Jedna z nejrozšířenějších seznamovacích stránek pro dospělé v ČR - erotická seznamka flirtkontakt.cz

Co je to demisexualita? Jsem demisexuál?

6.listopad 2017
Co je to demisexualita? Jsem demisexuál?

Lidé si asi říkají, že škatulek není nikdy dost, a proto vám dnes přiblížíme další jednu z nich. Nazývá se demisexualita a vše o této sexuální škatulce najdete v tomto článku.

Se všemi různými druhy sexuality je to pěkně zapeklité. Vytvářejí se neustále nové a nové škatulky. Ne proto, že by se rodili lidé s jinými sexualitami, ale proto, že každý chce někam patřit, což je úplně běžná lidská vlastnost. Již od mala chceme patřit do nějaké party kamarádů, chceme někam zapadnout a stejně to je i během celého života. 

Abychom to ale uvedli na pravou míru - demisexualita není nějaká nová škatulka, která by se vymyslela včera. Pěkných pár let již toto slovo figuruje v podvědomí lidí zabývajících se o různé typy sexuality (zhruba od roku 2008), ale jak už to tak bývá, do Čech se dostane všechno až s velkým zpožděním. A i teď, když se kohokoliv zeptáte, uměl by vám vůbec někdo odpovědět, jaký je demisexuál? Čím se vyznačuje? Když si přečtete tento článek, můžete se mezi lidi, kteří by o demisexualitě něco věděli, zařadit. Nebo můžete také najít sami sebe, protože postupným zkoumáním můžete přijít na to, že ten článek je vlastně o vás. Pojďte si tedy rozšířit obzory a dozvědět se o demisexualitě něco více.

Kam se řadí demisexualita?

Demisexualita spadá pod tzv. gray/grey asexualitu (neboli gray-sexualitu), která nemá mimochodem nic společného s 50 odstíny šedi, ani Christianem Grayem. Lidé, kteří se do gray asexuality řadí, se sami nazývají gray A, gray ace nebo grace. Gray asexualita znázorňuje spektrum mezi asexualitou a sexualitou. Ne každý je nutně asexuál nebo člověk s "klasickou" sexualitou. Pod gray sexualitou se dále řadí pojmy jako demisexuál, semisexuál, asexual-ish a sexual-ish. Pokud vás zajímá více informací k asexualitě, přečtěte si následující z našich článků: Asexualita.

Spektrum gray asexuality většinou zahrnuje jedince, kteří zažívají sexuální přitažlivost velmi zřídka, pouze za určitých podmínek, nebo takové intenzity, že je ignorovatelná. Na demisexualitu sedí především vyjádření "za určitých podmínek". Proč? Dozvíte se v zápětí.

Jak se demisexualita vyznačuje?

Demisexuál je osoba, která nezažije sexuální přitažlivost, dokud s někým nevytvoří silné emocionální spojení. Většinou se sice omezuje čistě na romantické vztahy, ale nemusí to tak nutně být. Demi znamená něco napůl a demisexuál se často cítí jako na půl cesty mezi asexuálem a sexuálem. Nicméně tento termín neznamená, že demisexuální lidé mají neúplnou nebo poloviční sexualitu, ani to neznamená, že sexuální přitažlivost bez emocionálního spojení je nutná pro úplnou sexualitu. 

Obecně platí, že demisexuálové nejsou sexuálně přitahováni nikým jakéhokoliv pohlaví. Pokud je však demisexuál citově spojen s někým jiným (ať už se jedná o romantickou lásku nebo hluboké přátelství), pocítí sexuální přitažlivost a touhu, ale pouze vůči konkrétnímu partnerovi nebo partnerům. Když člověk popisuje sexuálovi demisexuála, může mít sexuál dojem, že se pro lidi je demisexualita spíše podivuhodnou volbou, než že by se tak narodili. Demisexuálové se ale jen tak nerozhodli abstinovat od sexu, ale zkrátka postrádají sexuální přitažlivost, dokud si nevytvoří s někým blízký vztah.

Podle jednoho hypotetického modelu demisexuál nezažívá primární sexuální přitažlivost, ale sekundární. Mezi primární se v tomto případě řadí vnější vlastnosti, především vzhled, oblečení a osobnost daného člověka. Sekundární sexuální přitažlivost vyplývá z vazby, obvykle romantické, ze stavu nebo z toho, jak si jsou dva ve vztahu blízcí. Přestože faktory, jako jsou vzhled a osobnost, neovlivňují u demisexuálů primární sexuální přitažlivost (jelikož nemají primární sexuální přitažlivost), takové faktory mohou ovlivnit romantickou přitažlivost stejně jako u jakékoliv jiné orientace.

Důležité je citové pouto

Jste demisexuál?

Sedí výše zmíněný popis na vás? Nebo potřebujete ještě trochu navést? Pokud zjišťujete, že jste demisexuál, rozhodně nemusíte zoufat, nejedná se o nic špatného. Nicméně demisexualita může pro některé lidi ztěžovat vytváření romantických nebo sexuálních vztahů. Na první pohled to vypadá, že chtějí být pouze přátelé, což sice v první řadě chtějí, ale ostatním to dává jakýsi signál, že z toho nic víc nebude, pouze přátelství. Pro demisexuály je to přesně naopak. Rozhodně být demisexuál neznamená, že byste neměli rádi sex! Jen tam jsou jiné podmínky. Někteří lidé se také mylně domnívají, že demisexuálové jsou lidé, kteří nechtějí sex před svatbou. 

Demisexualita je odlišná pro různé lidi z několika důvodů, z nichž první je především to, že definice "emoční vazby" se u všech lidí liší. Dalším důvodem, proč je demisexualita u každého odlišná, je to, že lidé v komunitách asexuálního spektra často mění tyto škatulky po celý život a prolínání orientací a identit je celkem běžné. Demisexuálové mohou mít libovolnou romantickou orientaci, včetně aromantických (romantické přitažlivost k žádnému pohlaví), gray-aromantických (oblast mezi aromantickými a romantickými přitažlivostmi), demiromantických (necítí se romantickou přitažlivost, dokud se nevytvoří emoční vazba). Také mohou být heteroromantické, homoromantické, biromantické, panromantické nebo polyromantické.

Holly Richmond, Ph.D., certifikovaná sexuální terapeutka a manželská a rodinná poradkyně, to vysvětluje takto: "Typický člověk se s někým setká a obvykle nastoupí nějaký stupeň fyzické přitažlivosti, kterou tvoříme během několika vteřin. U demisexuality není vůbec žádná fyzická přitažlivá síla, je to opravdu o romantických pocitech, lásce a přátelství, které jsou opravdu na prvním místě. Sexuální přitažlivost a touha se nachází až na druhém místě, rozhodně nejsou hnací silou." Jinými slovy - je to úplně odlišné od Hollywoodských filmů, kde se lidé zamilují na první pohled.

Řadíte se mezi demisexuály?

Sedí to na vás?

S partnerem potřebujete silnou emocionální vazbu

Nezáleží na tom, zda člověk, který s vámi chce randit, vypadá jako model nebo modelka, protože když se s ním nemůžete spojit citově, vaše sexuální vzrušení zkrátka nepřijde. V každém ideálním vztahu si partneři musí rozumět jak psychicky, tak fyzicky. Jen v ostatních vztazích může ten fyzický kontakt přijít dříve, u vás ale ne.

Rozumíte asexuálům

Můžete a nemusíte. Protože se demisexualita rozprostírá ve spektru mezi asexualitou a sexualitou, můžete tíhnout k jednomu nebo druhému. Nicméně mnohem častěji se stává, že demisexuálové mají blíže k asexualitě. Neznámená to ale, že byste byli přímo asexuály.

Sex vás někdy odrazuje

Je možné, že některým demisexuálům bude sex připadat odpudivý. Protože sám o sobě pro ně nic neznamená. Odrazovat vás může obecně nebo pouze při pomyšlení na sex s cizí osobou, sex na jednu noc apod.

Máte opravdu silná pouta se svými přáteli

Lidé, kteří se považují za demisexuály, mají skutečně hluboké a bohaté přátelské vazby. Možná nemají desítky a desítky přátel, ale to proto, že pro udržení vztahu jakéhokoli druhu je zapotřebí spousty času, úsilí, energie a skutečné emocionální vazby. "Přál bych si, abych mohl randit se svými kamarády," - taková a podobná vyjádření napsaných demisexuály můžete často číst na různých diskuzních fórech. Není to vůbec jednoduché.

Jste obviňováni z "vysokých standardů"

Jestliže se cítíte odlišně od svých kamarádů, pokud jde o randění a hledání si partnera, nebo jste neustále obviňováni z toho, že máte moc vysoké nároky, je možné, že jste demisexuál. "Nevěděla jsem, co je se mnou špatně, na střední jsem se cítila jako jediný člověk na světě, který nechtěl sex za každou cenu a hodně jsem s tím bojovala, dokud jsem nešla na vysokou školu a naučila se víc o různých sexualitách." Takto vyjádřila své pocity devatenáctiletá demisexuální Brie.

Jak to vidí demisexuál?

Na internetu lze najít velkou spoustu vyjádření, jak se takový demisexuál cítí. Vybrali jsme jedno, které vystihuje vše podstatné: "...je pro mě naprosto nepřípustné to, že bych měl sexuální styk s cizím člověkem nebo prostě s kýmkoliv, ke komu nemám silnou emocionální vazbu - ne z toho důvodu, že bych nechtěl, ale prostě to nejde. Samozřejmě že se můžete pokoušet o nějaký intimní kontakt s víceméně cizím člověkem, ale měli byste z toho dost špatný pocit, rozhodně by nešlo o nic příjemného a pravděpodobně byste nebyli něčím takovým ani zdaleka uspokojeni. Fakt je taky ten, že mi přijde mnohem víc "vzrušující" představa nějakého duševně intimního zážitku nebo třeba i objetí než představa nějakého sexuálního aktu bez lásky, naprosté důvěry a podobně. Rozdíl vůči asexualitě chápu tak, že zatímco asexuální člověk nemá vůbec žádnou touhu nebo potřebu sexuálního kontaktu, demisexuálové ji mají normálně, ale dokážou to dávat najevo opravdu jen ve vztahu s člověkem, ke kterému mají velice pevné citové pouto." 

I demisexuálové se mohou seznamovat na seznamkách.

[Lil]

Zdroj:

http://wiki.asexuality.org

https://www.zpovednice.cz

https://www.huffingtonpost.com

Varování: Tyto stránky obsahují erotický chat, videa, fotky a jiné sexuálně explicitní materiály. Pro vstup na tyto stránky musíte být starší 18 let nebo 21 let, je-li to vyžadováno zákonem. Všechny modelové a modelky na těchto stránkách jsou starší 18 let. Virtuální kontakty možné.