Jedna z nejrozšířenějších seznamovacích stránek pro dospělé v ČR - erotická seznamka flirtkontakt.cz

Myslíte si, že jste na sex staří? Nejste!

6.prosinec 2019
Myslíte si, že jste na sex staří? Nejste!

Už vám není dvacet a sex jste odstavili na druhou kolej v domnění, že jste na něj moc staří? Tak to děláte velkou chybu a zbytečně se ochuzujete. Poznejte, jak je to v pokročilém věku se vztahy, sexem a touhou. Není to tak černobílé, jak se na první pohled může zdát...

Sexualita starších lidí patří k největším tabu u nás. Starší o ní nemluví a mladší se neptají. Přitom průzkumy ukazují, že kolem 60 % lidí nad 65 let se se svým partnerem miluje nejméně třikrát měsíčně. Ne vždy jde o klasický styk - často vnímají tělesnou intimitu víc spirituálně. A kontakt jim stále přináší radost.

Dá se říct, co je normální?

Vnímat sex seniorů jako něco nenormálního, nebo dokonce jako něco, co by se nám mělo ošklivit, je absolutní nesmysl a projev pokřiveného vnímání světa obecně. Stáří totiž patří k životu stejně jako mládí. A sex také. Když oběma partnerům přináší uspokojení duševní, fyzické nebo obojí, neexistuje důvod, proč by měli žít v nějakém celibátu.

Samotné nahlížení na to, co je a co není normální, je problematické a individuální. Pro některé lidi je normální žít celý život bez sexu nebo ho mít jen minimálně, a pro jiného je podstatný prakticky do konce života. A vůbec není důležité, že samotný sexuální akt neproběhne takzvaně koitálním způsobem (vniknutím penisu do vagíny). Starší milenci se mohou uspokojovat mazlením, doteky, orálním sexem a dalšími alternativními možnostmi.

A co přechod? Má na sex vliv?

Hodně lidí, kteří by měli chuť milovat se i ve vyšším věku, bývají omezeni různými zdravotními problémy. U žen je to nejčastěji bolest při styku - vagína je totiž sušší, sliznice může lehce krvácet. Řešením jsou například lubrikační gely. Pomáhá i lehká substituce preparáty, které doplňují už chybějící hormony - ty odcházejí během menopauzy. Mužům se zase vlivem andropauzy (je to obdoba klimakteria) zhoršuje erekce (na její zlepšení dnes existují léky, ale konzultujte vše s lékařem), mívají potíže i s prostatou, což ztopoření penisu ještě znesnadňuje. 

Jakmile se ale starší páry s těmito změnami, které prostě věk přináší, smíří, můžou prožívat krásnou společnou intimitu. Psychologové navíc zmiňují, že ženy, které už nemůžou nechtěně otěhotnět, odhazují zábrany a obavy, mají i méně fyzické práce a dokážou sex prožívat mnohdy intenzivněji než v mladším věku. Ze zdravotního hlediska můžou nesnáze při milování pociťovat také cukrovkáři, lidé s nadváhou, lidé s revmatem a podobně. Každému zdravotnímu problému se ale milující pár může prizpůsobit a vyhovět si i přes tyto překážky.

Sex v seniorském věku není něco, za co byste se měli stydět

Trénujte, budete silnější

Obavu z milování nemusí mít ani lidé, kteří prodělali infarkt. Námaha při milostném aktu je asi taková, jako když člověk vyjde pěšky do druhého patra a to v žádném případě život kardiaka ani jinak chronicky nemocného člověka neohrozí. A navíc, i tady platí staré pravidlo: nejlepším udržením kondice je trénink, ideálně pravidelnější. V tomto smyslu je lepší milovat se třeba dvakrát za měsíc, než se jednou za rok snažit strhnout rekordy. Ale ať tak či tak, není nic nenormálního na tom, že se senioři milují třeba každý den. Ale stejně tak není nic nenormálního na tom, že sex definitivně pověsili na hřebík. Ideální pochopitelně je, když se na nechuti sexovat shodnou oba společně a jeden potom nepodvádí druhého, anebo se netváří naštvaně, že s ním protějšek už nemá zájem skotačit.

Nevěra není výjimkou

V případě párů, které spolu žijí dlouho, nemusí být nechuť k sexu spojena se žádnými zdravotními problémy, ale je to prostě tím, že už se fyzicky nepřitahují. Proto se občas stává, že si jeden z nich najde milenku či milence. Nemusí jít ale vždy o klasickou nevěru. V poslední době se mluví o vzrůstající závislotsti starších mužů na chatování. Lásky i nevěry tak probíhají ze zdravotního hlediska bezpečně, protože jdou přes internet.

Méně bezpečné je takové odhalené virtuální dovádění pro vztah. Ani sexuologové a psychologové se totiž nemůžou dohodnout, jestli jde o nevěru, nebo jen nevinný ventil. V každém případě, jestli jeden z páru na sex rezignoval a druhý ani náhodou, je to problém, který byste měli řešit. Například kompromisem. Co tím myslíme? Záleží na vaší představivosti...

Pohled mladých lidí

Nejpokroucenější a nejbizarnější představy mají o sexu zralých lidí ti mladí. Pro dvacetileté je už čtyřicítka práh smrti, v lepším případě čas na krmení holubů na lavičce. Přitom podle průzkumů vede intimní život více než polovina českých důchodců. Zahraniční statistiky zase dokládají, že páry ve věku 56 až 65 let souloží až pětkrát za měsíc, dvojice nad 65 let o něco méně. Přibližně 25 % párů nad 55 let se ale už nemiluje vůbec.

I starší muži mohou být sexy a mít sexuální touhy

Snižuje se sexuální touha s věkem?

Láska jako cit kvete v každém věku. Ale co sexuální touha, která je věcí těla? Dá se v důchodu prožít stejná vášeň jako na vysoké škole?

Pokud jde o lásku, ta s věkem nesouvisí. Herečka Dana Medřická zahořela láskou ve svých 60 letech. Písničkář Jan Nedvěd si v 66 vzal lásku svého života, o 37 let mladší Pavlínu. Myslet si o tom můžete, co chcete, ale pravda je, že zamilovat se a toužit po druhém člověku můžeme i v seniorském věku.

Ruku v ruce se zamilovaností jde i chuť na sex s milovanou osobou. Toho druhého chceme vnímat všemi smysly. Otázkou je, jestli na to máme fyzicky. Zkrátka zatímco citově fungujeme naplno, tělo postupně stávkuje, síly ubývají. Sexualita člověka provází prakticky od narození až do smrti. V každém životním období má ovšem jinou intenzitu a formy. S přibývajícími léty se všechno mění a není žádným tajemstvím, že lidské tělo pozvolna chátrá. Samozřejmě se to týká i sexu. Naštěstí to neprobíhá u každého člověka stejně rychle a stárnutí kalendářní nemusí být vždycky shodné se stárnutím sexuálním.

Existují hranice?

Sice obecně platí, že s věkem chuť ustupuje, neexistuje však žádné pravidlo, že od určitého věku je šmitec. Prvních změn si obvykle můžeme všimnout po čtyřicítce. Touha slábne v důsledku toho, že nám klesá hladina hormonů. U žen bývá výrazným milníkem klimakterium. I tady jsou však hranice našich sexuálních možností zcela individuální.

Jak je silná sexuální touha a do jak vysokého věku nám vydrží, to záleží na mnoha okolnostech - genetické vybavenosti, životním stylu, zdraví, ale i psychické zátěži a stresu. Především je to dáno osobností, životním stylem a udržováním psychické a tělesné svěžesti. Často hraje roli i vnitřní náboj, který je u každého jiný. Někteří lidé zcela rezignují na sexualitu ve středním věku, někdy po naplnění rodičovské role, jiní zůstávají v tomto směru aktivní velmi dlouho. 

Ženy v pokročilém věku odhazují zábrany a dokáží se rozparádit

Sex nebo mazlení?

Nicméně fakt, že sexuální touha ubývá, je naprosto normální. Však se to také nestane ze dne na den. Pokud nepřijde nějaká mimořádná událost, onemocnění, úraz atd., tak úbytek chuti na sex přichází pozvolna. Hlavní je repektovat potřeby druhého. Vzájemné sladění je vždycky otázkou dohody a kompromisu. Tady je míč vždycky na ženské straně hřiště. Jak už pravil jeden slavný sexuolog, žena může vždycky, muž jen sporadicky.

Muži si stěžují zejména na obtížnější dosažení erekce. V současné době je však pro ně jedna dobrá zpráva - nejenže máme stále účinnější léky, ale rok od roku přibývá žen, které mají raději mazlení a dráždění erotogenních zón než vlastní soulož. Souvisí to také se stále větší oblibou orálního sexu, za který se lidé dříve styděli a teď se jím začínají chlubit.

Chcete zládnout být sexuálně aktivní? Dodržujte následující

Stará známá věc: chcete-li být aktivní co nejdéle, měli byste dodržovat zdravou životosprávu. Základem zdravého těla je materiál, kterým ho krmíte, tedy zdravé potraviny. O tom, že alkohol a kouření škodí, snad ani mluvit nemusíme. Snažte se také vyhýbat stresům a přepracovanosti a občas si dopřejte obyčejné lenošení. Vůbec nejlepší je to o víkendu v posteli, pokud možno ve dvou... Zkuste to hned tento víkend!

Příběh pana Svatopluka

Svůj příběh vypráví i muž, který chtěl zůstat v anonymitě, a my jsme ho navzali panem Svatoplukem a jeho ženu pojmenovali Alžběta. Panu Svatoplukovi je 79 let. S manželkou Alžbětou žije od svých 23 let. Mají spolu 3 děti. Nejstarší dcera se odstěhovala do jiného města a rodiče ji jezdí často navštěvovat. Pan Svatopluk je momentálně sám, protože manželka odjela na 2 týdny pomáhat dceři s čerstvě narozeným vnoučkem. "Je mi tu samotnému smutno," říká.

"Nemůžu se dočkat, až Alžbětu zase obejmu a celou noc se budeme mazlit. Někdy to není úplně ono, ale my jsme spokojeni i tak. Protože prostě víme, že k sobě patříme."  O svých hezkých intimních chvilkách s nikým nemluví. "Já bych s tím možná až takový problém neměl, ale Alžběta se strašně stydí, nechce, aby někdo věděl, že nás stále sex baví. Kolikrát říkala, že by se před dětmi nebo před vnoučaty propadla do země hanbou. Přitom neděláme nic špatného," krčí rameny pak Svatopluk.

Vidíte, že na věku vůbec nezáleží. Ať vám je 20 nebo 80, můžete se zaregistrovat na erotickou seznamku, kde si můžete najít polovičku na dovádění v posteli, ale třeba i na jiné věci, podle toho, jak se spolu domluvíte a co se vám bude oběma líbit.

[Lil]

Varování: Tyto stránky obsahují erotický chat, videa, fotky a jiné sexuálně explicitní materiály. Pro vstup na tyto stránky musíte být starší 18 let nebo 21 let, je-li to vyžadováno zákonem. Všechny modelové a modelky na těchto stránkách jsou starší 18 let. Virtuální kontakty možné.