Jedna z nejrozšířenějších seznamovacích stránek pro dospělé v ČR - erotická seznamka flirtkontakt.cz

Sex v manželství: Povinnost?

26.listopad 2019
Sex v manželství: Povinnost?

Jste s partnerem ve vztahu nebo manželství již delší dobu a řešíte spolu problém nedostatku sexu? Je sex v takových vztazích povinnost, očekává se, že ho spolu budete provozovat až nadosmrti? Odpovědi na tyto otázky najdete v našem článku.

Idealisté řeknou, že sex je věc dobrovolná a když se budete snažit, nikdy vám nezevšední, i když ho budete provozovat jen s jedním partnerem. Pragmatici v čele s Miroslavem Plzákem zase tvrdí, že nejlepší je domluvit se na pátku a dělat "to", i když se vám zrovna moc nechce. Je sex tmelem manželství, nebo na něm po mnoha letech soužití už nezáleží? Otázka velmi zajímavá a my se na ní v dnešním článku budeme snažit trochu odpovědět.

Spousta lidí věří v sexuální přitažlivost a věrnost na věky. Takhle ale není homo sapiens, čili člověk rozumný, vůbec nastavený. Už od dob jeskynních si ženy vybíraly partnery podle jejich síly a primárních sexuálních znaků. Romantická láska s největší pravděpodobností neexistovala a lidé se řídili především rozmnožovacím pudem. Když si to tak vezmete, bylo to v podstatě jediné rozumné řešení. Možná i proto se říká, že se ze zamilovaných stanou blázni. Kdyby se jeskynní žena zamilovala do nejslabšího a nejpomalejšího muže (ačkoliv velmi pohledného a citlivého), pravděpodobně by byla brzy bez partnera, protože by ho zadupal mamut.

Sexuální uspokojení jako závazek

S rozvojem civilizace se civilizovaly i vztahy mezi mužem a ženou. Přesto se celá staletí vyvíjely vztahy mezi pohlavími velmi pragmaticky: manželství se uzavírala většinou na základě materiálních pohnutek. Ona měla velké věno a on jej potřeboval, anebo naopak, ale láska v moderním pojetí se moc nepěstovala. Ovšem manželská sexuální povinnost, tedy aby on či ona právoplatnému protějšku poskytovali patřičné sexuální uspokojení, se tradovala už od středověku. Ve výpisu se salzburgské městské kroniky stojí: Sedlák Hoch Berger žádá preláta Manchmanna: "Pane preláte, moje žena už druhý rok se mnou sdíleti lože nechce. Žádám o rozluku." 

Lidé to brali jako samozřejmost, že po svatbě budou sexuálně aktivní, byl to takový sexuální závazek.

Dnes je to trochu jinak

A jak je to dnes? Když se do sebe dva lidé zamilují, je to jednoduché. On chce ji, ona chce jeho. Chemické procesy v mozku a hormony v těle pracují na plné obrátky a sex je přesně to, po čem oba touží. Zamilovanost ale nemá dlouhého trvání a kdo na to není připraven, dopadne tvrdě na zem. A pád končívá hledáním nového objektu touhy a nakonec rozvodem. Nevěra, v překladu únava ze sexu s oficiálním partnerem, je nejčastější důvod rozvodu v Čechách. Co se s tím dá dělat? 

Vytrácí se z vašeho manželství sex?

Sexuální hry neboli role play

Pětatřicetiletý Patrik říká: "Svoji ženu jsem si vzal z velké lásky, měla podobnou povahu jako já. Dva roky to byla láska jako trám. Milovali jsme se prakticky každý den. Pak najednou začala žena ochládat. Podezříval jsem ji, že má milence. Šli jsme do manželské poradny. Poradili nám, že máme sex ozvláštňovat. Například si sex vylepšujeme hrou na cizince: jakože se někde potkáme, nic o sobě nevíme a pak se jako milujeme poprvé. Je to vzrušující a oba nás to baví." Takovou jednoduchou sexuální hru si může zkusit kdokoliv z vás. V podstatě se jedná o role play a můžete si vybrat jakékoliv role chcete - třeba na doktora a pacienta, na učitelku a žáka a tak dále, záleží, co právě vás bude bavit.

Hormony si s námi pohrávají

Zamilovaní lidé sou jako zdrogovaní. Tedy alespoň tělo vykazuje podobné fyziologické reakce. U krátce zamilovaných mužů paradoxně klesá hladina machovského testosteronu, a naopak se hromadí oxytocin. V téhle souvislosti bychom ho mohli nazvat hormonem mazlení. Z chlapáků se stávají slaďoučcí mazlíci, kteří předou jako kocouři, a odpouštějí kdejaké dámské třeštění. Tahle idylka trvá v průměru 8 měsíců. Pak se popletené hormony začnou uklidňovat. Ženám klesá hladina testosteronu, který je v počátečních fázích lásky vybízí k sexu stokrát denně, mužům zase ubývá zmíněným mazlík oxytocin.

Obě pohlaví se octnou v tváří tvář přirozenosti a normálnímu vývoji vztahu. Co teď? Nebavíš mě, končíme? Ano, i to mnoho párů potká. Když jste ale manželé a máte děti, stojí za to bojovat. Muži by si v takovém případě měli uvědomit, že po prvotním návalu zamilovaného testosteronu se ženy dostávají do svého běžného hormonálního režimu a sexuální očarování začíná přecházet v trvalejší vztah. Ten je založený nejen na sexuálním vzrušení, ale i na jiných pilířích: důvěře, úctě, porozumění, toleranci a podobně. Sex se ocitá na druhé koleji. Nicméně i tak je velmi důležitý, nebudeme říkat, že ne.

Sex v dlouholetém vztahu není stejný

Když dva lidé uzavřou manželství, slibují si navzájem věrnost a podporu v dobrém i zlém. Co si ale neslibují, je pravdivelný nebo nepravidelný sex. Jestli spolu lidé žijí desítky let, je jasné, že u naprosté většiny z nich dojde k opotřebování sexuální přitažlivosti. U některých se sexuální přitažlivost přetaví v úctu, porozumění a sounáležitost a sex je jen příležitostným zpečetěním oddanosti a náklonnosti k partnerovi. Člověk si prostě musí vybrat.

Nevěra v manželství? Může přijít kdykoliv

Buď vezmete milování, které už vás tak úplně nebaví, částečně jako povinnost a z úcty ke vztahu a protože máte svého partnera rádi, ji plníte. Anebo se rozhodnete jít za svými sny a touhami, a když vás partner přestane bavit v posteli, vyměníte ho. Oficiálně, nebo tajně. Mimochodem, věrnost až do smrti je mýtus, i když v době vrcholné zamilovanosti představuje zdánlivě jasnou jistotu.

Nemusí dojít přímo k fyzické nevěře, klidně k nevěře přes internet nebo jen myšlenkové nevěře. I tak pravděpodobně po letech ale bude chybět ten náboj, který byl přítomný na začátku. Není to ale nic špatného, je to normální, a pokud nechcete střídat každý rok partnera, tak se s tím budete muset smířit. A váš partner vás do sexu nebude mít právo nutit. Neexistuje nic takového, že řekne "Ty jsi můj manžel/moje manželka a musíš se mnou spát! Mám na to právo!" Zkrátka a dobře pokud se v této věci neshodnete a bude to váš partnerský život narušovat, bude na čase, abyste se dohodli, co s tím uděláte.

Můžete se domluvit, že zkusíte svůj společný sexuální život napravit pomocí odborníka. Jinou cestou pro vás může být to, že si oba najdete jiného partnera na sex a budete si to tolerovat. Odnoží může být vypouštění páry u sex chatu. Poslední možností je rozchod či rozvod. Pokud vám za to ten vztah stojí, nechte ho ale opravdu až jako poslední možnost.

A co si odborníci myslí o tom, jestli se manželstvím člověk zavazuje i k sexu s partnerem?

V České republice máme hned několik odborníků, kteří neváhají se k takovýmto tématům vyjadřovat. Přečtěte si jejich názory, se kterými můžete, ale nemusíte souhlasit.

Radim Uzel, gynekolog, sexuolog: "Důležité je vycházet pokud možno vstříc tomu druhému a sexualitu považovat spíš za dar pro partnera než prostředek k vlastnímu uspokojení. Hezky se to řekne, hůř vykoná, ale potlačení sobectví a podpora altruismu je vlastně podstatou harmonie každého partnerského vztahu."

Nebojte se své problémy v sexu řešit s odborníkem

Petr Šmolka, psycholog: "Na počátku bývá zpravidla nepříliš významný rozdíl v sexuální apetenci. I malý rozdíl však mívá tendenci rychle nabobtnat. Sexuchtivější se domáhá svých pomyslných práv, což je spolehlivý způsob, jak méně potřebného od milostného skotačení odradit. Výjimkou pak nejsou ani páry, které se do sexu nutí, aniž by si to kdokoliv z nich dvou vlastně autenticky přál. Právě pro ně pak může být osvobozující, dokážou-li na sex rezignovat, případně jej zredukují pouze na chvíle, kdy se oběma situačně zachce."

Miroslav Plzák, manželský poradce: "Pokud není manželský sex duchaplně organizován, stává se ničivou silou. Nad plánováním a pravidelností lidé zpravidla ohrnují nos, protože mají v hlavě představu romantické lásky. Sex se ale má plánovat: třeba každé úterý a pátek. Tímto opatřením se manželský pohlavní styk negeneruje, mizí i většina podezření, a nejde rovněž partnera sexem vydírat. Funguje to."

Řešíte-li ve svém životě podobné téma, určitě nejste sami. Vždy se na to snažte koukat objektivně a zároveň se zajímat o to, co si konkrétně myslí váš partner. Nedovedete-li se společně dobrat k nějakému řešení, nechte to na odbornících, ty vám vždy poradí, jak svůj vztah udržet a zároveň být oba spokojení. 

Jestliže se s partnerem dohodnete na tom, že si oba najdete někoho bokem, ať už na fyzický vztah nebo na sex po internetu, vyzkoušejte naši seznamku. Stačí se na ni zdarma zaregistrovat a najít si takového partnera, který vám bude vyhovovat. Nezapomeňte do profilu uvést, o jaký typ vztahu máte zájem a co hledáte, abyste to uživatelům na druhé straně usnadnili. Pak už bude jen na vás, jak daleko zajdete, zda si dáte na profil erotickou fotografii, zda si budete jen psát, nebo se budete scházet, ale třeba i to, jestli o tom váš partner bude vědět nebo jestli to bude vaše tajemství...

[Lil]

Varování: Tyto stránky obsahují erotický chat, videa, fotky a jiné sexuálně explicitní materiály. Pro vstup na tyto stránky musíte být starší 18 let nebo 21 let, je-li to vyžadováno zákonem. Všechny modelové a modelky na těchto stránkách jsou starší 18 let. Virtuální kontakty možné.