Jedna z nejrozšířenějších seznamovacích stránek pro dospělé v ČR - erotická seznamka flirtkontakt.cz

Možná jste fraysexuál nebo cupiosexuál, jen o tom zatím nevíte...

1.březen 2022
Možná jste fraysexuál nebo cupiosexuál, jen o tom zatím nevíte...

Jazyk se neustále vyvíjí. Lidé definují, redefinují a vytvářejí nové pojmy, které nám všem mohou pomoci efektivněji sdělovat naše pocity a zkušenosti. To stoprocentně platí, pokud jde o sexualitu a genderovou identitu. Přečtěte si náš článek a zjistěte, zda nejste fraysexuál nebo cupiosexuál.

Fraysexualita

Někteří lidé preferují, když mají před prvním sexem s novým partnerem citový vztah nebo rádi rozvíjejí citový vztah k někomu prostřednictvím sexu. Pak jsou ale i lidé, kteří dávají přednost sexu s cizími lidmi nebo se známými, ke kterým výslovně nemají citový vztah.

Lidé, kteří mají tendenci pociťovat sexuální přitažlivost k lidem, s nimiž nemají romantický vztah nebo je dobře neznají, se nazývají fraysexuálové.

Kdo je to fraysexuál?

"Fraysexuál (známý také jako ignotasexuál) je sexuální orientace, která popisuje člověka, který je sexuálně přitahován pouze k někomu, s kým není citově spojen, a často ztrácí sexuální přitažlivost, když se s někým sblíží," říká sexuální terapeut Ty David Lerman. "Je to protipól kontinua sexuality, opak demisexuálů, kteří jsou přitahováni pouze těmi, s nimiž mají citové pouto."

Fraysexualita je sexuální identita spadající pod šedou sexualitu, podmnožinu asexuality, kdy lidé stále prožívají sexuální přitažlivost v různé míře za určitých podmínek. Fraysexualita nevypovídá o vaší sexuální orientaci; můžete být gay, heterosexuál, bisexuál, pan-cokoliv a dávat přednost sexu s lidmi, ke kterým nejste citově vázáni.

Když jste fraysexuál, může být těžké mít naplňující romantický vztah. V žádném případě to ale není nemožné.

Jaké jsou problémy spojené s fraysexualitou?

"Lidé, kteří jsou fraysexuální, bojují s nepochopením, že jsou jen děvky [a] nikdy si nemohou udržet vztah," říká Lerman. "Protože jejich sexuální přitažlivost k partnerům po navázání hlubšího vztahu slábne, mohou také čelit obviněním, že mají problémy se závazky."

Pětadvacetiletá Velvet, která se označuje za fraysexuálku, však říká, že na vztahu je stále co milovat. "Mám spoustu problémů s intimitou, ale ty nemají nic společného s tím, že jsem fraysexuál," říká Velvet. "To, že sexuální přitažlivost slábne, ještě neznamená, že vztah nemůže být stále romanticky, a dokonce i smyslně naplňující."

Problémy mohou nastat, když fraysexuál chodí s někým, kdo potřebuje sex, aby se cítil milovaný, propojený a oceňovaný, což je způsob, jakým funguje většina lidí.

"Jejich partneři se běžně cítí opuštění," říká psychoterapeut Adam D. Blum, zakladatel Gay Therapy Centra, který se setkává s mnoha fraysexuálními klienty. "Pak může fray partner prožívat pocit viny a studu kvůli tomu, že sexuálně netouží po své milované osobě. To vytváří bolestivý cyklus utrpení, který může způsobit mezi párem emocionální odstup."

"Všimněte si, že se to liší od tradičního přílivu a odlivu sexuální touhy, který přichází, když jste v dlouhodobém vztahu," dodává Lerman. "Když jste fraysexuál, k tomuto nedostatku sexuální touhy dochází bezprostředně po navázání vztahu s někým, a to v každém vztahu."

Fraysexuálové pociťují sexuální přitažlivost k lidem, se kterými nemají romantický vztah či je vůbec neznají

Jak mohou mít fraysexuálové naplňující sexuální a romantické vztahy?

Nejjednodušší způsob je najít si někoho, kdo je také fraysexuál nebo kdo spadá do asexuálního spektra. Tímto způsobem nevzniká žádné napětí z toho, že nechcete mít sex. Dnešní seznamovací aplikace nabízejí spoustu možností, jak označit svou sexuální orientaci a filtrovat výsledky vyhledávání lidí, kteří odpovídají tomu, co hledáte.

Samozřejmě se může stát, že se fraysexuál zamiluje do někoho, kdo nesplňuje výše uvedená kritéria, ale to neznamená, že nemůže mít plnohodnotný vztah. Lidé v takové situaci by možná měli zvážit etickou nemonogamii, aby mohly být uspokojeny sexuální potřeby všech. Fraysexuál může mít nezávazné úlety s cizími lidmi bokem a jeho partner může mít jakýkoli typ sexu s cizími lidmi, přáteli, milenci nebo jinými romantickými partnery.

Oba partneři si přitom mohou stále užívat romantické a citové pouto. "Pokud upřednostníte nabízení pozornosti, náklonnosti a soucitu, můžete s partnerem navázat intimitu, o které jste oba možná jen snili," říká Blum.

Pokud jste fraysexuální a váš partner ne, požádejte ho, aby se podělil o způsoby, jak má rád intimitu - tedy kromě sexu. "Vyhněte se vztahu na 'autopilota', kdy partneři zapomínají investovat do prohlubování svého vztahu," říká Blum.

Poradíme vám několik aktivit, které budují intimitu i bez sexu

Objímejte se

Fraysexuálové se s partnery stále velmi rádi mazlí a mají rádi tělesnou blízkost.

Zasypávejte partnera dárky

Jedním z "jazyků lásky" je dávání dárků. Pokud se díky tomu váš partner cítí milován a oceňován, překvapte ho květinami, čokoládou, videohrami nebo čímkoli, co má rád.

Mějte společného koníčka

Ať už je to horolezectví, čtení knih a povídání si o nich nebo společné sledování televize, společný zájem vám pomůže sblížit se.

Jste-li vy nebo váš partner fraysexuál, můžete intimitu mezi vámi budovat různými jinými společnými aktivitami, než je sex

Mluvte o věcech, na kterých vám záleží

Nejlepší způsob, jak se s někým citově sblížit, je mluvit. Mluvte o svém dětství, přátelích, práci, životě, cílech - o čemkoli.

Prozkoumejte své úchylky/BDSM

Lidé si často myslí, že úchylky a BDSM musí zahrnovat sex, ale nemusí. Například svazování a výprask nezahrnují žádné dotyky genitálií, ale je to způsob, jak se se svým partnerem cítit zranitelný. "Prostřednictvím výstřednějších sexuálních aktivit jsem našla alternativní způsoby, jak vyjádřit a pocítit touhu, potěšení a přitažlivost, díky nimž se cítím vnímaná a oceňovaná i bez sexu," říká osmadvacetiletá Liv, která si nedávno uvědomila, že je fraysexuál.

Znamená to tedy, že když jste fraysexuál, že se svým romantickým partnerem už nikdy nebudete mít sex?

Ne nutně. Někteří fraysexuálové mají rádi sex ve třech nebo skupinový sex se svým primárním partnerem. Přítomnost třetího (nebo čtvrtého) cizího člověka fraysexuála vzrušuje a toto vzrušení se přenáší na celý sexuální zážitek, včetně sexu s romantickým partnerem.

Pak existuje mnoho způsobů, jak být sexuálně aktivní v blízkosti svého partnera nebo s ním, aniž byste se skutečně věnovali společné sexuální aktivitě. "Existuje společné sledování pornografie, vzájemná masturbace nebo samostatné či společné používání hraček," říká Lerman.

Lerman také poznamenává, že někteří - ne všichni - fraysexuálové jsou citliví na vzrušení. Zatímco někteří lidé jsou nadržení z ničeho nic, jiní se vzruší po nějaké formě sexuální stimulace - ti druzí spadají do skupiny lidí citlivých na vzrušení. "Někdy se můžeme vzrušit, pokud nám je poskytnuta vhodná stimulace," říká Lerman. "To, že nejsme zpočátku vzrušení, neznamená, že nejsme ochotni být stimulováni, abychom se vzrušili."

Pokud se však citlivost na vzrušení nesetká s úspěchem nebo si fraysexuální osoba nepřeje být s partnerem sexuálně aktivní, nikdy byste na ni neměli vyvíjet nátlak, tlačit ji do něčeho nebo ji zahanbovat. "Přitažlivost nebo vzrušení si nemůžete vynutit; jen se zeptejte kteréhokoli homosexuála, jak se mu dařilo hrát si na heterosexuála," říká Lerman. "Ve skutečnosti často tlak na 'výkon' způsobí stres, který nás od vzrušení vzdaluje, nikoli přibližuje."

Jaký je tedy nejlepší způsob, jak být šťastný a spokojený jako fraysexuál?

Prvním krokem je přiznat si, že jste fraysexuál! Tolik lidí je fray, ale nevědí, že existuje označení, které popisuje jejich sexuální orientaci, a tak si myslí, že je s nimi něco v nepořádku. S vámi není nic v nepořádku!

Uvědomili jste si, že jste fraysexuál? Nebojte se o tom komunikovat se svým partnerem

"Vztahy se zlepší, když poznáme a přijmeme sami sebe," říká Blum. "Když víte, že jste fraysexuální, a naučíte se to s důvěrou sdělit novým partnerům, zvýšíte tím své šance na udržení vztahu, který bude vyhovovat vám oběma."

Cupiosexualita

Většina lidí pravděpodobně zná písmena LGBTQIA - zvláště když jsou seřazena v tomto pořadí. Každá z těchto identit však obsahuje množství dalších identit, které pod ně spadají. Říká se jim "mikronálepky". "Obecně platí, že mikronálepky pocházejí zevnitř komunity," říká sexuální pedagožka Aubri Lancaster. Jednou z mikronálepek, které spadají pod asexualitu, je cupiosexualita.

Stejně jako v případě cupiosexuality jsou často vymýšleny na blogových stránkách, jako je Tumblr nebo jiná fóra, a umisťovány na LGBTQIA Wiki. "Mikronálepky jsou nástroje. Jsou to nástroje, které lidem pomáhají sdělovat jejich potřeby a hranice a definovat komunitu," vysvětluje Lancaster.

Termín byl poprvé použit na fórech v roce 2014, takže není zas tak dlouho známý. "Mohlo by existovat doslova nekonečné množství označení, takže skutečnost, že toto označení přijalo tolik lidí za tak krátkou dobu, skutečně vypovídá o tom, že lidé hledají způsoby, jak sdělit tyto potřeby a hranice a zjistit, kde se nacházejí v rámci ace spektra (asexuálů)," dodává Lancaster.

Nejlepší na identitě a osobních zkušenostech je, že můžete používat tolik označení, kolik potřebujete, abyste tyto hranice potenciálně sdělili lidem.

A na samotném asexuálním spektru existuje mnoho mikroznaček. Jak se tedy cupiosexualita srovnává s termíny jako demisexualita nebo greysexualita?

Co je to vlastně cupiosexualita?

Cupiosexualita spadá pod asexualitu. Jde o situaci, kdy člověk neprožívá sexuální přitažlivost, ale touží po sexuálním vztahu. "V ace komunitě jsou lidé, kteří jsou sex-favorable, což je něco jiného než cupiosexualita," říká Lancaster. Sex-favorable znamená ochotu mít sex, ale touha po sexuálním vztahu nemusí být přítomna.

"Existuje mnoho důvodů, proč člověk může chtít mít sexuální vztah," říká Lancaster. Jednak je to příjemné a může to poskytnout fyzické uvolnění - ať už se na to chystáte sami, nebo vám někdo pomůže. Mnoho asexuálních lidí zažívá romantickou přitažlivost a provozování sexu může být způsobem, jak projevit a opětovat city. Je to také zážitek sbližování.

"Tato touha po sexuálním vztahu bez sexuální přitažlivosti je to, co odlišuje cupiosexualitu od jiných mikrooznačení - demisexuality, greysexuality a fraysexuality - v rámci ace komunity," říká Lancaster. Demisexuálové zažívají sexuální přitažlivost, jakmile se vytvoří citové pouto. Greysexualita hovoří o lidech, kteří zažívají sexuální přitažlivost za určitých okolností. Fraysexualita je, když člověk zažívá sexuální přitažlivost k osobě, kterou ve skutečnosti nezná, a čím více ji poznává, tím méně ho sexuálně přitahuje. Ale to, že existují odlišné mikronálepky, neznamená, že jste omezeni na to, abyste se hlásili pouze k jedné z nich jako ke své identitě.

Cupiosexuálové sice neprožívají sexuální přitažlivost, ale mají touhu po sexuálním vztahu

"To, že se někdo identifikuje jako cupiosexuál, neznamená, že se nemůže identifikovat také jako frey- nebo demisexuál... Existuje tolik krásných označení," říká Lancaster. "A opět se vracíme k tomu, jak jim toto označení pomáhá sdělit jejich potřeby a hranice a najít komunitu."

Existuje vlajka symbolizující cupiosexualitu?

Cupiosexuální vlajka byla vytvořena v červenci 2015, ale není známo, kdo je jejím tvůrcem a co jednotlivé barvy znamenají. Lancaster ji považuje za vybledlou verzi hlavní vlajky asexuálů, která naznačuje podobnosti mezi asexualitou a cupiosexualitou, ale také rozdíl, kterým je na rozdíl od asexuality touha cupiosexuálů po sexuální přitažlivosti.

Jak poznám, že jsem cupiosexuál?

Než se vrhnete na označení sám sebe touto mikronálepkou, budete nejprve chtít vědět, zda jste asexuál. "Obvykle se u mikronálepek nejdříve objeví makronálepky," říká Lancaster. "Říkají si: 'Panebože, asexualita? Páni, to jsem já! A pak si začnou uvědomovat, že ne každý prožívá asexualitu stejným způsobem."

Jak již bylo zmíněno, v rámci komunity asexuálů existuje mnoho různých identit. Z toho důvodu si možná začnete klást otázku, zda je způsob, jakým prožíváte asexualitu, v pořádku (je). Tehdy se můžete ponořit do mikronálepek, abyste zjistili, v čem se vaše zkušenosti shodují, a najít v komunitě tu svou komunitu.

"Vaše mikronálepky jsou jen vaše vlastní. Nikomu je nemusíte vysvětlovat," říká Lancaster. "Ve skutečnosti někteří lidé, kteří jsou asexuální, prostě zůstanou u označení queer, protože nechtějí vysvětlovat detaily toho, jak asexualita funguje nebo co všechny jejich mikroznačky znamenají. To nikomu nedlužíme. Takže to je opravdu spíš o osobní volbě člověka."

Jen pro zopakování: Mikronálepka může být nástrojem, jak sdělit své potřeby a hranice ve vztahu a najít komunitu. "Na Facebooku dokonce existují podpůrné skupiny pro téměř jakoukoliv mikronálepku, do kterých se můžete přidat," říká Lancaster.

Co když je můj partner cupiosexuál?

"Pokud je váš partner cupiosexuál, je důležité si uvědomit, že se na vás nikdy nemusí podívat pohledem, který bude vyjadřovat nespalnou touhu," říká Lancaster. To neznamená, že do vás není úplně romanticky zamilovaný - znamená to jen, že neprožívá takovou sexuální přitažlivost.

"Zaměřte se na potěšení a na to, co to pro vašeho partnera znamená. Naslouchejte mu a tomu, co hledá," dodává Lancaster. Váš vztah bude vypadat jinak než alosexuální vztah (kde přítomnost sexuální přitažlivosti existuje) a může být dokonce v kontrastu s jinými asexuálními vztahy.

Nejdůležitější je nedělat si domněnky. To, že člověk vítá sexuální kontakt, neznamená, že ho chce často - a to platí pro všechny asexuální lidi, kteří se zapojují do sexuálních aktivit.

"Sex je stále jen zábavná činnost," říká Lancaster. "Je to jako jít do Disneylandu. Je to spousta zábavy. Je to super vyčerpávající. A někteří lidé se tam možná budou chtít vrátit hned druhý den, ale jiní potřebují mezi tím rok nebo dva."

Do svého profilu na naší sex seznamce si můžete napsat všechny své sexuality a sexuální identity, stačí se jen zaregistrovat.

[Lil]

Varování: Tyto stránky obsahují erotický chat, videa, fotky a jiné sexuálně explicitní materiály. Pro vstup na tyto stránky musíte být starší 18 let nebo 21 let, je-li to vyžadováno zákonem. Všechny modelové a modelky na těchto stránkách jsou starší 18 let. Virtuální kontakty možné.