Jedna z nejrozšířenějších seznamovacích stránek pro dospělé v ČR - erotická seznamka flirtkontakt.cz

Sex s ex? Věda říká ano!

25.listopad 2018
Sex s ex? Věda říká ano!

Každý máme nějakého expartnera. A občas se stane, že se ten expartner znovu připlete do našeho života a začne v něm dělat neplechu. Sexuální neplechu. Máme se tomu oddat nebo bychom se tomu raději měli vyhýbat obloukem? Věda přichází s novými názory.

Po rozchodu s ex se můžeme cítit různě. Někdy máme na duši celkem klid, protože jsme se zbavili někoho, kdo nám opravdu vadil a už jsme ho nemohli snést. Někdy se můžeme cítit tak, že jsme druhého zradili, protože jsme ho opustili nebo si ještě k tomu našli někoho jiného. No anebo on opustí nás a my jsme smutní, zrazení, nešťastní, prázdní a myslíme si, že mu už nikdy neodpustíme. Ale pak... Pak se něco stane. Může to být za pár dní, měsíců nebo za pár let, můžeme už mít někoho jiného, ale nemusíme... Najednou je ex znovu na scéně. Zkrátka se objeví v našem životě a nás k němu může pořád něco přitahovat tak silně, že začneme znovu flirtovat. Většinou to má hodně rychlý spád a ještě ten den nebo o pár dní později skončíme spolu v posteli. Myšlenky v hlavě se pak nezastaví. Byla to chyba? Nebo je to přirozené? Máme očekávat něco do budoucna nebo to bylo jenom jednou? Poblouznění, které nám úplně zamotalo hlavu a nemohli jsme to nijak ovlivnit? 

Na spoustu otázek nenajdete ve své hlavě odpovědi. Alespoň ne takové, které by vás uspokojily. Nakonec to dopadne tak, že se stejně budete muset spokojit s nějakou odpovědí, která pro vás bude nejméně bolestivá, například: "Nemohl/a jsem to nijak ovládnout, prostě se to stalo, asi to tak mělo být a teď už s tím nic nenadělám. Bylo to jednou a už se to nebude opakovat." A jiné různé verze, kterými se snažíte svou mysl upokojit. A především - budete sami sebe přesvědčovat, že to bylo pouze jednou, protože máte za to, že se jedná o něco špatného, nečistého a rozhodně by se to nemělo opakovat. Co když je to ale trochu jinak? 

Někteří lidé jsou silní. Ne, že by tyto myšlenky na sex se svým ex neměli, ale protože si myslí, že by to pro ně pak bylo ještě těžší, raději je zatlačí někam hluboko do své mysli. A pokud ho potkávají často, je to pro ně ještě těžší. Myšlenka se neustále dere na povrch a oni musí vynaložit mnoho síly na to, aby ji vždy zatlačili zpátky. Ale je to opravdu nutné? Nedávný výzkum hovoří trochu něco jiného. Přečtěte si, co v něm zjistili, a sami se rozhodněte, jestli se podle něj řídit nebo zůstanete u svého starého modelu řešení této situace.

Výzkum o sexu s ex

Podle nového výzkumu se budete na krátkou chvíli cítit šťastní a možná vám to i pomůže se ve skutečnosti hnout dál. Ale nebudeme úplně předbíhat... Výsledky výzkumu zveřejnil Archives of Sexual Behaviour (Archivy sexuálního chování), což je oficiální publikace Mezinárodní akademie sexuálního výzkumu. Výzkum zahrnoval dvě studie. První se účastnilo 113 lidí, kteří se přes měsíc snažili mít sex se svými nedávnými expartnery. Druhé studie se účastnilo 459 lidí. V té se výzkumníci zaměřovali na to, jak je sex s ex ovlivňuje po emocionální stránce. Zaměřovali se na emoce v průběhu každého dne - na ty běžné i na pocity oddanosti a přitažlivosti k jejich ex, ale zaměřovali se i na myšlenky ohledně rozchodu a na to, co si o rozchodu myslí z dlouhodobého hlediska. 

Jak dopadly nejnovější studie o sexu s ex? Budete překvapeni!

Výsledky výzkumu

A hádejte, na co přišli! Chvíle napětí... Přišli na to, že sex s ex na člověka nemá negativní dopad ani z krátkodobého, ani s dlouhodobého hlediska. Navíc v den, co měli sex se svým ex, měli lepší náladu. Dokonce jim to náladu zlepšilo i na den poté. 2měsíční sexování s ex nemělo žádný dopad na uzdravení se z rozchodu. Výzkumníci zaznamenali, že lidé, kteří měli sex se svým expartnerem, k němu cítí větší emocionální přitažlivost, ale nejsou si jistí, čím přesně to bylo způsobeno. Buď to mohlo být právě tím, že měli sex s tímto člověkem, nebo to mohlo být přesně naopak - že měli sex právě proto, že k němu cítili velkou emocionální přitažlivost už předtím. "Ti, kteří měli pohlavní styk se svými ex v průběhu studie, cítili větší přitažlivost k tomuto expartnerovi než ti, kteří sex se svými expartnery neměli. Existovala také významná asociace uvnitř člověka, která naznačovala, že účastníci se cítili emocionálněji více spojeni s bývalým partnerem ve dnech, kdy s nimi prožívali sex, než ve dnech, kdy tomu tak nebylo," říkají výzkumníci. "Zdá se, že tato asociace odráží skutečnost, že ti, kteří mají problémy s opuštěním svých bývalých partnerů, jsou ti, kteří s největší pravděpodobností vyhledají sexuální styk," dodávají dále.

Vědci nevidí nic špatného na tom, že si člověk užije sex se svým expartnerem, dokud to na vás bude mít pozitivní účinky, jako je zlepšení nálady, a zároveň to nezastaví vaše uzdravování se z rozchodu, můžete se sexu oddávat. Jakmile ale zpozorujete, že se z toho stává ve vaší hlavě nebo srdci něco víc, měli byste to okamžitě utnout, musíte myslet především na své dobro. Být občas trochu sobecký nezaškodí. Druhý to pravděpodobně totiž také bere pouze jako hru. Tedy můžete doufat, že se vás tím nesnaží získat zpátky, ačkoliv vy víte, že nechcete. I v takovém případě by bylo lepší se toho vzdát, tentokrát pro jeho dobro.

Důvody k sexu s ex

Čímž se dostáváme k otázce: Proč vlastně chcete mít sex se svým expartnerem? Doufáte, že ho tak dostanete zpátky? Cítíte se osamělí? Chybí vám sex? Buďte k sobě naprosto upřímní, nic lepšího udělat nemůžete. A nebojte se si přiznat pravdu. A nejlépe to udělejte ještě před tím, než se k nějakému opravdovému sexu dostanete. Můžete se tím vyhnout mnoha komplikacím. 

Jestliže doufáte, že svého expartnera díky sexu dostanete zpátky, na 99 % se pletete a bude to vše pro vás akorát těžší. To 1 % by bylo možné tehdy, když jste daného člověka opustili vy a zjistili jste, že jste udělali chybu a chtěli byste ho zpátky. I v takovém případě je ale lepší si s ex promluvit, než rovnou přistoupit k sexu. Mohlo by to vypadat jako vydírání. Navíc je možné, že bude velmi raněný, a tudíž s vámi nebude chtít sdílet žádné intimnosti.

Popřemýšlejte nad důvody k sexu s expartnerem dopředu...

Pokud se cítíte osamělí, mohl by vám sex trochu pomoci a zvednout náladu, ale jestliže vědci tvrdí, že vám to zlepší náladu na dva dny, museli byste pravděpodobně mít sex každý druhý den, abyste se necítili sami, jinak byste samotu mohli pociťovat i tak. Co třeba si najít nějaké nové kamarády? A není váš pocit osamělosti způsoben jen tím, že jste byli po delší dobu zvyklí mít někoho po svém boku? Možná ano a to nebude chtít nic víc než čas...

Chybí-li vám sex, máte dvě možnosti. Můžete zkusit si najít nějakého kamaráda s výhodami, protože to je přesně to, co by vám mohlo vyhovovat. Jestliže jste ale přesvědčeni, že sex s ex byl ten nejlepší, který jste v životě zažili, tak proč ne?! Jestliže to tak cítíte oba stejně, tak si můžete užívat, jak se vám bude chtít. Půjde jen o sex a o nic jiného, a tak by to v této situaci mělo být.

Náhodám se ale vyhněte

Jako náhody by se daly nazvat situace podobné té, kterou jsme zmínili již na začátku. Jdete si po ulici a najednou potkáte svého expartnera, tak se spolu začnete nezávazně bavit o tom, co je nového a kdo se jak má. Přesunete se do kavárny, pak na skleničku a najednou jste spolu v posteli, aniž byste to vlastně oba chtěli a navíc oba přesvědčení, že to byla ta největší chyba. V takovém případě jeden z vás urychleně zmizí a až se uvidíte příště, budete dělat, že toho druhého nevidíte. Budete se cítit trapně. Proto je dobré, když si dva umí opravdu upřímně promluvit i o sexuálních věcech a třeba se na té skleničce domluvit, že na sex máte chuť oba čas od času a že byste mohli vést příležitostný sex, popř. se domluvíte, že i užijete pouze jednou. Důležité tam je to, že oba budete mít stejný názor na věc. Tím se můžete vyhnout trapnému pocitu.

"Tyto poznatky naznačují, že pro ty, kteří zažívají rozpad, může mít sex s expartnerem skutečně pozitivní výsledky, pokud jde o pozitivní vliv během jinak vyčerpávajícího časového období," uvádí se na konci výzkumu.

A co vy a sex s ex? Nechcete si raději najít někoho na erotické seznamce a prožít sex s někým novým? Pokud vás tato možnost láká, zaregistrujte se a zkuste se s někým na sex nebo jiné intimnosti seznámit online.

[Lil]

Varování: Tyto stránky obsahují erotický chat, videa, fotky a jiné sexuálně explicitní materiály. Pro vstup na tyto stránky musíte být starší 18 let nebo 21 let, je-li to vyžadováno zákonem. Všechny modelové a modelky na těchto stránkách jsou starší 18 let. Virtuální kontakty možné.