Jedna z nejrozšířenějších seznamovacích stránek pro dospělé v ČR - erotická seznamka flirtkontakt.cz

Asexualita

27.únor 2017
Asexualita

Žít bez sexu? Chtěl by to snad někdo? Asi ano, protože asexualita se v poslední době hodně šíří. Nejde o poruchu, ale o životní styl. Sex už nás nebaví tolik jako dřív. Proč tomu tak je? Blázníme snad? Asexuál může mít sex, ale proč by to dělal?

Co to je?

Všichni znají pojem heterosexuál, homosexuál a dnes už i bisexuál. Hned na úvod si řekneme, že asexualita rozhodně není celibát. Nikdo se v tomto případě nevzdává sexuálního života dobrovolně nebo z donucení. Jde o absenci pouze touhy po sexu. Asexualitu nelze přesně vymezit a rozhodně si nemůžete udělat testy, abyste ji u sebe odhalili. Asexuály prostě sex nikdy nezajímal a zajímat ani nebude. Podíváme se na vysvětlení pojmů přesně dle definic odborníků.

Asexualita

Je označení absence sexuální touhy nebo absence sexuální orientace, případně obojího současně.

Absence sexuální orientace

Znamená, že osoba není nikým eroticky přitahována (muži ani ženami), což však nevylučuje sexuální touhu (po genitálním uspokojení), schopnost a potřebu masturbace nebo sexuálního styku, který však může postrádat erotický rozměr.

Absence sexuální touhy

Znamená, že erotická náklonnost postrádá explicitně sexuální rozměr, může se však projevovat v citové rovině (nedostatek nebo absence sexuální touhy se nazývá též hyposexualita, opakem je hypersexualita).

Sex by prostě neměl komplikovat život. A těch, co si toto myslí je stále více, ať už se jedná o ženy nebo o muže. Když se ženě nechtělo doma nastavit, uchýlila se k výmluvě o bolení hlavy. Ale to se změnilo. Mužů, kteří odmítají sex, když se jim nechce, je dnes mnohem více. Už žádné zatínání zubů a vrhat se na sebe z povinnosti.

Jak se projevuje?

U každého jedince se projevuje naprosto odlišným způsobem. Zatímco jedni se zaberou do své práce a uzavřou se do sebe, druzí žijí bohatým sociálním životem. Jedni nemají v sobě vůbec žádnou sexuální potřebu a nevěnují jí vůbec pozornost a druzí pociťují obrovskou touhu po uspokojení a uvolnění. V tomto případě je jim ale úplně jedno, s jakou osobou to bude. Netouží po partnerském sexu, ale masturbují, když mají chuť a náladu. Svoji energii prostě vybíjejí jinak, především sportem a jinými podobními aktivitami. Vždyť si vezměte, kdy kolem vás naposledy někdo prohlásil: "Bože, to je lepší než sex."

K druhé polovičce není takový člověk přitahovánou touhou, ale většinou mu jde jen o estetickou stránku. Oceňuje vzhled, chce aby druhý splňoval jeho požadavky, ale toto hodnocení a pohled na druhého nemá nic společného s jeho sexuálními úmysly. A jak je to tedy s láskou a zamilováním se? Asexuálové se dokáží zamilovat a dokáží milovat, ale úplně vypouští sexuální stránku vztahu. Jejich láska ale může být i tak velice intenzivní. Jen je třeba mezi sebou opravdu hodně komunikovat a i tak to nemusí druhá polovička pochopit. Otázky typu: "Co je špatně? Proč se mnou nechce spát? Děje se něco?" se mohou objevovat a nebude to v tom případě nic pohodového. Ne každý dokáže žít s asexuálem. Někdy se snaží toto jejich stanovisko změnit, mohou navštěvovat psychology a sexuology, ale dělají to především kvůli okolí a ne kvůli sobě.

Martin (40 let): "Začal jsem zjišťovat už na gymplu, že mne holky nepřitahují, tak jsem přemýšlel, jestli se mi nelíbí třeba kluci. Ale ani tam jsem se nenašel. Říkal jsem si, že třeba dospěju a sex mne bude zajímat. To se nestalo. Dnes jsem si jistý, že sex není nic pro mne."

Někteří asexuálové touží po objímání se, líbání či mazlení, ale to je všechno, netouží po zakončení sexuálním stykem. Tělo toho druhého se jim líbí, ale nevzbuzuje v nich žádné sexuální touhy. Sex je nezajímá, nebaví je to, netouží po něm.

Asexualita

I když jste o pojmu asexuál ještě neslyšeli, neznamená to, že se mezi ně neřadíte. Jejich počet je odhadován na několik jednotek procent z celé populace. Nejedná se ale o nic nového, protože sexuoložka Pilar Cristóbalová se nechala slyšet, že tři procenta z populace tu vždy byla. Do těchto procent spadali lidé s depresemi, s nemocemi nebo prostě jen kvůli odmítání. Někteří z nich mají rádi spíše samotu a jiní se řadí mezi velmi společenské jedince s velkým okruhem vlastních přátel. Těmito přáteli jsou většinou lidé, kteří se jim snaží porozumnět a podporují je v jejich krocích a myšlení.

Zakladatelkou Společnosti amerických asexuálů se stala zpěvačka Rich Jonesová. Byla ráda, že našla a spojila se s dalšími lidmi, kteří jsou jako ona a rozumí jí. Rich se nechala slyšet, že ji vždy vyváděl z míry přílišný význam, který je kladen fyzickému kontaktu. Její první přítel ji kvůli sexu opustil a velice ji tím ranil. Jedenkrát zkusila mít sex a cítila jen hnus a odpor. Vůbec nic se u ní nezměnilo, a tak pochybuje o tom, že by se jednalo o nějakou dočasnou asexualitu. Nepřitahují ji ani muži, ani ženy. Její touhou ale zůstává mateřství, ráda by měla děti. Bude muset přistoupit na adopci nebo se nechat uměle oplodnit. Za zmínku také stojí, že její otec je homosexuál a ona s ním žije ve společné domácnosti. Tvrdí, že se jako asexuál narodila, ale je to možné?

Názory odborníků se v tomto případě dost liší. Podle psycholožky Maríi de Montesové hrají zásadní role pouze zkušenosti. Tvrdí, že nadměrně promiskuitní prostředí může vyvolávat negativní reakce k sexu. Lidem, kteří se považují za "nemocné", protože jsou asexuální, pouze chybí jen sexuální pud. U některých z nich třeba existuje, ale neprobudí se u nich při sexuálním styku s lidmi, a tak na to možná nikdy nepřijdou.

I přesto se ti, co se považují za asexuály srocují do skupin a dávají společnosti vědět, že tady jsou. Nechtějí, aby se s nimi jednalo jako s nemocnými, ale většinou svoji situaci řeší pouze oni sami. Zakládají také různá asexuální hnutí. Jedno takové bylo založeno v roce 2010 a byla zvolena jeho vlajka. Tuto vlajku naleznete v úvodní fotografii tohoto článku. Barvy na ní mají svůj význam.

  • černá - tato barva na vlajce značí asexualitu
  • šedá - tato barva značí nejasnou oblast mezi asexualitou a sexualitou
  • bílá - bílá barva značí sexualitu
  • fialová - značí komunitu

Přesycení, únava, stres - všichni to známe a tím pádem jsme občas asexuální úplně všichni. Někdy nám touhu prostě zlikviduje hněv, radost nebo smutek. Tak proč to nebrat tak, jak to je a nesrovnávat hned, co je zdravé nebo normální. Tak si všichni v hlavách vytváříme různé problémy a bloky. A těch je kolem více než dost.

Asexualita není problém, když si to uvědomíte, nenecháte se vyvést z rovnováhy posuzováním druhých. Pokud nechcete sexovat, najděte si někoho, kdo je na tom podobně. Nejde o nemoc, jste naprosto zdraví.

Ač je to divné, takové lidi naleznete i na sex seznamkách.

Zdroj: https://cs.wikipedia.org

https://www.shutterstock.com/

[ivi]

Varování: Tyto stránky obsahují erotický chat, videa, fotky a jiné sexuálně explicitní materiály. Pro vstup na tyto stránky musíte být starší 18 let nebo 21 let, je-li to vyžadováno zákonem. Všechny modelové a modelky na těchto stránkách jsou starší 18 let. Virtuální kontakty možné.