Jedna z nejrozšířenějších seznamovacích stránek pro dospělé v ČR - erotická seznamka flirtkontakt.cz

Stres jako zabiják sexuálního života

28.říjen 2018
Stres jako zabiják sexuálního života

Ve stresu je v dnešní době skoro každý a kdo ne, tomu my ostatní jen tiše závidíme. Stres zasahuje do všech rovin našeho života, i když si to mnohdy nepřiznáváme. Co třeba sexuální život? Myslíte si, že stres na něj nemá vliv? Ale jistě, že má a ne zrovna malý.

Stres nás pomalu, ale jistě zabíjí, s tím by souhlasil každý lékař. Ničí nás, bere nám energii, narušuje náš spánkový rytmus, přibíráme na váze a vypadáme starší. A to je jen malý výčet toho, jaký má stres efekt na náš život. Nikoho tedy asi v tuhle chvíli nepřekvapí, že stres ovlivní i náš život sexuální. "Přibližně 80 procent mých klinických případů se týká lidí, kteří se nadměrně stresují a jsou velmi úzkostliví, to může mít zničující vliv na sexuální život," říká John McGrail, Ph.D., klinický hypnotherapeut, expert na sebezdokonalování a vztahový kouč. "Stres je fyziologická a emocionální reakce na hrozbu, která je biologicky chápána jako krátkodobý stav, kterým se nás snaží dostat z hrozivé nebo nebezpečné situace. V moderní společnosti se stala chronickým a endemickým problémem a má zničující dlouhodobé působení na mysl i tělo, protože chemické látky stresu - adrenalin a kortizol - jsou velmi reaktivní, takže mohou způsobit všechny druhy fyzických a emocionálních problémů," říká McGrail.

Celkem ironií je fakt, že sex vám může hladinu stresu snížit. Potvrzuje to i McGrail: "Sex skutečně pomáhá snížit stres díky sekreci endorfinů, je také dobrý pro srdce, imunitu a hladinu testosteronu a estrogenu." Ale to byste se právě do té nálady museli nejdříve dostat a to je těžké, když se jen stresujete a hlava vám nemyslí na nic jiného. Existují fyzické i emocionální reakce, které naše tělo produkuje, když trpíme stresem, ať už existuje bezprostřední hrozba, nebo ne. Když tyto účinky spojí, má tendenci zabíjet náladu spíše než vyvolat večer plný touhy a lásky.

Vztahy jsou ovlivňovány stresem mnoha způsoby. Buď jedna osoba zažívá nějakou formu stresu nebo existuje napětí ve vztahu jako celku. Nezáleží na tom, že každá osoba ve vztahu je nějakým způsobem ovlivněna. Faktory, jako je úzkost a vyčerpání, mohou postihnout oba partnery.

Chcete vědět, jaké jsou účinky stresu na váš intimní život a s jakými formami stresu se můžete potýkat? Zjistěte, co vše může stres napáchat, a vyhněte se problémům ve vašem vztahu.

Únava

Já osobně mám pocit, že ze mě stres vysává všechen život. A řekla bych, že v tom nejsem sama, už jen díky tomu, že s tím souhlasí i doktor John McGrail. Únava je totiž vedlejší produkt stresu. A nejedná se pouze o vysátí energie, ale i o vysátí nálady, kterému se budeme věnovat níže. Pokud nemáte energii ani na běžné denní činnosti, těžko si najdete energii na sex. Vlastně je to spíše první věc, které se vzdáte, když jste unavení, protože většina ostatních věcí "musí být udělána", na rozdíl od sexu, který si užíváme proto, že chceme, líbí se nám a bereme ho jako požitek "navíc".

Fyzické reakce (nebo jejich nedostatek)

Jestliže duše a mozek věří, že jsou v ohrožení (vysvětleno výše), bude to mít negativní dopad na libido jak u žen, tak u mužů. U mužů může stres způsobit problémy s erekcí a jejím udržením, u žen se bude jednat o problémy s přirozenou lubrikací a vzrušením, tím pádem i s orgasmem. "Adrenalin a kortizol (stresové hormony) jsou protiklady serotoninu, prolaktinu a oxytocinu, hormonů, které se vylučují, když se cítíte dobře (endorfiny) a které jsou spojené se štěstím a intimitou," říká McGrail. Stres může být zodpovědný za vyčerpání vaší energie a zničení vaší touhy. "Může se projevit jako pocit nevolnosti od žaludku, bolest za krkem, bolesti zad, které zasahují do sexuální intimity, bolesti hlavy, které vás zneklidňují a nemůžete se díky nim dostat do správné nálady," odhaluje Dr. Jane Greer, manželská a rodinná terapeutka.

Zkažená nNenechte svůj sexuální život zabít stresemálada

Každý má někdy špatný den a náladu pod psa, ale když se to stane párkrát do roka, je vše v pořádku V případě dlouhodobého stresu, a tudíž i špatné nálady, která s ním jde ruku v ruce, už nastává větší problém. Dlouhodobý nebo velmi intenzivní stres ovlivňuje náš sexuální život ve velké míře. "Například když je ekonomická situace rodiny špatná, mnoho mužů se rozhodne navštívit terapeuta, protože je trápí erektilní dysfunkce," prozrazuje Dr. Jed Kaminetsky. Důvodem je to, že dnešní doba je nastavená tak, že každý (a především muži) musí být úspěšný a musí vydělávat hodně peněz. Pokud se jim to nedaří a oni si přijdou k ničemu, zbytek jejich těla na to bude reagovat a celé to začne poklesem sexuální výkonnosti. Samozřejmě pokud tento stav bude pokračovat, bude to mít dalekosáhlejší zdravotní důsledky.

Hůře ale snáší stres ženy a i jeho následek je u nich zřetelnější. "Pro muže je snadnější se vzrušit, a to i když jsou ve stresu. Ženské tělo, prostředí a nálada musí být přesně nastaveny tak, aby si mohla sex užívat. Stres brání této schopni si sex užívat. Většina žen musí mít naprosto čistou mysl, pokud si sex chtějí užít. Stres má vliv na obě pohlaví, ale rozhodně více v sexuální rovině ovlivňuje ženy," říká Kaminetsky.

Stres ve vztahu

Když spolu dva ve vztahu neustále bojují o pozici a kontrolu nad tím druhým, nejedná se o moc pěkný vztah a žít se nám dohromady nebude moc hezky. Ale to není vše, takové chování má i důsledky, které pouhým okem nevidíme. "Hormon oxytocin, který podporuje vzájemnou vazbu, intimitu a empatii, je v takových případech redukován," říká Dr. Jeanette Raymond, psycholožka, která se zabývá vlivem stresu na vztahy. Oba v páru zaujímají obranný postoj a nikdo se nechce druhému "dát", a to i když se to týká takové zranitelné situace, jako je sex. 

"Stresové hormony, jako jsou kortizol a cytokiny, lidi "nastaví" na boj, jako by se měli rozhodnout, zda budou bojovat nebo utečou. Určitě tento stav ale nemá nic společného s intimitou. Mohou se ale objevit různé sexuální hry, jako jsou třeba drsný sex, sadismus a masochismus, různé druhy her, ve kterých jeden partner ovládá toho druhého různými způsoby a mnoho dalšího," dodává Raymond.

Méně stresu povede k více sexu

Stres spojený s úzkostí

Když jste opravdu ve stresu, máte náladu na to, abyste vůbec přemýšleli o tom, zda mít náladu na sex? Většina lidí ne. Stres z úzkosti, strachu a hněvu vede k vyčerpání energie a nedostatku libida. Ale stresovat vás navíc může i fakt, že sex nemáte nebo že na něj nemáte chuť. Což ničemu nepřidává, ba naopak. "Muži mohou trpět erektilní dysfunkcí nebo předčasnou ejakulací a impotencí. Ženy mohou zažívat bolestivý pohlavní styk, když jsou jejich vaginální svaly stažené, a neprodukuje se žádný oxytocin, díky kterému by se vaginální stěny navlhčily. Předehra i touha jsou velmi omezené," říká Raymond. Představte si, že za těchto podmínek vůbec k něčemu dojde. Bude to stát za nic. Předehra se většinou ani nekoná. A vy z toho pak máte akorát špatný pocit, který vám opět na náladě nepřidá. 

Další věc, která nás může trápit díky stresu, je to, že se nemusíme cítit sexy. To může být způsobeno tím, že nemáte dostatek sexu, ale i chronickým stresem. Ten oslabuje imunitní systém a způsobuje bolesti hlavy, žaludeční a kožní problémy, které narušují pocit, že jste atraktivní a žádoucí.

Stres z nedostatku ocenění

Stres může plynout i z toho, že jste ve vztahu s člověkem, který nedokáže ocenit vás nebo vaši snahu, oběti a mnoho dalšího, co by se ve vztahu mělo oceňovat. Dá se říci, že tato potřeba ocenění nahrazuje libido. Tím, že budete tak prahnout po uznání, kterého se vám nedostává, se váš rovnocenný partnerský vztah změní na vztah, který je podobný vztahu rodiče s dítětem. Vy budete dítě, které neustále prahne po pozornosti rodiče (vašeho partnera). V takovém případě vás ani nenapadne moc myslet na sex. Zkrátka jen čekáte, až si druhý všimne a sám projeví iniciativu. Po celou dobu se budete stresovat a čekat na něco, co možná přijde a možná ne. 

Řešení

Neexistuje jiné řešení, než odstranit příčinu vašeho stresu. Vypořádat se s problémem a začít život bez stresu nebo s naprostým minimem stresu. Mnohdy to chce ale víc, než ostranit jednu věc - "překopat" celý svůj život, životní styl, názory a pohledy na život od základu. Naplňte svůj život pozitivními věcmi, díky kterým se můžete od stresu odreagovat a spravit si náladu. Až si půjdete večer lehnout, budete se cítit mnohem lépe. Vše se nespraví ze dne na den, ale za nějakou dobu přijde i chuť na sex, touha, vášeň a problémy s lubrikací nebo erekcí zmizí.

Pokud se vám zdá, že byste ohledně stresu potřebovali spíše odbornou pomoc, pak se obraťte na odborníky, které najdete po celé české republice - v Plzeňském, JihomoravskémKrálovéhradeckém kraji, ale samozřejmě i v Praze.

[Lil]

Varování: Tyto stránky obsahují erotický chat, videa, fotky a jiné sexuálně explicitní materiály. Pro vstup na tyto stránky musíte být starší 18 let nebo 21 let, je-li to vyžadováno zákonem. Všechny modelové a modelky na těchto stránkách jsou starší 18 let. Virtuální kontakty možné.