Jedna z nejrozšířenějších seznamovacích stránek pro dospělé v ČR - erotická seznamka flirtkontakt.cz

Jak období bez sexu ovlivňuje vaše tělo a mysl?

12.září 2018
Jak období bez sexu ovlivňuje vaše tělo a mysl?

Někdy si ne nedostatek sexu nemůžeme stěžovat, protože právě procházíme obdobím, kdy ho máme hodně, možná i víc než to. Pak se ale rozejdete s parterem a najednou kde nic, tu nic. Možná vám připadá, že už vám to "leze na mozek". Je to jen váš pocit, nebo se opravdu odehrává něco ve vašem těle, když přestanete mít sex?

Možná si ani neuvědomujete, jak dlouho jste skutečně bez sexu. A možná to ani nechcete vědět. Jsou to dny? Nebo měsíce? A co když už to jsou roky? Občas čas utíká hodně rychle a vy raději zapomenete, že byste nějaký sexuální život měli žít. Je naprosto přirozené, že se do takové situace člověk dostane a může to mít hned několik důvodů. Můžete být tak zaneprázdněni vším možným, že na sex ani nepomyslíte, ať už to bude práce, děti nebo problémy v rodině. Také se nemusíte cítit zrovna dobře, do sexu se vám nechce, důvodem mohou být psychické problémy, ale třeba i fyzické. Poslední a tou rozhodně nejčastější příčinou je to, že v současné době nemáte žádného partnera, a to ani toho sexuálního. Buď nemůžete najít nikoho, s kým byste chtěli mít sex a zároveň by chtěl i on se s vámi, nebo zkrátka nechcete prožívat nezávazný sex. Ať tak nebo tak, vždy se doberete ke stejnému výsledku: jste bez sexu.

A kdy člověk většinou začne panikařit? Tehdy, když si nemůže už ani vzpomenout, jaké to je, když se ho někdo dotýká. Začne přemýšlet, zda si vůbec ještě bude pamatovat, jak to správně dělat a jestli mu třeba jeho nádobíčko neupadne nebo její vagína neumře. Je proč se takto obávat? To zjistíte v následujících řádcích.

Dopady období bez sexu na naše zdraví

Je pravda, že naprosté chybění sexu v životě má dopad na vaše psychické, mentální, ale i sexuální zdraví. Ale to neznamená, že byste kvůli tomu hned teď měli vyrazit do baru a najít si tam kohokoliv jen proto, abyste si užili sex (který byste si pravděpodobně stejně moc neužili za těchto okolností). Nejprve se podíváme na to, jak to ovlivňuje vaše fyzické zdraví.

Fyzické zdraví

Ne, vaše vagína neuschne a neumře nebo váš penis neexploduje díky nepřekonatelné touze. Také se z vás znovu nestanou panny a panicové. Ani se vaše vagína nezúží, že by skrze ní neprošel penis. Ale i přesto má toto období bez sexu vliv na vaše fyzické zdraví, a to především v případě, že přestanete prožívat orgasmy (tudíž byste se museli vzdát i masturbace, která vede k orgasmu). Díky orgasmu se totiž snižuje hladina kortizolu, a pokud orgasmy nemáte, jeho hladina se v těle zvýší, a to může vést k mnoha problémům, například bolestem hlavy, snížené funkci imunitního systému, pocitu stresu a úzkosti. Ale stačí, když budete masturbovat tak, abyste dosáhli orgasmu, a všem těmto problémům se můžete vyhnout. Zdravotní výhody přináší především orgasmus samotný, nikoli penetrativní sex. 

Máte nulový sexuální život? Jaké to může mít důsledky?

"Když nebudete mít žádný sex po delší dobu, může to vést k problémům se vzrušením a s dosažením orgasmu," vysvětluje Dr. Charlotte D'Souza. "U mužů to může vést k vyššímu riziku vývoje erektilní dysfunkce kvůli poklesu hladiny testosteronu." Po delším období bez sexu můžete zaznamenat podráždění nebo bakteriální infekce, obzvláště u žen, protože si vagína může zvyknout na svůj skvělý bakteriální stav, který je ale rázem narušen sexem. Ženy také mohou pociťovat vaginální suchost, protože nedostatek sexu a orgasmů způsobuje pokles estrogenu, což je hormon, který je zodpovědný za správnou lubrikaci.

I sex drive (to znamená chuť k sexu) může poklesnout, protože klesne i hladina hormonů. Občas pak může být obtížné zase nalézt správnou úroveň "nadrženosti", kterou jste mívali předtím. Takže pokud začnete znovu sexuálně žít, ale nebude se vám do sexu moc chtít, nebojte, je to v podstatě normální a zase se to samo srovná, jen musíte vydržet. 

Mentální a emocionální zdraví

Pokud prožíváte období bez sexu, můžete se cítit psychicky pod psa, obzvláště v případě, pokud to není vaše rozhodnutí, že nemáte sex. Časem si začnete všímat vyšší úrovně stresu, o které jsme již mluvili výše, protože budete cítit smutnější, unavení a podráždění. "Sex vytváří spoustu oxytocinu, serotoninu, endorfinů a udržuje vás v současné chvíli, v přítomnosti," vysvětluje psycholog Dr. Cliff Arnall. "Dělá vás šťastnější, jistější a chytřejší." Není to jenom o fyzickém aktu, kdy se spojí pár genitálií a třou se o sebe, ale také o emocionálním propojení obou jedinců, které při sexu cítíme (a obzvláště při tom, který se odehrává s někým, kdo se nám líbí). "Pokud vím, tak ještě nikdo nezemřel kvůli tomu, že by se zdržel sexu," říká doktor Arnalll. "Ale lidé zemřeli z nedostatku emočního a psychického spojení. Mít sex s někým, s kým máte takovéto spojení, je pro vás neskutečné dobré. Mít kontakt kůže-na-kůži je velmi dobrým způsobem, jak si s někým vytvořit emocionální pouto, vyvolává to v nás vzpomínky na kontakt, jaký jsme měli, když jsme byli malí. Pohlazení po tváři nebo držení za ruku od někoho, komu na nás záleží nebo nás miluje, je tím nejlepším lékem na celém světě."

Díky období bez sexu se můžete cítit odpojení od ostatních, izolovaní a osamělí, což není úplně ideální, když vezmete v potaz, že už tak se zvyšuje úroveň stresu a funkce imunitního systému klesá. Nespravíte to ale tím, že si najdete někoho na jednorázový sex, protože při něm necítíte většinou žádné emocionální propojení, které je potřeba k tomu, abyste získali ze sexu všechny výhody pro vaše mentální a emocionální zdraví. "Někteří lidé mají sex jen proto, aby si na chvíli zvýšili sebevědomí nebo aby se na 20 minut cítili důležití. To je ale hrozný způsob života," myslí si Dr. Arnall. "Dát si chvilku pauzu od sexu, než vyřešíte nějaké svoje problémy, je rozhodně lepším způsob, než začít žít takovýto život." Ale když lékem proti vašim negativním emocím není užít si s někým sex, tak co by to tedy mohlo být?

Sex ano nebo ne? Jak to máte v poslední době?

Ne všichni z nás mohou a dokážou rychle najít vztah, který by mohl nabídnout emocionální pouto a byl by naplňující, aby tak vyřešili své problémy. Najít si partnera jen proto, abyste se necítili mizerně, nezní zrovna jako nejlepší nápad, a to jak pro vás, tak to ani není milé vůči partnerovi. Co byste tedy měli dělat, když víte, že toto období bez sexu bude trvat nějakou dobu, ale najít si partnera na dlouhodobý vztah pro vás nepřipadá jako možnost?

Zaprvé byste rozhodně neměli zapomenout na masturbaci. Díky ní se můžete těšit ze všech fyzických výhod, které vám poskytuje především orgasmus. Nepotřebujete k tomu nikoho jiného a můžete sami zkoumat vaše tělo, co se vám líbí a vyzkoušet tak téměř cokoliv. Neberte to jako nějaké omezení, naopak výhoda spočívá v tom, že vy se nemusíte kvůli druhému omezovat. 

Můžete zkusit vzít svou sexuální energii a zkusit ji zaměřit na něco, co máte rádi. Pravděpodobně to bude trochu těžší, než obyčejná masturbace, ale budete s tím mít mnohem uspokojivější výsledky vzhledem k vašemu psychickému naplnění. "Lidé, kteří nemají sex, ale soustředí svou energii třeba na založení podnikání nebo bude vytvářet nějaké umění, budou mnohem méně znepokojeni než lidé, kteří budou neustále myslet na to, že chtějí sex, ale nemůžou ho mít," říká Dr. Arnall. "Dokonce i zaměření se na jiné aktivity, než jsou vaše zájmy, například zdokonalování se v sebedůvěře nebo zaměření se na jiné potřeby, vás může proměnit v mnohem atraktivnější osobu, a to jak psychologicky, tak sexuálně. Pokud to tak tedy chcete."

Pamatujte si, že období bez sexu jsou naprosto normální a každý si takovým obdobím jednou za čas projde. I když se občas budete cítit mizerně a budete neskutečně toužit po sexuálním kontaktu, nejedná se o nic, co byste nemohli úplně jednoduše překonat (obojí se dá mimochodem trochu napravit masturbací). Využijte tuto situaci pro své dobro, neberte to jako něco negativního, a zkuste se zaměřit na jiné zájmy - můžete se naučit víc o sobě, můžete učit sebe, ale můžete učit i jiné. Dělejte vše, při čem se cítíte dobře. Nakonec z toho můžete vyjít jako úplně nová osoba, která za sebou třeba bude mít několik měsíců (nebo třeba i let) bez sexu, ale i navzdory tomu se mezitím naučila, co ji vzrušuje, jak se co nejlépe uspokojit, ale především volna od pocitu, že potřebuje sex k tomu, aby se cítila šťastná. Pokud si přejete být takovouto osobou, pak si můžete "naordinovat" období bez sexu úmyslně. Dělají to i některé páry, které si tuto metodu velmi chválí.

A jestliže máte sex rádi a nechcete bez něj být, pak se můžete zaregistrovat na erotické seznamce a nalézt na ni partnera, který vám bude sympatický, mohli byste s ním prožívat i emocionální propojení, ale zároveň si skvěle užijete sex.

[Lil]

Varování: Tyto stránky obsahují erotický chat, videa, fotky a jiné sexuálně explicitní materiály. Pro vstup na tyto stránky musíte být starší 18 let nebo 21 let, je-li to vyžadováno zákonem. Všechny modelové a modelky na těchto stránkách jsou starší 18 let. Virtuální kontakty možné.