Jedna z nejrozšířenějších seznamovacích stránek pro dospělé v ČR - erotická seznamka flirtkontakt.cz

Pálení po sexu není v pořádku: Jaké jsou příčiny?

22.duben 2021
Pálení po sexu není v pořádku: Jaké jsou příčiny?

Sex by rozhodně neměl bolet. Přesto ale podle The American College of Gynecologists and Obstetricians tři ze čtyř žen někdy ve svém životě prožijí bolestivý sexuální styk. To je celkem alarmující, především proto, že sex by měl člověka uvolnit, je to nával endorfinů, díky kterým se cítíte skvěle, a neměl by být vůbec spojen s bolestí.

To platí ale i pro období po sexu. Jestliže pociťujete ihned po sexu (ale může to být dokonce až několik hodin) pálení, je celkem velká šance, že něco není tak úplně v pořádku.

Jestliže vás pálení po sexu trápí, můžete se podívat níže, kde rozebereme některé z nejčastějších příčin a poradíme, kdy je na čase navštívit gynekologa.

Proč prožívám po sexu pálení?

Erotické hračky

Samozřejmě vám na našich stránkách často radíme, abyste do svého sexuálního života zařadili různé druhy erotických hraček a pomůcek, ať už pro partnerský sex nebo sólo hrátky. Ale jestliže po těchto hezkých a vzrušujících chvilkách prožíváte pálení, viníkem může být i váš malý bzučivý kamarád. Většinou se setkáváme se dvěma hlavními důvody:

Důvod první: Materiály použité k výrobě vibrátoru způsobují podráždění. Erotické hračky jsou vyrobeny z různých materiálů, proto si před nákupem přečtěte podrobnosti o složení, které najdete na obalu nebo na internetové stránce. Zvláště pokud jste na cokoli alergičtí. Dobrým pravidlem je zvolit hračku, která neobsahuje latex, nebezpečné chemikálie, jako jsou například ftaláty, a je neporézní. Neporézní znamená, že je vyrobena z materiálu, který nemá velké póry, a bakterie se tudíž na ní neusazují tak dobře jako v porézních materiálech (například guma, pryž, ale i umělá hmota). Skvělým neporézním materiálem je kov, sklo nebo lékařský silikon.

Důvod druhý: Nečistíte své erotické hračky správně. Je naprosto nezbytné, abyste svou erotickou hračku po každém použití očistili mýdlem bez vůně a teplou vodou. Ještě jednou opakujeme: mýdlo bez vůně. Tím se vyhnete růstu bakterií, které by mohly způsobit vaginální infekci a postkoitální pálení. Jak se dále starat o erotické hračky si můžete přečíst v našem článku Jak udržovat své erotické pomůcky čisté.

Používáte při sexu erotické pomůcky? Dbejte na jejich péči po každém sexu, abyste se vyhnuli nepříjemnostem!

Prací prostředek

Některé přísady v pracích prostředcích mohou také způsobit vaginální pálení. Barviva, vůně, konzervační látky, povrchově aktivní látky, enzymy, parabeny, rozpouštědla, emulgátory a další chemikálie mohou buď přímo dráždit pokožku, nebo způsobit alergickou reakci. Gersh také vysvětluje, že chemické vůně v detergentech jsou běžnou příčinou spálení pokožky a vyrážek.

Nejlepším způsobem, jak zjistit, zda je váš prací prostředek příčinou pálení vagíny, je okamžitě ho přestat používat a pokožku potřít zklidňujícím gelem nebo krémem, jako je aloe gel nebo bambucké máslo, a pozorovat, zda podráždění v pochvě zmizí (nebo se zpočátku alespoň zlepší). Můžete také vyzkoušet jiný prací prostředek s menším množstvím barviv a vůní, často takové najdete pod názvy sensitive, pro citlivou pokožku, případně s informací, že jsou vhodné pro malé děti a miminka. Pokud se však podráždění nezlepší do tří dnů, je nejlepší navštívit lékaře.

Spodní prádlo

Tanga mohou dráždit vchod pochvy a vést k podráždění a zánětu. Nejen, že je to samo o sobě otravné a nepříjemné, ale chronický zánět může také vést k přemnožení bakterií, které by mohly nakonec způsobit vaginální infekci nebo infekci močového měchýře. A také byste si měly uvědomit, že oblast kolem pochvy sousedí s hýžděmi a fekální bakterie se tak mohou přenášet z jakéhokoli pohybu tang od zadku po vagínu, což zvyšuje pravděpodobnost infekce.

Stres

Stres může ovlivnit vaše hormony i vaši přirozenou vaginální vlhkost. Ať už jste nervózní z nadcházející sexuální chvilky nebo kvůli jiným se sexem nesouvisejícím stresorům ve vašem životě, tato suchost může způsobit, že se pokožka vaší pochvy spálí a bude vám nepříjemně. Rozhodně doporučujeme používat lubrikační gel a přidat do sexy chvilek více předehry, aby byl zážitek co nejpříjemnější.

Tampóny

Existuje celá řada důvodů, proč by používání tamponu mohlo způsobit vaginální bolest nebo podráždění. Pokud tampon nevložíte správně nebo jej nezasunete dostatečně hluboko, může dojít k pocitu pálení. Pokud je vaše vagína také sušší než u většiny žen, může se stát, že zavedení tamponu bude zvlášť nepříjemné.

Nevhodné spodní prádlo může být jedním z důvodů, proč zažíváte nepříjemný pocit ve svých intimních partiích

Zjizvená tkáň (například po porodu, operaci nebo zranění)

V publikaci The Vagina Bible vysvětluje její autorka Jennifer Gunter, že po vaginálním porodu mohou natrhnutí, epiziotomie nebo jiné problémy spojené s porodem způsobit zjizvení mezi vaginálním otvorem, což způsobí bolest, a někdy bude dokonce potřeba chirurgický zákrok. Tato jizva je křehká a sexuální penetrace může snadno tuto křehkou pokožku poranit. Tato bolest je často popisována jako pocit pálení. Je ale velmi nepravděpodobné, že by se vás tento bod týkal, pokud jste nikdy neměly žádnou operaci intimních partií, jejich zranění nebo jste nerodily vaginálně.

Produkty, které používáte

Nejčastější příčinou pálení intimních partií během nebo po sexu jsou produkty, které používáte při hygieně. A určitě jste už někdy slyšely nebo četly, že byste vagínu měly mýt jen vodou, případně produkty k tomu určenými, nikoliv klasickým mýdlem nebo sprchovým gelem.

Vnitřek pochvy má totiž své mechanismy, které udržují pH v rovnováze. Svou vulvu - oblast kůže kolem pochvy - si můžete umýt jemným mýdlem, ale měly byste se vyhnout všemu, co obsahuje barviva nebo vůně. Pokud máte pocit, že si musíte vagínu drhnout, abyste zamaskovaly zápach, který je pro vás abnormální, měly byste místo ošetřování parfémovaným mýdlem navštívit svého lékaře a zjistit, co ho způsobuje.

Je také důležité si uvědomit, že některá těla jsou na určité produkty citlivější než jiná těla. Některé ženy snesou i silně vonící mýdlo a jiné nic jiného než vodu, aniž by se podráždily. Je to v zásadě věc typu pokus-omyl - pokud zjistíte, že u jednoho přípravku neustále dochází k suchosti, podráždění nebo pálení, zkuste přejít na jiný.

Holení

To, jakým způsobem odstraňujete své chloupky z intimních míst a čím, může také způsobit podráždění. Ačkoliv ve skutečnosti odstraňujete chloupky z vulvy, nikoliv z vagíny, i tak může pálení být velmi nepříjemné, a to zejména při sexu. Podráždění kůže způsobené břity může způsobit nepohodlí během tření. Pokud s tím bojujete, zkuste se holit ve směru chloupků - ne proti. Rovněž byste měly mít jistotu, že holicí strojek často oplachujete, aby se nezanášel holicím krémem a chloupky, což časem způsobí, že se čepele otupí a bude s nimi těžší chloupky odstranit. Po holení můžete na břitvy použít zvlhčovač s ropou jako hlavní složkou (například vazelína). To by mělo udržet břitvy v dobré kondici.

Pokud je holení intimní oblasti příčinou pálení a diskomfortu, zkuste jiný způsob holení

Kondomy nebo lubrikační gely

I kondomy nebo lubrikanty mohou způsobit nepříjemné pálení a podráždění pokožky. Ostatně všechny tyto produkty, které slibují efekt ohně nebo ledu vás budou jistým způsobem pálit. Navíc byste se měli vyhýbat lubrikantům, které obsahují glycerin, a to obzvlášť v případě, že máte citlivou pokožku. Jestliže s partnerem nepoužíváte kondomy, můžete použít i přírodní lubrikanty, jako jsou například olivový, avokádový nebo kokosový olej. S kondomy je ale nekombinujte, protože oleje zničí jejich materiál.

Ohledně kondomů máte také několik možností. Existují latexové, bezlatexové, z ovčí kůže a další. I lidé bez alergie na latex mohou být na tento materiál citliví, takže se nebojte vyzkoušet i jiný materiál. Kondomy, které jsou navoněné, ochucené nebo obsahují spermicid jsou zvláště známé tím, že způsobují mikrooděrky ve vagíně a mohou tak vést k pálení. Nehledě na to, že přidané látky v těchto kondomech mohou způsobovat podráždění samy o sobě. Nedržte se proto jedné značky nebo jednoho typu kondomů, ale zkoušejte, dokud nenajdete ten nejlepší pro vaše tělo.

Hormonální změny

Nejběžnější hormonální změnou odpovědnou za vaginální suchost je menopauza. Jak se postupně blížíte k menopauze, hladiny estrogenu začnou klesat a jedním z vedlejších účinků tohoto poklesu je vaginální suchost. Ale léky, pravidelná sexuální aktivita a vaginální stimulace mohou pomoci udržovat zdravou vaginální tkáň i u žen po menopauze.

U mladších žen může být vaginální suchost způsobena antikoncepčními pilulkami. Hlavním důvodem pálení během sexu je problém zvaný provokovaná vestibulodynie neboli PVD (provoked vestibulodynia), který je obvykle způsoben nízkodávkovanými hormonálními antikoncepčními pilulkami. PVD může způsobit, že se u vagíny objeví zarudnutí a sex bude bolestivý. V podstatě se v takovém těle pak děje to, že reaguje na nízké dávky hormonů v antikoncepci a působí na potlačení hormonů ve vašem těle.

Vagína se pak chová, jako by byla žena v menopauze, protože se do těla dostává jen velmi nízká dávka hormonu. Obzvláště často se tento problém vyskytuje u žen, které začaly brát antikoncepci ve velmi mladém věku - v 16 letech a dříve. Dobrou zprávou je, že se tato situace dá zcela napravit. Většinou stačí přejít na jinou metodu antikoncepce, jako je například nitroděložní tělísko. Přechod na vyšší dávku antikoncepce většinou nepostačuje.

Alergie na sperma

Ano, opravdu existují lidé, kteří mají alergii na sperma, i když je to vzácné. Některé ženy může postihnout až podráždění na úrovni alergické reakce. Může to být způsobeno přímo alergií na sperma, ale třeba i na produkt, který partner používá. Mělo by pomoci použití kondomu. Zároveň by ale žena měla navštívit svého gynekologa, aby se vyloučila bakteriální vaginóza, kvasinková infekce nebo nějaká sexuálně přenosná choroba.

Některé kondomy a hormonální změny způsobené některými druhy antikoncepce či menopauzou mohou nepříjemně ovlivnit vaše sexuální zdraví

Léky na alergii

Antihistaminika, která užíváte během alergické sezóny k vysušení hlenu, jsou známými viníky způsobujícími vaginální suchost. Díky nim vysychá sekrece v nose, ale také ve vagíně. Můžete si promluvit se svým lékařem o možném přechodu na jiný lék, pokud chcete, lubrikant by si měl s touto vaginální suchostí poradit a eliminuje pálení, které můžete pociťovat kvůli suchosti.

Infekce

Kvasinková infekce i bakteriální vaginóza mohou způsobit zanícení výstelky pochvy, což může vést k pocitu pálení, když dojde k průniku prstem, penisem, hračkou - čímkoliv. Není to sice symptom, který zažívá každá žena s bakteriální vaginózou, ale některé ano. Součástí těchto infekcí je obvykle i nějaký vaginální výtok, takže pokud jsou tyto dvě infekce viníkem, určitě to poznáte.

Infekce močových cest nezpůsobují jen pocit, že močíte proud čistého ohně, ale mohou také způsobit pocit pálení během sexu. Tyto infekce způsobují zanícení močové trubice a močového měchýře, takže jakýkoli tlak v této oblasti může být velmi nepříjemný. Naštěstí se snadno vyléčí antibiotiky. Dobrá rada: máte-li infekci močových cest, měli byste nejprve počkat 2 týdny od odeznění příznaků, než se pustíte do penetračního sexu.

Co se týče pohlavně přenosných nemocí, kapavka a chlamýdie jsou dvě z nich, u nichž je největší pravděpodobnost, že zaznamenáte příznaky v podobě pálení během nebo po sexu. Obě tyto infekce mohou způsobit zánět vaginální tkáně, který může způsobit pálení během sexu a při močení. Pokud si myslíte, že jste měli sex s někým, kdo měl kapavku nebo chlamýdii, nebo jste nedávno měli nechráněný sex, měli byste si co nejrychleji zajít na vyšetření, abyste vyloučili pohlavně přenosnou chorobu. Vaše intimní partie i vaši partneři vám za to poděkují.

I herpes může způsobit pocit pálení, štípání nebo podráždění během sexu. Vypuknutí herpesu ale doprovázejí i léze, které jsou extrémně bolestivé. Ale kvůli způsobu, jakým herpes v těle funguje, může být identifikace lézí jako příčiny pálení během sexu obtížná. Pokud si myslíte, že to je váš problém, měli byste si zkusit domluvit test. V některých případech se opravdu léze mohou vyskytnout ve výstelce pochvy a pocit silného a bolestivého pálení může být prvním příznakem.

Typ a četnost sexu

Za pálení můžete vinit i intenzivní sex. Někdy vznikne podráždění jen proto, že jste měli až moc intenzivní sex a ve vašich intimních partiích vzniklo mechanické trauma. To samé se může stát i v případě, že si sex užíváte příliš často. Ve vagíně pak vzniknou mikrotrhlinky. Ty jsou tak maličké, že je ani okem nevidíte, ani nekrvácí, ale mohou způsobit pocit pálení při sexu a močení. Naštěstí se většinou samy zahojí, ale potřebují na to čas a klid, to znamená období bez sexu. Pro rychlejší hojení se doporučuje i horká vana jednou denně.

I příliš sexu může uškodit, zkuste proto zvolnit, pokud po něm trpíte pálením v intimní oblasti

Problémy s pánevním dnem

Vaginismus je stav, kdy se svaly pánevního dna člověka bezprostředně a nedobrovolně stáhnou při očekávání průniku. Může to být penetrace čehokoli - penis, prst, erotická hračka, tampon, cokoli. Jedná se o reakci založenou na strachu, kterou může způsobit celá řada věcí, od vysoce náboženské výchovy, která odrazuje od konverzace kolem sexu, až po předchozí trauma nebo sexuální napadení.

Ženy to často prožívají již od prvního pokusu o sex. Pánevní svaly jsou tak silné, že se u ženy s vaginismem při očekávání průniku napnou a tlačí zpět a je to pro ni nesmírně bolestivé, někdy i s pocitem pálení. Na vaginismu je dobré to, že je velmi dobře léčitelný kombinací věcí, jako je použití dilatátorů pro postupné zvětšování velikosti a trénování pánevních svalů, společně s terapií.

Kdy byste měli navštívit lékaře?

Pravidlem, pokud jde o pálení během nebo po sexu, je věnovat pozornost tomu, jak často k tomu dochází. Pokud je to jen jednou za čas, asi tak jednou za rok, pravděpodobně to nebude velký problém. Pokud však zažíváte pálení pokaždé nebo tak často, že váš sexuální život je narušený a zažíváte bolest, měli byste navštívit lékaře.

Ať už jde jen o použití většího množství lubrikantu nebo o léčbu infekce nebo stavu, jako je vaginismus, návštěva lékaře nikdy neuškodí. Zvláště pokud chcete prožívat pouze příjemný, zábavný a naprosto bezbolestný sex. 

Navštivte odborníky, kteří vám s vašimi problémy pomohou. Najdete je v Praze, ale i v menších městech.

[Lil]

Varování: Tyto stránky obsahují erotický chat, videa, fotky a jiné sexuálně explicitní materiály. Pro vstup na tyto stránky musíte být starší 18 let nebo 21 let, je-li to vyžadováno zákonem. Všechny modelové a modelky na těchto stránkách jsou starší 18 let. Virtuální kontakty možné.