Jedna z nejrozšířenějších seznamovacích stránek pro dospělé v ČR - erotická seznamka flirtkontakt.cz

Závislost na lásce a sexu: Může postihnout i vás

24.srpen 2021
Závislost na lásce a sexu: Může postihnout i vás

Závislost na sexu nebo na lásce (často jdou ruku v ruce) můžete ve svém životě prožívat a ani o tom nemusíte vědět. V dnešním, prvním díle si přiblížíme závislost na lásce a jak můžete poznat, že jste vy či váš kamarád na lásce závislý.

Často mluvíme o závislosti na sexu - ať už jde o skutečnou závislost, nebo jen o záminku k nevěře. O té bude dnešní i nadcházející dva články. Ale co závislost na lásce? Existuje i ta? Ano, i na lásce můžete být skutečně závislí. A ano, je to něco, čemu budete muset čelit, pokud to u sebe zpozorujete. 

Poznejte závislost na lásce včas

Závislost na lásce, známá také jako patologická láska, v podstatě popisuje nezdravou úroveň zamilovanosti. Když jste závislí na lásce, jste posedlí objektem svých citů a velmi zoufale toužíte po tom, abyste na oplátku byli zbožňováni i od této osoby.

V honbě za romantickým vztahem obětujete ostatní potřeby a zájmy, ať už to znamená, že voláte této osobě do práce, že svou práci zanedbáváte nebo do ní nepřijdete jen proto, abyste se mohli sejít a krátce si s touto osobou promluvit nebo že jde péči o sebe sama stranou, protože jste příliš zamilovaní, než abyste mysleli na něco jiného.

Láska a závislost na sexu jdou často ruku v ruce, ale jedno můžete zažívat i bez druhého - a obojí může mít vážné negativní dopady.

"I když všechny milostné vztahy mohou občas vykazovat některé z těchto příznaků, u závislosti na lásce se trvale objevuje jeden nebo více (obvykle více) z těchto příznaků a tento vzorec vede k trvalým a nakonec stupňujícím se negativním životním důsledkům," říká Martin Preston, zakladatel společnosti Delamere Health. "Stejně jako lidé závislí na sexu hledají i lidé závislí na lásce něco mimo sebe (osobu, vztah nebo zážitek), co by jim poskytlo citovou a životní stabilitu, která jim chybí." Jinými slovy, závislí na lásce využívají své intenzivně stimulující romantické zážitky k tomu, aby se (dočasně) cítili emocionálně stabilní.

Jak poznat, že jste na lásce závislí?

Jak ale poznat rozdíl mezi prvním, opravdovým vzplanutím a nezdravým přístupem ke vztahům? A jak můžete překonat sklon k milostné závislosti? V následujících bodech Preston rozebírá osm příznaků, které mohou svědčit o tom, že se u vás projevuje závislost na lásce.

Lidé závislí na lásce mívají pocit, že bez svého milovaného partnera nemohou existovat

Fantazírujete o vztahu, který neexistuje

Zamilovanost je normální, ale když jste závislí na lásce, můžete být zcela posedlí touto fantazií a promítat si nejrůznější představy o někom, kdo nemá ani ponětí, co se děje. "Závislost na lásce vždy zahrnuje další osobu - i když ta druhá osoba neví, že se jí to týká," říká Preston. "Může jít o formu fantazie, kdy si člověk s touto osobou vybuduje v hlavě fiktivní vztah, který ve skutečnosti neexistuje. Osoby se závislostí na lásce mohou být posedlé tím, že se snaží udělat dojem na osobu, do které jsou zamilované - mění svou osobnost, vzhled, oblečení a dokonce i denní rozvrh, aby na tuto osobu narazily a "zajistily si" setkání.''

Jste závislí na pocitu zamilovanosti

Je začátek románku vaší oblíbenou částí vztahu? Přeskakujete ze vztahu do vztahu, jen abyste zažili to vzrušení? Osoby se závislostí na lásce se děsí toho, že zůstanou samy. V důsledku toho budou mít potřebu být stále na někom závislí a budou se vrhat do nových vztahů bez většího ohledu na to, zda je tato osoba skutečně ta pravá.

Jste touto osobou posedlí a chcete se cítit potřební

Preston upozorňuje: "Lidé závislí na lásce se ve vztahu často chovají jako posedlí a chtějí být potřební. Může se stát, že budou svého milého bombardovat dárky a projevy náklonnosti nebo extravagantními dárky, které si nemohou dovolit."

Děláte impulzivní - a někdy i nebezpečná - rozhodnutí

Pokud děláte hloupé nebo riskantní věci jen proto, abyste zapůsobili na někoho, kdo vás přitahuje, možná trpíte závislostí na lásce. Může to znamenat, že se opijete namol, uděláte nějakou hloupost na večírku, po které se budete cítit hrozně, nebo půjdete do něčeho, co byste normálně dělat nechtěli.

Racionalita jde stranou a vy budete dělat nezdravá rozhodnutí jen proto, abyste "získali" osobu, která se vám líbí. "Závislý na lásce může zjistit, že dělá impulzivní a někdy i nebezpečná rozhodnutí, aniž by přemýšlel o následcích," říká Preston. "Mnozí zůstávají v toxických, a dokonce zneužívajících vztazích ze strachu, že zůstanou sami."

Závislí na lásce mají strach, že zůstanou sami a často tak mohou učinit nezdravá rozhodnutí

Bojujete s hlubší intimitou

Možná jste tak posedlí počátečními fázemi lásky - vzrušením a romantikou - že se nikdy nedokážete usadit v dlouhodobějším naplňujícím vztahu. "Lidé se závislostí na lásce se nikdy necítí dostatečně milováni, takže je vztah může rychle přestat bavit, když překročí první fázi - fázi líbánek," vysvětluje Preston. "To jim může bránit v navázání zdravého vztahu, protože neustále hledají 'dokonalý vztah', který vyřeší všechny jejich problémy."

A také to může znamenat, že skončí v nezdravých vztazích s jinými lidmi, které mohou být od samého začátku intenzivní a často využívají sex jako způsob, jak udržet partnera "na háku".

Jste náchylní ke spoluzávislosti

Dalším příznakem závislosti na lásce je sklon k naprosté závislosti na partnerovi nebo k obsedantní zamilovanosti. Můžete ztratit smysl pro sebe sama a věřit, že bez této osoby skutečně nemůžete existovat, a také se můžete stát extrémně majetnickými.

Vaše vztahy s přáteli a rodinou jsou napjaté

"Lidé se závislostí na lásce mohou pociťovat nelibost vůči přátelům a rodině ve šťastných vztazích, protože o takový neustále usilují," říká Preston. "Mohou se stáhnout z kruhu svých přátel nebo z rodinných akcí. Snadno se stane, že rodina nebo přátelé jsou poté nespokojení, protože člověk se závislostí na lásce může začít využívat své přátele a rodinu pouze k ventilaci svých problémů a dramat, která jsou způsobena jeho závislostí."

Manipulujete s lidmi

Když se vaše potřeba lásky a náklonnosti stane naprosto pohlcující, uděláte cokoli, abyste své sny uskutečnili. To může zahrnovat i to, že budete dělat věci a chovat se k lidem způsobem, na který nejste hrdí. Preston říká: "Závislý na lásce může zjistit, že často manipuluje lidmi, se kterými je ve vztahu, tím, že vyvolává drama a vyvolává v lidech vztek a rozhořčení kvůli svým obsedantním impulzům. To může způsobit problémy s partnerem, přáteli a rodinou, protože lidé mohou mít problém vyrovnat se s dramatem, které takového člověka obklopuje. Někteří závislí na lásce mohou být dokonce agresivní a způsobovat svým blízkým psychickou i fyzickou bolest, když nejsou splněna jejich očekávání."

Pokud se obáváte, že se potýkáte se závislostí na lásce, nejlepší je obrátit se na odborníka. Promluvte si se svým praktickým lékařem nebo se objednejte na sezení s terapeutem, abyste společně probrali možné spouštěče a vypracovali možnosti léčby.

Lidé závislí na sexu mohou využívat sex k tomu, aby svého partnera udrželi "na háku"

Závislost na sexu

Není to ale jen závislost na lásce, která lidem zasahuje do jejich života. Miliony lidí se potýkají se závislostí na sexu, která jim ztěžuje normální život. Závislost na sexu vás může v životě brzdit, protože neustále bojujete se silnými sexuálními nutkáními a dalšími psychickými problémy. Vaše duševní zdraví může při závislosti na sexu různými způsoby trpět a možná si kladete otázku, jestli se vám podaří vrátit věci do normálu a jakým způsobem.

Naštěstí existuje léčba závislosti na sexu, která se ukázala jako poměrně účinná. Léčbě a terapii budeme věnovat samostatný článek, ale už teď se můžete podívat, že i u této závislosti, stejně jako třeba u alkoholové, existuje program 12 kroků.

Program 12 kroků

Programy 12 kroků byly vytvořeny, aby pomáhaly lidem vypořádat se s problémy se závislostmi. Mnoho lidí, kteří se zotavují ze závislosti na sexu, vstoupí do určitého typu podpůrné skupiny, která odráží 12krokový program např. pro alkoholismus. Základní myšlenka spočívá v tom, že k zotavení vedou jednotlivé kroky a absolvování každého z nich vám pomůže najít úspěch. Mnohé z těchto programů pomohly lidem najít dlouhodobé řešení jejich problémů se závislostí na sexu a pomohly jim také s problémy s duševním zdravím. Pokud máte pocit, že potřebujete podporu, pak by takováto skupina mohla být velmi dobrá (nejen) pro vaše duševní zdraví.

Obecně se nedoporučuje využívat na cestě k zotavení ze závislosti na sexu pouze 12krokové skupiny. Mohou být užitečné, ale nebudou vám schopny pomoci vyřešit všechny vaše základní problémy s duševním zdravím. Měli byste spolupracovat s odborníky na duševní zdraví, kteří rozumí také sexuální závislosti a všem jejím složitostem. Některé programy 12 kroků povedou terapeuti, ale jiné mohou vést vyléčení závislí, kteří našli úspěch pomocí této metody. Váš terapeut vám navíc může skupinu sám doporučit a bude záležet na vás, jestli budete mít zájem využít ji jako podpůrný systém.

V mnoha ohledech můžete programy 12 kroků pro závislé na sexu vnímat jako pilíř podpory. Je to vynikající způsob, jak se udržet na správné cestě. Můžete si promluvit s dalšími lidmi, kteří procházejí duševním bojem, jenž odráží váš vlastní. Máte tak možnost získat sílu od ostatních a zároveň podpořit ostatní lidi, kteří jsou na své vlastní cestě k zotavení ze závislosti na sexu a zlepšení duševního zdraví. Dobrý dvanáctikrokový program pro závislé na sexu bude dobrou zkušeností a zároveň vás povede k odpovědnosti za své činy.

Máte-li podezření, že jste na lásce nebo sexu závislí, kontaktujte odborníky v nejbližším městě.

[Lil]

Varování: Tyto stránky obsahují erotický chat, videa, fotky a jiné sexuálně explicitní materiály. Pro vstup na tyto stránky musíte být starší 18 let nebo 21 let, je-li to vyžadováno zákonem. Všechny modelové a modelky na těchto stránkách jsou starší 18 let. Virtuální kontakty možné.