Jedna z nejrozšířenějších seznamovacích stránek pro dospělé v ČR - erotická seznamka flirtkontakt.cz

Jsem bisexuál: Průvodce přijetí nové identity a odhalení nejčastějších mýtů

9.duben 2024
Jsem bisexuál: Průvodce přijetí nové identity a odhalení nejčastějších mýtů

Co dělat po zjištění, že jste bisexuál? A jaké mýty kolují ve společnosti ohledně bisexuality? Dnešním článkem navazujeme na předchozí díl o bisexualitě s názvem 10 signálů, které mohou naznačovat, že jste bisexuál.

Nezapomeňte si přečíst i minulý díl o tom, jak poznat, že jste bisexuál.

Dobře, myslím, že bych mohl být bisexuál. Co mám teď dělat?

Po přečtení náznaků uvedených v předchozím článku si možná říkáte: "Ano... určitě jsem bisexuál." Možná si zatím jen myslíte, že jste bisexuální. Nejprve vám blahopřejeme k objevení této nové stránky vaší sexuality! Ale co teď? V následujícím textu vám odborníci nabídnou několik tipů, jak svou bisexualitu přijmout a oslavit.

Ověřte svou identitu

"Je rozdíl mezi tím, když si uvědomíte, že to může být vaše identita, a tím, když to o sobě přijmete," říká Natasha Camille, rodinná a párová terapeutka. Prvním krokem poté, co si uvědomíte, že jste bisexuální, je prý dovolit si vyrovnat se se všemi pocity, které se kolem tohoto zjištění objeví. Objevuje se stud? Vzrušení? "Udělejte si čas a prostor pro plnost tohoto emocionálního prožitku z nového uvědomění si identity, ať už to bude formou zkoumání v terapii, psaní deníku, nebo si prostě dovolíte používat toto slovo pro označení sebe, když mluvíte s lidmi, kterým dověřujete," říká Camille.

Spojte se s ostatními lidmi ve své komunitě

"Skvělým způsobem, jak přijmout a oslavit svou bisexualitu, může být navázání kontaktů s ostatními lidmi z vaší komunity," říká Jesse Kahn, sexuální terapeut z New Yorku. Ať už osobně nebo online, spojení s dalšími bisexuálními lidmi může naplnit váš život pozitivními zprávami o queer komunitě a pomoci vám odnaučit se heterocentrickým normám, které prostupují naší kulturou.

"Jsem hluboce přesvědčená o tom, že lidé všech marginalizovaných identit opravdu potřebují mít zkušenosti s komunitou lidí se stejnou identitou, protože jedině tak lze skutečně konkrétně demystifikovat jakýkoliv stud spojený s touto identitou," dodává Camille.

Připojte se k místům přátelským ke queer lidem

Když už mluvíme o komunitě, jedním ze způsobů, jak najít podobně smýšlející lidi, je připojit se ke queer-friendly prostorům ve škole, v práci nebo ve městě. Pokud jste student, začněte tím, že si zjistíte, zda na vaší škole existuje gay-straight aliance nebo gender-sexuality aliance, což jsou kluby vedené studenty, které umožňují LGBTQ+ studentům a spojencům se spojit a jejichž cílem je vytvořit bezpečné a přátelské školní prostředí pro všechny.

"Pokud vaše škola takový klub nebo prostor nenabízí, prozkoumejte potenciální místní nabídky mimo školu, které jsou určeny pro queer a trans mládež," říká Camille.

Využijte online zdroje

Zejména v konzervativnějších oblastech nemusí být místní LGBTQ+ komunitní prostory k dispozici nebo inzerovány, takže místo toho doporučuje Camille využít online komunitní zdroje.

Jedním z oblíbených online zdrojů je Expansive Group, terapeutem vedená online komunita, kterou založil queer sexuální terapeut Casey Tanner a která nabízí vztahovou terapii, koučování, podpůrné skupiny a mentoring. A samozřejmě jsou tu vždy bezplatné online zdroje a komunitní prostory na stránkách, jako je Instagram, Reddit a Discord.

"Pobyt v (virtuální) místnosti plné dalších bisexuálních lidí automaticky zvyšuje míru sebedůvěry a schopnost přijmout svou identitu," říká Camille.

Zvažte coming out před svými nejbližšími

"Mnoho mých klientů se dozvědělo, že jsou bisexuální, když byli ve vztahu, a často následuje otázka: 'Ano, přijímám sám sebe, ale co mám říct svému partnerovi a jak má ve výsledku vypadat náš vztah?'" říká Camille.

Ačkoli to může být děsivé, pokud jste v podobné situaci, Camille vás vybízí k otevřeným a upřímným rozhovorům s partnerem. Nikdy nevíte, jak budou lidé reagovat, ale v konečném důsledku je pravděpodobně škodlivější pokračovat ve vztahu, kde nejste schopni být plně sami sebou a mluvit o své zkušenosti.

Udělejte si čas, napište si pár poznámek a zjistěte, jak nejlépe vést takové rozhovory s lidmi, na kterých vám v životě nejvíce záleží.

Nemusíte se ale cítit pod tlakem, abyste udělali svůj coming out, pokud na to nejste připraveni

Coming out je velmi osobní zkušenost a někdy k tomu lidé nejsou v bezpečném prostoru. Pokud nejste připraveni dát světu vědět o své nově objevené identitě nebo máte pocit, že by tím mohlo být ohroženo vaše bezpečí, netlačte na sebe, abyste ho provedli. Nakonec jsou aspekty vaší bisexuality jen vaše věc - a možná několika dalších důvěryhodných lidí.

Pokračujte v odnaučování heteronormativních předsudků

"Velkou součástí učení plně přijmout svou bisexualitu je odnaučit se heteronormativní a bifobní narativy, které společnost udržuje, aby potrestala ty, kteří mají queer identitu," vysvětluje Camille. Jedním ze způsobů, jak se odnaučit těmto škodlivým přesvědčením, je komunita, ale také zapojení do queer pozitivních médií.

Věřte, že odnaučování těchto narativů je nekonečná cesta, ale čím více se budete věnovat informativním a empatickým médiím, tím jistější si budete svou identitou.

Poznejte nejčastější mýty o bisexualitě

Oslavte sebe a svou komunitu

Žít s marginalizovanou identitou je obtížné, ale schopnost žít nahlas jako své plné já je důvodem k oslavě. Oslavte Pride month! I když můžete oslavovat sami sebe celý den, každý den - a měli byste - Pride month neboli měsíc hrdosti, který se koná každý rok v červnu, je vhodnou příležitostí uspořádat pro sebe večírek nebo jít ven a oslavovat se svou komunitou. Nezapomeňte se podívat na akce, které se v rámci měsíce hrdosti konají ve vašem okolí - od místních průvodů až po koncerty.

Také se můžete zúčastnit každoroční akce Prague Pride, která se tentokrát bude konat 05.-11.08.2024.

Jaké jsou běžné mýty o bisexualitě?

Bohužel pro vás, bifobie a mylné představy o bisexualitě existují. "Pravdou je, že lidé budou těmto identitám přiřazovat domněnky, protože tak jsou bohužel schopni pochopit identitu pro sebe," vysvětluje Camille. "Je nešťastné, že se to musí ubírat tímto směrem, ale je to prostě symptom toho, co společnost promítá jako 'normu'."

Mějte na paměti: To, že někdo špatně chápe vaši identitu, není váš problém. Nicméně schopnost orientovat se v běžných mylných představách o bisexualitě a bojovat s nimi vám může pomoci cítit se silnější v tom, jak svou identitu prožíváte.

"Bisexualita je odrazovým můstkem k homosexualitě"

Je pravda, že vaše sexualita se může v průběhu času měnit, takže někdo, kdo se původně identifikoval jako bisexuál, může později zjistit, že označení gay nebo lesba je pro jeho zkušenosti upřímnější. Ale tvrzení, že bisexualita je odrazovým můstkem k homosexualitě, diskredituje bisexualitu jako platnou queer identitu, kterou, je.

"Bisexuál a pansexuál je totéž"

Bisexualita a pansexualita jsou si dost podobné - někteří lidé vlastně rádi používají obě označení - ale to z nich nedělá totéž. "V konečném důsledku rozdíl mezi bisexuální a pansexuální osobou spočívá v tom, že pansexuální jedinec je sexuálně a/nebo romanticky přitahován k jakémukoli a všem pohlavím, zatímco bisexuální osoba je přitahována k více pohlavím," říká Hall.

Aby Camille ještě více rozvedla rozdíl mezi těmito identitami, vysvětluje, že člověk, který je pansexuál, může prožívat sexuální a/nebo romantické pocity vůči ostatním bez ohledu na pohlaví druhé osoby, zatímco bisexuální lidé mohou být přitahováni k více pohlavím, ale stále berou v úvahu něčí pohlavní identitu.

"Nicméně pokud svou identitu teprve zkoumáte, vždycky můžete na chvíli vyzkoušet označení 'pansexuál' a pak přejít na označení 'bisexuál', pokud vám nebude vyhovovat," říká Noel. Je naprosto v pohodě vyzkoušet si různé nálepky a zjistit, co je pro vás to pravé.

"Bi lidi přitahují pouze cisgender lidé"

"Tato mylná představa přímo vychází ze systémových, utlačovatelských společenských předsudků, které chtějí, aby lidé uvěřili mýtu genderové binárnosti," říká Camille. Gender je expanzivní a "cis žena" a "cis muž" nejsou jediná dvě existující pohlaví. Zatímco kořen slova "bi-" znamená dva - a přitažlivost některých bisexuálních lidí může zahrnovat pouze cis lidi - moderní definice bisexuality ji definuje jako přitažlivost ke dvěma nebo více pohlavím, což může zahrnovat nebinární, trans a agender lidi. "S tím, jak se vyvíjela schopnost lidí uvažovat o genderu šířeji, se vyvíjelo i jejich chápání toho, co bisexualita znamená," říká Camille.

"Bisexuální lidé jsou jen zmatení"

Tato mylná představa není pravdivá. Bisexuální lidé nejsou zmatení ohledně své sexuality.

"Bisexuální lidé jsou chamtiví"

"Tento mýtus patologizuje skutečnost, že bisexuální lidé nejsou přitahováni pouze jedním pohlavím," říká Camille. Bisexuální lidé nejsou chamtiví, protože je přitahuje více pohlaví a neomezují svou schopnost lásky pouze na jednu pohlavní identitu.

"Bisexualita není skutečná"

Ale je.

"Cisgenderoví muži nejsou bisexuální, a pokud ano, jsou ve skutečnosti jen gayové"

Tato mylná představa má kořeny v homofobii a patriarchálním smýšlení, které přisuzuje větší moc a legitimitu intimním vztahům, do nichž jsou zapojeni muži. Bi muži skutečně existují a předpokládat, že všichni bisexuální cisgender muži jsou ve skutečnosti gayové, diskredituje jejich bisexualitu.

"Bisexuální lidé jsou neloajální"

"Běžný mýtus je, že bisexuální lidé častěji porušují dohody a hranice ve vztazích jen proto, že je přitahuje více pohlaví," říká Kahn. Schopnost člověka být loajální v monogamním partnerství však nemá nic společného s jeho sexualitou. Pokud by někdo přerušil vztah, bylo by to s největší pravděpodobností kvůli pocitu nenaplněnosti partnerství, nikoliv proto, že je bisexuální.

"Bisexuály přitahují všichni lidé"

"Tento mylný názor souvisí s jedním z předchozích, že bisexuální lidé jsou chamtiví – že je přitahuje tedy každý a všichni," říká Camille. A to, jak jste asi uhodli, není pravda. O přitažlivosti rozhoduje mnoho faktorů a nemusíte se bát, že by se o vás bisexuální osoba najednou začala zajímat a chtěla vás za partnera jen proto, že jste zjistili, že ji přitahují lidé vašeho pohlaví. "To, že vás přitahuje více pohlaví, se nerovná tomu, že máte oči pro každého."

Pokud jste bisexuální a zjistíte, že vás zaplavují výše uvedená vyprávění, pamatujte: "Nikdo jiný než vy sami nemůže pojmenovat, jaká je vaše zkušenost s vaší identitou," říká Camille. Je na vás, abyste si prostřednictvím činů a praxe definovali, co pro vás vaše identita znamená.

"Tyto mylné představy jsou ve skutečnosti jen šumem, který vám tento proces ztěžuje, protože v konečném důsledku naše mainstreamová společnost nechce, aby queer lidé měli oporu ve své identitě kvůli heteronormativním a homofobním myšlenkovým procesům," říká Camille.

Klíčem k nalezení sebedůvěry, radosti a osvobození ve své bisexuální identitě je uvědomit si, že tyto předsudky jsou spíše systémovou než osobní záležitostí. Slovy queer ikony RuPaula: "Když se stanete obrazem své vlastní představivosti, je to ta nejsilnější věc, jakou jste kdy mohli udělat."

Ať už jste bisexuál, nebo ne, můžete se seznámit na naší sex seznamce a prožít díky tomu nejednu vzrušující chvilku.

[Lil]

Varování: Tyto stránky obsahují erotický chat, videa, fotky a jiné sexuálně explicitní materiály. Pro vstup na tyto stránky musíte být starší 18 let nebo 21 let, je-li to vyžadováno zákonem. Všechny modelové a modelky na těchto stránkách jsou starší 18 let. Virtuální kontakty možné.