Jedna z nejrozšířenějších seznamovacích stránek pro dospělé v ČR - erotická seznamka flirtkontakt.cz

Jak psychika ovlivňuje náš sexuální život?

25.září 2019
Jak psychika ovlivňuje náš sexuální život?

Možná jste si toho už někdy všimli. Když se necítíte psychicky "v pohodě", nemáte na sex chuť nebo si ho nedokážete užít tak jako obvykle. Co všechno z této oblasti nás může ovlivňovat a jak?

Mají starší lidé méně sexu?

Jako první se zaměříme na studie, které se věnovaly tomu, čemu lidé obecně velmi věří a tak nějak s tím počítají - starší lidé mají méně sexu. I když některé studie ukazují, že lidé ve věku nad 50 let zažili ten nejlepší nebo nejzajímavější sex jejich života, určitě to neplatí pro všechny. A obzvláště ne pro ženy, protože jejich sex drive po menopauze výrazně klesá. 

Díky nové studii se zjistilo, že ženy mají s přibývajících věkem méně sexu, a především z něho mají menší potěšení - a existuje celá řada důvodů, proč to tak je. Výsledky jsou založeny na studii 4 418 žen s mediánem věku 64 let, které odpovídaly na otázky týkající se jejich sexuálního života. 65,3 % respondentů mělo partnera, ale pouze 22,5 % uvedlo, že jsou sexuálně aktivní. Sexuálně aktivní ženy pak uváděly, že jak čas plyne, mají sexu méně a je pro ně méně příjemný. Některé ženy uvedly, že za to, že se o uspokojení nesnažily, může velké množství povinností týkající se rodiny. Dalšími důvody byla sexuální dysfunkce partnera, nemoc partnera, nebo že žena byla vdovou. 

Nízké libido u žen ale způsobily jiné věci, například mnoho žen uvádělo problémy ve vztahu, špatnou organizaci sexu a také způsoby, jakými stárnutí ovlivnilo jejich tělo a sebedůvěru. Pár žen, konkrétně 3 %, vykázalo optimistické a pozitivní sexuální zážitky. 

Takže ano, opravdu můžeme říct, že s věkem se četnost i kvalita sexu snižuje a existuje mnoho faktorů, které to ovlivňují. Nepochybně mezi to patří právě i psychika, která je negativně ovlivněna buď sníženým sebevědomím v důsledku změny těla díky stárnutí, ale třeba i nemocemi partnera, příbuzných, smrtí rodičů a podobnými nešťastnými událostmi, které člověka v tomto věku potkají.

Starší ženy odmítají sex z mnoha důvodů

Úzkost jako zabiják intimních chvilek

Psychiku ale nemusí ovlivňovat pouze nešťastné události, ale i úzkost, která může být výsledkem mnoha příčin. Mnoho lidí se dokonce potýká z úzkostnými poruchami, které ve velké míře ovlivňují jejich běžný život. Takový člověk má problémy v práci, někdy dokonce není schopný do práce docházet, má problémy při opouštění domu nebo je pro něj velmi náročné se zúčastnit společenských událostí. Nejen, že je úzkost duševním onemocněním, ale také vás může ovlivnit fyzicky, což způsobuje příznaky, jako jsou bolesti břicha, bolesti na hrudi, bušení srdce a panické záchvaty. A samozřejmě úzkost může ovlivnit váš sexuální život. Klinická sexuoložka a psychoterapeutka Catriona Boffard říká, že sexuální problémy způsobené úzkostí jsou velmi časté.

"Řekla bych, že téměř u všech klientů, které vidím, je přítomna úzkost a něco, s čím je třeba pracovat. Úzkost z výkonu je nejčastější, ale i úzkost spojená se vzhledem těla nebo genitálií, nebo úzkost způsobená rodinnými, vztahovými nebo pracovními a dalšími problémy mají velký vliv na sexuální život jedince." Mnoho z vás se v tom určitě poznalo. Možná, že se vám nelíbí, jak vypadáte bez oblečení, nevíte, jestli jste opravdu dobří v posteli anebo se vám toho zkrátka honí hlavou tolik, že sex je to poslední, na co se teď můžete soustředit. A i když je to všechno nanic, věřte, že se to každému jednou za čas stane. A pak se nedivte tomu, že to může ovlivnit i vaši schopnost dosáhnout orgasmu.

A proč se to děje? Boffard odpovídá: "Když je aktivována část vašeho mozku zodpovědná za to, že nám říká, že se cítíme úzkostně (reakce bojuj nebo uteč), není možné, aby se aktivovala část mozku, která je potřebná ke správnému průběhu sexu. Takže pokud cítíte úzkost, budete mít potíže se vzrušením, erekcí, lubrikací, ale i s dosažením orgasmu." Neschopnost dosáhnout erekce nebo orgasmu může být velmi frustrující pro obě zúčastněné strany, ale je důležité, aby vás to zbytečně neznepokojovalo, protože tím se jen zvyšuje tlak. Nesnažte se nic vynutit, protože to jen zvýší váš stres a zkomplikuje sex. Je však důležité zjistit, odkud problém plyne.

Dále Boffard pokračuje: "Pokud cítíte ve svém sexuálním životě úzkost, nejdůležitější věcí je si to přiznat a nevyhýbat se tomu. Když cítíme úzkost, máme tendenci se věcem vyhýbat, ale to bohužel vůbec ničemu nepomůže. Věci, které opravdu pomáhají úzkosti obecně, zahrnují všímavost (která se dá praktikovat sama o sobě - vše je o soucitu a současném povědomí), povídání se svým partnerem o vašich úzkostech, získání podpory od profesionála, jako je psycholog nebo poradce, lepší zvládnutí stresu a větší fyzickou aktivitu (cvičení)."

Před úzkostí při sexu neutíkejte, ale řešte její příčiny

Pokud si všimnete, že se úzkost objevuje pouze při sexu, promluvte si o tom otevřeně se svým partnerem (protože ten si často myslí, že je něco špatně s ním) a vyhledejte pomoc a podporu sexuálního psychoterapeuta. Je důležité, abyste si uvědomili, že váš život takto nebude vypadat navždy, jen potřebujete pomoci s ovládáním své úzkosti během těchto intimních chvilek. Nevyvíjejte na sebe příliš velký tlak, nebuďte na sebe naštvaní, neshazujte na sebe vinu a připusťte si, že se potýkáte s něčím, s čím potřebujete pomoci. Je to naprosto v pořádku. Jakmile s tím začnete něco dělat a dostanete podporu a pomoc od odborníka, budete si moci zase začít užívat sex.

Antidepresiva a sex

Ale ne každý člověk trpící nějakou duševní chorobou nebo úzkostí se s tím dokáže vypořádat takto jednoduše. Jim doktor většinou předepíše antidepresiva, která jim mají s jejich stavy pomáhat. V tomto dokáží často dělat zázraky, ale traduje se o nich, že sexuální život je pak o ničem díky snížené sexuální touze. Je to pravda? Svěří se lidé kteří s tím mají osobní zkušenost.

Lisa, 24 let, užívá antidepresiva 3 měsíce

"Měla jsem snad tu nejvyšší sexuální touhu ze všech, můj ex mě dokonce nazýval 'králíček Duracell'. Byla jsem neustále připravená a celkem snadno jsem dosahovala orgasmu. Ale před několika měsíci jsem začala užívat antidepresiva a od té doby si zařádím tak dvakrát do měsíce. Je to divné. Jako bych se přeměnila ze žárovky, která neustále svítila, na žárovku blikající. Když jsem poprvé zkoušela dosáhnout orgasmu, prostě to nešlo. Teď se mi to nedávno po dlouhé době zkoušení povedlo a byla jsem tak nadšená, že jsem kvůli tomu volala svému kamarádovi s výhodami. Jsem moc ráda, že se ke mně sexuální touha zase vrací, ale také jsem trochu naštvaná a vystresovaná, protože že jsem měla sex vždycky hrozně moc ráda. Chvíli jsem uvažovala o tom, že bych antidepresiva změnila nebo vysadila, ale nebyl by to dobrý nápad."

Mají antidepresiva negativní vliv na sexuální život?

Pedro, 30 let, užívá antidepresiva s přestávkami 16 let

"Bral jsem s přestávakmi Fluoxetin po 16 let a Diazepam and Zopiclone po 3 roky. Zdá se, že fluoxetin ovlivňuje můj sexuální život nejvíce. Moje sexuální touha neexistuje a dosažení orgasmu je nemožné. Moje žena a já jsme se po 3 roky snažili o dítě, zažili spoustu potratů, což je jeden z důvodů, proč jsem na vyšší dávce těchto léků. Je jasné, že neschopnost dosáhnout orgasmu vede k neustálému přemýšlení o tom samém dokola, což je to nejméně sexy přemýšlení ze všech. Neustále jsem přemýšlel o tom, že to pro mou ženu musí být otravné, což mi činilo ještě větší potíže a pak jsem to vzdal úplně. Je to tak trochu začarovný kruh, protože myšlenky na to, že jsem selhal jak v sexu, tak v početí dítěte vyvolává depresi samo o sobě, takže je v blízké budoucnosti dost nepravděpodobné, že se léků zbavím."

Sammy Rei, 28 let, užívá antidepresiva 2 roky

"I když si myslím, že je dobře, že si jsou lidé vědomi vedlejších účinků antidepresiv, osobně mám dobrou zkušenost. Vždy jsem měl po jejich užívání velmi vysoké libido, a to už je beru dva roky. Nevšiml jsem si žádné změny v mé sexuální touze nebo orgasmu, i když moje zlepšená nálada pravděpodobně ovlivnila můj sexuální život dobrým způsobem. Mám více energie na sebezkoumání a pro svou manželku jsem lepším partnerem. Přestože jsem znepokojený a ostražitý vůči vedlejším účinkům při dlouhodobém užívání těchto léků, pro mě stále výhody převažují nad nevýhodami. Plánuji udržet si dávku co nejnižší a budu si dávat pozor na jakékoliv změny v mém sexuálním životě."

Pokud vám lékař antidepresiva doporučil nebo předepsal a vy se bojíte jejich negativních účinků na váš sexuální život, musíte se od těchto obav odprostit, protože ty vás dokáží velmi ovlivnit. Nakonec za váš neuspokojitelný stav nebudou moci léky, ale vaše úzkost, a budete se točit v začarovaném kruhu. Koukejte se na negativní účinky těchto léků s odstupem a nenechte se ovlivnit zkušenostmi ostatních lidí. Ostatně i zde jste se mohli dočíst příběhy jak negativní, tak i pozitivní. A pokud by opravdu za problémy v sexuálním životě mohly vaše léky, zkuste si s lékařem promluvit o jejich změně. Určitě je sami nevysazujte bez předchozí domluvy. Psychology, psychiatry a terapeuty najdete v každém větším městě po celé České republice, tak se neváhejte svěřit se svými problémy.

[Lil]

Zdroj:

https://metro.co.uk

Varování: Tyto stránky obsahují erotický chat, videa, fotky a jiné sexuálně explicitní materiály. Pro vstup na tyto stránky musíte být starší 18 let nebo 21 let, je-li to vyžadováno zákonem. Všechny modelové a modelky na těchto stránkách jsou starší 18 let. Virtuální kontakty možné.