Jedna z nejrozšířenějších seznamovacích stránek pro dospělé v ČR - erotická seznamka flirtkontakt.cz

Sexuální půst: posílení vztahu s vlastní sexualitou

16.leden 2024
Sexuální půst: posílení vztahu s vlastní sexualitou

Zastánci tvrdí, že sexuální půst může zvýšit vaše libido a pomoci vám vydržet déle v posteli. Co na to ale říkají odborníci?

Pokud jste si někdy dopřáli ledové pivo po suchém únoru nebo obrovský talíř těstovin po několika týdnech nízkosacharidové diety, dobře víte, že dočasná deprivace dělá všechno aspoň o kousek lepší. Někteří tvrdí, že to samé by mohlo platit i o sexu - že vzdát se ho na určitou dobu se může z dlouhodobého hlediska vyplatit. Ale jak, pokud vůbec, může sexuální půst skutečně zlepšit váš sexuální život?

Zeptejte se Russella Wilsona, Andrewa Garfielda nebo Travise Barkera, kteří se z různých důvodů rozhodli sexuální půst vyzkoušet. "Ve skutečnosti se tím všechno zlepšilo," řekla Barkerova manželka Kourtney Kardashian v rozhovoru v roce 2022. "Stejně jako když si nemůžete dát kofein a pak si dáte první hrnek matchy, je to tak dobré."

Zastánci tvrdí, že sexuální půst by mohl zvýšit vaše libido, pomoci vám vydržet déle v posteli a případně i podpořit intenzivnější orgasmy. Neexistují však žádné vědecké důkazy, které by to potvrzovaly - takže co na to říkají odborníci? Než se na nějakou dobu zapřisáhnete, že nebudete souložit, měli byste vědět několik věcí...

Co je to sexuální půst?

Jak název napovídá, sexuální půst znamená záměrné zdržení se jakékoli sexuální aktivity. Na rozdíl od úplného celibátu se však jedná o půst pouze na určitou dobu.

Alice Child, sexuoložka z platformy SheSpot, uvádí, že sexuální půst může mít různou délku - od týdne až po několik měsíců - podle toho, co si od něj slibujete. Někteří lidé se úplně zřeknou orgasmu, zatímco někteří se mohou rozhodnout ejakulovat prostřednictvím masturbace, ale ne s partnerem.

Měl bych zkusit sexuální půst?

Podle odborníků existuje spousta důvodů, proč se můžete rozhodnout pozastavit svou sexuální aktivitu.

"Někteří mohou hledat fyzický a emocionální reset," říká Melissa Cook, certifikovaná sexuální terapeutka a přispěvatelka na FunwithFeet. "Přestávka v sexuální aktivitě vám může poskytnout novou perspektivu a umožnit přehodnocení potenciálně nezdravých sexuálních vzorců. Jiní mohou zjistit, že půst zostřuje jejich soustředění a uvolňuje duševní energii pro jiné oblasti života."

Přinášíme několik pádných důvodů, proč jít do sexuálního půstu:

Usilujete o osobní růst

"Sexuální půst lze považovat za formu sebekázně a sebekontroly," vysvětluje Amber Shine, certifikovaná sexuální terapeutka a koučka pro randění na XFansHub. "Umožňuje vám zaměřit se na sebezdokonalování."

Zvyšuje sexuální půst libido?

Léčíte se z traumatu

"Pokud jste měli negativní sexuální zkušenost, můžete se rozhodnout pro sexuální půst, abyste se zotavili a zpracovali trauma, než začnete znovu zkoumat intimnosti," říká Shine.

Sex se stal jediným způsobem, jak se spojit s partnerem

Cook poznamenává, že půst můžete využít k prohloubení citového pouta a pěstování jiných druhů intimity ve vašem vztahu.

Vypěstovali jste si problematické návyky v oblasti porna

Child říká, že přestávka od všech sexuálních aktivit - včetně masturbace - vám může pomoci zbavit se nezdravých návyků při sledování porna. "Pokud například často masturbujete u porna, abyste se zbavili stresu, ale už vám to nepomáhá, nebo to situaci zhoršuje, můžete zkusit sexuální půst, abyste našli jiné alternativní mechanismy zvládání," říká doktorka Jenni Skyler, certifikovaná sexuální terapeutka, sexuoložka a licencovaná manželská a rodinná terapeutka pro AdamEve.com.

Poznámka: Ve skutečnosti nemůžete být závislí na pornu - protože porno není návyková látka - ale můžete si vypěstovat návyky nutkavého sledování, které vám brání žít život, jaký chcete. Totéž platí pro sex. Pokud máte podezření, že se potýkáte s nutkavým sexuálním chováním, sexuální pedagožka Evie Plumb říká, že byste neměli zkoušet sexuální půst na vlastní pěst. "Kompulzivní sexuální chování musí být léčeno terapeutem," vysvětluje.

Hledáte "toho pravého"

Řekněme, že máte opravdový zájem o vážný vztah, ale stále se vám stává, že se spokojíte s náhodnými známostmi. Podle Child by vám sexuální půst mohl pomoci získat hlubší vhled do toho, co hledáte, a najít nový přístup k randění, abyste skutečně našli dlouhodobého partnera.

Ztratili jste ve vztahu sexuální jiskru

"Páry, které se v ložnici nudí, by mohly zvážit sexuální půst jako prostředek k opětovnému vybudování vzrušení a očekávání," říká Adina Mahalli, certifikovaná odbornice na duševní zdraví a vztahová terapeutka společnosti Maple Holistics.

Jaké jsou výhody sexuálního půstu?

Zatím neexistuje žádný výzkum, který by potvrzoval potenciální přínos sexuálního půstu. Nicméně nepodložené údaje sexuální pedagožky Plumb říkají, že někteří lidé uvádějí, že se po půstu cítí více nabití energií a mají celkově spokojenější sexuální život.

"Očekávání je pro mnoho lidí velkým afrodiziakem, takže záměrné neprovozování sexu nebo masturbace před žhavou nocí by mohlo zvýšit vaše vzrušení a citlivost," dodává Child. "Může to také posílit vaše sexuální spojení s partnerem, protože záměrné odpírání si vás vlastně může přimět k tomu, abyste o tom ještě více přemýšleli a mluvili."

Podle Child by sexuální půst mohl vést také k intenzivnějším orgasmům.

Sexuální půst mohou zkusit muži i ženy

"Pokud jste zvědaví, vyzkoušejte edging - což je situace, kdy se při sexu nebo masturbaci dostanete na hranici ejakulace a pak záměrně přestanete," vysvětluje. "Když si nakonec orgasmus dopřejete, je často mnohem silnější."

Mahali a Shine říkají, že sexuální půst může přinést také následující výhody:

  • větší sebeuvědomění při absenci sexuální aktivity,
  • znovuobnovení vzrušení při sexu s partnerem,
  • posílení emocionálního spojení s partnerem,
  • dočasná úleva od tlaku nebo úzkosti související s výkonem.

Sexuální půst hraje roli v mnoha kulturách a náboženstvích. "Například taoisté ho používají jako způsob, jak si uchovat a vybudovat energii pro silnější sexuální zážitky," říká Child. "Mnozí věří, že zadržování spermatu pomáhá přesměrovat sexuální energii do jiných oblastí života a že zlepšuje duševní zdraví a duchovní růst," vysvětluje.

Když Barker a Kardashian používali sexuální půst jako součást ájurvédské očisty, říkali, že jejich cílem je odvést toxiny z těla v naději, že počnou dítě. Stojí však za zmínku, že neexistuje žádný důkaz, že sexuální půst podporuje plodnost. Ve skutečnosti jedna studie z roku 2020 v časopise Fertility Science And Research zjistila pravý opak: Když muži s vysokým poškozením DNA spermií (rizikový faktor neplodnosti) ejakulovali čtyři dny po sobě, snížili množství poškození v DNA svých spermií.

Mimochodem: Někteří tvrdí, že sexuální půst může pomoci řešit erektilní dysfunkci, odborníci o tom však nejsou přesvědčeni. Studie z roku 2008 v časopise American Journal of Medicine totiž odhalila, že muži, kteří nejsou sexuálně aktivní, mají větší pravděpodobnost výskytu erektilní dysfunkce.

Jak na sexuální půst:

Pokud vás potenciální výhody sexuálního půstu zaujaly, je třeba předtím, než si dáte od sexu (a případně i uspokojování) pauzu, zvážit několik důležitých aspektů - zejména pokud jste ve vztahu. Koneckonců, váš partner má také své potřeby.

Při nadhození myšlenky sexuálního půstu je důležité přistupovat k tomuto tématu jemně, protože podle odborníků by to mohlo vyvolat nejistotu. Váš partner se může ptát, zda vaše touha dát si od sexu pauzu nenaznačuje nedostatek přitažlivosti nebo touhy po něm. Aby tento rozhovor byl co nejméně trapný, doporučuje Skyler nadhodit ho mimo ložnici, v době, kdy jste oba plně uvolnění a přítomní. Nezapomeňte důkladně vysvětlit, proč máte o sexuální půst zájem, a zaměřte se na to, jak doufáte, že prospěje vašemu sexuálnímu životu a vztahu vůbec.

"Nezapomeňte, že partner může mít na věc jiný pohled nebo výhrady," říká Shine. Místo toho, abyste se začali bránit, dejte partnerovi férovou příležitost podělit se o své myšlenky, pocity a obavy.

Při rozhodování o tom, jak dlouho se budete postit, možná budete muset přistoupit na kompromis. Například pokud chcete zkusit půst po celý měsíc, ale váš partner si myslí, že se nedokáže zbavit sexu déle než týden, můžete se dohodnout na dvou týdnech.

"Během období sexuálního půstu se nezapomeňte pravidelně vzájemně kontrolovat a probírat své zážitky a pocity," dodává Shine. "Otevřená komunikace je zásadní pro to, aby oba partneři byli s tímto uspořádáním spokojeni a cítili se dobře."

Závěr? Sexuální půst není pro každého. Mohl by zlepšit váš sexuální život, vaše citové pouto s partnerem a váš pohled na intimitu? Jistě. Ale jen vy se můžete rozhodnout, zda vám stojí za to obětovat krátkodobě několik orgasmů.

[Lil]

Varování: Tyto stránky obsahují erotický chat, videa, fotky a jiné sexuálně explicitní materiály. Pro vstup na tyto stránky musíte být starší 18 let nebo 21 let, je-li to vyžadováno zákonem. Všechny modelové a modelky na těchto stránkách jsou starší 18 let. Virtuální kontakty možné.