Jedna z nejrozšířenějších seznamovacích stránek pro dospělé v ČR - erotická seznamka flirtkontakt.cz

Jak napravit nepříjemný problém nedostatečné vlhkosti?

12.říjen 2021
Jak napravit nepříjemný problém nedostatečné vlhkosti?

Samolubrikace je pro mnoho žen velkým problémem. Někdy, bez ohledu na to, jak moc chtějí být vlhké, se to prostě nestane - což je opravdu velká škoda, protože to má velký podíl na tom, jak bude sex dobrý a příjemný.

"Nedostatečná lubrikace může vést k bolestivému sexu, což může vést k tomu, že se sexu budete vyhýbat úplně," říká gynekoložka Shristy Mohanty.

A i když má vaše tělo doslova zabudovaný lubrikační systém přímo v sobě, nemůžete si jen tak přát, abyste se zvlhčily a ono se to stane. Ale naštěstí můžete udělat pár věcí, které mohou zvýšit vaši přirozenou vlhkost. Jestliže chcete ukončit své "období sucha", vyzkoušejte následující rady, které vám předávají profesionálové. A není jich málo.

Dejte šanci samolubrikaci!

Přestaňte se stresovat

Zaprvé - zvlhnutí je často označováno za známku vzrušení, ale sexuoložka značky Astroglide, Jess O'Reilly, říká: "Je důležité si uvědomit, že vlhčí reakce nemusí být nutně známkou větší touhy." Stejně tak suchost nemusí vždy znamenat nedostatek zájmu.

"Je to proto, že fyziologické reakce našeho těla na sexuální touhu a vzrušení nejsou vždy v souladu s našimi prožitky, a to je naprosto v pořádku," říká O'Reilly. Čím více se stresujete, tím menší je pravděpodobnost, že pocítíte ono vlhké vzrušení, takže místo toho, abyste si dělali starosti s lubrikací, zkuste je vypustit z hlavy.

Používejte lubrikant

Ačkoli přirozená lubrikace nemusí být nutně známkou chybějícího vzrušení, při sexu je vlhkost důležitá. Lubrikant nejenže zlepšuje pocit ze sexu, ale dokonce ho dělá bezpečnějším. "Při sexu může docházet k přílišnému tření, což může způsobit drobné trhlinky na kůži, pořezání nebo podráždění, které může zvýšit pravděpodobnost infekce," vysvětluje hlavní lékařka The Pill Club, doktorka Amy Roskin.

Pokud vám bezpečnost a dobrý pocit nestačí k tomu, abyste začali používat lubrikační gel, doktorka O'Reilly vysvětluje, že může dokonce pomoci zvýšit přirozenou lubrikaci. "Někteří lidé zjišťují, že používání lubrikantu jim pomáhá uvolnit se a produkovat vlastní tělesnou lubrikaci, protože to snižuje tlak na samolubrikaci," vysvětluje. "Ještě než započnete své hrátky, použijte lubrikant a užijte si pocit, že jste vlhká ještě předtím, než jste vzrušená. Samozřejmě i samotné použití lubrikantu může vést ke vzrušení."

Nespěchejte

"Různé studie ukázaly, že ženám trvá 10-45 minut, než se plně vzruší. To nastává ve chvíli, kdy se krev dostane do všech částí vulvy," vysvětluje sex expertka Vanessa Geffrard. "Průzkumy také ukázaly, že páry v USA mají sex někde mezi 5,4 a 19 minutami, což znamená, že většina lidí nevěnuje dostatek času plnému vzrušení nebo předehře," vysvětluje.

Pokud se potýkáte s nedostatkem vlhkosti, dejte si na čas a používejte lubrikační gel

"Rádi si myslíme, že naše těla jsou jako vypínače," říká sexuální a vztahový kouč Azaria Menezes, "ale jsme mnohem složitější."  Opravdu nestačí udělat "cvak". Tento problém je však snadno napravitelný: Stačí, když zpomalíte, nebudete spěchat a opravdu si dopřejete celých 45 minut nebo déle na to, abyste se vzrušili.

Vyberte si ideální polohu

"Některé polohy jsou nejen lepší než jiné, ale mohou vést k větší produkci lubrikace. Zaprvé, když budete mít sex způsobem, který je vám příjemný, budete si jistější a budete se cítit mnohem pohodlněji, což přirozeně pomůže vašemu tělu se vzrušit," vysvětluje Dr. Mohanty. "Zadruhé, některé penetrační polohy mohou skutečně zvýšit lubrikaci, protože jsou zasažena místa klitorisu, která se nachází velmi hluboko. Vyzkoušejte polohy zvyšující dráždění klitorisu a parauretrální oblasti aneb coital alignment technique (CAT) a zjistěte, zda to bude to pravé řešení."

Pijte více vody

"K vaginální suchosti může vést něco tak jednoduchého, jako je dehydratace," říká Menezes. "Jelikož jsou naše buňky složeny převážně z vody, způsobuje nedostatečný příjem vody nesčetné množství škodlivých účinků na organismus, mezi které může patřit i vaginální suchost," vysvětluje doktorka Amy Gueye-Weinsteinová.

I tento problém je však snadno napravitelný: Dr. Gueye-Weinsteinová říká, že pokud se budete snažit o důslednou hydrataci (podle standardů Mayo Clinic vypijete přibližně 2,7 litru vody denně) a pokud je dehydratace jediným zdrojem vaší vaginální suchosti, měly byste pozorovat zlepšení již za tři dny. Naprosto jednoduchá věc, která může zásadně změnit váš sexuální život k lepšímu.

Jezte více ovoce a zeleniny

Když už zvýšíte příjem tekutin, zvažte také, jestli byste do svého jídelníčku neměli zařadit více čerstvých produktů. "Ovoce s vysokým obsahem vody, jako jsou jahody a ananasy, pomáhá vaší přirozené lubrikaci," říká terapeutka Diamond Marie z Calmerry.

Promluvte si s lékařem

"Pokud se vaše vaginální suchost často objevuje spolu s neobvyklou suchostí v jiných částech těla, jako jsou oči a ústa, měli byste zvážit konzultaci s lékařem, protože by mohlo jít o příznaky Sjögrenova syndromu," říká Ashley Harris, sexuální a vztahová koučka ze společnosti BeyondAges. "Toto onemocnění postihuje suchost všech sliznic, a může postihnout jak mladé, tak starší ženy," říká doktorka Gueye-Weinstein.

Sjögrenova choroba je po revmatoidní artritidě nejčastějším autoimunitním onemocněním, ale jak vysvětluje Dr. Gueye-Weinstein, stále je považována za vzácné onemocnění. Dr. Gueye-Weinstein samozřejmě dodává, že pokud se vás vaginální suchost týká, je vždy rozumné nechat se vyšetřit lékařem.

Vaginální suchost představuje nepříjemný problém nejen pro ženy

Zkontrolujte si své léky...

Alergie, léky proti nachlazení s antihistaminiky, a dokonce i některé léky na astma mohou způsobovat vaginální suchost. Zkuste přejít na přírodnější léky nebo se poraďte se svým lékařem o dalších možnostech.

...i svoje antidepresiva

"Nejenže antidepresiva řadící se do skupiny SSRI narušují libido, ale mohou také ovlivnit vaginální lubrikaci," vysvětluje hlavní lékařka společnosti BodyLogicMD, doktorka Jennifer Landa. Promluvte si se svým psychiatrem o přechodu na jiný lék, dokud nenajdete takový, který bude nejlépe vyhovovat vašemu duševnímu i sexuálnímu zdraví.

Přestaňte kouřit

"Stárnutí, kouření a další faktory, které mohou způsobit ucpání tepen, mohou zablokovat malé tepny v oblasti pochvy a snížit v ní vlhkost," vysvětluje Dr. Landa.

Srovnejte hormony

Jedním z nejčastějších důvodů intimní suchosti je pokles hladiny estrogenu během menopauzy, perimenopauzy, po porodu nebo během kojení, ale i léčba rakoviny, jako je chemoterapie a ozařování pánve, může vést k nízké hladině estrogenu a snížení vaginální lubrikace. Pokud procházíte některou z výše uvedených situací nebo vás jen zajímá, zda u vás nedochází k hormonální nerovnováze, která způsobuje "vysychání", poraďte se se svým lékařem.

Spojte se se svým tělem

Klinická sexuoložka Kristie Overstreet, PhD, říká, že pokud sexem jen "procházíte" a neužíváte si ho, může to být také jeden z důvodů. "Pokud jste odpojeni od svého těla a přítomného okamžiku, nedovolujete svému tělu, aby se plně vzrušilo. Právě toto vzrušení je to, co rozproudí tekutiny ve vašem těle."

Chcete-li se více napojit na své tělo, Overstreet doporučuje cvičit všímavost (mindfulness) a dechová cvičení, abyste se spojili se svým tělem a zůstali v přítomném okamžiku. Čím více jste se svým tělem v souladu, tím více se můžete uvolnit a nechat se vzrušovat.

Zbavte se studu

Overstreet říká, že pokud bojujete s pocitem viny nebo nemravnosti při sexu, může to také bránit vašemu tělu, aby fungovalo tak, jak má. "Ať už se tak cítíte od dětství, nebo až v dospělosti, je důležité, abyste se přes to propracovali. Pokud vám vaše mysl říká, že to, co děláte, je špatné, vaše tělo ji bude poslouchat."

Trpí váš sexuální život kvůli vaginální suchosti? Žádný strach! Zdolejte tuto překážku s našimi radami

Overstreet říká, že je důležité prozkoumat všechny negativní nebo provinilé pocity, které v souvislosti se sexem máte, a pracovat na tom, abyste své iracionální myšlenky změnili na racionální. Zkuste navštívit terapeuta, který se specializuje na kognitivně behaviorální terapii. "Když budou vaše myšlenky a přesvědčení o sexu zdravé a přijatelné, vaše tělo bude reagovat příznivě."

Komunikujte se svým partnerem

Někdy je vaginální suchost způsobena pouze nízkou sexuální touhou nebo problémy s vaším sexuálním partnerem. Pokud nedělá to, co by měl, nebo to dělá a vám to prostě nefunguje, nebudete tak vlhká, jako byste byla, kdyby vás opravdu přitahoval.

Vyměňte mýdlo

Někteří lidé jsou alergičtí na chemické látky obsažené v mýdlech, pracích prostředcích, hygienických potřebách, barvivech a parfémech, které mohou být na vašem spodním prádle nebo ručnících. To může způsobit suchost nebo podráždění, které jdou často ruku v ruce. Dokonce i některé lubrikanty, pokud vám nevyhovují, mohou způsobovat suchost, takže zkuste přejít na přírodní čisticí prostředky nebo jiný, přírodnější lubrikant.

A rozhodně nedělejte výplachy pochvy

Profesorka lidské sexuality na newyorské univerzitě a sexpertka společnosti Lelo, doktorka Zhana Vrangal říká, že kromě toho, abyste zachovávali běžnou čisticí rutinu, není potřeba vaginální sprcha. Ta totiž mění pH pochvy, která pak může být náchylnější k infekcím, a snižuje lubrikaci (protože doslova všechno spláchne). Pokud si myslíte, že potřebujete/chcete výplachy provádět, poraďte se nejprve se svým lékařem, protože vaše vagína je doslova samočisticí.

Uklidněte se

Pro lidi je opravdu těžké se vzrušit, když jsou vystresovaní a nesoustředí se na danou sexy žhavou chvilku. A pokud jste příliš rozptýlená na to, abyste se vzrušila, vaše vagína se taky nevzruší a nepromaže. Takže se dejte do pohody, dělejte věci, které milujete a vše bude v pořádku.

Samozřejmě, jestliže vás tento problém trápí ve velké míře a/nebo přetrvává, zajděte ke svému gynekologovi, abyste se ujistily, že nejde o nic vážného.

Věděly jste, že díky internetu můžete najít toho nejlepšího gynekologa ve svém okolí? A také se díky němu můžete seznámit online a užívat si žhavé chvilky!

[Lil]

Varování: Tyto stránky obsahují erotický chat, videa, fotky a jiné sexuálně explicitní materiály. Pro vstup na tyto stránky musíte být starší 18 let nebo 21 let, je-li to vyžadováno zákonem. Všechny modelové a modelky na těchto stránkách jsou starší 18 let. Virtuální kontakty možné.