Jedna z nejrozšířenějších seznamovacích stránek pro dospělé v ČR - erotická seznamka flirtkontakt.cz

Přijďte na kloub příčině vašeho nízkého libida a boostněte ho

19.říjen 2023
Přijďte na kloub příčině vašeho nízkého libida a boostněte ho

Asi si vzpomínáte na několik prvních rande se svým dlouholetým partnerem. Tehdy bylo fyzicky nemožné udržet ruce od sebe, ale teď vám představa spontánního milování s vaší drahou polovičkou připadá, no, meh... Jde to změnit?

Pokud se s tím ztotožňujete, možná procházíte obdobím nízké sexuální touhy, známým také jako nízké libido.

"Libido je ovlivněno kombinací biologických, psychologických a sociálních faktorů známých jako biopsychosociální model," říká newyorská gynekoložka Dr. Alyssa Dweck. "'Bio-' se týká zdravotních stavů, jako jsou cukrovka, srdeční onemocnění a některé druhy rakoviny - v podstatě vše, co může způsobit hormonální změny nebo změny krevního oběhu, což vše může ovlivnit sexuální apetit," vysvětluje Dweck. Bolest pochvy spojená s pohlavním stykem (tj. vaginismus) a stárnutí mohou také ovlivnit libido, dodává certifikovaná gynekoložka Dr. Monica Grover.

Zatímco "psycho" část tohoto modelu se vztahuje k vaší emocionální pohodě a jakýmkoli problémům s duševním zdravím, které mohou mít vliv na vaše libido. "Například deprese a úzkost, stejně jako anamnéza zneužívání nebo traumatu - sexuálního či jiného - mohou ovlivnit vaši sexuální touhu," říká Dweck.

A konečně "-sociální" se týká vašeho vztahu k sexu a ostatním lidem. "Kulturní výchova, náboženství a hodnotové systémy ovlivňují obecné smýšlení lidí o sexu i to, jak se k němu konkrétně staví," vysvětluje Dweck. "A pokud jde o romantické vztahy, pokud v nich dochází ke konfliktům nebo potížím, libido páru to rozhodně ovlivní," dodává.

Navzdory těmto překážkám existuje cesta ven ze sexuální rutiny.

Pokud se v poslední době cítíte nespokojeni se svým libidem, odborníci na sex jsou tu, aby vám pomohli. V následujícím textu rozebírají některé možné důvody, proč je vaše sexuální touha nízká, a nabízejí několik osvědčených tipů, jak libido zvýšit, abyste se opět dostali k rozkoši.

Co se považuje za "normální" sexuální apetit?

Než se pustíme do podrobností o tom, proč vaše sexuální touha není tak vysoká, jak byste si přáli, nejprve si ujasněme, co je to normální sexuální touha. Krátká odpověď: Neexistuje žádná "normální".

"Libido se přirozeně liší  člověk od člověka a mění se v průběhu života," vysvětluje Grover. "Co je 'normální' pro vás, nemusí být normální pro někoho jiného, protože váš sexuální apetit závisí na vašem životním stylu a preferencích," dodává.

Například někdo, kdo vyrůstal v domácnosti, kde byl sex "tabu" a kde ho členové domácnosti považovali za něco, za co by se měli stydět, může mít jinou touhu po sexu než ten, kdo vyrůstal v prostředí, kde se sex hodnotí pozitivně. "Zprávy, které jste slyšeli o sexu a sexualitě a o tom, co to je a co to znamená, to vše má velký vliv na vaši touhu a otevřenost vůči sexu," říká certifikovaná sexuální terapeutka Rachel Smith. "Neexistuje tedy nic normálního – místo toho si musíte dopřát čas a prostor, abyste si ověřili a sami si definovali, jak si přejete (a nepřejete) se sexem zabývat," dodává.

"Když mluvíme o normálnosti, je nejdůležitější, zda člověka jeho drive trápí," říká Dweck. Někteří lidé mají poměrně nízký sexuální apetit jako základní hodnotu a necítí se kvůli tomu nijak špatně, tj. nebrání jim v kvalitě života. Jiní jsou však velmi ovlivněni tím, kolikrát mají sex nebo na sex myslí a pro tyto lidi může být užitečná nějaká intervence.

Ačkoli žádná "normální" sexuální touha neexistuje, není nenormální, když se ta vaše mění v důsledku životních zkušeností. "Jak ženy stárnou, zejména v období menopauzy, může se jejich sexuální apetit snižovat," vysvětluje Dweck. "A pokud jde o sociální faktory, jako jsou vztahy, není také neobvyklé, že pokud je někdo ve velmi dlouhodobém, i když velmi šťastném vztahu, může mít nižší sexuální apetit, ať už v důsledku nudy nebo uvíznutí v rutině," dodává Dweck.

Podívejte se, co dělat, pokud se váš a partnerův sexuální apetit neshoduje:

Proč je moje sexuální touha tak nízká?

Už víte, že sexuální apetit je dán kombinací biologických, psychologických a sociálních faktorů, ale abyste měli lepší představu, odborníci uvedou některé konkrétní fyzické a psychické překážky, kvůli kterým se možná necítíte na to, abyste se v posteli pořádně rozvášnili...

Fyzické příčiny nízké sexuální touhy

Sexuální dysfunkce

"Sexuální dysfunkce je problém, který se může vyskytnout v kterékoli fázi cyklu sexuální reakce. Mezi problémy související s pohlavním stykem, které mohou snižovat libido, patří bolestivý sex v minulosti (tj. dyspareunie nebo bolest genitálií před, během nebo po sexu), vaginální suchost, vaginismus a/nebo problémy s dosažením orgasmu," uvádí Grover. "Všechny tyto stavy mohou vyvolávat úzkost ze sexu a vést ke snížení sexuální touhy," vysvětluje.

Jaká je příčina vašeho nízkého libida?

Zdravotní stavy v oblasti reprodukce

Grover říká, že stavy, jako je endometrióza, premenstruační syndrom (PMS) a syndrom polycystických vaječníků (PCOS), mohou také negativně ovlivnit libido kvůli hormonálním změnám a nerovnováze s nimi spojeným.

Léky

"Některé léky na předpis, zejména specifická skupina antidepresiv známá jako selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu (SSRI), snižují sexuální apetit," vysvětluje Grover. "Tyto léky ovlivňují vaši schopnost přístupu k hormonům a neurotransmiterům důležitým pro prožívání sexuálního potěšení," říká Smith. "Některá antipsychotika a dokonce i léky na ADHD mohou také snižovat libido," dodává Grover.

Únava

"Studie prokázaly, že špatný spánek může vyvolat únavu nadledvinek a zvýšit hladinu kortizolu, což může snížit sexuální touhu," říká Grover.

Stárnutí a hormonální změny

Grover říká: "Změny hladin estrogenu a testosteronu výrazně ovlivňují libido." Mezi hormonální změny spojené se stárnutím patří těhotenství a menopauza, které mohou ovlivnit sexuální touhu.

Těhotenství a období po porodu

"Hormonální změny během těhotenství, těsně po porodu a při kojení mohou sexuální apetit omezit," říká Grover. Dodává, že ke snížení sexuální touhy může přispět i únava, změny v tělesném vzhledu a tlak spojený s péčí o dítě.

Menopauza

Grover vysvětluje, že během přechodu do menopauzy klesá hladina estrogenu. To může způsobit vaginální suchost, která má za následek bolestivý a nepříjemný sex, což snižuje zájem o pohlavní styk, dodává.

Cvičení

Podle Groverové a studie zveřejněné v časopise Medicine & Science in Sports & Exercise může pokles sexuální touhy způsobit jak příliš mnoho, tak příliš málo fyzické aktivity.

Stres

"Stres bývá jedním z největších zabijáků libida," vysvětluje Smith. "A přestože je stres problémem souvisejícím s duševním zdravím, je také problémem fyzickým, protože když se zvýší hladina kortizolu, klesá hladina pohlavních hormonů," říká.

Příčiny nízkého sexuálního apetitu v oblasti duševního zdraví

Úzkost a deprese

Kromě SSRI používaných k léčbě těchto duševních poruch narušují hladinu hormonů i samotné úzkosti a deprese, což vede ke snížení libida. "Úzkost může způsobit zvýšenou hladinu kortizolu neboli 'stresového hormonu'. Tato vysoká hladina může potlačit sexuální hormony, které ovlivňují váš sexuální apetit," vysvětluje Grover. "Deprese zase může způsobit nerovnováhu neurotransmiterů, které pomáhají regulovat libido," dodává Grover. A obecně fyzická únava, nízké sebevědomí a pocity beznaděje - všechny příznaky deprese - mohou snižovat sexuální apetit.

Anamnéza traumatu

"Zkušenost s traumatem, zejména sexuálním (např. sexuální obtěžování, sexuální zneužívání nebo znásilnění), může negativně ovlivnit chuť na sex," vysvětluje Grover.

Netoužíte po sexu tak jako dřív? Důvod možná najdete v psychice

Problémy ve vztazích

"Problémy v romantickém vztahu hrají významnou roli při snižování sexuální touhy," říká Grover. "Problémy s komunikací, důvěrou nebo intimitou patří mezi nejčastější příčiny nízkého libida," vysvětluje. I když je sex fyzický akt, nelze popřít, že při formování touhy po sexu hraje zásadní roli citové pouto. "Pokud se necítíte bezpečně, není o vás postaráno, nejste viděni, slyšeni nebo podporováni, pak je méně pravděpodobné, že podniknete další kroky, pokud jde o intimitu," říká Smith. "Na druhou stranu, pokud citové pouto existuje, ale sex s partnerem vám nepřipadá nijak zvlášť příjemný nebo si ho neužíváte, může to mít také negativní dopad na vaši chuť na sex," dodává.

Nízké sebevědomí

"To, jak se cítíte ve svém těle, hraje významnou roli ve vaší otevřenosti a schopnosti přístupu k sexuální touze," říká Smith. "Pokud se člověk necítí dobře ve své kůži, jak může pozvat někoho jiného, aby se s ním o zážitek ze sexu podělil?" ptá se. Odpověď: Je to docela obtížné (ale ne nemožné - o tom více za chvíli).

Jak mohu zvýšit svůj sexuální apetit?

Když už víte, proč se váš motor netočí tak jako dřív, co můžete udělat, abyste takříkajíc šlápli na plyn? Těchto 12 odborníky doporučených tipů vám pomůže zvýšit sexuální apetit z nuly na sto.

Nechte se vyšetřit

"Zaprvé si nechte udělat lékařskou prohlídku," říká Dweck. Chcete se přeci ujistit, že vaše libido neovlivňuje žádný zdravotní problém nebo léky, že? Takže se obraťte na svého gynekologa nebo specialistu na hormonální změny a buď zjistíte, že je to příčina, nebo to můžete vyškrtnout ze seznamu.

Zavedení zdravějšího životního stylu

Možná vás to nepřekvapí, ale podle předchozích studií a výzkumů může konzumace alkoholu a tabáku negativně ovlivnit váš sexuální apetit. Takže i když se to snáze řekne, než udělá - zejména v případě závislosti - snažte se tyto látky co nejvíce omezit.

A pokud jste vždycky unavení, když je čas zavrtat se do deky, zvažte, zda byste neměli více spát a/nebo zlepšit svůj pohybový režim - nebo naopak méně cvičit. Změna vašeho rozvrhu vám může pomoci najít vaši touhu.

Zvládněte stres a úzkost

"Stres a úzkost zvyšují hladinu kortizolu, který zase snižuje vaše libido, takže abyste zlepšili svůj sexuální apetit, snažte se zvládat hladinu stresu a úzkosti," říká Grover.

Můžete navíc zvážit, zda si dopřát trochu péče o sebe - jak po stresujícím dni, tak předtím, než se pustíte do sexu. "Možná byste si po práci mohli dát bublinkovou koupel, abyste se uvolnili a zmírnili stres z celého dne," říká Smith.

Upřednostněte své duševní zdraví

"Pokud vám v přístupu k rozkoši brání sexuální trauma z minulosti, zvažte pomoc při léčbě tohoto traumatu, deprese nebo úzkosti," říká Grover.

Možná byste si měli promluvit s psychoterapeutem, který se specializuje na váš konkrétní typ traumatu - nebo ještě lépe se sexuálním terapeutem, který vás může provést uvolněním jakýchkoli pocitů studu nebo rozpaků týkajících se sexu a sebeuspokojování.

Objevte svůj styl touhy

Smith vysvětluje, že existují dva typy touhy: spontánní a responsivní. "Spontánní touha je to, co se obvykle ukazuje ve filmech a médiích: popisuje někoho, kdo nejprve cítí duševní nebo emocionální potřebu sexu, na kterou jeho tělo následně rychle reaguje," říká. Lidé s tímto stylem touhy fungují jako "vypínač". "Sex je u nich více v popředí zájmu - pravděpodobně častěji iniciují sex, protože je pro ně snadněji dostupný."

Zvyšte svou touhu po sexu

"Lidé s responsivní touhou však nejprve potřebují fyzické vzrušení, teprve poté přichází na řadu psychické a emocionální chtění sexu," vysvětluje Smith. Tito lidé potřebují sexuální zážitky, aby jim v mysli cvakla touha po sexu. Často sex neiniciují, ale když jsou v jeho průběhu, říkají si: "To je skvělé." Vždycky si myslí, že je to skvělé.

Vzrušení - fyziologická reakce na sexuální podněty - často následuje po touze - touze po sexu, takže je důležité poznat svůj styl touhy, abyste zjistili, co vy (a váš sexuální partner) potřebujete k tomu, abyste si to rozdali.

"Samozřejmě je pravda, že pokud sex nechcete, neměli byste ho mít, ale toto myšlení může být někdy pro ty, kteří mají responsivní touhu, medvědí službou," říká Smith. "Pokud je sex dobrovolný, nemusíte ho vlastně chtít, abyste ho měli," říká. U těch, kteří mají responsivní touhu, je to naopak, protože jejich touha vychází z ochoty oproti chtění.

Zjistěte, co vás vzrušuje a co ne

Nemůžete partnerovi sdělit, jaké jsou vaše sexuální potřeby, pokud sami neznáte své akcelerátory - zapínače - a brzdy - vypínače. "A to je vlastně jediný způsob - díky schopnosti komunikovat s partnerem - jak se naučíte rozvíjet dobrý sex nebo zažít pozitivní, příjemný sexuální zážitek," říká Smith.

Smith vysvětluje, že v této společnosti je odpovědnost za odhalení toho, co vás vzrušuje a co ne, kladena na partnery, zatímco ve skutečnosti je vaší vlastní odpovědností zjistit, co vám pomáhá dosáhnout orgasmu. Jedním ze způsobů, jak zjistit, co vás přivede k velkému uspokojení, je samozřejmě sebeuspokojování. Ale je tu ještě jeden způsob...

Prozkoumejte erotický obsah

Nejenže vám sledování sexuálních videí a čtení erotických knih pomůže zjistit, co by vás mohlo vzrušovat, ale také vám pomůže dostat lásku do hlavy. "Říká se tomu biblioterapie, což je jen módní způsob, jak říct, že se pomocí nástrojů, jako jsou videa nebo texty, snažíme dostat do mozku sexuální myšlenky," říká Dweck. "Čím více to budete dělat dobrovolně, tím více se touha po sexu stane spontánní."

Pracujte na svém citovém spojení

Abyste mohli mít silné sexuální spojení, musíte si nejprve vytvořit silné citové pouto. Pokud se cítíte, že se o vás váš partner nestará, pak s největší pravděpodobností s ním nebudete chtít ani sex. "Ujistěte se, že se cítíte bezpečně a že můžete svému partnerovi důvěřovat, a pak bude následovat zbytek," říká Smith.

Naplánujte si sex

Popravdě řečeno, když jste neustále zaneprázdněni pracovním rozvrhem, domácími pracemi a péčí o děti, může být těžké dostat se do nálady. Máme pro vás jedno snadné řešení: Do Google kalendáře si zapište "sex". "Zejména u dlouhodobých párů může vhodný, vyhrazený čas pro zapojení se do intimity pomoci zmírnit část stresu a tlaku na udržení jiskry," říká Dweck.

Věnujte více času předehře

Velký vliv na nízkou sexuální touhu, zejména u dlouhodobých párů, má nuda a uvíznutí ve vyjetých kolejích nebo rutině. Abyste se dostali z tohoto začarovaného kruhu, kdy do toho jen "praštíte a skončíte", a znovu si zpřístupnili potěšení, Grover doporučuje strávit více času vzájemným rozehříváním, než se pustíte do hlavní akce.

Můžete dokonce zvážit vyzkoušení nové sexuální polohy, který jste se naučili z erotického videa, nebo si přinést erotické hračky, jako jsou svorky na bradavky nebo nějaký druh vibrátoru.

Zbavte se očekávání

"Mnohokrát se lidé tak soustředí na to, jak by se "měli" sexuálně projevovat nebo jak vypadá jejich tělo v zápalu okamžiku, že nejsou dostatečně přítomní, aby si mohli plně užívat a být ve spojení se svým partnerem," vysvětluje Smith. Sex se tak stává spíše něčím, co vyvolává tlak, než něčím příjemným.

Chcete-li zvýšit chuť na sex a dosáhnout vrcholné rozkoše, Smith doporučuje zpomalit a přivonět si k růžím. Jinými slovy: zmírnit tlak na určitý výkon. Neberte sex jako něco, co děláte, ale jako místo, kam jdete, abyste byli spolu a zažili jiný zážitek. Jakmile jste schopni odložit všechny ostatní věci stranou, pak jste skutečně schopni prožít spojení.

Zvažte lékařský zásah

"Pokud vás nízká sexuální touha opravdu trápí a zjišťujete, že žádný z těchto přirozených prostředků na vás nezabírá, přichází v úvahu lékařský zásah," říká Dweck.

Existují dva léky schválené Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv k řešení nízkého libida. "Jeden se nazývá flibanserin - obchodní název je Addyi - a je to tableta užívaná každý den. Druhý se nazývá bremelanotid - obchodní název je Vyleesi - a je to injekce, kterou si sami aplikujete před sexem, abyste měli větší chuť," vysvětluje Dweck. "Jedná se o léky, které působí prostřednictvím neurotransmiterů v mozku a pomáhají zlepšit sexuální uspokojení a sexuální zkušenost."

"A pokud kvůli bolestivému sexu nemáte plný přístup k rozkoši tak, jak byste chtěli, a vážně to ovlivňuje vaši sexuální touhu, můžete zvážit hormonální substituční terapii," říká Dweck. Tato léčba většinou pomáhá řešit vaginální bolest a suchost, které jdou často ruku v ruce.

Nakonec vám chceme dodat naději: pokud nejste spokojeni s tím, jak na tom vaše libido je v současné době, vězte, že existuje řešení. Díky otevřené komunikaci, sebepoznávání, péči o sebe a starostlivému partnerovi určitě najdete frekvenci - a také nové sexuální aktivity -, které vás oba udělají šťastnými. Kde takového snového partnera najít? Zkuste naši online erotickou seznamku!

[Lil]

Varování: Tyto stránky obsahují erotický chat, videa, fotky a jiné sexuálně explicitní materiály. Pro vstup na tyto stránky musíte být starší 18 let nebo 21 let, je-li to vyžadováno zákonem. Všechny modelové a modelky na těchto stránkách jsou starší 18 let. Virtuální kontakty možné.