také slovo genderqueer) používá jako obecný termín pro genderové identity, které jsou mimo hranice binárního systému pohlaví. Jejich identita tedy není výlučně mužská nebo ženská.

Některé transgender osoby se identifikují jako nebinární a někteří ne. Někteří lidé sami sebe označují jako genderqueer, genderfluid nebo nebinární. Někteří mohou také mít identitu několika pohlaví souběžně a identifikují se jako pan-, bi- nebo tri-gender. Někteří se také mohou označit za agender či genderless. Někteří odmítají si dát nějakou nálepku na svou genderovou identitu.

Co vůbec všechny tyto pojmy znamenají?

Genderfluid

Osoby, které se identifikují jako genderfluid se pohybují mezi pohlavími nebo mají kolísavou genderovou identitu. Preferují zůstat flexibilní vůči genderové identitě, než aby se hlásily k jednotlivému pohlaví. 

Pan-, bi-, tri-gender

Tyto osoby mají více než jedno pohlaví.

Agender

Tito lidé se považují za bezpohlavní nebo bez genderové identity. Nemusí se nutně považovat za transgender. Agender lidé nemají specificky daná zájmena. 

Transgender

Transgender jsou lidé, kteří mají genderovou identitu odlišnou od svého pohlaví. Tito lidé mohou upravovat svá těla, aby byli blíže své genderové identitě. Mohou si nechat své tělo upravit pomocí hormonů i plastické operace. Pokud podstoupí operaci, nazývají se transsexuálové.

Zkušenosti jedné genderfluid nebinární osoby

Následující část článku bude popsaná z pohledu oné nebinární osoby.

Nebinární hledá další nebinární

Ve světě, který pevně požaduje jednostranné binární zastoupení dokonce i novorozenců, existující mimo tyto předem určené prostory, je přesně tohle, co dělá život tak frustrující a nebezpečný. Queer osoby, které k sobě navzájem tíhnou, často spojují společné zájmy a zážitky, ať už jsou pozitivní nebo negativní. To samé platí i pro přátelství, které jsem si vytvořil se svými queer přáteli.

Internet může být skvělým zdrojem pro queer osobu, která nemá žádný vlastní kruh podobně smýšlejících kamarádů. Ale stejně jako cokoliv jiného v tomto světě, může být internet také nebezpečný.

Dva z mých tří nejbližších přátel jsem původně našel prostřednictvím internetu. Měl jsem to štěstí, že jsem získal úžasné queer kamarády, kteří mi docela hodně pomohli stát se tím, kým jsem. Ale nebezpečí při používání internetu je stále přítomné a hledání dalších podobně smýšlejících osob může být obtížné, když musíte překonat například duševní onemocnění a sociální úzkost.

A skutečnost spočívá v tom, že v mém převládajícím kruhu queer přátel existuje velké procento těch, kteří přežili sexuální útok.

Androgynie kombinuje mužské a ženské charakteristiky

Změna kultury

Svět, v němž žijeme, se neúnavně snaží donutit nás dodržovat své genderové role. Věci jako oděvy, holící strojky, apod. se rozdělují podle pohlaví, což lidi rozděluje ještě víc. Neexistují žádné skutečné rozdíly mezi dámskými a pánskými výrobky, a přesto je stále možné výrobky prodávat s tímto rozdílem.

Některé děti, které se narodily jako hermafrodité, projdou několika operacemi kvůli zachování názorů společnosti na pohlaví, ještě když jsou nemluvňata.

Pochybnosti o pohlaví bývají často odsuzovány.

Děti bývají napomínány, pokud si hrají s hračkami nebo projevují zájem o oděvy, které nejsou určené pro jejich pohlaví.

Ale kolektivně máme hlas. Společnosti naslouchají, když proti tomu mluví dostatek lidí.

Věci jako oblečení, make-up, holicí strojky a deodoranty by neměli být rozdělovány na pánské a dámské. Kromě požádání společností o změnu svých zásad, můžeme změnit způsob, jakým diskutujeme o pohlaví v našich osobních vztazích, a také zapracovat na ukončení zbytečného stigma vůči těm, kteří neodpovídají normě.

Lidé, kteří se identifikují jako muži, by měli mít možnost nosit make-up, šaty a sukně, aniž by byli kritizováni. Androgynie (kombinace mužských a ženských charakteristik, které se nachází v módě, genderové identitě, sexuální identitě nebo sexuálním životním stylu) by neměla být definována štíhlými bílými jedinci s plochými hruděmi a krátkými vlasy. A lidé by měli být schopni se bez strachu oblékat a chovat tak, jak se skutečně cítí.

Rozdílné identity

Spousta jednotlivců může definovat svou genderovou identitu jednoduše jako nebinární. Já i moji nejlepší přátelé se identifikujeme jako nebinární, ale naše individuální identity jsou jiné. Například můj kamarád za poslední destiletí Saša se vždy označoval jako agender, ale prošel si obdobím přijímání různých zájmen. Můj další nejlepší kamarád Kája se jednoduše označuje jako nebinární a přijímá všechna zájmena. Já sám jsem se vždy cítil jako nebinární, ale až později v životě jsem teprve měl přístup k této terminologii. V současné době se identifikuji jako genderfluid a nebinární a má preferovaná zájmena jsou genderově neutrální.

Faktem je, že pohlaví a sexualita se neustále vyvíjejí a queer osoby se mohou časem cítit jinak. Zájmena a identita se mohou měnit, stejné to může být se sexuální orientací a preferencí. To nejdůležitější, co můžeme jako společnost udělat, je rozpoznávání těch, kteří jsou nebinární a jednat s nimi s respektem.

Nepleťte si genderovou identitu a sexuální orientaci. Nebinární osoby mohou být přitahovány muži i ženami.

[rox]

Zdroj: http://www.yourtango.com

Varování: Tyto stránky obsahují erotický chat, videa, fotky a jiné sexuálně explicitní materiály. Pro vstup na tyto stránky musíte být starší 18 let nebo 21 let, je-li to vyžadováno zákonem. Všechny modelové a modelky na těchto stránkách jsou starší 18 let. Virtuální kontakty možné.