Jedna z nejrozšířenějších seznamovacích stránek pro dospělé v ČR - erotická seznamka flirtkontakt.cz

Nemůžu dosáhnout orgasmu! Problém, nebo výhra?

25.leden 2022
Nemůžu dosáhnout orgasmu! Problém, nebo výhra?

Co když začnou chvilky toho nejintenzivnějšího sexuálního vzrušení mizet? Nebojte, dá se najít příčina a nebude to těžké. Ale co když tyto chvilky ze svého života odvádíte dobrovolně? I o tom bude dnešní článek.

Orgasmy nejsou univerzální. To, co funguje u jedné ženy, nebude fungovat u všech a to, co fungovalo u jednoho partnera, nemusí fungovat u jiného. Sexuoložka Carole Altman, autorka knihy You Can Be Your Own Sex Therapist (Můžete být svým vlastním sexuálním terapeutem), říká: "Musíte si svůj orgasmus přivlastnit - nemůžete se spoléhat jen na muže, že to zvládne."

První krok při problémech s orgasmem? Vyhledání možných okolností, které vás mohou brzdit

Nedostatek předehry

Scénář je následující. Váš partner extrémně touží po sexu. A vy možná také, ale existuje velmi dobrý důvod, proč byste i v tomto případě nikdy neměli šetřit předehrou:

"Většina žen potřebuje asi 20 minut vzrušení, aby dosáhla 'orgasmické platformy', kdy je klitoris nejcitlivější a tělo je připraveno na stimulaci," říká sexuoložka Yvonne K. Fulbright, autorka knihy Hot Guide to Safer Sex (Žhavý průvodce k bezpečnějšímu sexu). "Vynechání celého cyklu sexuální reakce ztěžuje dosažení orgasmu." Dvacet minut se může zdát jako dlouhá doba, ale věřte, že partner, který vám nedokáže věnovat pouhých pár minut, abyste se cítili dobře, nestojí za váš čas.

Pro mnohé je to vzrušující. "Bylo pro mě opravdu těžké dosáhnout orgasmu, takže jsem svému příteli říkala: 'To je v pořádku, nedělej si s tím starosti'," říká 29letá Melissa. "Jednou v noci mi řekl, abych si lehla a nechala ho, ať mi dělá, co chce. Nakonec jsem dosáhla orgasmu a on očividně miloval každou minutu, kterou strávil tím, že mě vzrušoval." A bonus k dosažení vrcholu před souloží? "Orgasmus během předehry zvyšuje šance ženy na vyvrcholení během pohlavního styku," říká Altman.

Možná se mentálně vylaďujete

Během sexu je snadné se rozptýlit. Všechno od "Zajímalo by mě, jak vypadají moje prsa z tohoto úhlu?" až po "Páni, měl by si nechat zkontrolovat to znaménko na hrudi" vás může připravit o soustředění. A jakmile se to stane, váš orgasmus je na spadnutí. "Váš mozek je důležitou součástí sexuálního prožitku, registruje vjemy a uvolňuje do těla chemické látky, které zlepšují vaše pocity," říká sexuoložka z Georgie Gloria G. Brame, PhD. "Jakékoli duševní rozptýlení může v mozku vyvolat protichůdné, nesexuální impulsy a snížit vaši rozkoš."

Stává se vám, že vám při sexu myšlenky putují jinam a odvádí pozornost? Nalaďte se zpět a zůstaňte v momentě

Takže co dělat, když se přistihnete, že si uprostřed aktu děláte v hlavě nákupní seznam? Nejprve znovu napojte svou mysl a zapojte tělo. "Soustřeďte se na to, jak se ve vás váš partner cítí a jak vaše tělo reaguje," říká Brame. "Také se dotýkejte sami sebe nebo třeba změňte polohu, abyste se vrátili k sexu i fyzicky."

Další trik na naladění: dýchejte pomalu a zhluboka do břicha. "Jogínský dech vás nejen udrží ve středu, ale také zlepší sex," upozorňuje Fulbright. "Kruhové dýchání, kdy se snažíte synchronizovat své nádechy s nádechy partnera, zase může vrátit vaši pozornost zpět na tělo a pomoci vám znovu se spojit."

Nedostatečná stimulace klitorisu

Klitoris je nejdůležitější oblastí těla, které se při sexu dotýkáte. "Je tam více nervových zakončení než uvnitř vagíny," říká Fulbright. "Takže je vzácné, aby ženy dosáhly orgasmu bez nějaké stimulace klitorisu."

Chcete-li během soulože stimulovat klitoris, zvolte polohu, kdy jste nahoře (například poloha kovbojky - cowgirl), prohněte své tělo směrem k partnerovi a třete svůj bod rozkoše o jeho pánev. Pokud jste v misionářské poloze, ujistěte se, že máte nohy pevně přitisknuté k sobě a zároveň krouživými pohyby pohybujete boky. "Když se pod tímto úhlem pohybujete dovnitř a ven, stimuluje to klitoris," říká Altman. "Může také dojít ke tření mezi pysky a klitorisem, což může zvýšit prožitek." Fulbright také navrhuje stimulaci rukou, když jste v poloze kovbojky nebo na pejska.

Zapomínáte si nejdřív dojít na toaletu

V zápalu boje je snadné přehlédnout maličkosti, jako je například plný močový měchýř. Pokud se vám chce na záchod, penis ve vaší pochvě - stimulující zadní stěnu - vás může přimět k sevření. Výsledek? Neuvolníte se, tím pádem nevyvrcholíte.

Naštěstí existuje jednoduché řešení: Těsně před sexem si dojděte na záchod. "Protože víte, že nemusíte na záchod, až budete na pokraji orgasmu, budete se moci poddat pocitům a uvolnit se," říká Brame.

Zbytečně časté změny polohy

Bláznivé polohy, o kterých jste ani nevěděli, že by je vaše tělo mohlo zvládnout, jsou vždycky skvělým způsobem, jak udržet jiskru v sexuálním životě. Ale časté střídání poloh také ztěžuje dosažení orgasmu. "Klíčem k uspokojení je stálá stimulace v poloze, která zasáhne ty správné body rozkoše," upozorňuje Brame.

Věnujete dostatečnou pozornost klitorisu? Pokud ano, existuje spoustu jiných důvodů, proč nemůžete dosáhnout orgasmu

Pokud se vám v nějaké poloze vyvrcholit nepodaří, nepanikařte. Prostě se vraťte do ověřené polohy a pokračujte v druhém kole.

Možná máte anorgasmii

Což je v podstatě jen neschopnost dosáhnout orgasmu. Ve studii o sexuální dysfunkci žen uvedlo 24 procent zúčastněných žen poruchu orgasmu. To není malé číslo! Příčiny jsou opravdu různé: vyvolat ji může cokoli od úzkosti až po některé léky. Nejdůležitější je si uvědomit, že pokud vás to trápí, měli byste si vždy promluvit se svým praktickým lékařem nebo gynekologem.

Znáte zničený orgasmus?

Nemožnost dosáhnout orgasmu můžete převrátit i do pozitivní roviny. Většina lidí bere jako automatiku, že se provozuje sex a pak se dosáhne vyvrcholení. Možnosti jsou dnes ale tak široké, že už se nám otevírá i nová, opačná kategorie, jejíž součástí je zničený orgasmus.

"Zničený orgasmus obecně označuje orgasmus, který není nijak zvlášť příjemný," upozorňuje doktorka Jess O'Reilly, sexuoložka a ambasadorka značek We-Vibe, Womanizer a Arcwave zaměřených na sexuální wellness a sexuální hračky. To však podle ní neznamená, že zkažený orgasmus nelze erotizovat. "Zničený orgasmus může účastníkům například umožnit hrát si s dynamikou moci a (ztrátou) kontroly. To souvisí s erotizací emocí, jako je ponížení, které může být prvkem BDSM a dalších sexuálních rolí," říká O'Reilly. "Anebo, i když se BDSM nevěnujete, může zajímat každého, kdo se rád věnuje role playi (hraní rolí) nebo tématům zahrnujícím podřízení a dominanci," říká doktorka Janet Brito, klinická psycholožka a sexuoložka z Honolulu.

Jste připraveni dozvědět se více a možná ho i vyzkoušet?

Co přesně je zničený orgasmus?

"Zničený orgasmus je takový, který se opírá o zastavení a spuštění stimulace a dráždění, a v případě BDSM praktik může zahrnovat sexuální akt, kdy dominantní partner poskytuje dostatečnou stimulaci, aby submisivní partner dosáhl orgasmu, ale pak přestane," říká Brito. Zničený orgasmus může také zahrnovat přerušovaný orgasmus.

O'Reilly s tím souhlasí a nabízí následující scénář: "Pokud se například obvykle hladíte těsně před orgasmem nebo během něj, abyste zintenzivnili rozkoš, můžete přestat (nebo vám někdo řekne, abyste přestali) o několik sekund dříve, takže zažijete svalové kontrakce (a možná i ejakulaci), které obvykle orgasmus doprovázejí, ale ne vrcholnou rozkoš."

Setkali jste se už se zničeným orgasmem? Souvisí s sexuálními praktikami zahrnující dominanci a podřízení

Brito zdůrazňuje, že zničený orgasmus nebo jakýkoliv power play vyžaduje souhlas a to, aby si oba partneři vytvořili pokyny, stanovili hranice a domluvili se na podrobnostech, než začnou experimentovat.

Připomíná vám to edging?

Ano, trochu vám to tak může připadat, ale není to stejné. Edging zahrnuje to, že jste takhle blízko k tomu, abyste získali věc, kterou chcete (v tomto případě orgasmus), a opakovaně si ji odpíráte právě ve chvíli, kdy se chystáte vyvrcholit, dokud nakonec nedosáhnete orgasmu. Důvodem je podle odborníků to, že výsledný orgasmus je v důsledku zpětného dráždění mnohem intenzivnější. Podle sexuoložky O'Reilly to ale není zničený orgasmus.

Co je to edging?

"Edging obecně znamená budování rozkoše prostřednictvím vrcholů a pádů rozkoše," poznamenává. "Často je to součást budování postupně sílících vlnovek k silnějšímu příjemnému orgasmu, takže je to něco úplně jiného než odvádění pozornosti od rozkoše z orgasmu, jako je tomu u zničeného orgasmu." Brito souhlasí a rozvádí to do jednoduchého srovnání: V případě zničeného orgasmu je cílem této techniky zpomalit orgasmus a omezit jeho příchod, zatímco při edgingu jde o zvýšení rozkoše jejím prodloužením.

Podobá se to vynucenému orgasmu?

Stejně jako edging, ani vynucený orgasmus - kdy člověk nechce dosáhnout orgasmu, ale partner ho stimuluje natolik, že dosáhne orgasmu - nezahrnuje limit rozkoše jako v případě zkaženého orgasmu. Při vynuceném orgasmu stále nemáte kontrolu (partner vás může svázat a stimulovat, i když říkáte, že to nechcete - samozřejmě poté, co jste s tímto typem sexu souhlasili), ale vynucený orgasmus skutečně končí orgasmem, zatímco zničené orgasmy obvykle ne.

"Vynucený orgasmus se může týkat vztahu mezi dominantním a submisivním partnerem, kdy submisivní partner 'nechce' dosáhnout orgasmu, ale dominantní partner pokračuje ve stimulaci, aby k němu došlo. Je to role play zahrnující dynamiku moci," poznamenává Brito.

Takže se vůbec nedosáhne orgasmu?

No, to záleží na tom, jak definujete orgasmus, který, jak O'Reilly zdůraznila dříve, je stereotypně chápán jako jeden velký orgasmus, při kterém se vám kroutí prsty na nohou. Podle ní však neexistuje univerzální terminologie pro to, co zničený orgasmus obnáší.

Orgasmus není univerzální, vyzkoušejte nové praktiky a zjistěte, co funguje na vaše tělo

"Slyšela jsem lidi mluvit o zničeném orgasmu jako o orgasmu, který se nedostaví, ale i prožitek orgasmu je subjektivní," poznamenává O'Reilly. "Pokud bychom orgasmus definovali příjemným uvolněním napětí, které je často doprovázeno svalovými kontrakcemi, dalo by se říci, že zkažený orgasmus není orgasmus, protože neprožíváte příjemné uvolnění. Na druhou stranu však můžete mít svalové kontrakce (nebo ejakulaci) a neprožívat potěšení. Takže jestli se to počítá, je otázkou..."

Láká vás zničený orgasmus? Tak ho zkuste!

Některé základy jsme již probrali, ale pokud jste se rozhodli zničený orgasmus vyzkoušet, zopakujme si je. Tento typ orgasmu obvykle zahrnuje techniku start-stop, ať už v rukou partnera, nebo vašich vlastních. To znamená zahájení stimulace a následné zastavení stimulace. "Nepokračujete v poskytování stimulace, což bude mít za následek nedosažení orgasmu," říká Brito. "Můžete také poskytovat přerušovanou stimulaci, což by mohlo mít za následek nic moc orgasmus. Pokud se chystáte s partnerem dosáhnout zničeného orgasmu, ujistěte se, že to oba děláte dobrovolně, proberte předem své podmínky a zvažte erotické pomůcky, jako jsou vibrátory."

Kromě metody start-stop můžete podle O'Reilly do "zničení" orgasmu zapojit také fyzické a emocionální složky BDSM (např. můžete zažívat nebo si hrát s pocity ponížení, frustrace, ztráty kontroly, hněvu nebo rozpaků). "Partner může například pokračovat ve fyzické stimulaci, která vás přivede k orgasmu, ale pak řekne něco, co ve vás vyvolá pocit ponížení nebo rozpaky, aby orgasmus zničil," říká.

"Ke zmaření orgasmu může dojít také neúmyslně v důsledku rozptýlení nebo vtíravých myšlenek," pokračuje O'Reilly. "Možná k vám někdo přijde zrovna ve chvíli, kdy se chystáte dosáhnout orgasmu, a vaše tělo bude nadále reagovat, ale vy už nebudete vnímat pocity nebo reakci jako příjemné."

Orgasmus je obrovská kapitola sexuálního života. Co takhle ho rozebrat důvěrně a do podrobností s někým z online sex seznamky?

[Lil]

Varování: Tyto stránky obsahují erotický chat, videa, fotky a jiné sexuálně explicitní materiály. Pro vstup na tyto stránky musíte být starší 18 let nebo 21 let, je-li to vyžadováno zákonem. Všechny modelové a modelky na těchto stránkách jsou starší 18 let. Virtuální kontakty možné.