Jedna z nejrozšířenějších seznamovacích stránek pro dospělé v ČR - erotická seznamka flirtkontakt.cz

Ženy, jak si udělat sex příjemnější?

9.říjen 2020
Ženy, jak si udělat sex příjemnější?

Ne každá žena má to štěstí a sex je pro ni tím nejlépe stráveným časem. Některé sex označují za "nic moc", pro jiné je dokonce utrpením. A zatímco jistě z velké části záleží i na partnerovi, hlavní příčina může být úplně jinde.

Jistě, sex vás může netěšit z mnoha příčin, ale tou nejčastější, proč ženy mají se sexem problémy, je nedostatečná vlhkost vagíny. To způsobuje bolestivý styk nebo jiné nepohodlí. Může to vyústit až v úplné odmítání sexu nebo psychické potíže, protože se v sexu cítí žena neplnohodnotná. Je-li to váš problém, nevěšte hlavu, protože vše má svou příčinu a vy možná dnes objevíte tu svou. S většinou z nich se dá něco dělat a stav tak napravit.

"Když se bavíme o tom, jak je možné, že nedokážete zvlhnout, můžete si to představit jako erekci u mužů. Vlhkost je náznak, že jste připravené na styk," říká doktorka Mary Jane Minkin, klinická profesorka porodnictví, gynekologie a vědy o reprodukci na Lékařské fakultě v Yale. Ale stejně jako muži se vždy nepodaří svou chloubu vzpřímit, i vy můžete mít problémy s připraveností svého těla. Důvodů může být spoustu - muži si často mylně myslí, že žena není dostatečně vzrušená, ale to vůbec nemusí být pravda. Doktorka Jessica Shepherd, gynekoložka z Dallasu, si myslí, že potíže s vaginální vlhkostí jsou ve skutečnosti častější, než si ženy myslí.

Nebojte se lubrikantu

Dr. Shepherd říká, že byste se neměly obávat vytáhnout lubrikační gel: "Lidé si spojují lubrikant se stářím nebo s tím, že je s nimi něco špatně. A já bych ráda toto stigma odstranila." Lubrikační gel se nachází v ložnicích i u párů, kde žena problém s vlhkostí nemá. Někomu je to s ním zkrátka příjemnější, jiní si rádi užívají sex trvající desítky minut, kdy už přirozená lubrikace nestačí. Nejoblíbenějšími druhy jsou lubrikanty na silikonové a vodní bázi. Liší se ve dvou podstatných věcech. Silikonové lubrikační gely vydrží delší dobu a nemusí se jejich nanášení tak často opakovat. Ale mají dvě velké nevýhody - nemohou se používat se silikonovými erotickými hračkami a odstranit je musíte za použití mýdla a vody. Oproti tomu lubrikant na vodní bázi můžete s pomůckami bez obav používat, ale jeho nanášení vás možná bude v průběhu sexu vyrušovat, jelikož se musí častěji opakovat.

Další, méně známou možností, jak léčit tento příznak (nikoliv příčinu), je vaginální zvlhčovač.  "Zvlhčovače jsou v podstatě věci, které dáváte do pochvy každé dva až tři dny, a tak nějak se drží na stěně pochvy a lokálně přijímají vlhkost," vysvětluje Dr. Minkin. Například zvlhčovač Replens může udržovat sucho na uzdě po dobu až tří dnů.

Ale teď se podíváme na důvody, proč vás tento problém trápí.

Příčiny nedostatečné vaginální vlhkosti

Od přírody produkujete vlhkosti méně

"V průběhu sexu každý produkuje jiné množství vlhkosti," říká Dr. Shepherd. Jako když se každý jinak potí na tělocviku při stejné činnosti nebo každá žena produkuje po porodu jiné množství mléka, stejné je to i v intimní oblasti. "I tady najdeme ženy, které produkují vlhkosti málo, středně nebo nadměrné množství," doplňuje. Pokud spadáte do první kategorie, doporučujeme lubrikační gel. Ten představuje nejjednodušší napravení tohoto problému.

Máte problém zvlhnout při sexu? Přijděte na důvod

Partner vám nedopřeje dostatek předehry

Už jste někdy sledovali sexuální scénu ve filmu, ve které za přibližně 30 sekund přejdou aktéři od polibku k vyvrcholení, a říkali jste si: "Jak to ta žena udělala?" No, ve skutečném životě to tak opravdu nefunguje a nemusíte se stresovat tím, že vy to nezvládáte. "Pokud si žena stěžuje na sníženou lubrikaci při sexu, první otázka, na kterou bych se zeptal, by byla 'A máte dostatek předehry?'" říká doktor Minkin. V tomto případě se buď snažte partnera "donutit" pěknými, nenásilnými metodami, aby se předehra prodloužila (řekněte mu, že si zahrajete hru líbání celého těla nebo se ho snažte jakkoliv jinak zdržet), nebo se mu s tím svěřte. I když jsou muži často velmi nedočkaví, určitě vám rád vyhoví. Můžete třeba pořídit nějakou erotickou hračku, se kterou bude předehra zábavnější, nebo si můžete přečíst náš článek Zpestřete si předehru.

Máte kvasinkovou infekci

Jestliže normálně problémy s vlhkostí nemáte, na vině může být kvasinková infekce. "Za určitých podmínek můžeme obvinit vaginitidu, ale typické je to u infekcí, především těch kvasinkových," sděluje Dr. Minkin. Kromě suchosti byste v takovém případě pociťovaly i svědění. Pokud si nejste jisté, poraďte se s lékařem.

Kojíte

Je jasné, že během těhotenství a porodu prožívá ženské tělo velký posun v hladinách hormonů. Jedna z těchto změn souvisí s kojením: Hormon prolaktin stimuluje laktaci, takže kojící ženy mají vysokou hladinu prolaktinu. Ale má to i stinnou stránku: "Může také potlačit váš estrogen, takže můžete mít problémy zvlhnout. Je ale naprosto bezpečné používat lubrikant i vaginální zvlhčovač, i když jste po porodu," říká Dr. Minkin. 

Procházíte perimenopauzou nebo menopauzou

Váš cyklus se s věkem zpomaluje. Většinou k tomu dochází okolo 40. roku života, může to ale klidně přijít již ve 30 letech. "Vaše vaječníky začnou vytvářet méně estrogenu a vaše vaginální tkáň se ztenčí a vysuší. Je to další důvod, proč budete chtít pořídit (a především používat) lubrikační gel nebo zvlhčovač," říká Dr. Minkin. 

Užíváte hormonální antikoncepci

"Estrogen je hormon, který vede k vlhkosti, takže je možné, že nízkodávková antikoncepční pilulka může pak znamenat i menší vlhkost," vysvětluje Dr. Minkin. Zkuste použít lubrikant nebo si promluvte se svým doktorem. Pokud vám tato antikoncepce nevyhovuje, určitě vám navrhne jinou, která vám bude vyhovovat lépe.

Řekněte partnerovi, aby prodloužil délku předehry

Berete antihistaminika

Antihistaminika a i některé jiné volně prodejné léky mají ten efekt, že vysouší dutiny a nepřímo tak i intimní oblasti. Vaginální kanál tak může být sušší než obvykle a problém s vlhkostí je na světě. Určitě je dobré vědět, že se každé jaro vaše intimní partie nezbláznily, ale mohou za to vaše léky proti pylové alergii.

Používáte Roaccutane (nebo jiné léky s isotretinoinem)

Tento silný lék na akné, s obecným názvem isotretinoin, snižuje množství produkovaného mazu a zmenšuje jejich mazové žlázy. Protože jde o záměrné vysušování, lidé, kteří to užívají, pociťují suchost i jiných částí těla, například kůže, očí a nosu, spolu s vaginální suchostí.

Jste na andtidepresivech nebo antipsychotikách

"Antidepresiva mohou snížit sexuální apetit," zdůrazňuje Dr. Minkin. Krom toho je jejich častým vedlejším účinkem i problém se suchostí a nemožnost dosáhnout orgasmu. Máte-li tyto problémy, zkuste si o tom se svým doktorem promluvit, jelikož změna antidepresiv může tyto negativní vedlejší účinky odbourat. Ale také nemusí, velmi záleží, jak se s tím vaše tělo popasuje. Někdy se také stává, že se tento problém objeví na počátku léčby a postupem času se to opět vše zase vrátí do normálu. Tak se tím nenechte moc vystresovat a počkejte pár měsíců, jestli se situace nesrovná sama. Minkin dále poznamenává, že antipsychotika mohou působit prostřednictvím stejného výše zmíněného prolaktinového mechanismu, což prolaktin zvyšuje, a tudíž snižuje estrogen.

Máte zdravotní problém

Některé stavy - například poruchy štítné žlázy a porucha imunitního systému nebo Sjogrenův syndrom, jsou nejčastěji spojené se suchými očima a sucho v ústech - ale také se suchostí "tam dole". Je vaše vaginální suchost jen jedním z mnoha nepříznivých příznaků, které zažíváte? Určitě neodkládejte návštěvu lékaře.

Příčinou vašeho intimního problému mohou být léky, nemoc, ale třeba i jen stres

Často si užíváte vanu

"Koupání může podle Úřadu pro zdraví žen vést k vaginálnímu podráždění a suchosti. A to je jen jeden z důvodů, proč se koupání vyhnout," říká doktor Minkin. Může také odplavit dobré bakterie, zvýšit hladinu pH a vlastně tak i přivítat do této oblasti špatné bakterie. Neznamená to, že byste si jednou za čas nemohly dát vanu, ale nedělejte z toho každodenní rituál. Také není úplně od věci, když se budete koupat bez pěny do koupele a když se před koupáním osprchujete, aby ve vodě plavalo co nejméně nečistot a bakterií.

Kouříte

Vaginální vlhkost je výsledkem zvýšeného průtoku krve do této oblasti. Chcete znát jeden z mnoha škodlivých účinků kouření? "Kouření způsobuje sníženou cirkulaci průtoku krve," říká Dr. Shepherd. V zásadě nižší proudění krve, včetně oblasti pánve, způsobuje menší vaginální vlhkost. Jako byste potřebovaly další důvod ke skončení!

Jste v obrovském stresu

Asi každá z vás ví, že když jste ve stresu, nervózní, neklidné a vaše mysl se nedokáže zastavit, je velmi těžké se vzrušit a zvlhnout. Vyzkoušejte některé techniky, jak svou mysl zklidnit a uvidíte, jaký pozitivní efekt to bude mít ve vaší ložnici.

Chybí vám vzrušení

Jestliže se nudíte nebo nemáte o partnera zájem, bude velmi těžké se dostat do správné nálady a podpořit tak vlhkost. Pokud to chcete i tak napravit, zkuste jeden z našich triků ve článku Jak se co nejrychleji vzrušit.

Než se začnete obávat některých hrozivých důvodů vaginální suchosti, které jste našly na internetu, zkuste si nejprve přečíst vše, co bylo výše zmíněné. Dost pravděpodobně tam najdete i ten váš důvod. A pokud si nebudete jisté, raději navštivte svého gynekologa, který vám alespoň může vyvrátit nemoci. Až se budete zase cítit po sexuální stránce v pořádku, můžete si najít někoho na sex třeba na online sex seznamce

[Lil]

Varování: Tyto stránky obsahují erotický chat, videa, fotky a jiné sexuálně explicitní materiály. Pro vstup na tyto stránky musíte být starší 18 let nebo 21 let, je-li to vyžadováno zákonem. Všechny modelové a modelky na těchto stránkách jsou starší 18 let. Virtuální kontakty možné.