Jedna z nejrozšířenějších seznamovacích stránek pro dospělé v ČR - erotická seznamka flirtkontakt.cz

Sex ve vztahu: Máte ho tak akorát?

17.listopad 2020
Sex ve vztahu: Máte ho tak akorát?

Co myslíte, existuje nějaká hranice, která by určovala, kolik sexu je ještě v pořádku a kdy už jste na tom špatně? Jaké jsou průměrné hodnoty pro nás i pro Evropany, jak se s tím s partnerem vypořádat a jak mít spokojený sex? To vše se dozvíte!

Dozvědět se o sexu těch druhých pravdu je nereálné. Někdo přehání, jiný se naopak podceňuje nebo stydí. Kdybychom ale skutečná fakta, jak to kdo má, znali, náš vlastní postelový život by mohl být spokojenější. Nevěříte?

Nejčastějšími náměty košilnatých povídaček jsou počty milenců či milenek a také hotové báchorky o tom, kolik hodin v kuse a kolikrát za noc dokáže ten či onen souložit... Většinou se tyto věty nezákládají na pravdě, ledaže by se partneři posilnili třeba viagrou - mimochodem je stále na předpis a k dostání již pro obě pohlaví. Častěji přehánějí muži, zvláště ti posílení alkoholem. Skutečnost nebývá tak ohromující. Ženy si o intimnostech vykládají také, ale bývají zdrženlivější, především v přiznávání, kolik že mužů v posteli měly. Co mají společné všichni, je, že o tom, jak moc jim to doma neklape, obvykle mlčí.

Nejsme na tom nejhůř

Skutečná čísla založená na seriózních průzkumech vykreslují českou postelovou realitu následovně: milujeme se v průměru dvakrát týdně, což vychází asi tak na 107 styků za celý rok. O něco aktivnější jsou národy z východní Evropy - ty mívají kolem 150 styků ročně, nejlínější z Evropanů jsou Švédové, ti si užijí okolo 100 styků ročně.

Je sex dvakrát týdně dost? "Pro někoho je to málo, zvláště pro mladší věkové skupiny. Nicméně od určitého věku je milování dvakrát týdně spíše ideální metou, ke které se partneři snaží dostat. Ani v tom se Češi od ostatních národů příliš neliší," komentuje sexuální chování Čechů sexuolog a autor mnoha výzkumů o sexuálním chování Petr Weiss. Otázkou zůstává, jak moc, nebo jak málo na těchto číslech záleží. Co je vlastně tak akorát, abychom byli pod peřinou opravdu a hlavně dlouhodobě spokojení?

Buďte spontánní

Sex je věc natolik individuální, že univerzální číslo, které nám zaručí rodinné štěstí, neexistuje. "Číslo 'tak akorát' je prostě to, co vyhovuje společně oběma. A hlavně to, na čem se bez hádek a výčitek dokážou partneři domluvit," tvrdí známý rodinný poradce Petr Šmolka. Všeobecně známým faktem je, že muži mezi třicítkou a čtyřicítkou chtějí sex častěji nežli jejich partnerky, před padesátkou se ale karty obracejí a sex vyžadují častěji ženy. Podle Petra Šmolky by se měl ten, kdo po sexu touží víc, umět přizpůsobit. Je to jako s chůzí do kopce. Vždycky se musí počkat na toho vzadu. A pokud možno mlčky. "Když se totiž budete partnerovi stále připomínat a předhazovat mu to, hrozí ztráta spontaneity, která je v milování velmi podstatná," upozorňuje psycholog.

Spontánnost k sexu patří!

Všechno jde napravit

Pětatřicetiletý Petr (jméno jsme změnili na jeho žádost) se oženil před sedmi lety a sex s manželkou označoval v prvních dvou letech za úžasný. "Moje žena nebyla proti různým obměnám klasiky, oba nás to moc bavilo, spávali jsme spolu i dvakrát za den. Jí se to vždycky líbilo nejvíc ráno. Navíc se smála, že to má místo posilovny, protože při sexu člověk spálí kvantum kalorií," vypráví Petr. Situace se změnila po narození prvního syna"Manželka přestala mít o milování zájem. A když už na to přišlo, jako by byla duchem nepřítomná a orgasmus už taky neměla. Zkoušel jsem leccos. Kupoval jí dárky, když syn usnul, pomáhal jsem jí s řadou domácích povinností, aby nebyla tak vyčerpaná. Nepomáhalo nic. Odmítla se mnou o tom i mluvit, protože prý o nic nejde, že to přeháním a dělám z komára velblouda. Když se narodil druhý syn, odmítala mě úplně. Vymlouvala se na tisíc věcí."

Petr navrhl manželskou poradnu a sexuologa. Na to nakonec manželka po dlouhém přemlouvání přistoupila. "Po půl roce, kdy jsme společně na terapii docházeli, se situace zlepšila. Já se smířil s tím, že dvakrát denně už to nebude nikdy, teď mi stačí i jednou za týden. A mám pocit, že ženě už se vrací znovu na sex chuť."

Nezapomínejte o sexu mluvit

Petrův příběh je v něčem velmi typický, ale zároveň výjimečný. Problémy se sexem po narození dětí prožívá většina rodičů, ale jen zcela výjimečně jsou partneři schopni se zvednout a zaťukat na dveře u odborníka. "Většina Čechů a Češek totiž stále ještě svůj partnerský život od toho sexuálního odděluje, jako by neměl se spokojeným manželstvím nic společného. Manželé se spolu baví o lecčems, o posteli však téměř nikdy. Nakonec se během terapie dostaneme k tomu, že jde právě o sex. Jedni ho mají moc, jiní málo a už vůbec si nedokážou říct, jak se jim to líbí nebo co by si přáli. A to je velká chyba," potvrzuje sexuoložka Laura Janáčková. Sex je navíc jedna z mála věcí, o kterých si chtějí muži opravdu povídat. I po letech. Otevřenost v oblasti sexuality je tedy tou nejlepší obranou proti nudě v posteli. Většině mužů navíc nezáleží ani tak na tom, jak často pár sex provozuje, ale zdali ženu opravdu baví a dokáže si jej užít. Pak je spokojený i muž.

V sexu musí být spokojený muž i žena, v opačném případě vznikají problémy

Otázky pro odborníka

Na otázky odpověděl sexuolog Prof. Petr Weiss.

Jak moc je důležitý samotný orgasmus?

"Celkem dost. Zvláště u žen zdaleka ne každé milování orgasmem končí. Pokud však žena orgasmu nedosahuje dlouhodobě, může to vyústit až v odpor k milování, a to se všemi negativními důsledky."

Jsou ženy, které orgasmu nikdy nedosáhly a nijak jim to nevadí. Jsou i některé, pro které to bez orgasmu není sex. Musíte ale partnerovi sdělit dvě podstatné věci. Zaprvé, že to takto cítíte, a zadruhé, jak nejlépe dosáhnete orgasmu. Nemusí to být totiž v průběhu penetrace, ale využít můžete manuální stimulaci, orální sex nebo erotické hračky.

Každého pátého trápí předčasná ejakulace. Ohrožuje tohle i partnerství?

"Má-li muž doma vaginálně vzrušivou ženu, tak rozhodně. Ta totiž potřebuje k dosažení orgasmu určitou délku soulože, která se pohybuje kolem sedmi minut. Avšak muž, který má zmíněný problém, končí asi po dvou minutách od začátku soulože."

Jak jsme zmínili výše, i vaginálně vzrušivá žena nemusí dosáhnut orgasmu pouze vyloženě při sexu samotném, tudíž se muži nemusí až zas tak stresovat a počítat minuty.

Co to může znamenat?

"Partnerku to dříve nebo později začne frustrovat, protože nemůže prožívat orgasmus a uspokojení. V takovém případě pak samozřejmě musíme počítat s negativním vlivem i na ostatní oblasti partnerského soužití. Už proto by měli muži s touto dysfunkcí rozhodně vyhledat odborníka a začít s ním tento problém řešit."

Orgasmus můžete ženě dopřát různými způsoby

Sex po šedesátce

Čím méně je při sexu tlaků, tím spokojenější máme milostný řivot. I ve vysokém věku. Vyplývá to ze studií sexu lidí po šedesátce. Ve věku mezi 65 a 74 lety má pravidelný sex v průměru 50 procent z nich. Mimo jiné respondenti uváděli, že jim sexuální život kvete i proto, že už se v tomhle věku nemusí trápit, kolikrát týdně a jak mají souložit. Veřejně to přiznala i herečka Jane Fonda, když prohlásila, že po sedmdesátce prožívá nejlepší sex svého života. Tvrdí, že je to proto, že už neřeší hlouposti.

Jak mít spokojený sex?

  • Nemluvte pořád o dětech (vnoučatech), práci a povinnostech. Když máte večer konečně klid, snažte se vztah posilovat vzájemnou intimitou. Nemusí jít přímo o soulož, do kategorie sex totiž patří i mazlení, hlazení a dotýkání se.
  • Máte-li v posteli problém, mluvte o něm a nepředstírejte, že se nic neděje. Nesoulad v sexu uvádí jako hlavní důvod k rozvodu 40 % českých párů, většina z nich však o sexu nikdy předtím otevřeně nemluvila.
  • S partnerem nebuďte kamarádi, pro které není sex důležitý. Je! Sdílená intimita vztah posiluje, kamarády a kamarádky si hledejte jinde. Samozřejmě je ale vždycky plus, když si s partnerem dobře rozumíte nejen v sexu. Ten by ale ve vztahu zkrátka neměl chybět.
  • Nerezignujte na lichotky a pochvalu. I po dvaceti letech potřebuje muž vědět, že je v očích své ženy Muž s velkým M, ona zase, že ho neustále přitahuje a baví.
  • Každá pátá žena touží podle statistik vyzkoušet v posteli něco nového. Patříte-li mezi ně, nestyďte se o tom svému muži říct. Šťastný manžel je ten, jehož žena si sex s ním užívá. S chutí tedy přivítá sexuální pomůcku, lubrikant, sexy prádlo i novou polohu.

Dostatek sexu ve vztahu je realitvní pojem a vždy byste měli přemýšlet spíše nad tím, jestli jste oba opravdu spokojení a ani jednomu nic nechybí. Poté se snažte dojít ke kompromisu, ale ani jeden se do ničeho nenuťte. Zkuste si sex nějak ozvláštnit, abyste se na něj těšili - muž ocení, když si žena koupí pěkné spodní prádlo nebo když se s ním podívá na porno, žena ocení, když se budete déle věnovat předehře nebo se s ní kouknete před spaním na romantickou komedii, kterou budete sledovat v objetí. Nemusí to platit do puntíku, vy znáte svého partnera nejlépe.

A chybí-li vám partner na takové krásné trávení večerů (s následným sexem), můžete ho najít na sex seznamce.

[Lil]

Varování: Tyto stránky obsahují erotický chat, videa, fotky a jiné sexuálně explicitní materiály. Pro vstup na tyto stránky musíte být starší 18 let nebo 21 let, je-li to vyžadováno zákonem. Všechny modelové a modelky na těchto stránkách jsou starší 18 let. Virtuální kontakty možné.