Jedna z nejrozšířenějších seznamovacích stránek pro dospělé v ČR - erotická seznamka flirtkontakt.cz

Sexsomnie a sexuální frustrace

30.březen 2023
Sexsomnie a sexuální frustrace

Každý občas řeší nějaký problém v intimním životě. Ale někdy nemusí být ani na první pohled zřejmý. To mají společné sexsomnie a sexuální frustrace. Ani o jednom nemusíte vědět, že vás trápí, ale budou mít velký vliv na váš celkový život...

Sexsomnie

O náměsíčnosti a mluvení ze spaní jste už pravděpodobně slyšeli, ale co sex ve spánku? Sexsomnie neboli "sex ve spánku" je porucha spánku, která způsobuje, že se lidé sexuálně chovají v době, kdy plně spí a vůbec si neuvědomují, co dělají.

Jak poznáte, že trpíte sexsomnií? Jak ji léčit a co můžete udělat, abyste sebe i členy své domácnosti ochránili? Přinášíme vám několik odpovědí na často kladené otázky týkající se sexsomnie.

Co je to sexsomnie?

Sexsomnie je druh parasomnie neboli poruchy vyznačující se abnormálním chováním během spánku. Chování při parasomnii může zahrnovat mluvení, chůzi, jídlo, pomočování nebo dokonce řízení - a u lidí trpících sexsomnií je toto chování sexuální.

Sexsomnie může zahrnovat masturbaci, osahávání, přirážení pánví, spontánní orgasmus nebo iniciování pohlavního styku s jinými osobami. Lidé trpící sexsomnií si své chování neuvědomují ani nepamatují.

Jak častá je sexsomnie?

Je těžké přesně určit, kolik lidí trpí sexsomnií, protože pacienti se o tyto příznaky ne vždy podělí se svými lékaři. "Celá problematika je naplněna rozpaky a velkým pocitem viny," říká Dr. Chris Winter, neurolog, specialista na spánek a moderátor podcastu Sleep Unplugged. "Ale sexsomnie je mnohem častější, než si lidé myslí."

Podle výzkumu prezentovaného na setkání Associated Professional Sleep Societies LLC v roce 2010 uvedlo sexsomnii téměř 8 % pacientů v centru pro poruchy spánku. Z těchto pacientů to byli muži, kteří vykazovali příznaky sexsomnie téměř třikrát častěji než ženy.

Jak se sexsomnie diagnostikuje?

"Obvykle se diagnostikuje klinicky," vysvětluje Dr. Winter. "Většinou přijde pár a řekne, že několikrát za měsíc jeden z partnerů sexuálně osahává druhého partnera během spánku a nezdá se, že by si na to nějak zvlášť jasně vzpomínal. Nebo někdo řekne: 'Všiml jsem si rozruchu v posteli a uvědomil jsem si, že můj partner masturbuje ve spánku a nevypadá to, že by si uvědomoval, co se děje.'"

Dr. Winter upozorňuje, že pacienti se mohou stydět o takovém chování mluvit s lékařem, ale pro lidi se sexsomnií je co nejrychlejší vyhledání pomoci zásadní pro jejich zdraví, jejich bezpečnost i bezpečnost ostatních členů domácnosti.

Co způsobuje příznaky sexsomnie?

"Jedinci, kteří již mají poruchy spánku - spánkovou apnoe, syndrom neklidných nohou, narkolepsii - mají tendenci mít epizody sexsomnie častěji," říká Dr. Winter. Přerušení spánku, jako je cestování a stres, mohou vyvolat epizody sexsomnie, stejně jako ale i alkohol a léky na spaní. "Největší příčinou sexsomnie v této zemi je pravděpodobně užívání prášků na spaní, jako je Ambien - to je obrovská příčina, a parasomnie obecně," říká Dr. Winter.

Jak můžete léčit sexsomnii?

Zajděte k lékaři

Pokud se domníváte, že trpíte sexsomnií, vyhledejte lékaře. Specialista na spánek může diagnostikovat a léčit jiné základní poruchy spánku, například spánkovou apnoe, což může zmírnit nebo dokonce odstranit příznaky sexsomnie. Lékař vás také může požádat, abyste vysadili, omezili nebo změnili léky na spaní, které užíváte, a dodržovali spánkový režim. "Pravidelný čas spánku a pravidelný čas buzení jsou opravdu důležité," říká Dr. Winter. Doporučuje také vyhýbat se večer alkoholu a kofeinu.

Navštivte odborníka na duševní zdraví

Odborník na duševní zdraví vám také může pomoci regulovat spánek a omezit epizody sexsomnie. "Existují některé kognitivně-behaviorální strategie, které mohou být užitečné, například když si před spaním v duchu nacvičíte určité věci, které se chystáte udělat," říká Dr. Winter. Pokud žijete s partnerem, párový terapeut vám může pomoci vymyslet plán, jak společně zvládat sexsomnii a jak se zotavit z následků epizod sexsomnie - které mohou být pro všechny zúčastněné děsivé.

Chraňte ostatní lidi ve vaší domácnosti

Kromě vyhledání léčby, identifikace spouštěčů sexsomnie, vyhýbání se jim a zlepšení celkové spánkové hygieny je naprosto zásadní chránit svou bezpečnost a bezpečnost ostatních lidí ve vaší domácnosti. To může zahrnovat spaní v oddělené ložnici od ostatních členů domácnosti. "Někteří pacienti si také dávají na dveře ložnice alarm," říká Dr. Winter. "Pokud vstanou a otevřou dveře, spustí se alarm, který je často vytrhne ze spánku nebo probudí někoho jiného, aby mu dal vědět, že tato osoba opouští ložnici."

Poslední slovo o sexsomnii:

Je třeba zopakovat, že byste měli vyhledat pomoc v případě sexsomnie, jakmile si uvědomíte, že něco není v pořádku.

"Může vám to připadat nezvladatelné, ale tyto věci se dají řešit," říká doktor Winter. "A krokem číslo jedna je o tom s někým mluvit."

Trpíte vy nebo váš partner sexsomnií? Řešte to

Sexuální frustrace

Možná jste už někdy slyšeli podobné komentáře o některých (někdy i nepříjemných) lidech: "Je to takový hajzl: asi se mu nic nedostává." Nebo jste si možná všimli, že se uprostřed období bez sexu chováte jako Hulk. I když nemůžeme s jistotou vědět, co ostatní lidi skutečně trápí, je něco pravdy na tom, že sexuální frustrace může ovlivňovat náš každodenní život - a být velmi otravná. A tyto problémy se mohou vyskytnout jak u nezadaných, tak u těch, kteří jsou ve vztahu.

Jak se tedy vyrovnat se sexuální frustrací? Prozradíme vám, co to vlastně sexuální frustrace je (je častější, než si možná myslíte), jak může ovlivnit vaše prožitky a vztahy a jak se s ní vypořádat.

Co je to sexuální frustrace?

Když mluvíme o sexuální frustraci, nemusíme nutně mluvit jen o tom, že jste "ochuzeni" o sex. "Ve skutečnosti je sexuální frustrace nerovnováha mezi sexuální touhou člověka a tím, co se děje v reálu," vysvětluje Saudia L. Twine, Ph.D., manželská a rodinná terapeutka a vztahová koučka z West Bloomfieldu v Michiganu.

"Obvykle se týká někoho, kdo není zcela sexuálně spokojený," dodává Roger Libby, Ph.D., sexuální terapeut pro jednotlivce i páry ze Seattlu. Říká však: "Frustraci předchází určité faktory, a myslím, že pokud se zaměříte pouze na frustraci, nevyřešíte ji."

Co způsobuje sexuální frustraci?

Pojďme si projít některé běžné příčiny...

Nedostatečná frekvence sexu

To je dobře známá příčina sexuální frustrace: když nemáte sex tak často, jak byste chtěli. (Zpozornět by měli všichni lidé, kteří žijí v celibátu, a ti, jejichž libido se neshoduje s libidem jejich partnera).

Určité situace při sebeuspokojování

Masturbace sice může mít pozitivní vliv na náladu a další zdravotní benefity, ale pokud se snažíte dosáhnout vysoké intenzity sami - ale nedaří se vám to -, může vás to frustrovat. "Například pokud jste v partnerském vztahu a používáte sebeuspokojování k vyplnění mezer ve svém sexuálním životě, nemusíte se cítit tak uspokojeni z vlastních doteků oproti tělesnému kontaktu s partnerem," říká Twine.

A na sledování porna není nic špatného, ale je třeba si uvědomit, že simulovaný sex může zkreslit vaše očekávání o tom, jaký je skutečný sex, což může vést k frustraci, když se pokusíte navázat osobní kontakt s partnerem.

Odtržení od intimity

"Lidé se mohou s druhými spojit nejen sexuálně, ale také intelektuálně, emocionálně, rekreačně a společensky," poznamenává Twine. Pokud tedy vám nebo vašemu partnerovi chybí jiná žádaná oblast intimity, může to způsobit, že sexuální stránka bude méně naplňující.

Další nenaplněná očekávání

"K frustraci může dojít také v případě, že jedna osoba chce provozovat určitý druh sexu - řekněme své fantazie - a druhá ne," říká Twine. To se stává.

Psychologické problémy

Libby říká, že příčinou může být také úzkost z výkonu, deprese nebo úzkost, stres (například z práce) nebo pocit viny či studu za sex.

"Kromě toho se u mnoha lidí může vyskytnout tzv. vyhýbavá vazba, kdy se mohou při problémech uzavřít do sebe," říká Twine. Pokud však nekomunikujete, tělo může reagovat jiným způsobem, takže to může vypadat, že máte vztahový problém, i když vás ve skutečnosti trápí něco jiného.

Zdravotní problémy

"Pokud lidé necvičí, špatně spí a nezdravě se stravují, projeví se to na jejich sexuálním stavu," říká Libby.

"A někteří lidé mohou mít mechanické problémy, včetně problémů způsobených léky, které mohou ovlivnit vzrušení nebo vyvrcholení," vysvětluje Twine. "Některé léky - například některá antidepresiva a některé léky na vysoký krevní tlak - mohou způsobit opožděnou ejakulaci," potvrzuje Mayo Clinic.

Potýkáte se sexuální frustrací?

K sexuálním potížím mohou vést i některé zdravotní potíže - například problémy s hormony, některé infekce nebo neurologická onemocnění. Se zhoršeným sexuálním fungováním souvisí také obezita. "Po padesátce navíc může u mužů i žen začít klesat sexuální apetit a objevují se další vedlejší sexuální účinky stárnutí, jako je například erektilní dysfunkce," upozorňuje Národní rada pro stárnutí.

Jak může sexuální frustrace ovlivnit vaše vztahy?

"Pocit sexuální frustrace může vést k tomu, že se lidé cítí celkově podráždění. Některé pocity spojené s deprivací, zejména pokud se týkají vašeho zdraví, mohou také vyústit v pocity studu a viny, což může vést ke vztahovým problémům," říká Twine.

Navíc někdy může frustrace vést k napětí, které se projevuje nejen v romantických vztazích, ale také v práci a s přáteli. "A pokud jde o vašeho partnera, pokud nějakého máte, mohou nevyřešené problémy vyústit nejen v hádky, ale také v odloučení," říká Twine.

"Dávejte si také pozor na pocity hořkosti a také na zkratovitost," říká Libby, která upozorňuje, že frustrovaný člověk se může zničehonic rozčílit a být naštvaný. Pocit frustrace neospravedlňuje to, že jste na svého partnera či partnery zlí. Pokud jste měli nutkání vylít si svou zlobu, čtěte dál a zjistěte, jak místo toho léčit základní problémy.

Jak se můžete vyrovnat se sexuální frustrací?

Musíte se k problému postavit čelem. K jeho vyřešení však nepotřebujete sex.

Zajděte si zacvičit

Cvičení skutečně může pomoci vaší náladě - pro nezadané i pro ty, kteří žijí v páru. Jděte tedy vypustit endorfiny, uvolnit napětí a dostat se do lepší kondice.

Buďte zdraví

Stejně tak se ujistěte, že dobře jíte a dostatečně spíte (většina dospělých ve věku 26 až 64 let potřebuje 7 až 9 hodin), abyste měli ze zdravotního hlediska co nejlepší šanci uspět s tímto problémem.

Více masturbujte

Intenzita vašich orgasmů se může lišit, když jste bez partnera, ale uspokojení je super. To proto, že i sebeuspokojování má podobné výhody, jako je zlepšení nálady, zlepšení spánku a snížení stresu - plus spoustu dalších skvělých výhod, které nevyžadují partnera. A porno a/nebo vytváření vlastních fantazií ve vaší mysli může přispět k tomu, aby byl zážitek příjemnější. V podstatě, když máte čas a příležitost, může být sólo uvolnění to pravé.

Komunikujte se svým partnerem (pokud ho máte)

"Nevyhýbejte se tomu. Vyrazte na projížďku nebo cokoliv, co vám připadá správné, a promluvte si o sexu a vašem vztahu. Zařaďte čas na množství, kvalitu a typ intimity, kterou oba chcete," říká Libby. Možná se dozvíte, že vás oba zajímá hraní rolí, používání hraček nebo něco jiného.

Vyzkoušejte nějaké doteky (pokud jste partneři)

"Pokud se vy nebo váš partner potýkáte například se zdravotním problémem, který brání sexu, vyzkoušejte techniku zaměřenou na smysly," říká Twine. Tato série cvičení na doteky, která provádíte postupně jako pár, vám oběma pomůže zbavit se očekávání a soudů ohledně vzájemných dotyků a místo toho se zaměřit výhradně na smyslové aspekty dotyků, jako je teplota, textura a tlak. "Můžete si tak užívat intimitu a nechat se vzrušit bez (potenciálně frustrujícího) tlaku na sex," říká Twine.

Obraťte se na terapeuta

Pokud jde o problémy se sexuální frustrací nebo problémy s výkonem, které souvisejí s úzkostí, pocitem viny nebo studu, pocitem, že se to vymyká vaší kontrole, traumatem nebo jiným psychologickým problémem, může vám pomoci návštěva terapeuta. Opravdu. Libby dodává, že sexuální terapeuté mohou být obzvláště užiteční v případě obav, které se týkají přímo sexu.

Pokud jste v páru a vaše rozhovory mezi čtyřma očima nepomáhají, můžete vyzkoušet terapeuta společně. Někteří odborníci mohou doporučit, abyste si byli vědomi určitých negativních komunikačních stylů - ano, mluvíme o Čtyřech jezdcích: kritice, pohrdání, obraně a ustupování, které identifikoval doktor John Gottman. Libby však dodává, že některé sexuální problémy (opět) je nejlepší probrat s certifikovaným sexuálním terapeutem.

Promluvte si se svým doktorem

Pokud máte vy nebo váš partner potenciální zdravotní problém nebo problém s léky, musíte si promluvit s lékařem. I když se cítíte trapně, prostě to zkuste. Poskytovatel vám může pomoci určit léčbu nebo dávkování, které by případně mohlo lépe fungovat.

Do budoucna se také zeptejte svého poskytovatele na případné sexuální nežádoucí účinky všech nových léků nebo doplňků stravy. A pokud můžete mít problémy s užíváním alkoholu nebo drog, hádáte správně - obraťte se na svého lékaře, krizové centrum nebo jiný důvěryhodný zdroj pomoci. Protože pokud dosáhnete zlepšení v oblasti vašeho zdraví, může to mít velký pozitivní vliv na problém se sexuální frustrací

Jste single a chybí vám sex? Zaregistrujte se na sex seznamku!

[Lil]

Varování: Tyto stránky obsahují erotický chat, videa, fotky a jiné sexuálně explicitní materiály. Pro vstup na tyto stránky musíte být starší 18 let nebo 21 let, je-li to vyžadováno zákonem. Všechny modelové a modelky na těchto stránkách jsou starší 18 let. Virtuální kontakty možné.