Jedna z nejrozšířenějších seznamovacích stránek pro dospělé v ČR - erotická seznamka flirtkontakt.cz

Jaký má léčba rakoviny vliv na sexuální život u mužů?

13.únor 2019
Jaký má léčba rakoviny vliv na sexuální život u mužů?

Když člověk onemocní rakovinou, život se mu obrátí vzhůru nohama. Není jednoduché se s tím vypořádat. V dnešním článku se budeme zabývat tím, jakým způsobem rakovina a její léčba ovlivní sexuální život u mužů.

Diagnostika a léčba rakoviny může ovlivnit mnoho aspektů života člověka, od každodenních činností až po osobní vztahy a sexuální život s partnerem. Po určitých léčbách jako je chemoterapie, ozařování nebo operace, nemusí být tělo pacienta takové, jaké bývalo předtím. Změny se dají očekávat, a přesto je důležité si uvědomit, jak vaše tělo reaguje po rakovině a jak to může ovlivnit váš sexuální život. Následně si uvedeme rozdíly, kterých si můžete všimnout, a způsoby, jakými si můžete s vaším partnerem vytvořit nové formy intimity.

Vliv operace a hormonálních změn

Léčba rakoviny může mít přímý chirurgický dopad a zpožděné hormonální účinky na sexuální zdraví mužů. Například chemoterapie ovlivní buňky, které produkují testosteron, což může vést k jeho snížené hladině. S těmito hormonálními změnami se často objevují potíže s erekcí či sníženou sexuální touhou. S nízkou hladinou testosteronu se muži mohou vypořádat, nicméně to zabere mnoho měsíců. S lékařem mohou pacienti prodiskutovat další možnosti jako jsou léčba léky či rehabilitace penisu.

Ozařování může vést k podobným problémům. Pokud pacienti podstupují tuto léčbu v oblasti pánve, mohou potenciální vedlejší účinky zahrnovat radiační proktitidu nebo radiační cystitidu - zánět tlustého střeva a močového měchýře. Tyto komplikace mohou být bolestivé a mohou způsobit krvavou stolici, průjem, hyperaktivní močový měchýř nebo krev v moči.

Muži mohou po chirurgickém zákroku také zaznamenat změny při pociťování orgasmu, obzvlášť pokud se týká oblasti prostaty. Je důležité si uvědomit, že všechny tyto účinky léčby rakoviny mohou ovlivnit způsob, jakým muži po rakovině iniciují sex nebo na něj reagují. V případě, že tyto účinky narušují váš sexuální život, měli byste to probrat se svým lékařem.

Při operaci prostaty mohou být ušetřeny nervy, které přenášejí signál pro erekce, v případě, že nehrozí pokročilejší rakovina. Manipulace s těmito nervy může způsobit potíže s erekcemi, které by byly jinak obnovitelné. Pacienti, u nichž byly nervy ušetřeny, mají větší šanci na uzdravení erektilní funkce.

Problémy s tělesnou image

Jako kdokoliv jiný, ani muži se nevyhnou problémům s tělesnou image. Pokud operace vyžaduje kolostomický nebo urostomický sáček, mnoho mužů se může před partnerkou stydět. V případě, že se u mužů po operaci objeví erektilní dysfunkce, mohou se cítit oslabení kvůli své neschopnosti vykonávat sexuální činnost tak, jako v dobách před rakovinou.

Lidské tělo se může změnit a stejné to je u psychologického vnímání. Uvedené pocity jsou normální součástí přizpůsobování se životu po rakovině.

Po léčbě rakoviny se u mužů může projevit sexuální dysfunkce

Nedostatek zájmu a únava

Jednou z nejběžnějších změn, kterou mohou muži zažít ve svém sexuální životě, je nedostatek zájmu a únava spojená se sníženou hladinou testosteronu. Během léčby se často stává, že pacient ztrácí zájem o sex kvůli tomu, jaký má léčba vliv na tělo. Odbornící doporučují, aby muži, kteří trpí sníženou hladinou testosteronu, vydrželi do konce chemoterapie, než začnou řešit tento problém.

Co může pomoci?

Alternativní formy intimity

Mějte na paměti, že intimita neznamená pouze pohlavní styk. Existují jiné formy sexuálního kontaktu, které jsou důležité pro dynamiku vztahů. Přestože muži mohou cítit nutkání se odtáhnout nebo si mohou připadat neschopní, protože nemohou dosáhnout erekce a udržet si ji, sjednání nových forem intimity s partnerem může páru pomoci přizpůsobit se změnám.

Rehabilitace penisu a terapie

Někteří lékaři mohou doporučit léky, jako je například Viagra. Léčba erektilní dysfunkce je velmi zásadní pro lidi, kteří jí trpí, aby mohli opět žít kvalitní sexuální život. Promluvte si s lékařem i o jiných možnostech léčby, než jsou léky.

Existují možnosti, které jsou silnější než pilulky. Penilní injekční terapie je proces, při kterém se pacient naučí sám sobě píchat injekci, jež mu umožní dosáhnout erekce, kdykoli bude chtít. Další možností je penilní protéza nebo penilní implantát, což je umělé zařízení umístěné v penisu, aby vyvolalo erekci.

Konzultace s urologem

Zažíváte-li nějaké změny ve svém sexuálním životě po boji s rakovinou, měli byste se poradit se svým lékařem nebo urologem o fyzických a psychologických způsobech, kterými můžete přizpůsobit své intimní vztahy novému způsobu, jakým vaše tělo funguje. Nebojte se požádat o odborníka, který je lépe kvalifikovaný, aby vám pomohl se specifickými potřebami.

Přizpůsobení k životu po rakovině může být obtížné, přesto je důležité věnovat pozornost změnám, které vaše tělo může projevit ve vašem intimním vztahu. Když budete vést otevřené rozhovory se svým partnerem a lékařem, budete lépe zvládat symptomy a obnovíte intimitu.

Potýkáte se s podobným problémem? Poraďte se s lékařem. Odborníky lze nalézt v Praze, v Plzniv Brně a dalších českých městech.

[rox]

Varování: Tyto stránky obsahují erotický chat, videa, fotky a jiné sexuálně explicitní materiály. Pro vstup na tyto stránky musíte být starší 18 let nebo 21 let, je-li to vyžadováno zákonem. Všechny modelové a modelky na těchto stránkách jsou starší 18 let. Virtuální kontakty možné.