Jedna z nejrozšířenějších seznamovacích stránek pro dospělé v ČR - erotická seznamka flirtkontakt.cz

Nově vzniklé sexuality: Znáte je?

12.březen 2019
Nově vzniklé sexuality: Znáte je?

Každý den můžete narazit na spoustu novinek, které zahlcují náš život. To máme nový mobilní telefon s naprosto novou technologií, nové auto na elektriku, milion vychytávek, které nikdy v životě nebudeme potřebovat, ale někdo si dal tu práci a vytvořil je. Lidé se také mohou přiřadit ke kterékoliv sexuální orientaci chtějí a jejichž počet narůstá.

Mohli bychom říci, že tu vlastně všechny sexuální orientace a sexuality byly odjakživa, jen neměly názvy, a tak nikoho ani nenapadlo nad tím přemýšlet. Teď v posledních letech se ale názvy začaly objevovat a každý si může vybrat, jaké označení na něj bude nejvíce sedět. Neznamená to nic špatného, není to žádné stigma, jen tak dáte bez zbytečného dlouhého vysvětlování druhému najevo, jací jste, kdo se vám líbí nebo jaké pohlaví preferujete. Ale! To by se nejdříve všichni museli tyto pojmy naučit, protože člověk, který se o ně nezajímá, popř. sám se tak neoznačuje, netuší, co který pojem vyjadřuje. 

Na naší stránce jste se již mohli setkat s několika články, které se vám některé sexuality snažily přiblížit, jako například Co byste měli vědět o asexualitě?Je bisexualita volba?Co je to demisexualita? Jsem demisexuál? nebo Sapiosexuál - kdo to je?. "Jsme uprostřed větší revoluce v označování pohlaví a sexuální identity," říká Phillip Hammack, PhD, profesor psychologie na Kalifornské univerzitě Santa Cruz, která studuje sexuální a genderové otázky. "Nové názvy se objevují všude."

Jaké sexuality existují?

Dnes se budeme blíže věnovat skoliosexualitě a heteroromantické bisexualitě. Ale abyste měli lepší přehled o tom, jaké sexulity ještě existují, uděláme si krátký přehled. Některé z nich určitě znáte a sami se některou z nich označujete, jiné možná uslyšíte poprvé a alespoň si rozšíříte obzory.

Heterosexualita - přitažlivost k opačnému pohlaví

Homosexualita - přitažlivost ke stejnému pohlaví

Bisexualita - přitažlivost k mužům i ženám

Pansexualita/Omnisexualita - přitažlivost ke všem pohlavím a genderovým identitám

Asexualita - nepřitahuje je žádné pohlaví, mohou ale zažívat romantickou přitažlivost (chtějí mít romantický vztah, který ale nemusí nutně zahrnovat sex)

Dále se ale můžete setkat s typy sexualit, které budou právě -romantické. Princip je stejný jako u asexuála - s těmito lidmi mohou navázat romantický vztah, ale bez sexu, zatímco další označení napovídá, s kým daná osoba chce a je schopná mít sex. Toto označení může být: heteroromantický, homoromantický, biromantický, panromantický nebo aromantický.

Nejedná se o kompletní výčet, protože nové sexuality vznikají v podstatě neustále, ale jako základ to stačí. Mnoho lidí se v poslední době ještě rádo označuje za demisexuály, kteří pociťují sexuální přitažlivost pouze v případě, když si vytvoří silné emocionální spojení. Sapiosexuálové navazují zase vztahy pouze s těmi, kteří je zaujmou jejich inteligencí. A stejně, jako se za chvíli dozvíte, že existuje genderfluid, existují i fludi ohledně sexuality, o kterých bude zmíněno pár slov ke konci článku.

Neodsuzujte nikoho podle toho, jak se on sám cítí

Jaká pohlaví a genderové identity existují?

Zmínili jsme, že pansexualita je přitažlivost ke všem pohlavím a genderovým identitám. Víte ale, co všechno to zahrnuje? 

Intersexuál - osoba, která se narodila s oběma pohlavími (penis i vagína), většinou má chromozom XXY, může si vybrat, za jaké pohlaví chce být označována nebo se nemusí označovat za žádné pohlaví

Nebinární - osoba, která nechce být označována ani jako muž, ani jako žena

Genderfluid - osoba, která mění své pohlaví podle toho, jak se zrovna cítí, na ženské, mužské nebo žádné (pouze vzhled, nikoliv anatomii)

Cisgender - osoba, která se označuje za to pohlaví, se kterým se narodila (žena, která se narodila s vagínou a muž, který se narodil s penisem)

Transgender - osoba, která se narodila s opačným sexuálním ústrojím, než se cítí být (cítí se jako muž, ale má vagínu, nebo se cítí jako žena, ale má penis), většinou mění svůj vzhled do pohlaví, kterým se cítí být

Transsexuál - transgender osoba, která podstoupila operační změnu pohlaví

Teď, když už máte povědomí o různých sexualitách, pohlavích a genderových identitách, můžeme se pustit do přiblížení dvou nejnovějších, které nachází své místo ve společnosti.

Skoliosexualita

Při prvním přečtení této sexuality vás asi napadne, že to bude mít něco společného se skoliózou nebo s páteří, ale bohužel, nic to s tím společného nemá. Jedná se o osobu, kterou přitahují lidé, kteří se sami identifikují jako nebinární nebo ke komukoliv jinému, kromě cisgender (ať už mužů nebo žen). Je to velmi fluidní sexualita, protože zde není přitažlivost k žádným konkrétním genitáliím. Místo toho jsu přitahování tím, jak lidé vidí své místo v genderovém spektru. Skoliosexuál je velmi podobný pansexuálovi v tom, že ho přitahují všechna pohlaví a genderové identity, není nutně vzrušován penisy nebo vagínami, ale narozdíl od pansexuála nejsou skoliosexuálové přitahování k někomu, kdo se identifikuje jako určité pohlaví.

Jedná se o nový termín

Skoliosexualita se sotva dostala do světa Twitteru, ale akademici o ní slyšeli díky svým studentům již před pár lety. Ale je celkem logické, že tento termín například před 10 lety ještě neexistoval, protože to jsme ještě neznali ani žádné nebinární osoby. Nebo se alespoň tak nenazývaly. "Je to doprovázeno obrovským nárůstem počtu mladých lidí, kteří se označují jako nebinární nebo genderqueer," vysvětluje Hammack, který poukazuje na to, že neexistuje mnoho údajů o tom, kolik lidí se identifikuje jako skoliosexuální. "Skoliosexualita se objevila jako způsob, jak popisovat novou sexuální orientaci."

Přehled symbolů pro různé sexuální a genderové identity

Pro různé lidi to může znamenat různé věci

Existuje spoustu variant, co to pro lidi, kteří se označují jako skoliosexuálové, znamená. "Někteří skoliosexuálové jsou přitahování pouze k trans lidem, jiní ke každému, kdo je genderqueer," říká Debra Laino, PhD, klinická sexoložka, vztahová terapeutka a profesorka na Jeffersonově univerzitě a univerzitě ve Wilmingtonu. Není to tedy o tom, kdo se vám líbí vzhledově, je jedno, jestli ten, kdo vás přitahuje, vypadá spíše (nebo úplně) jako muž nebo jako žena. Nicméně pokud si o sobě myslíte, že byste mohli být skoliosexuálové, je nutné svému případnému partnerovi vysvětlit, co přesně pro vás tento pojem znamená. 

Nereflektuje to vaši genderovou identitu

Genderová identita a sexuální orientace jsou dvě rozdílné věci, jak jste již mohli všimnout výše v našich přehledech. Takže úplně v klidu můžete být třeba cisgender žena a zároveň být skoliosexuál. Do toho klidně ještě můžete žít v polyamorii. Může se vám to z počátku zdát složité, ale jakmile se v tom jednou začnete orientovat, zjistíte, že je to vlastně celkem snadné. 

Být skoliosexual může přispět k větší intimitě vztahů

Jak jsme zmínili, není to o vzhledu. Proto skoliosexuálové často udržují spíše intimnější vztahy, ve kterých jsou na prvním místě city. Mnoho skoliosexuálů musí svého partnera nejprve poznat, nejedná se o žádnu lásku na první pohled. Nepůjdou do baru a neužijí si sex na jednu noc a ani nebudou s nikým chodit pouze kvůli vzhledu. 

Heteroromantická bisexualita

Jestliže jste pozorně četli předchozí odstavce, měli byste být schopni odhadnout, co se za termínem heteroromantická bisexualita skrývá. Není to vůbec těžké. Bisexualita znamená, že vás přitahují muži i ženy. Heteroromantická znamená, že romantické (vážné) vztahy jste ale ochotni navazovat pouze s opačným pohlavím. Tudíž se stejným pohlavím si třeba užíváte jen sex, experimentujete a zkoumáte, ale vážný vztah se z toho nevyvine. Někteří lidé, kteří se označují za heteroromantické bisexuály, nechtějí mít sex stejným pohlavím (nebo na to nemají odvahu), i přesto je ale stejné pohlaví přitahuje

Toto označení se podle průzkumů stává čím dám tím víc populární. A není se čemu divit, mnoho lidí se v něm najde, protože zvědavost je přirozená lidská vlastnost, ale zároveň chtějí mít vážné vztahy pouze s opačným pohlavím, ať už proto, že jim to tak je příjemnější, proto, že nechtějí, aby se na ně ostatní koukali skrz prsty nebo proto, že že je to tak v jejich kultuře přijatelnější. Lidé se tak mohou označit, jak se přesně ohledně tohoto tématu cítí a to jim vyhovuje.

Je jen na vás, jak se budete označovat

I když na vás mohou některé výše zmíněné definice sedět, je pouze na vás, jak se budete označovat. I když jste například jasný skoliosexuál, nikdo vás nenutí, abyste to o sobě tvrdili. Pro některé lidi jsou takové nálepky spíš omezující než osvobozující. Jestliže na vás navíc sedí více termínů, můžete se jednoduše označovat jako "fluidi" nebo sexuálně fluidní, což znamená, že to závisí především na vaší náladě a momentální rozpoložení a nemusíte nikomu vysvětlovat, že někdy jste bisexuál, jindy heterosexuál a jindy úplně jinak. 

Dnešní společnost, obzvláště mladší generace, již neodsuzují tak často lidi kvůli sexuální orientaci, jako to bývalo dříve nebo se to stále drží u starších generací. Je skvělé, že máme na výběr a buďme za to rádi. Ať už jste se ve výčtu sexuálních orientací a genderových identit našli kdekoliv, zasloužíte si partnera, který si vás bude vážit a bude vás mít rád takové, jací jste. A jestliže byste rádi experimentovali v sexu, zaregistrujte se na sex seznamku a poznejte tam někoho, s kým byste to chtěli prožívat.

[Lil]

Varování: Tyto stránky obsahují erotický chat, videa, fotky a jiné sexuálně explicitní materiály. Pro vstup na tyto stránky musíte být starší 18 let nebo 21 let, je-li to vyžadováno zákonem. Všechny modelové a modelky na těchto stránkách jsou starší 18 let. Virtuální kontakty možné.