Jedna z nejrozšířenějších seznamovacích stránek pro dospělé v ČR - erotická seznamka flirtkontakt.cz

Mazlení a doteky jsou velmi důležité pro naše zdraví!

5.leden 2021
Mazlení a doteky jsou velmi důležité pro naše zdraví!

Přejídáte se, i když nechcete, ošíváte se a neznáte důvod, obklopujete se plyšáky, něco vám tak nějak chybí? Asi tušíme, co možná postrádáte a jak a hlavně proč byste měli svůj deficit doplnit. Dnes zabrousíme do romantiky...

Dnes vám ukážeme, jak moc jsou mazlení, doteky a hlazení důležité pro náš život, a to nejen pro ten sexuální. I když to na první pohled nemusí tak vypadat - málokdo to odhadne z "příznaků", které mohou být naprosto odlišné od představy, jak by taková touha po mazlení měla vypadat. Přečtěte si to v následujícím příběhu.

Příběh slečny Lindy

Linda každou noc vyjídá ledničku. A přes den se nemůže zbavit touhy po sladkém. Přitom ještě před pár lety sklony k přejídání neměla. "Třeba celý den v práci si představuju, jaké lahůdky odpoledne uvařím. A když mi doma dojdou sladkosti, jsem schopná běžet o půlnoci na benzinku pro čokoládu. Kromě jídla mě vlastně nic nebaví. Připadám si úplně nemožná." 

Linda nemožná rozhodně není. Je v první řadě skvělá organizátorka a úžasná společnice. Proč se tedy cítí tak frustrovaná? Když jednou sledovala s kamarádkou Twilight ságu: Stmívání, při romantické scéně k ní prohodila: "Víš, že už si ani nevybavuju, kdy se mě naposledy někdo takhle dotknul?" Kamarádka pochopila. Linda se cítí nedomazlená.

Pokud to máte podobně jako ona, měli byste vědět, že vám absence láskyplných doteků škodí stejně jako třeba hladovění. Nedomazlenost je frustrace, kterou si s sebou neseme, když máme v životě málo doteku a intimity. Pokud si vás v dětství rodiče drželi striktně od těla, příznaky nedomazlenosti se s vámi můžou táhnout celý život. Proč tolik vadí, když vám nikdo pohlazením nesděluje, že vás má rád? A můžete si nějak pomoct, pokud vám mazlení schází, ale zrovna není po ruce nikdo, kdo by vás doma zhýčkal?

Dvanáct objetí denně

Co uděláte, když kamarád/ka dostane v práci padáka, popřípadě ji opustí přítel/kyně? Nejspíš ho/ji automaticky sevřete v náručí. Jenže za jiných okolností se doteky mezi přáteli, kolegy a příbuznými moc nenosí, dokud se nejedná o nějakou krizovou situaci (a dnes při pandemii koronaviru někdy ani v těch krizích). Když se něčeho nebo někoho dotýkáte, mozek zpracovává několikanásobně víc informací, než když se díváte nebo posloucháte. A kdykoliv vás někdo hladí nebo objímá (a nemusí to být nutně váš životní partner), uvolňuje se vám v mozku čarovný hormon oxytocin.

Oxytocin zmírňuje stres, usnadňuje učení, posiluje vazby mezi lidmi, a dokonce pomáhá i při léčbě některých nádorů. "Potřebujeme čtyři objetí denně, abychom přežili. Osm, abychom vydrželi. Dvanáct, abychom rostli," hlásala jedna z nejslavnějších amerických psycholožek Virginia Satir. Jenže v moderní společnosti spousta lidí přežívá, aniž by je někdo objal celé měsíce. City dáváme najevo spíš slovy nebo gesty než dotekem. 

Mazlení a doteky jsou pro náš život důležité

"S přítelkyní se zdravíme polibkem, ale je to spíš mlasknutí za uchem než objetí. Je pro mě přirozenější povědět kamarádce nebo kamarádovi, jak jsem rád, že je mám, než jim tisknout ruku," přiznává třicetiletý Dan. Spousta párů přiznává, že mají fyzický kontakt jedině při sexu. Jenže i když vám to takhle připadá normální a v pořádku, život bez něhy frustruje. Proto se rozplýváte, když vám kadeřnice masíruje vlasové konečky nebo myje hlavu. A je vám blaze, když sevřete svoji kočku v náručí. Jenže nedomazlenost může skončit i průšvihem: Lidé, kterým chybí laskání, totiž někdy zatouží po nezávazném sexu s úplně cizím člověkem. Ne kvůli sexualitě, ale aby rychle uspokojily svoji touhu po tělesném kontaktu.

Potřebujete utěšit?

Pokud laskání už dlouho zanedbáváte, může vás trápit některý z následujících příznaků (nebo třeba i všechny): pocit nejistoty, úzkost, nízké sebevědomí, kolísání nálad, výbuchy vzteku, nesamostatnost, přejídání, závislost na adrenalinových zážitcích či sklon přehánět to s alkoholem.

Obzvlášť důležité jsou doteky v dětství. Podle odborníků z University of Miami mají dotekově deprivované děti chronicky zvýšenou hladinu stresového hormonu kortizolu. Ten brání správnému vývoji částí mozku, podílejících se na schopnosti pamatování a učení. A to není jediný negativní vliv spartánské výchovy. Jestli rodiče odmítali vaše žádosti o mazlení, chyběl vám v důležitém období uklidňující oxytocin a dodnes můžete špatně snášet stres, trpět úzkostmi, pochybovat o sobě, těžce se začleňovat do kolektivu nebo se bát opravdové intimity.

Nevěřte mýtu, že když své dítě budete moc mazlit, rozmazlíte ho! Obejmutí poskytuje bazální jistotu, pocit, že svět je v pořádku a ono je přijímané a milované. Čím víc se ho budete dotýkat, tím bude klidnější. A vy také.

Rozdávejte něžnosti

Trávíte hodně času na Facebooku? Pozor! Během uspokojování potřeby blízkosti na sociální síti se uvolňují do krve v nepatrném množství látky, které jsou něco jako drogy. Když vám někdo lajkuje status nebo pochválí novou fotku, zažíváte za odměnu slast a uspokojení. Efekt? Už po půlhodině strávené na sociální síti vás zaplaví příjemný pocit, že jste obklopeni spoustou lidí, kteří vás mají rádi. Potřeba někam patřit je možná uspokojena, ale doteky pořád chybí!

A nedomazleností můžete trpět i přesto, že žijete se stálým partnerem. V takovém případě doporučujeme toto cvičení: Jemně se sebe navzájem dotýkejte. Dotýkejte se chloupků na paži, vnímejte teplo těla toho druhého, lehce masírujte dlaň a podobně - zapojte fantazii. Jaké to je, jaké máte pocity?

Nezapomínejte před sexem na předehru

Česká psycholožka Jiřina Prekopová vyvinula léčbu objetím, která pomáhá nedomazleným jednotlivcům a navíc bourá bariéry mezi příbuznými nebo partnery. Jestli nemáte čas chodit do terapeutických skupin, kde ze sebe v objetí druhé osoby vykřičíte všechny zraněné pocity, jednoduše nabíhejte do situací, kde se lidé objímají. Je jedno, jestli doteky rozdáváte, či přijímáte.

Doteky mezi blízkými můžou být nenápadné a jemné a trvat jen okamžik. Když naléváte někomu čaj, položte mu ruku na rameno. Pokud se chystáte k odchodu, poklepejte druhému na záda. Jestliže rádi hladíte zvířata, ale vlastního mazlíčka nemáte, vyzkoušejte třeba kočičí kavárnu, kde se můžete mazlit s kočkami. Ale laskat můžete i sami sebe, zkuste si třeba namasírovat chodidla a uvidíte, jaké uvolnění si obstaráte! Ale samozřejmě můžete zvolit i jiná, třeba trochu více sexuálně laděná místaNemělo by to ale být pořád to samé dokola.

Zařiďte, aby doteky pracovaly pro vás

Tohle všechno získáte, když se přestanete odtahovat od lidí:

  • Dosáhnete svého. Pokud chcete někoho o něčem důležitém přesvědčit, při řeči se ho dotkněte. Je větší šance, že se nechá přemluvit.
  • Jste sympatičtější. Když jste zvyklí se dotýkat, přirozeně vypadáte v očích druhých lépe.
  • Budete zdravější. Stačí pravidelně laskat třeba i jen psa nebo kočku a sníží se vám krevní tlak. S dostatkem něžností od partnera se zase budete snáz uzdravovat.

Bohužel, dnešní doba je zlá a takovéhle objetí "na potkání" je riskantní záležitost.

Jak byste se měli dotýkat svého partnera?

Chcete, aby váš partner viděl, že vám na něm záleží, a navíc jste sobě i jemu doplnili denní dávku mazlení a doteků? Zkuste tyto rady.

Počkejte na správný okamžik

Váš partner víc ocení, když bude vědět, že je ve vašem dotýkání cítit láska nebo jiné emoce. Najděte tedy v průběhu dne takovou chvilku, která bude ta pravá na vyjádření vašich momentálních citů. Pochopení a sounáležitost můžete projevit dotekem v těžkých chvílích.

Sbližte se svým partnerem ještě víc díky dotekům

Všímejte si, jak na doteky reaguje

Když budete randit s někým novým, všímejte si toho, kde si dotýkání užívá nejvíc a jaký typ. Někteří preferují objímání, jiní mazlení nebo masáž. Když se budete chtít mazlit s partnerem ve chvíli, kdy je ve stresu, a jeho reakce bude negativní, neberte si to osobně. Potřebuje jen prostor nebo čas na přemýšlení. Pokud by se ale partner choval při takovém pokusu hrubě nebo nepříjemně vždycky, je na čase si promluvit o tom, co se mu nelíbí.

Nabídněte mu masáž

Pokud víte, že měl partner náročný víkend, nabídněte mu smyslnou masáž. Doteky mu pomohou relaxovat, vytvoří to mezi vámi intimitu. Použijte příjemně vonící olej. Můžete se zeptat, jaké části těla byste se měli věnovat nejvíce, aby se perfektně uvolnil.

Dejte mu vlasy z obličeje

Jestli chcete, aby z vašeho randění bylo něco víc, najděte si příležitost dotknout se jeho obličeje. Dejte mu vlasy z obličeje, dotkněte se jeho tváře nebo jemně na pár sekund podržte jeho obličej v dlaních. Pravděpodobně to povede k něčemu víc, například polibku.

Dotkněte se jeho ramena a ruky

Tohle je jeden z nejlepších způsobů, jak dát partnerovi najevo, že na něj myslíte. Když budete ve společnosti přátel, rodiny nebo kdekoliv na veřejnosti, dotkněte se na chvilku jeho ruky (ramene nebo zad), nebo ji na chvíli stiskněte a pak zase pusťte. 

Obejměte ho

Pokud si budete s partnerem tak blízcí, že mu budete chtít dát najevo, že vám na něm záleží nebo že ho milujete, věnujte mu dlouhé, něžné objetí. Obejmout ho můžete zezadu, kdy dáte své ruce okolo jeho pasu, nebo klasicky zepředu, kdy je objetí pevnější.

Zkuste s novým rokem trochu změnit svůj život a dodejte mu více doteků, na kterých opravdu záleží. A pokud se nemáte koho dotýkat, navštivte online erotickou seznamku, kde najdete muže i ženy, kteří dotýkání, mazlení a třeba i něco víc jistě ocení.

[Lil]

Varování: Tyto stránky obsahují erotický chat, videa, fotky a jiné sexuálně explicitní materiály. Pro vstup na tyto stránky musíte být starší 18 let nebo 21 let, je-li to vyžadováno zákonem. Všechny modelové a modelky na těchto stránkách jsou starší 18 let. Virtuální kontakty možné.