Jedna z nejrozšířenějších seznamovacích stránek pro dospělé v ČR - erotická seznamka flirtkontakt.cz

Hrozí nám kvůli sex robotům apokalypsa?

19.duben 2022
Hrozí nám kvůli sex robotům apokalypsa?

Robotický vysavač, robotická sekačka nebo robotický čistič oken. Roboti nám pomalu, ale jistě začínají zasahovat do života. Zatím poměrně pozitivně. Jak je to ale se sex roboty? Někdo tvrdí, že nás díky nim čeká apokalypsa...

Slyšeli jste už o sex robotech? Možná, že ano, včetně definice toho, k čemu slouží. Z toho by mohlo vyplývat, že sex roboti jsou přínosní. S tímto tvrzením ale ne každý souhlasí, naopak se dokonce najdou i odpůrci, kteří už desítky let varují před blížící se apokalypsou sexuálních robotů - před apokalypsou, kdy vytvoříme roboty, kteří budou vypadat a cítit se jako lidé, nebo alespoň budou schopni poskytovat stejný druh rozkoše jako lidé, a pak všichni začneme toužit po tomto kusu kovu. "Lidé nahradí významné lidské vztahy v jejich životě stroji," varuje Kathleen Richardson, vedoucí organizace nazvané Kampaň proti sexuálním robotům (CNBC). "Kvůli sex robotům bychom se mohli začít cítit osamělí a nebyli bychom schopní navazovat vztahy s jinými lidmi," varuje CNBC.

Ale co když to není pravda? Co když existují morální a etické důvody pro používání sex robotů?

Budeme se tomu vzápětí věnovat. Nejdříve však několik souvislostí.

Existují sex roboti?

Měli bychom si to ujasnit: Přes všechnu hysterii kolem sexuálních robotů žádní roboti určení k sexu neexistují. To, co dnes máme, jsou v podstatě panenky, kterým se tak dokonce i říká - sex doll (v překladu sex panenka). Jsou to pořád jen bezvládné, napůl realistické balonky s otvory. Jsou už sice dokonalejší, než bývaly nafukovací panny na sex, ale do robotů, kvůli kterým hrozí apokalypsa, mají hodně daleko. Pokud nevíte, jak tyto sex dolls vypadají, mrkněte na YouTube. Objevíte o nich mnoho recenzí od více či méně spokojených majitelů takových sex panen. Ty sice mohou mít prsa, která vypadají jako pravá, ale nehýbají se a rozhodně vám nijak neopětují vaše city. Je to proto, že technologie prostě ještě není dost dobrá. Sotva dokážeme vyrobit robotickou nohu pro lidi, kterým by se hodila, natož celé sexy tělo. Možná jednou. Ale to je zatím jen hypotetické.

Nové věci jsou odpradávna základem hysterie

Také bychom neměli zapomínat, že každá generace se obává, že nějaká nová technologie přemůže naše přirozené lidské instinkty. Koncem 19. století se například hudebníci obávali, že první gramofony (zvané fonografy) zničí naši touhu po provozování hudby - protože do té doby pokud chtěli lidé slyšet hudbu, musel někdo hrát na nějaký hudební nástroj přímo před nimi. Skladatel John Philip Sousa tvrdil, že matky už nebudou svým dětem zpívat, a v důsledku toho děti vyrostou tak, že budou napodobovat stroje. V roce 1907 pak začali kněží varovat před zlem plyšových medvídků a tvrdili, že podkopou mateřské instinkty malých holčiček. O více než 100 let později, pokud vím, jsou na tom všichni pořád dobře a o škodlivosti medvídků se v dnešních dobách vůbec nemluví.

Ale samozřejmě, fonografy a plyšoví medvídci jsou něco jiného než sex roboti. Pokud lidé mohou snadno získat sex, který chtějí, kdykoli chtějí, nesnížilo by to náš sklon k sexu s jinými lidmi? Protože, jak jistě víte, sex s lidmi vyžaduje úsilí... zatímco sex s robotem by byl naprosto bez práce.

Technologie zatím není tak daleko, aby se vyráběli sex roboti

Sex roboti mají cílovou skupinu

"Nebojte se," říká Neil MacArthur, ředitel Centra pro profesní a aplikovanou etiku na Manitobské univerzitě a editor knihy Sex s roboty: společenské a etické důsledky.

"Nikdo veřejnosti sexuální roboty nevnucuje," říká. "Někdy zapomínáme, že se jedná o spotřebitelskou technologii a spotřebitelské technologie se přijímají, protože si je lidé osvojují." Naráží tím na fakt, že sex roboty nám žádná vláda nenutí a pravděpodobně nikdy nutit nebude. Vyrábějí se proto, že je lidé používají. Lidé si často říkají věci typu: "V životě bych to nepoužil, myslím, že je to úplně k ničemu.", ale neuvědomují si, že ne všichni máme stejné podmínky. Nejprve tuto technologii přijmou lidé, kteří ji z nějakého důvodu potřebují.

"Stejně jako máme nerovnosti v přístupu ke zdravotní péči a všemu ostatnímu, najde se spoustu nerovností i pokud jde o přístup k intimitě a sexu," říká MacArthur. "Mnoho lidí nemá přístup k sexuálním partnerům, ať už je to kvůli jejich věku, zdraví, fyzickým schopnostem, lokalitě, úrovni všeobecné atraktivity nebo z jakéhokoli jiného důvodu. Jako kultura obecně tento problém nebereme vážně. Ale měli bychom."

"Hodně mluvíme o přístupu ke vzdělání," řekl MacArthur. "Hodně mluvíme o přístupu ke zdravotní péči. Proč se o tyto věci staráme? Zdraví je lidské dobro, vzdělání je lidské dobro, znalosti jsou lidské dobro. No a sex a intimita - to jsou lidská dobra úplně stejně."

V tomto smyslu nemusí být sex robot pro každého - ale to neznamená, že pro někoho není. Nemůžeme a neměli bychom zastavovat nové technologie jen proto, že pro nás nemají smysl.

Co kdyby používali sex roboty všichni?

Ale mysleme ve větším měřítku a představme si, že se sexuální roboti stanou tak úžasnými a realistickými, že budou přitažliví pro všechny. Co pak? Odpůrci říkají, že to je průšvih: "Sexuální roboti by mohli vést k určité formě sociální izolace," tvrdí zpráva organizace Responsible Robotics. Částečně proto, že roboti představují jednodušší možnost - nemusíte se s nimi dvořit ani dělat kompromisy - a lidé mají rádi snadné možnosti.

"To je příliš zjednodušený pohled na život," tvrdí MacArthur. "Potkávání se s lidmi v barech je hrozné. Lidé to ale stále dělají. Stejně tak si stále kupujeme vinyly a vyhledáváme obyčejné žiletky," říká. Podle něj nejsme nastaveni na to, abychom si všechno zjednodušovali. "Naše výchozí nastavení je rozmanitost, a to je také způsob, jak postupujeme v životě a kariéře - tím, že si sami vybíráme těžké místo snadného."

Strach a hysterie z toho, že by sex roboti mohli způsobit apokalypsu, pramení ze strachu z nových věcí

V romantice se také řídíme vzájemností: "Toužíme po někom, kdo touží po nás, a on touží po naší touze," řekl MacArthur. Roboti nedokážou touhu opětovat, i když ji jednoho dne dokážou napodobit. Důraz klademe na poslední slovo. Nebude se jednat o pravé city, ale pouze o napodobení našich citů a emocí.

Vyvstává ale otázka. Mohla by se technologie stát tak dobrou - a tak přesvědčivou -, že by překonala naše nejzákladnější lidské touhy a nahradila smysluplné lidské vztahy? Možná. Ale ve staleté historii lidí, kteří se přesně toho obávají, se to nikdy nestalo - ani s fonografy, ani s plyšovými medvídky, ani s ničím jiným.

"Opravdu mě nenapadá ani jeden takový případ," říká historik technologií Edward Tenner, významný vědecký pracovník Lemelsonova centra pro studium vynálezů a inovací ve Smithsonově institutu.

Dáme zelenou sexy budoucnosti?

Takže v současné době můžeme říct toto: Sex roboti, pokud budou někdy vynalezeni, budou zpočátku plnit velmi potřebnou roli v životě lidí, kteří jinak nemají přístup k sexuálním zážitkům. Až pak by mohli mít význam i pro ostatní - ne jako náhrada lidí, které nechceme, ale jako součást naší přirozené touhy po rozmanitosti, stejně jako porno může být často zdravou součástí komplexnějšího sexuálního života.

A to je teprve začátek. Snaha o vynalezení sexuálních robotů by mohla inspirovat nejrůznější další sexuální technologie - cenné nové nástroje, které nám mohou pomoci žít šťastnější, spokojenější a stále velmi lidské životy. MacArthur řekl, že již nyní pracují konstruktéři na spoustě nehumanoidních sexuálních technologií, jako je například polštář, který se kolem vás obtočí. A právě teď máme moc tuto práci buď zastavit - nebo ji podpořit.

"Pokud budou tato stigmata, znamená to, že výzkum nebude financován," říká MacArthur. "Myslím si, že když k němu budeme mít otevřený, zdravý přístup, bude probíhat rychleji a také zdravěji. Chci říct, že existují různé bláznivé inovativní návrhy, a myslím, že pokud uvolníme takovou kreativitu, jaká často funguje ve světě technologií, myslím, že by to mohla být opravdu vzrušující budoucnost. Nebo bychom mohli tuto konverzaci nevést, nebo ji vést velmi omezeně, a pak bychom prostě zůstali uvězněni ve velmi pomalu se pohybující a velmi nezajímavé budoucnosti." Nutno přiznat, že taková budoucnost zrovna moc sexy nezní.

Na které straně stojíte vy? Chtěli byste, abychom se v budoucnu mohli milovat i s roboty? Možná, že teď říkáte, že ne, ale než se k tomu věda a technologie dopracují, možná už budete patřit do prvotní cílové skupiny a vynalezení takového robota oceníte. Zatím si ale budeme muset "vystačit" s lidmi. Jestli vám sex chybí, zkuste si najít partnera nebo partnerku na erotické seznamce.

[Lil]

Varování: Tyto stránky obsahují erotický chat, videa, fotky a jiné sexuálně explicitní materiály. Pro vstup na tyto stránky musíte být starší 18 let nebo 21 let, je-li to vyžadováno zákonem. Všechny modelové a modelky na těchto stránkách jsou starší 18 let. Virtuální kontakty možné.