Jedna z nejrozšířenějších seznamovacích stránek pro dospělé v ČR - erotická seznamka flirtkontakt.cz

Dopad pandemie na sex: Lidé ho nechtějí!

30.březen 2021
Dopad pandemie na sex: Lidé ho nechtějí!

Nemáte momentálně náladu na sex? Určitě nejste sami. Studie provedená společností MysteryVibe v loňském roce zjistila, že 23 % lidí připustilo, že lockdown (a pandemie obecně) byl jedním z největších zabijáků touhy za posledních mnoho měsíců.

A zdá se, že nejvíce byly zasaženy sexuální touhy žen, přičemž 40 % uvedlo, že lockdown je klíčovým důvodem, proč mají méně sexu, ve srovnání s třetinou (33 %) mužů. Neil Wilkie, psychoterapeut a zakladatel The Relationship Paradigm, vysvětluje, proč se to děje, trochu podrobněji.

Pandemie má negativní dopad na sexuální vztahy

Wilkie říká: "Stres a nejistota kolem koronaviru způsobily, že mnoho lidí trpí stresem nadledvin - což znamená, že se vaše libido zmenšuje." Pro některé byl lockdown skvělou příležitostí pro lepší sexuální život - páry měly více společného času a méně rozptýlení. Ale byla to také doba, kdy vztahy utrpěly. "Lidé šli do sebe a u mnohých vzrostla rozmrzelost a frustrace. To často znamenalo, že sex upadl a lidé se nechali unášet stejnými starými vzory." S obavami ze ztráty zaměstnání, úzkostí ze zdraví a skutečností, že jsme tak dlouho bez jakékoliv sociální zábavy, se většina z nás cítí právě teď všelijak, jenom ne sexy. Dobrou zprávou však je, že existuje řada způsobů, jak váš sexuální život vrátit na správnou cestu. Zde je několik věcí, které je třeba mít na paměti...

Jak zase získat chuť na sex?

Udělejte si čas

"Možná si myslíte, že sex by měl být spontánní a neplánovaný. Problém tohoto přístupu spočívá v tom, že spontánnost může být nevyzpytatelná a - pod tlakem a stresem lockdownu - vůbec neexistuje," říká psycholog a životní kouč Andre Radmall. Vyhraďte si plánovaný čas na romantiku a sex. Může vám to připadat trochu vynucené, ale pokud po nějakou dobu nedošlo k žádnému sexu, je třeba trochu naplánovat obnovení tohoto systému.

"Zmiňuji se o romantice, protože je důležité vytvořit si čas na krásné věci, jako jsou doteky, flirtování a kvalitní čas, než skočíte do něčeho hlubšího." To je něco, s čím Wilkie také souhlasí, že je důležité - čas, který jste si vyhradili, nemusí být jen pro sex, berte to jako příležitost být si navzájem blízko a budovat intimitu. Dodává: "Vyhraďte si každý týden čas na jemné kroky k obnovení vašeho sexuálního života - jen si hrajte, buďte spolu a sledujte, co se stane."

Postihla pandemie i váš sexuální život? Nedejte se a bojujte!

Buďte nápadití

Pokud ve vašem sexuálním životě chybí ta jiskra, Radmall radí, že je čas být nápaditý - a jakýkoliv den je tím nejlepším! A dodává: "Jsme tolik zaneprázdněni stresem a námahou péče o děti, pandemií, bezpečím a novinkami, které nám plní hlavu, že doslova zapomínáme myslet sexy způsobem. Sexuální terapeuti vědí, že největší afrodiziakum máme v našich myslích. Můžeme udělat několik věcí, abychom pomohli zapnout fantazii, která pak přepne na jiné části těla. Intimní chvilky by se daly trochu okořenit oblékáním sexy spodního prádla, hraním rolí a erotickými pomůckami."

Výhodou všech těchto nových věcí je, že dodávají pocit novosti a vzrušení - něco, po čem všichni toužíme během tohoto monotónního lockdownu.

Přerušte cyklus

Víme, že náš duševní stav může ovlivnit naše sexuální touhy, a nelze popřít, že za poslední rok toho bylo na všechny hodně, co se psychické stránky týče. Když se však soustředíme na špatné věci, máme tendenci ocitnout se v bludném kruhu negativního myšlení, což vše ještě zhoršuje. Jedním ze způsobů, jak se z tohoto myšlení dostat, je zaměřit se na pozitiva a na to, co lze v budoucnu změnit - to by mělo pomoci, abychom se cítili trochu optimističtěji. Wilkie říká: "Zkuste se dostat ze zažitého stavu vzpomínkou na dobré časy, které jste spolu zažili, a začněte věřit, že se to může opakovat. Zahoďte pravidla a staré zvyky a prozkoumejte, co byste oba opravdu chtěli."

Nezapomeňte na předehru

"Pokud je sex tak trochu o ničem, pak se ho můžete pokusit obnovit tak, že to vezmete pěkně od základů. To znamená udělat si čas na obnovení flirtování, doteků a předehry," říká Radmall. "Když si lidé projdou obdobím bez sexu, doporučuji si dát načas. Od samého začátku není nutné usilovat o plný penetrační sex." U dlouhodobých párů může být snadné sklouznout do stereotypu, pokud jde o sex, takže je dobré věci změnit, zaměřit se více na předehru a dotyky. Radmall dodává: "Orální sex nebo vzájemná masturbace jsou dobrým způsobem, jak začít zase od začátku. Možná byste měli strávit jednu intimní chvilku pouze dotýkáním se a až při další intimní chvilce to rozjet."

Má váš psychický stav negativní vliv na váš sex? Uvolněte se pomalu s pomocí předehry probuďte s partnerem vaše sexuální touhy

Síla komunikace

Pokud vás něco trápí, popovídat si o tom se svým partnerem vám nejen může pomoci to vyřešit, ale také se budete cítit lépe. Je to také dobrá příležitost slyšet názor druhé strany a jak se váš partner cítí, na což byste také neměli zapomínat. Wilkie dodává: "Promluvte si se svým partnerem o sexu - podělte se o to, jaké máte z toho pocity a co byste od něj chtěli, a také zjistěte, co by chtěl on."

Příklad z praxe

Sexuálně frustrovaný: Mně a mojí přítelkyni je 24 let. Chodíme spolu více než 4 roky a žijeme spolu téměř 2 roky. Tento týden uplyne 1 rok od posledního sexu. Během prvních let našeho vztahu jsme měli sex mnohem častěji, ale od té doby, co jsme se k sobě přistěhovali, bylo sexu méně, dokud se to nedostalo do bodu, kdy jsme ho vůbec neměli. Sex přestal kvůli nezájmu mé přítelkyně, ne kvůli mému nezájmu.

Byl jsem dostatečně trpělivý. Řekl jsem jí, že bych chtěl, aby sex byl i nadále součástí našeho vztahu, ale zdá se, že se nic nezmění. Cítím se zraněný a už mě unavuje její ignorování mých pocitů. Chci být ve vztahu s někým, kdo se mnou chce mít sex. Sex by měl pomoci zlepšit náš vztah a neměl by být zdrojem konfliktů. Došlo to do bodu, kdy svou přítelkyní trochu pohrdám, a to velmi nerad. Chápu, že po zbytek našeho života nebudeme mít synchronizované sexuální touhy. Součástí vztahu je kompromis. Je mi zle z toho, že jsem v této situaci zaseknutý. Chci mít sex, ale nechci, aby to bylo vynucené. Nevím, jak to spravit, a začínám pochybovat, jestli lze tento problém vyřešit...

Co s tím?

Zmínil jste, že jste rok neměli sex. Víte, co ještě začalo zhruba před rokem? Covid-19. Tehdy začaly lockdowny a sociální izolace a strach a deprese a všechno ostatní! Je celkem logické, že vaše partnerka nebude mít chuť na sex, když se svět kolem ní pomalu rozpadá. Pokud by za útlumem její sexuálního apetitu stála pandemie, nebyla by sama. Studie Kinseyova institutu, která zkoumala kvalitu manželství v době pandemie, zjistila, že 24 % sezdaných lidí uvedlo, že mají méně sexu než před pandemií. 17 % žen navíc od začátku pandemie přiznává snížení sexuální a emoční spokojenosti.

Nechce váš/e partner/ka sex? Promluvte si a zjistěte proč!

A i když pandemie může být jednou součástí problému, může to být i něco jiného. Snížení sexuální frekvence jste si všiml již před dvěma lety, co jste se k sobě přistěhovali - dlouho před pandemií. Je běžné, že si páry všimnou změn v jejich sexuálním životě po tom, co spolu začnou bydlet. Společný život může změnit tolik věcí ve vztahu. Rutiny každodenního života dospělých mohou být monotónní a všechno, jen ne vzrušující. Může také nastat konflikt, když je jeden z vás super pořádný a druhý je bordelář, nebo neupřednostňujete-li sexy noci tak, jako když jste spolu nebydleli. Nebo se možná začátek společného bydlení shodoval s koncem takzvané "líbánkové fáze" - bodu ve vztahu, kdy partneři přestanou být uměle zdvořilí a začnou být skuteční. Nebo to může být cokoliv jiného! Jen věřte, že to je úplně normální.

To však problém nevyřeší: chcete sex a vaše přítelkyně ne. Jak to změnit? Máte pravdu, že nátlak je velmi špatná možnost. Správnou možností je komunikace, ale je to všechno o tom, JAK komunikujete.

Jste z této situace frustrovaný, naštvaný a rozčilený. To ale vaši partnerku do nálady nedostane. V tomto případě nepomohou ani kompromisy. Spíše až se budete příště se svou partnerkou bavit, zeptejte se, co se s ní děje - a to nejen sexuálně. Nejprve začněte rozhovorem o tom, jak se cítí. Zeptejte se, jestli je nadšená, že už se blíží doba, kdy bude mít více společenského života. Zeptejte se, jak je na tom s prací. Pokud je ve stresu ze všech těchto věcí, o kterých jste netušil, že se dějí, částečně to vysvětluje, proč nechtěla mít sex. Podívejte se, co můžete udělat, abyste jí pomohl s jakýmikoli stresory života.

Poté veďte konverzaci k sexu. Vyhovuje jí to bez sexu, nebo je také frustrovaná? Ano, opravdu může být sexuálně frustrovaná, i když ona sama sex mít nechce! Možná nechce mít takový sex, jaký jste měli, a neví, jak vám to sdělit. Nebo ji trápí nějaký fyzický problém, což vede k tomu, že nechce mít sex - bolest nebo neschopnost dosáhnout orgasmu. Máte doma něco, díky čemu jí pomůžete dosáhnout sexuální rozkoše? Možná je čas koupit nějaké vibrátory! Můžete jí říct, co na ní máte rád a co oceňujete (místo pouhého mluvení o tom, jak se cítíte frustrovaný a zklamaný). Vaše přítelkyně s vámi nebude chtít mít sex jen proto, že jste frustrovaný a nadržený. Možná ho však bude chtít, pokud bude mít pocit, že její potřeby jsou uspokojovány jak v ložnici, tak mimo ni.

Jestli byste rádi sex, ale nemáte s kým, seznamte se s mužem nebo se ženou na online erotické seznamce.

[Lil]

Varování: Tyto stránky obsahují erotický chat, videa, fotky a jiné sexuálně explicitní materiály. Pro vstup na tyto stránky musíte být starší 18 let nebo 21 let, je-li to vyžadováno zákonem. Všechny modelové a modelky na těchto stránkách jsou starší 18 let. Virtuální kontakty možné.